Jak zabezpieczyć instalację c.o. przed przegrzaniem w wyniku zatrzymania się pompy obiegowej?

Jak zabezpieczyć instalację c.o. przed przegrzaniem w wyniku zatrzymania się pompy obiegowej?

Wyremontowałem instalację centralnego ogrzewania, wymieniając stare, grube rury i grzejniki oraz zamontowałem pompę obiegową do kotła węglowego. Dotychczasowy układ grzewczy pracował grawitacyjnie i zastanawiam się, czy po zamontowaniu pompy, w razie przerw w dopływie prądu nie dojdzie do przegrzania kotła. Kocioł nie ma automatyki sterującej, a rury miedziane w instalacji mają średnicę 25 mm i 20 mm. W jaki sposób zabezpieczyć taką instalację przed ewentualnym przegrzaniem w wyniku zatrzymania się pompy?

Odpowiedź eksperta: Rzeczywiście, zanik zasilania elektrycznego może doprowadzić do sytuacji, że woda w kotle zacznie wrzeć, gdyż brak wymuszonej cyrkulacji przy rozżarzonym palenisku spowoduje miejscowe przegrzane wody w nagrzewnicy. Co prawda przed nadmiernym wzrostem ciśnienia - gdy woda zamienia się w parę - chroni otwarte naczynie wzbiorcze, ale dłużej utrzymujące się przegrzanie niekorzystnie wpływa na trwałość kotła, jak i całej instalacji grzewczej.

Dlatego przede wszystkim należy w instalacji równolegle do pompy zamontować zawór różnicowy, którego zadaniem jest umożliwienie cyrkulacji grawitacyjnej, gdy pompa przestanie działać. Dzięki temu utrzymany będzie przepływ wody w obiegu - unieruchomiona pompa stawia duży opór przepływu - choć efektywność odprowadzenia ciepła z kotła zależeć będzie od średnicy rur, rozległości instalacji i różnicy poziomów między kotłem a grzejnikami. Przy korzystnym układzie instalacji obieg grawitacyjny może zapewnić bezpieczne użytkowanie również wtedy, gdy pompa nie pracuje, ale efektywność ogrzewania będzie mniejsza.

Przy długotrwałych wyłączeniach prądu i nieefektywnym ogrzewaniu grawitacyjnym, rozwiązaniem problemu może być zainstalowanie awaryjnego zasilania pompy poprzez UPS lub agregat prądotwórczy. Pobór mocy przez pompę nie przekracza z reguły 100 W, zatem można wykorzystać urządzenia zasilające o stosunkowo niewielkiej mocy.

Redakcja BD
fot.otwierająca: Ferro

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Robi się ciekawie a nawet niebezpiecznie.
bajbaga
11-10-2017 11:41
Albo miarkownik ciągu "dupnął" lub nie był/jest zainstalowany.
Dnia 1.01.2015 o 23:57, paulcity napisał: Mam taki problem i co zrobić: przy temp kotła ok 75 stopni chyba wymiennik odcina obieg zamknięty co a nastepnie nastepuje szybki wzrost temp na kotle i gotowanie wody oraz jej wyrzut przez naczynie wzbiorcze?Dlaczego tak się ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz