Jaki zestaw prysznicowy wybrać do łazienki?

Jaki zestaw prysznicowy wybrać do łazienki?

Decyduje o komforcie użytkowania strefy prysznica, więc warto poświęcić mu nieco więcej czasu. Na co zwrócić uwagę, by wybrać odpowiedni zestaw natryskowy do łazienki?

Podstawowy zestaw prysznicowy

Najprostsze zestawy składają się z rączki prysznicowej, węża i drążka. Nad każdym z tych elementów warto się chwilę zastanowić. Dostępne są rączki o główce okrągłej, kwadratowej, prostokątnej. Wybierzmy taką, jaka będzie pasowała do pozostałej armatury w łazience. Wersja podstawowa „słuchawki” jest jednofunkcyjna, ale znajdziemy również urządzenia wielofunkcyjne (jak w zestawie Emo) o pięciu rodzajach strumienia: deszczowym, masującym, mieszanym, lekkim i w formie mgiełki. Wyposażenie w specjalny system easy clean ułatwi usuwanie kamienia wapiennego.

Emo - zestaw natryskowy przesuwny fot. FERRO
Emo - zestaw natryskowy przesuwny fot. FERRO

Na jakie cechy drążka należy zwrócić uwagę? Jeśli będzie przesuwny, dopasujemy wysokość natrysku do wzrostu użytkowników. Regulowane mocowanie ułatwi nam montaż, np. w istniejących otworach, gdy wymieniamy armaturę bez przeprowadzania gruntownego remontu.

Wąż natryskowy (standardowa dł. 150 cm) powinien być wytrzymały i trwały, a więc mieć np. oplot metalowy. W zestawie sprawdzą się też praktyczne dodatki, jak chociażby wbudowana mydelniczka (w modelu Nessa).

Zestaw natryskowy z deszczownią

Jeżeli lubimy się relaksować pod prysznicem, wybierzmy zestaw natryskowy z deszczownią. To gwarancja przyjemnego odpoczynku w strugach przypominających deszcz. Deszczownia – o głowicy talerzowej lub kwadratowej – okaże się też efektowną ozdobą łazienki, szczególnie jeśli zdecydujemy się na niebanalne wykończenie zestawu, np. w matowej czerni (jak Rondo Lux Black).

Godne zainteresowania są modele ekologiczne z ogranicznikami przepływu. Dają możliwość zmniejszenia zużycia wody nawet o 50 proc. Przykładowo w zestawie Amigo VerdeLine przepływ wody w głowicy wynosi 5,5 l/min, w rączce prysznicowej – 6,2 l/min, podczas gdy w typowej armaturze jest to aż 12 l/min.

Rondo Lux Black - zestaw natryskowy przesuwny z deszczownią fot. Ferro
Rondo Lux Black - zestaw natryskowy przesuwny z deszczownią fot. Ferro

Kompletne zestawy prysznicowe

Dobrym rozwiązaniem jest wybranie kompletnego zestawu natryskowego – z deszczownią i baterią.  Gdy w domu są dzieci lub osoby starsze, warto zastanowić się nad specjalnym modelem z termostatem (Trevi Black), który automatycznie dobiera odpowiednie proporcje wody ciepłej i zimnej, aby uzyskać strumień o optymalnej, stałej temperaturze. Kiedy zdarzają się wahania ciśnienia w sieci, urządzenie chroni przed dyskomfortem związanym z nagłym wypływem zimnej wody. Blokada zabezpiecza przed przypadkowym puszczeniem wody o temperaturze wyższej niż 38 stopni.

Fiesta - deszczownia z natryskiem i baterią wannową fot. Ferro
Fiesta - deszczownia z natryskiem i baterią wannową fot. Ferro

W nowoczesnych łazienkach minimalistycznych, a także tych o niedużej powierzchni, sprawdzą się zestawy podtynkowe (Algeo Set). Cały mechanizm wewnętrzny mają ukryty w ścianie, na zewnątrz widoczne są jedynie dyskretne i zajmujące niewiele miejsca elementy sterujące. Zastosowany regulator ceramiczny gwarantuje szczelność i trwałość baterii.

Są osoby, które – choć nie dysponują zbyt wielkim metrażem – chciałyby się cieszyć i wanną, i natryskiem z deszczownią. Dla nich dobrym pomysłem będzie zestaw z deszczownią i baterią wannową (np. Fiesta, Algeo).

 

Ekspert marki Ferro

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz