Po pierwsze, powierzchnia koszenia. Rzecz pozornie oczywista, jest absolutną podstawą. Czujniki i oprogramowanie robotów ogrodowych zapewniają sprawne koszenie na terenie o określonej wielkości. Najczęściej wybieramy roboty o powierzchni koszenia do 1000 m2 lub 1500 m2. Można też kupić modele przeznaczone do mniejszych ogrodów od 450 do 750 m2.
Wybierając robot koszący, należy także wziąć pod uwagę to, jakie wzniesienie jest w stanie pokonać, szczególnie, jeśli działka nie jest równa. Najczęściej spotykane urządzenia mogą pokonać wniesienia do 30%, niektóre modele do 35%. Istotna jest również szerokość koszenia. Im szersza głowica tym lepiej. Na większe powierzchnie np. 2000 m2 efektywniejsze będą modele z trzema ostrzami tnącymi.
Najbardziej zaawansowane inteligentne roboty koszące nie mogą być używane poza wyznaczonym przez właściciela terytorium. Jeśli zostaną skradzione załączy się alarm, a do ponownego uruchomienia potrzebny będzie kod PIN. Korzystając z aplikacji w telefonie można śledzić położenie robota, kontrolować jego ustawienia i pracę. Urządzenia mogą być wyposażone w czujniki zbliżeniowe i podnoszenia oraz obudowę zapobiegającą przed kolizją. Warto też zwrócić uwagę na moc sprzętu. Najbardziej zaawansowane modele mogą być podłączone do centralnego systemu, w którym serwis może zdalnie sprawdzić potencjalne nieprawidłowości w działaniu i pomóc w ich wyeliminowaniu.
Wybierając sprzęt dobrze jest wybrać ten z długim okresem gwarancji i serwisem. Marka Greenworks oferuje serwis gwarancyjny nawet do trzech lat oraz pogwarancyjny, a autoryzowany serwis LŁ korzysta z oryginalnych części producenta, nie stosuje zamienników.
Radosław Koźba
Menadżer marki Greenworks w firmie LŁ
Na zdjęciu otwierającym: Robot przeznaczony do koszenia trawnika o powierzchni do 750 m² i maksymalnym nachyleniu 30%. Wyposażony w 3 noże tnące. Średnica koszenia 17 cm, wysokość koszenia 20-60 mm. Czas ładowania do 70 minut. (fot. LŁ (Greenworks))
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej