Jakie rodzaje wazonów i do czego warto mieć w domu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jakie rodzaje wazonów i do czego warto mieć w domu?

Moda na wszechobecne rośliny sprawiła, że na co dzień w szklanych naczyniach stoją wiecznie zielone liście i gałązki. Z kolei kilka tulipanów czy goździków na jadalnianym stole zdecydowanie wprawia w pozytywny nastrój. Warto mieć też na podorędziu szerokie naczynie na bogate bukiety, wręczane z okazji rocznic, urodzin i innych odświętnych chwil.

aktualizacja: 2022-03-21 12:41:21

Klasyczne wazony na wiosenne bukiety

Kojarzące się z wiosną kwiaty cięte – tulipany, goździki, żonkile czy drobne róże idealnie pasują do wszystkich średniej wielkości wazonów. Najważniejsze jest, by górna część była na tyle wąska, aby wiązanka stała na wprost, a pąki stykały się ze sobą. Świetnie sprawdzą się tu zarówno proste, kwadratowe i zaokrąglone oraz zwężające się albo delikatnie rozchylające się naczynia. W krystalicznie przeźroczystym szkle będą idealną ozdobą we wnętrzach skandynawskich lub w stylu glamour. Barwione wazony dodadzą natomiast uroku pomieszczeniom w aranżacjach eklektycznych czy boho.

Wiosenne bukiety w wazonie
Bukiety wymagają wazonów o wąskiej szyjce fot. Krosno Glass

Stabilne wazony o grubym dnie na uroczyste wiązanki

Niektóre bukiety wprawiają w osłupienie.  Do takich wiązanek wazon należy wybrać bardzo starannie. Musi on stabilnie stać, a jego kształt nie może odwracać uwagi od kwiatów – lepiej zdecydować się więc na symetryczne naczynia. Najlepszym wyborem będą te cięższe, średniej wysokości, z szerokim, płaskim dnem i grubszymi ściankami. Te rozszerzające się ku górze zapewniają lepszą stabilność – wystarczy delikatnie rozluźnić tasiemkę lub sznureczek, by kwiaty nieco się rozłożyły i oparły swój ciężar równomiernie o ścianki szkła.

Wysokie wazony na bazie oraz młode gałązki

W wielu domach do wielkanocnych tradycji należy zbieranie bazi, czyli tzw. kotków albo młodych gałązek z zielonymi zawiązkami liści. W tym wypadku wazon również musi być bardzo stabilny. Można wybrać np. wysokie, kilkudziesięciocentymetrowe naczynie, aby dekorację postawić na podłodze.

Wąskie wazony lub karafki na wiecznie zielone liście

Wraz z modą na ekologię we wnętrzu, pojawiły się pomysły na ozdoby z użyciem tylko jednego zielonego elementu w szklanym wazonie. Może to być np. łodyga bambusa lub liść monstery, eukaliptusa czy filodendrona. Przy wyborze wazonu do wiecznie zielonych roślin ograniczeniami są jedynie wyobraźnia oraz barwa szkła. To krystalicznie czyste i bezbarwne stanowi bowiem podstawę całej kompozycji. Dobrym pomysłem będzie tu również wykorzystanie szklanych karafek lub dekanterów. Cięższe rośliny, takie jak bambus, wymagają grubszego szkła, aby naczynie stało stabilnie. Z kolei te pojedyncze i wąskie oryginalne wypadną w zestawieniu z asymetrycznym kształtem wazonu.

Nie tylko rośliny

Wazon można wykorzystać również na wiele innych sposobów. Aby stworzyć niezwykłą ozdobę lepiej wybrać naczynie o dużej pojemności – delikatnie zwężające się lub rozszerzające się ku górze. Średnica "na wejściu" musi umożliwiać włożenie do środka wybranych przedmiotów. Ważne też, by były z przejrzystego szkła, aby można było zajrzeć do środka zachwycającej kompozycji.

Ekspert marki Krosno Glass

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak zaplanować wygodną szafę?
Jak zaplanować wygodną szafę?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje