Dobrze, jeśli materiał, z którego jest wykonany, stylistycznie pasuje do wnętrza domu. Decydując się na produkty betonowe powinniśmy zwrócić uwagę na format, kolor i strukturę nawierzchni. Duże, monokolorystyczne formaty, pozwolą optycznie powiększyć przestrzeń i zmniejszyć ilość fug, przez co dobrze komponują się z nowoczesnymi budynkami.
Ponadczasowy efekt przy klasycznym salonie uzyskamy układając nawierzchnię z kostki brukowej. Ich mniejszy wymiar pasuje do całości aranżacji ogrodowej, a kolorystyka ciepłych naturalnych melanży może dodać dekoracyjnego uroku. W obu rozwiązaniach ważne jest, aby struktura nawierzchni była gładka, co umożliwia łatwiejsze utrzymanie jej w czystości oraz przyjaźniejsze odczucie w użytkowaniu.
Im bardziej porowata struktura, tym większa antypoślizgowość. Ten rodzaj nawierzchni jest dobrym rozwiązaniem na zakończenie tarasu, gdzie często występują stopnie. Przy doborze kolorystyki, poza walorami estetycznymi, spójnymi z domem, pamiętajmy, że ciemne kolory zdecydowanie bardziej nagrzewają się i przy dużym nasłonecznieniu strefy może powstać wyspa ciepła, która w porze letniej może okazać się mało przyjazna dla użytkowników. Taras na gruncie z płyt betonowych czy kostek brukowych to rozwiązanie na lata. Podczas jego planowania warto skorzystać z porad projektanta.
Joanna Skrzypek
Dyrektor Marketingu FORBET
Trwałość tarasu w dużej mierze zależy od prawidłowego wykonania podbudowy, natomiast komfort użytkowania i estetyka - od rodzaju zastosowanej nawierzchni. (fot. Forbet)