Czym różnią się panele winylowe przeznaczone do montażu na klik i mocowane na klej od samoprzylepnych, oferowanych w marketach budowlanych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Czym różnią się panele winylowe przeznaczone do montażu na klik i mocowane na klej od samoprzylepnych, oferowanych w marketach budowlanych?

Panele winylowe klejone mają od 2 do 2,5 mm grubości i są bardzo elastyczne. Wymagają idealnie przygotowanej posadzki, wylewki gładkiej jak stół. Kleje do LVT są bardzo mocne, a wysoka elastyczność paneli powoduje, że na powierzchni podłogi widoczna będzie każda niedoskonałość posadzki. Ułożenie takich paneli wymaga doświadczenia.

Samoprzylepne panele winylowe to produkt, który znajdziemy w popularnych marketach budowlanych. Mają one zintegrowaną warstwę kleju. Takich paneli nie można przykleić do zwykłej posadzki betonowej. Każdy pył czy zabrudzenie zmniejsza bowiem siłę klejenia. Rozwiązanie często reklamowane jest jako idealne do remontu, do ułożenia na płytkach. Charakterystyka paneli klejonych jest jednak taka, że po przyklejeniu do płytek, na powierzchni nowej podłogi będziemy widzieć każdą fugę, a nawet jej strukturę.

Panele winylowe montowane na klik (w systemie pływającym) to zdecydowanie najpopularniejszy i najprostszy sposób wymiany posadzki. Układanie w systemie pływającym oznacza brak trwałego przytwierdzenia do posadzki za pomocą kleju. Pojedyncze panele scalamy za pomocą specjalnie wyprofilowanych zamków, łączenie zapewnia mechaniczne zaparcie elementów z różnych paneli. Panele układamy na dedykowanym podkładzie, zapewniającym odpowiednie wsparcie dla zamków, które są najbardziej wrażliwą częścią całego systemu.

Jeśli zdecydujemy się na panele montowane na klik typu SPC, podłogę możemy ułożyć w całym domu - bez konieczności stosowania w drzwiach dylatacji.

Rafał Cieśla
ekspert marki ARBITON
Na zdjęciu otwierającym: Panele winylowe są antypoślizgowe, miękkie i ciepłe w dotyku. (fot. Arbiton (Decora))

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!