Jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny? Wybór kotła gazowego może być łatwiejszy niż myślisz!

Jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny? Wybór kotła gazowego może być łatwiejszy niż myślisz!

Jakie są różnice między kotłem dwufunkcyjnym i jednofunkcyjnym? Kiedy wariant dwufunkcyjny będzie optymalnym wyborem? Dlaczego ważna jest moc urządzenia?

Kocioł gazowy niemal zawsze zapewnia nie tylko ogrzewanie pomieszczeń, ale również podgrzewanie ciepłej wody użytkowej (c.w.u.), czyli tej służącej do mycia, zmywania itp. Ciepła woda użytkowa może być przygotowywana na dwa sposoby, co ma zasadniczy wpływ nie tylko na budowę i działanie samego kotła, ale również całej instalacji grzewczej.

Czym różni się kocioł jednofunkcyjny od dwufunkcyjnego?

Kotły jednofunkcyjne mają możliwość współpracy z zasobnikiem ciepłej wody i podgrzewają zgromadzoną w nim wodę. Robią to zawczasu, niejako na zapas. Komfort korzystania z takiego rozwiązania, czyli to, jak duży będzie strumień wody pod prysznicem czy jak szybko napełnimy wannę, zależy głównie od wielkości zasobnika. Pojemność zasobnika może być bardzo różna, od kilkudziesięciu do nawet kilkuset litrów. Aby uzyskać deklarowane przez producenta wydatki c.w.u. ważne jest prawidłowe dobranie mocy kotła do mocy zainstalowanej wężownicy w zasobniku, podgrzewaczu c.w.u.. Przykładem kotła, który w wersji jednofunkcyjnej może współpracować z zasobnikiem c.w.u. jest Bosch Condens 7800i W.

Kotły dwufunkcyjne przepływowe podgrzewają wodę przepływowo, na bieżąco, tzn. tylko wtedy, gdy z niej korzystamy, czyli po odkręceniu kranu. A zatem ciepłej wody nigdy nam nie zabraknie. Nie wyczerpiemy jej zapasu, bo przygotowywane jest dokładnie tyle wody, ile zużywamy w danym momencie. Jednak tego typu rozwiązanie ma pewne ograniczenia co do ilości uzyskiwanej w danym momencie wody użytkowej. Wielkość strumienia c.w.u. jest ściśle uzależniona od mocy kotła, czyli tego ile ciepła jest on w stanie na bieżąco przekazywać. Doskonałym przykładem kotła dwufunkcyjnego jest Bosch Condens 1200 W.

Kompaktowy i wydajny

Każde z tych rozwiązań ma zarówno mocne, jak i słabe strony. Pod wieloma względami łatwiejszy do realizacji jest układ z kotłem dwufunkcyjnym, bo w takim rozwiązaniu nie potrzebujemy zasobnika ciepłej wody, naczynia wzbiorczego c.w.u. czy zaworu bezpieczeństwa. Innymi słowy, po zamontowaniu kotła mamy już w pełni funkcjonalne rozwiązanie, które zapewnia ogrzewanie pomieszczeń i ciepłą wodę. Co ważne, taki kocioł zajmuje bardzo mało miejsca. Bosch Condens 1200 W wyróżnia się wyjątkowo kompaktowymi wymiarami – zaledwie: 39,5 × 28,5 × 66,5 cm (szerokość × głębokość × wysokość). To mniej niż typowa pojedyncza kuchenna szafka wisząca. Dodatkowo wszystkie przyłącza i elementy konstrukcyjne zaplanowano tak, aby dostępne były od frontu, po zdjęciu obudowy. Dzięki temu kocioł można zmieścić w naprawdę bardzo ograniczonej przestrzeni.

Kocioł Condens 1200 W to urządzenie o naprawdę kompaktowych rozmiarach. Jest mniejszy od typowej pojedynczej szafki kuchennej.
Kocioł Condens 1200 W to urządzenie o naprawdę kompaktowych rozmiarach. Jest mniejszy od typowej pojedynczej szafki kuchennej.

Kocioł osiąga przy tym wystarczającą moc aby ogrzać pomieszczenia mieszkalne i zapewnić komfort używania c.w.u., gwarantując równocześnie bardzo wysoką sprawność. Dostępny jest w dwóch wariantach mocy znamionowej 20/22 kW (c.o./c.w.u.) albo 24 kW (takiej samej w trybie c.o. i c.w.u.). Warto jednak od razu podkreślić, że moc minimalna, przy której kocioł może normalnie pracować w sposób ciągły i bez utraty sprawności, to 5,8 kW (w obu wariantach). Sprawność znormalizowana sięga zaś 108%, bo przypomnijmy, że jest to kocioł kondensacyjny. Przekłada się to na klasę energetyczną A oraz A+ w przypadku sterowania pogodowego (z podłączonym czujnikiem temperatury zewnętrznej). Condens 1200 W, pomimo swoich wyjątkowo kompaktowych wymiarów, dysponuje wysoką mocą, zaś pod względem sprawności nie ustępuje większym gazowym kotłom kondensacyjnym.

Zapotrzebowanie na c.w.u. i moc kotła

W przypadku wszystkich kotłów dwufunkcyjnych ich moc ma szczególne znaczenie w kwestii przygotowania odpowiedniej ilości c.w.u., dlatego dobierając urządzenie dwufunkcyjne trzeba kierować się nieco innymi zasadami, niż w przypadku urządzeń jednofunkcyjnych. Dwufunkcyjny tryb pracy, czyli podgrzewanie wody w sposób przepływowy, oznacza bowiem, że moc kotła w trybie c.w.u. przekłada się wprost na wielkość strumienia ciepłej wody. Czyli na to, na ile komfortowo będzie się nam korzystało np. z prysznica lub jak szybko będziemy mogli napełnić wannę. 20 kW mocy w trybie c.w.u. oznacza strumień ciepłej wody ok. 10 l/min przy podgrzewie wody o około 30°C. To wystarczająco aby w sposób komfortowy zasilać jeden typowy prysznic. W kotłach dwufunkcyjnych ograniczają nas prawa fizyki, zaś przelicznik jest prosty: każdy 1 kW mocy grzewczej zapewnia ok. 0,5 l/min strumienia ciepłej wody. Kocioł taki jak Bosch Condens 1200 W, który w trybie c.w.u. dysponuje w zależności od wersji 22 lub 24 kW mocy, może zapewnić zasilanie jednego standardowego prysznica.

Kiedy kocioł dwufunkcyjny – podsumowanie

Krótkie podsumowanie dla każdego, kto zastanawia się nad wyborem kotła.

Przede wszystkim kocioł dwufunkcyjny zajmuje niewiele miejsca, będzie więc dobrym wyborem, jeżeli nie chcemy lub nie możemy wygospodarować miejsca na kocioł i niezależny zasobnik c.w.u. W tej kategorii Condens 1200 W zasługuje na miano super kompaktowego urządzenia.

Warto dodać, że ten kocioł ma zamkniętą komorę spalania i jest przystosowany do pracy z koncentrycznym systemem powietrzno-spalinowym. Działa więc zupełnie niezależnie od wentylacji w pomieszczeniu. Jeżeli jednak występują problemy w modernizacji systemu spalinowego na system koncentryczny, Condens 1200W może również pracować jako urządzenie pobierające powietrze do spalania z pomieszczenia, w którym jest zainstalowany.

Montując kocioł dwufunkcyjny np. w kuchni oszczędzamy miejsce. Jest on przy tym całkowicie bezpieczny, bo jako urządzenie z zamkniętą komorą spalania działa niezależnie od wentylacji w pomieszczeniu.
Montując kocioł dwufunkcyjny np. w kuchni oszczędzamy miejsce. Jest on przy tym całkowicie bezpieczny, bo jako urządzenie z zamkniętą komorą spalania działa niezależnie od wentylacji w pomieszczeniu.

Kocioł ma przy tym wysoką moc maksymalną oraz szeroki zakres modulacji mocy grzewczej. Na potrzeby c.o. może więc być z powodzeniem wykorzystywany w domach o bardzo zróżnicowanej wielkości, standardzie izolacji oraz zapotrzebowaniu na ciepło.

W praktyce, w przypadku większości domów jednorodzinnych, maksymalna moc Condens 1200 W będzie wykorzystywana tylko w trybie przygotowywania c.w.u. Strumień ciepłej wody będzie w zupełności wystarczający (ponad 10 l/min), jeżeli domownicy nie korzystają równocześnie z więcej niż jednego prysznica. Jeżeli rodzina jest liczna i w efekcie domownicy korzystają w tym samym czasie z kilku pryszniców lub urządzeń pobierających większe ilości wody, np. deszczownicy, czy wanny o dużej pojemności, to lepszym wyborem będzie kocioł jednofunkcyjny, oczywiście z odpowiednio dobranym zasobnikiem c.w.u., np. Bosch Condens 7800i W.

Aby poprawić komfort użytkowania systemu c.w.u. w budynkach o ograniczonej powierzchni warto zastanowić się nad wyborem innych rozwiązań poprawiających komfort użytkowania c.w.u.. Na rynku dostępne są kotły ze zintegrowanymi zasobnikami o pojemnościach 42 lub 48 l, np. Bosch Condens 5700i WT lub 5300i WT.

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz