Jakie materiały stosować, gdy zależy nam, żeby izolacja akustyczna była jak najcieńsza?

Jakie materiały stosować, gdy zależy nam, żeby izolacja akustyczna była jak najcieńsza?

Hałas to coraz większy problem naszych czasów. Urządzenia, maszyny, odgłosy miasta, praca w miejscach typu open space czy chociażby głośni sąsiedzi - wszystko to sprawia, że na brak ciszy jesteśmy narażeni zarówno w pracy, jak i w domu.

Nowoczesne materiały pomagają skutecznie zmierzyć się z tym wyzwaniem i ograniczyć poziom hałasu już przy grubościach jedynie kilku milimetrów. Gotowe rozwiązania przeznaczone do wnętrz mieszkalnych i biurowych mogą być stosowane nawet na powierzchni istniejących przegród, a ich estetyczny wygląd sprawia, że nie wymagają dodatkowych warstw wykończeniowych.

Nowoczesne bariery akustyczne produkowane są z mieszanki na bazie EVA/EPM. To elastyczny materiał, który zapewnia lepszą ochronę przy mniejszej grubości i pomaga zredukować hałas nawet przy grubości izolacji wynoszącej jedynie 2 mm. Jest to doskonałe rozwiązanie np. do szybkiego i nieinwazyjnego remontu. Płyty wystarczy przykleić do ściany i gotowe. Należy jednak dodać, że takie rozwiązanie będzie skuteczne jedynie w przypadku lekkich ścianek działowych, a poprawa izolacyjności akustycznej ściany wyniesie od kilku dB.

Maria Witkowska
Dyrektor Techniczny ARMACELL
Na zdjęciu otwierającym: Cienka (1-5 mm) i elastyczna bariera akustyczna na bazie winylu i kauczuku (fot. Armacell)

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz