Porady: Pompy ciepła
Mity i fakty: prześwietlamy pompy ciepła
Duży koszt instalacji to najczęściej powielana opinia na temat pomp ciepła. A jaka jest prawda?
Jak steruje się elektrycznym ogrzewaniem podłogowym?
Każdy system elektrycznego ogrzewania podłogowego powinien być wyposażony w termostat. Dotyczy to przede wszystkim przewodów i mat grzejnych stałooporowych. Przewody samoregulujące samoczynnie ograniczają swoją moc, a maksymalna temperatura pracy zwykle nie przekracza 30°C, ale w praktyce również są sterowane za pomocą termostatu. W obu przypadkach termostat umożliwia utrzymanie dokładnej temperatury w pomieszczeniu i gwarantuje efektywne zarządzanie pracą systemu, dopasowane do trybu życia użytkowników.
Dlaczego okna energooszczędne warto kupować z montażem?
Jest kilka powodów, dla których warto podjąć decyzję o zakupie okien wraz z ich montażem. Oto kilka z nich.
Dlaczego warto zdecydować się na robota koszącego? Jakie zalety ma takie urządzenie?
Rosnąca popularność robotów koszących potwierdza, że jest to sprzęt, który bez wątpienia ułatwia dbanie o trawnik. Nie emituje przy tym szkodliwych spalin, pracuje cicho i może być obsługiwany za pomocą telefonu. Jednak, abyśmy mogli w pełni cieszyć się jego zaletami, musimy wybrać odpowiedni model. Co należy wziąć pod uwagę podczas kupna robota koszącego?
Zadaszenie tarasu z płyt poliwęglanu - na co zwracać uwagę?
O czym należy pamiętać dobierając konstrukcję i pokrycie na zadaszenie tarasu. Jakie zalety mają zadaszenia z poliwęglanu?
Co wyróżnia energooszczędne okno PVC?
Okna PVC to obecnie najczęściej wybierany wariant, zarówno w przypadku nowych inwestycji, jak i podczas termomodernizacji starych budynków.
W jaki sposób należy dobierać odpływy liniowe? Jaki parametr ma największe znaczenie?
Niewątpliwie nowoczesna i urządzona zgodnie z aktualnymi trendami łazienka musi być wyposażona w kabinę prysznicową bez barier. Funkcjonalnemu odprowadzaniu wody towarzyszyć ma elegancki wygląd przestrzeni prysznica.
Czym różnią się panele winylowe przeznaczone do montażu na klik i mocowane na klej od samoprzylepnych, oferowanych w marketach budowlanych?
Panele winylowe klejone mają od 2 do 2,5 mm grubości i są bardzo elastyczne. Wymagają idealnie przygotowanej posadzki, wylewki gładkiej jak stół. Kleje do LVT są bardzo mocne, a wysoka elastyczność paneli powoduje, że na powierzchni podłogi widoczna będzie każda niedoskonałość posadzki. Ułożenie takich paneli wymaga doświadczenia.
Jakie materiały stosować, gdy zależy nam, żeby izolacja akustyczna była jak najcieńsza?
Hałas to coraz większy problem naszych czasów. Urządzenia, maszyny, odgłosy miasta, praca w miejscach typu open space czy chociażby głośni sąsiedzi - wszystko to sprawia, że na brak ciszy jesteśmy narażeni zarówno w pracy, jak i w domu.
Jaki kolor podłogi dobrać do wnętrza?
Na rynku dostępne są różnorodne podłogi drewniane. A różnorodność ta, wynika z rodzaju wykończenia, selekcji drewna, czy kształtu. Jak więc ocenić która z nich będzie dla nas najlepsza? Na jakie kwestie zwrócić uwagę i jak dobrać ją do aranżacji?
Urzekające złoto i czerń w łazience - trendy 2022 od marki Oltens
Marka Oltens stawia na lekki i ponadczasowy skandynawski design dopracowując swoje portfolio w każdym, nawet najmniejszym szczególe. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów stale poszerza ofertę wyznaczając kierunek świeżego spojrzenia na nowoczesne i dobrze wyposażone wnętrza. Jakie nowości przygotowała marka Oltens i jak oraz w jakich stylach aranżacyjnych je wykorzystać?
Jak ochronić łazienkę położoną poniżej poziomu zalewania?
Coraz częściej piwnice lub inne pomieszczenia położone poniżej poziomu gruntu aranżuje się na funkcjonalne i komfortowe miejsca. Przestają one być ciemnymi przestrzeniami techniczno-magazynowymi, a stają się pokojami gier, pralniami czy strefami relaksu (łazienki, sauny). Niejednokrotnie służą też do powiększenia powierzchni użytkowej domu, więc tworzy się w nich również sypialnie.
Jak skutecznie wyciszyć strop między piętrem a parterem?
Mieszkamy z rodzicami w domu jednorodzinnym zbudowanym w latach 60. ubiegłego wieku i chcemy skutecznie wyciszyć strop między piętrem a parterem. Myśleliśmy o zamontowaniu sufitu podwieszanego z izolacją z wełny mineralnej, ale czy wytłumi on odgłosy bawiących się na górze dzieci?
Czy można wykończyć cokół fundamentowy cegłą klinkierową?
Przed ułożeniem ocieplenia ścian domu styropianem o grubości 15 cm, chcemy wykończyć cokół do wysokości ok. 80 cm cegłą klinkierową, ale fundament jest zbyt wąski i nie można na nim oprzeć takiej ścianki. Czy jednak wykonanie takiej obmurówki będzie możliwe? W jaki, inny niż przez otynkowanie, sposób można wykończyć część cokołową budynku?
Jakie oświetlenie dobrać do łazienki?
Oświetlenie w łazience powinno wpisywać się w charakter wnętrza, być funkcjonalne i zapewniać bezpieczne użytkowanie. Jego projektowanie powinniśmy zacząć od wyodrębnienia stref: ogólnej, przy lustrze oraz relaksu (np. w okolicach wanny).
Jak zapewnić rezerwowe (awaryjne) ogrzewanie dla domu jednorodzinnego?
Mam zainstalowany kocioł węglowy z podajnikiem, który według instrukcji powinien bezobsługowo funkcjonować przynajmniej przez tydzień. Jednak podczas kilkudniowej nieobecności w zimie ogrzewanie przestało działać, gdyż zablokował się ślimak podajnika. Ponieważ dość często nikogo nie ma w domu, chciałbym zapewnić jakieś rezerwowe, awaryjne ogrzewanie, na wypadek powtórzenia się takiej sytuacji.
Jakie drzwi wybrać do kuchni?
Drzwi do kuchni powinny być lekkie, a zarazem wytrzymałe. Dobrze sprawdzą się tu drewniane drzwi wewnętrzne firmy Hörmann. Mają one bardzo stabilną konstrukcję, którą zapewnia wzmocniony ramiak skrzydła oraz niezniszczalną powierzchnię Duradecor, która nawet podczas długiego intensywnego użytkowania nie traci swojego ładnego pierwotnego wyglądu.
Jak ułożyć kostkę brukową w garażu?
Zastanawiam się, czy w garażu nie można będzie ułożyć kostki brukowej zamiast betonowego podkładu i ewentualnie płytek. Garaż nie będzie ogrzewany i przylega do budynku. Jak taką kostkę ułożyć?
Jak chronić się przed hałasem w instalacjach domowych?
Na zjawisko hałasu w naszej przestrzeni ma wpływ wiele czynników, tak zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dodatkowo, poza bezpośrednimi źródłami hałasu, uciążliwości w postaci drgań często przenoszą się po rurach czy konstrukcji budynku, czasami dodatkowo rezonując i wzmacniając niechciane dźwięki. Ciężko więc zlikwidować hałas całkowicie - z matami izolacyjnymi Armacell z łatwością możemy go jednak zredukować do dużo niższych wartości.
Jaka jest dopuszczalna temperatura sufitu grzejnego?
Jaka jest dopuszczalna temperatura sufitu grzejnego? Na ile jest ona przy tym uzależniona od wysokości pomieszczenia? Czy są jakieś szczególne wymagania np. co do rozstawu rurek w porównaniu z ogrzewaniem podłogowym?
Termomodernizacja budynku a wybór rodzaju ogrzewania
W ciągu czterech ostatnich lat rynek pomp ciepła urósł w Polsce pięciokrotnie. Szacuje się, że w 2030 roku na terenie naszego kraju będzie pracowało nawet milion tego rodzaju urządzeń. Czy wiesz, że przy wymianie źródła ciepła w budynku na bardziej ekologiczne, możesz skorzystać z wysokiej dotacji? Panasonic, producent pomp ciepła, podpowiada, jak to zrobić.
W jaki sposób najlepiej suszyć tynki i wylewki podłogowe?
W jaki sposób najlepiej suszyć tynki i wylewki podłogowe (czeka mnie to jesienią)? Jedni twierdzą, że trzeba tylko wietrzyć, drudzy, że trzeba grzać, jeszcze inni, że trzeba i grzać i wietrzyć. Osobiście skłaniam się ku trzeciej opcji, ale jak to zrobić? Nagrzewać przy zamkniętych pomieszczeniach i później wszystko otworzyć, czy może uchylić okna i jednocześnie grzać?
Ciężkie parapety zewnętrzne w ścianie trójwarstwowej
Jak powinny być osadzone kamienne parapety zewnętrzne w przypadku ściany trójwarstwowej?
Czy wykorzystanie piwnicy jako rodzaju "gruntowego" wymiennika ciepła jest dopuszczalne?
Czy wykorzystanie piwnicy jako rodzaju "gruntowego" wymiennika ciepła jest dopuszczalne? Zastanawiam się nad tym ale mój znajomy budowlaniec twierdzi, że ciepło będzie pochodzić raczej z budynku niż z gruntu, a przy dużych mrozach jeszcze przemarzną mi ściany piwnicy od środka.
Panel prysznicowy z funkcją masażu a ciśnienie wody
Instalator zamontował nam kabinę prysznicową z panelem do masażu, ale strumienie wypływającej z dysz wody nie mają dostatecznej dynamiki i efekt masowania jest znikomy. Na zgłoszone zastrzeżenia do działania kabiny odpowiada, że widocznie jest zbyt małe ciśnienie w sieci wodociągowej i stąd te kłopoty z funkcjonowaniem hydromasażu. Czy jest to jedyna przyczyna złego funkcjonowania kabiny, czy też popełnił on jakieś błędy przy montażu i jak to naprawić?
Jak zapewnić wygodne wyłączanie oświetlenia w długim korytarzu
Zastanawiam się, jak zapewnić wygodne wyłączanie oświetlenia w długim korytarzu. W moim domu dojście do trzech pokojów oraz łazienki odbywa się z długiego na 15 m korytarza bez oświetlenia zewnętrznego. Potrzebne jest więc umożliwienie wyłączania i załączania oświetlenia z przynajmniej 5 miejsc. Jak najprościej rozwiązać ten problem, gdyż utrzymywanie stałego oświetlenia sztucznego będzie dość kosztowne?
Jak wyrównać podłogę?
Po zerwaniu starej drewnianej podłogi okazało się, że betonowe podłoże jest bardzo nierówne i nie trzyma poziomu. Nowe pokrycie chciałbym ułożyć z płytek ceramicznych, ale jak wyrównać podkład przy możliwie niewielkiej warstwie wyrównującej? Czy np. nałożenie kilku warstw kleju do płytek będzie dobrym rozwiązaniem?
Jaka szerokość ław fundamentowych pod ściany wewnętrzne?
W projekcie domu ławy fundamentowe mają szerokość pod ścianami zewnętrznymi 60 cm, natomiast pod dwie wewnętrzne ściany nośne powinna ona wynosić 80 cm. Majster, który będzie stawiał dom mówi, że wszędzie zrobi po 60 cm szerokości, bo przecież w środku będzie cieplej i podłoże nie zamarza. Czy mogę zgodzić się na takie rozwiązanie?
Co to jest fundament grzewczy?
Jednym ze sposobów ogrzewania domu jest wykonanie płytowego fundamentu grzewczego.
Jaką izolację ułożyć na ścianach fundamentowych?
Fundamenty muszą być zabezpieczone przed wilgocią, która jest bardzo groźna dla konstrukcji budynku. Natomiast sposób zabezpieczenia termicznego fundamentów różni się w zależności od tego, czy budynek jest podpiwniczony, czy też nie.
Jak przygotować budynek pod instalację pompy ciepła?
Panasonic ma w swojej ofercie cztery linie produktów do ogrzewania i klimatyzacji dla domów, biur, firm oraz obiektów przemysłowych, a wśród nich nowoczesne pompy ciepła. Na pytanie, jak zamontować to energooszczędne i przyjazne środowisku urządzenie, odpowiada Panasonic.
Jakie rozwiązania inteligentne warto zaplanować w domu jednorodzinnym?
Producenci różnych urządzeń prześcigają się, żeby uczynić swoją ofertę bardziej smart. Z jednej strony to modny temat, który przyciąga fanów nowinek technologicznych, z drugiej zaś to często realne ułatwienie w codziennej obsłudze oraz sposób na rozszerzenie możliwości poszczególnych urządzeń.
Dlaczego posadowienie budynku jest tak ważne?
Fundamenty to podziemne elementy konstrukcyjne budynku, których zadaniem jest przekazanie na grunt wszelkich obciążeń oddziałujących na dom.
Jak poradzić sobie ze zbierającą się wodą w wykopie pod ściany fundamentowe?
Będę wykonywał ławy betonowe pod ściany fundamentowe w gruncie o dość wysokim poziomie wód gruntowych. Obawiam się, że podczas prac woda może zbierać się w wykopie, więc jak z tym problemem sobie poradzić?
Jak wykonuje się nadproża?
Nadproża to elementy umieszczone nad otworami drzwiowymi lub oknami, które przenoszą obciążenia znajdujących się nad nimi ścian. Muszą być więc odpowiednio wytrzymałe. W projekcie podawane są informacje o sposobie wykonania nadproża. Zmiana jego konstrukcji wymaga konsultacji z projektantem.
Dlaczego nie warto zbytnio obniżać temperatury pomieszczeń?
Teoretycznie okresowe obniżanie temperatury pomieszczeń, gdy są one nieużytkowane, powinno przynieść wymierne oszczędności w zużyciu energii. A jak to wygląda w praktyce?