Czym różnią się panele winylowe przeznaczone do montażu na klik i mocowane na klej od samoprzylepnych, oferowanych w marketach budowlanych?

Czym różnią się panele winylowe przeznaczone do montażu na klik i mocowane na klej od samoprzylepnych, oferowanych w marketach budowlanych?

Panele winylowe klejone mają od 2 do 2,5 mm grubości i są bardzo elastyczne. Wymagają idealnie przygotowanej posadzki, wylewki gładkiej jak stół. Kleje do LVT są bardzo mocne, a wysoka elastyczność paneli powoduje, że na powierzchni podłogi widoczna będzie każda niedoskonałość posadzki. Ułożenie takich paneli wymaga doświadczenia.

Samoprzylepne panele winylowe to produkt, który znajdziemy w popularnych marketach budowlanych. Mają one zintegrowaną warstwę kleju. Takich paneli nie można przykleić do zwykłej posadzki betonowej. Każdy pył czy zabrudzenie zmniejsza bowiem siłę klejenia. Rozwiązanie często reklamowane jest jako idealne do remontu, do ułożenia na płytkach. Charakterystyka paneli klejonych jest jednak taka, że po przyklejeniu do płytek, na powierzchni nowej podłogi będziemy widzieć każdą fugę, a nawet jej strukturę.

Panele winylowe montowane na klik (w systemie pływającym) to zdecydowanie najpopularniejszy i najprostszy sposób wymiany posadzki. Układanie w systemie pływającym oznacza brak trwałego przytwierdzenia do posadzki za pomocą kleju. Pojedyncze panele scalamy za pomocą specjalnie wyprofilowanych zamków, łączenie zapewnia mechaniczne zaparcie elementów z różnych paneli. Panele układamy na dedykowanym podkładzie, zapewniającym odpowiednie wsparcie dla zamków, które są najbardziej wrażliwą częścią całego systemu.

Jeśli zdecydujemy się na panele montowane na klik typu SPC, podłogę możemy ułożyć w całym domu - bez konieczności stosowania w drzwiach dylatacji.

Rafał Cieśla
ekspert marki ARBITON
Na zdjęciu otwierającym: Panele winylowe są antypoślizgowe, miękkie i ciepłe w dotyku. (fot. Arbiton (Decora))

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz