Izolacje Armacell dla zrównoważonego rozwoju

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Izolacje Armacell dla zrównoważonego rozwoju

Coraz lepsze parametry materiałów izolacyjnych pozwalają minimalizować straty energetyczne - to jednak nie wystarczy, by mówić o zrównoważonym rozwoju. Jednym z wyzwań współczesnego budownictwa jest kompleksowe ograniczenie negatywnego wpływu inwestycji na środowisko. Armacell posiada certyfikaty EPD dla swoich wybranych produktów, podkreślające odpowiedzialne tworzenie materiałów budowlanych, z uwzględnieniem pełnego cyklu życia.

aktualizacja: 2022-01-13 09:21:56

Zgodnie z ideą gospodarki cyrkularnej pozyskane surowce powinny służyć jak najdłużej. Ma to znaczenie również w kontekście ich wtórnego wykorzystania. Decydując się zatem na wybór danego materiału izolacyjnego powinniśmy brać pod uwagę nie tylko współczynnik przewodzenia ciepła, ale również to, ile energii potrzeba do jego wytworzenia czy utylizacji. Produkty Armacell odpowiadają na potrzeby w obu obszarach.

Greenwashing kontra EPD

Świadomy wybór wymaga wieloaspektowej analizy materiałów. Wyciąganie wniosków w oparciu o jeden parametr, nawet znakomity, tak naprawdę może okazać się złudne w kontekście oceny wpływu danego produktu na środowisko.

Pełen cykl życia materiałów budowlanych wnikliwie bada certyfikacja EPD (Environmental Product Declaration), oparta o LCA (Life Cycle Assessment). Oceniane w niej są etapy związane m.in. z pozyskiwaniem surowców, procesem produkcyjnym, możliwościami przetworzenia oraz transportem materiałów. Deklaracje Środowiskowe EPD dla poszczególnych materiałów to znaczne ułatwienie w uzyskaniu zielonych certyfikatów WELL, BREEAM czy LEED.

Armacell był pionierem na rynku elastycznych pianek elastomerowych FEF do izolacji technicznych z certyfikacją EPD. Rozwiązania Armacell posiadają niski współczynnik λ, co zapewnia wysoką izolacyjność, a zaawansowane technologicznie procesy produkcji gwarantują optymalizację energetyczną. Na przykład koszt energetyczny produkcji elastomerowej pianki ArmaFlex jest możliwy do odzyskania po upływie 50 dni od zainstalowania izolacji. W przeliczeniu na cały cykl życia produktu zwrot energii może być 140 razy większy niż jej zużycie w procesie produkcji.

W lutym 2021 roku portfolio produktów certyfikowanych poszerzyła gama wyrobów polietylenowych Tubolit. Są one przeznaczone do izolacji termicznej, akustycznej i ochronnej instalacji grzewczych oraz sanitarnych - w budynkach mieszkalnych, komercyjnych i przemysłowych. Pianka izolacyjna Tubolit zapewnia doskonałą ochronę, a po demontażu dodatkowo nadaje się do recyklingu. Dzięki temu może służyć jako surowiec do wytwarzania następnych produktów lub dostarczać energię (42 MJ/kg) w procesie spalania.

Izolacje Armacell zostały też przebadane pod kątem emisji LZO i uzyskały bardzo dobre rezultaty (niska emisja).

Reduce, Reuse, Recycle

Czy jednak naprawdę produkty izolacyjne mają szansę na ponowne przetworzenie? Oczywiście. Armacell już teraz w procesach produkcyjnych sięga po materiały z recyklingu - np. przy produkcji izolacji Tubolit wykorzystywanych jest do 25 % surowców z recyklingu. Od roku 2010 w stałej ofercie producenta dostępne są też pianki ArmaPet, które w 100% powstają z plastiku uzyskiwanego z pustych butelek.

Dzięki optymalizacji procesów produkcyjnych, w latach od 2016 do 2020 w fabrykach Armacell udało się znacznie ograniczyć powstawanie odpadów produkcyjnych i o 43% zmniejszyć zużycie wody, a zużycie energii - o 15%.

Do korzyści z wyboru materiałów Armacell z pewnością należy zaliczyć też ich długą żywotność przy zachowaniu wysokich parametrów, a także zabezpieczanie instalacji przed kondensacją pary wodnej. Ogranicza to ryzyko korozji rur i przewodów oraz pozwala na ich niezawodną pracę.

Racjonalne wykorzystanie zasobów, doskonałe właściwości izolacyjne, a także możliwość ponownego przetworzenia to cechy, które pod względem rozwiązań proekologicznych stawiają produkty Armacell w czołówce. Warto jednak pamiętać, że zrównoważony rozwój to nie tylko zysk dla środowiska, ale także wymierne korzyści dla inwestorów i użytkowników obiektów budowlanych.

Firma powiązana:
Armacell Poland

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje