Co to znaczy, że sprawność kotła przekracza 100%?

Co to znaczy, że sprawność kotła przekracza 100%?

Rynek kotłów gazowych zdominowały urządzenia kondensacyjne. W porównaniu z urządzeniami tradycyjnymi, ich podstawowym atutem jest wyższa - przynajmniej o kilkanaście procent - sprawność. Co oznacza, że dostarczając tyle samo ciepła, zużywają o tyle procent mniej gazu. W czasach ciągle rosnących cen energii to zasadnicza zaleta. Dlatego nawet jeśli nasz stary kocioł jest wciąż sprawny, to i tak warto poważnie zastanowić się nad jego wymianą.

Skąd bierze się sprawność kotła powyżej 100%?

Skąd w ogóle bierze się ta wyższa sprawność i jak to możliwe, że przekracza ona 100%? Przede wszystkim wyjaśnijmy, że woda jest po prostu jednym z produktów spalania paliw, nie tylko gazu. W urządzeniach niekondensacyjnych ta woda zostaje podgrzana i w postaci pary ucieka przez komin. Wraz z nią przepada pewna ilość wytworzonego ciepła. Jeżeli jednak spaliny (lub dym) ochłodzimy wystarczająco mocno, to para wodna ulegnie skropleniu, oddając przy tym zgromadzone ciepło.

Samo zjawisko znane jest od bardzo dawna, lecz przez lata nie było ono wykorzystywane w kotłach. Głównie dlatego, że wymaga to użycia odpornych na nieco żrące działanie kondensatu materiałów do budowy wymiennika kotła oraz komina.

W związku z tym dawniej traktowano ciepło zawarte w parze wodnej w spalinach jako i tak niemożliwe do wykorzystania i z góry pomijano je w obliczeniach sprawności. Doprowadziło to do dziwnej sytuacji, w której sprawność nowych kotłów, wykorzystujących już zjawisko kondensacji, zaczęła przekraczać 100%. Nie znaczy to, oczywiście, że wbrew prawom fizyki uzyskują one więcej energii, niż zawierało go paliwo! Po prostu ich sprawność dalej obliczana jest starą metodą.

Należy jeszcze wyjaśnić, dlaczego nawet ten sam kocioł kondensacyjny opalany propanem (gazem płynnym) zamiast gazu ziemnego osiąga nieco niższą sprawność, oraz dlaczego jako kondensacyjne pracują niemal wyłącznie kotły na gaz lub olej opałowy.

To, ile dodatkowego ciepła jesteśmy w stanie pozyskać dzięki kondensacji, zależy przede wszystkim od proporcji wodoru i węgla w paliwie. Jeżeli zawiera ono dużo wodoru, to powstaje znaczna ilość wody i potencjalnie można odzyskać sporo ciepła.

Proporcje ilości wodoru i węgla są w popularnych paliwach następujące:

  • 4:1 - metan (główny składnik gazu ziemnego);
  • 2,6:1 - propan (gaz płynny);
  • 2:1 - olej opałowy;
  • 0,5:1 - węgiel kamienny.

Jeżeli wodoru (a więc i wody, jako produktu jego spalania) jest mało, to zysk z kondensacji jest znikomy.

Jarosław Antkiewicz
Na schemacie otwierającym: W kotle kondensacyjnym ciepło pary wodnej zawartej w spalinach, zostaje efektywnie wykorzystane do wstępnego podgrzania wody powracającej z grzejników

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Dlaczego warto wymienić stary kocioł na kondensacyjny?

    Warto wymienić stary kocioł na kondensacyjny, ponieważ ma wyższą sprawność, co oznacza mniejsze zużycie gazu i niższe koszty ogrzewania, zwłaszcza w kontekście rosnących cen energii.
  • Skąd bierze się wyższa sprawność kotłów kondensacyjnych?

    Wyższa sprawność kotłów kondensacyjnych wynika z wykorzystania ciepła zawartego w parze wodnej powstałej podczas spalania paliwa, które w tradycyjnych kotłach ucieka przez komin.
  • Dlaczego sprawność kotłów kondensacyjnych przekracza 100%?

    Sprawność kotłów kondensacyjnych przekracza 100% według starej metody obliczeniowej, która nie uwzględniała ciepła odzyskiwanego z pary wodnej w spalinach.
  • Dlaczego kotły kondensacyjne na propan mają niższą sprawność niż na gaz ziemny?

    Kotły kondensacyjne na propan mają niższą sprawność, ponieważ propan zawiera mniej wodoru niż gaz ziemny, co skutkuje mniejszą ilością wody do kondensacji i niższym odzyskiem ciepła.
  • Dlaczego kotły kondensacyjne pracują głównie na gaz lub olej opałowy?

    Kotły kondensacyjne pracują głównie na gaz lub olej opałowy, ponieważ paliwa te zawierają wystarczającą ilość wodoru, co umożliwia efektywne odzyskiwanie ciepła z pary wodnej w spalinach.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz