Architekci nazywają ją najtrudniejszym zagadnieniem projektowym. Ale dobrze przemyślana łazienka oprócz bezpieczeństwa i wygody zapewni nam także wspaniały relaks po trudach dnia. A może też dostarczyć niezwykłych wrażeń estetycznych.
Data publikacji: 2018-03-21
Data aktualizacji: 2022-12-14
Nie bez powodu projektanci przywiązują do jej urządzania wielką wagę, a branżowe czasopisma poświęcają jej całe działy i z upodobaniem prezentują najciekawsze aranżacje. Łazienka to szczególne wyzwanie koncepcyjne. Skoncentrowane problemy techniczne spotykają się tu z naszym rosnącym apetytem na piękno. Do tego dochodzą nowinki technologiczne i materiałowe, a w tej dziedzinie łazienkowe wnętrze to prawdziwa wylęgarnia innowacji.
Jeśli więc zależy nam na tym, żeby nasza łazienka była nie tylko poprawna, ale także wspaniała, zwróćmy się o pomoc do architekta wnętrz, bo z pewnością łatwiej poradzić sobie samodzielnie z wyborem odcienia farby na ściany salonu, niż z rozrysowaniem układu płytek i przebiegu instalacji. Prościej też przestawić lub wymienić sofę, niż wannę, albo zmienić lampę niż złożony system wodoodpornego oświetlenia.
Nadzór doświadczonego specjalisty pomoże nam też urzeczywistnić najśmielsze fantazje, a na te łazienka jest miejscem wprost wymarzonym. Możemy sobie w niej pozwolić na rozmach i ekstrawagancję, które w salonie mogłyby się okazać niewłaściwe - przebywamy w niej przecież znacznie rzadziej i krócej, niż w innych pomieszczeniach.
Ustawianie oszczędnego spłukiwania w stelażu SLIM2 KOŁO - krok po kroku
Organizery w szufladach Nova Pro Premium marki KOŁO - jakie to wygodne!
Jak zamontować zestaw adaptacyjny SMART FRESH w stelażu TECHNIC GT KOŁO
Kolor w roli przewodnika. O charakterze tej łazienki decyduje wanna Squaro Edge z barwnego Quarylu oraz powieszony nad nią wyrazisty obraz. (fot. Villeroy&Boch)
Nietypowa kompozycja przestrzenna: urządzenia sanitarno-toaletowe zblokowano tu pośrodku pomieszczenia. Na pierwszy plan wysuwa się wanna Conoduo, wyodrębniona dodatkowo podświetlanymi kasetonami w posadzce. (fot. Kaldewei)
Szlachetna prostota sprzętów z kolekcji Inspira i dobór materiałów włączają tę elegancką nastrojową łazienkę w obszar sypialni. (fot. Roca)
Łazienka bez granic
Na takie fantazjowanie pozwala nam duży metraż. Jednak w imponującym powierzchnią salonie kąpielowym poczujemy się komfortowo tylko pod warunkiem, że wcześniej zostanie on doskonale zaprojektowany. Jego przestrzeń wbrew pozorom zyska na atrakcyjności, jeśli podzielimy ją na strefy; rozległe pomieszczenia wydają się większe, gdy wprowadzamy do nich "kulisy widokowe", bowiem takie punkty pośrednie - murki, ścianki, elementy wyposażenia - intensyfikują efekt głębi.
Kolejna korzyść to wrażenie uporządkowania: gdy każda funkcja ma swoje miejsce, łatwiej nie tylko o ład i harmonię, ale także o higienę psychiczną i odpowiednie warunki do relaksu. Narzędziem podziału może być wyeksponowana wanna, ażurowa przegroda, ścianka osłaniająca sanitariaty, a nawet wolno stojąca kabina - oferta rynkowa nie stawia ograniczeń naszej wyobraźni. W wysokim wnętrzu warto wykorzystać w tym celu różnice poziomów, budując podesty, które pozwolą wyeksponować wybrane urządzenie.
Wszelkie niecodzienne pomysły wymagają jednak profesjonalnej konsultacji; należy uwzględnić przebieg instalacji wodnej, odpowiednie spadki dla odpływów oraz określić bezpieczne warunki prowadzenia sieci elektrycznej. Spektakularne efekty wynagrodzą nam z pewnością każdy wysiłek.
Ponieważ duża łazienka jest zwykle jedną z kilku, warto rozważyć, czy nie połączyć jej z główną sypialnią. Pomysł taki uzasadnia uroda nowoczesnych wanien i sanitariatów, a także wybór materiałów wykończeniowych, które szlachetnym wyglądem zacierają sanitarne skojarzenia. Projekt łazienki połączonej z innym pomieszczeniem powinien uwzględniać kadry widokowe; ważne, by na pierwszym planie znalazła się najbardziej atrakcyjna część łazienkowego wnętrza, a najlepiej - efektowny motyw wizualny. W tym przypadku szczególnej wagi nabiera też system wentylacji obu pomieszczeń.
Na nastrojowy wieczór wystarczy pojedynczy prysznic, ale na pośpieszny poranek dwa stanowiska natryskowe to lepsze rozwiązanie. Dwuosobowa kabina natryskowo-parowa SensePerience zmieści się tylko w przestronnym salonie kąpielowym. (fot. Hoesch)
Wyjątkowo efektowne oblicze kąpieli: minibasen Seaside t08 z systemem hydromasażu i komfortowym zagłówkiem, skrywającym panel sterowania. (fot. Teuco)
Duża przestrzeń to szansa wspaniałego wyeksponowania strefy kąpielowej. Stalowa wanna wolno stojąca Classic Duo Oval z kolekcji Meisterstück. (fot. Kaldewei)
Łazienka - luksus w kompakcie
Choć powierzchnia statystycznej łazienki systematycznie się rozrasta, nie zawsze mamy do dyspozycji dużą przestrzeń, a w domach przestronnym salonom kąpielowym towarzyszą zwykle mniejsze toalety gościnne lub dziecięce. Dziś redukcja metrażu nie oznacza jednak rezygnacji z komfortu; w poradnikach znajdziemy mnóstwo pomysłów, a w sklepach - bogaty wybór produktów umożliwiających ich realizację.
Należą do nich zaprojektowane do małych łazienek serie ceramiki o formach podporządkowanych ergonomii: zgrabnie skomponowane zestawy niedużych wanien i umywalek, podwieszane miski WC, umywalki o różnych wymiarach i kształtach, a także z poszerzonym blatem, pogłębioną misą, wieszakiem na ręcznik lub szafką, symetryczne bądź narożne.
Zamiast bidetu - coraz nowocześniejsze toalety myjące z oprogramowaniem, które zapisuje ustawienia osobiste. W zależności od upodobań, możemy też wybrać niewielką wannę z rozkładanym parawanem lub kabinę natryskowo-parową z panelem do hydromasażu, w której oprócz prysznica możemy korzystać z różnych odmian terapii wodą lub parą. Istnieją też sposoby na skuteczne "oszukanie oka" poprzez stworzenie iluzji większej przestrzeni.
Lustro na całą ścianę, jasna paleta zrównoważonych kolorów, opływowe kształty urządzeń, płaski, zlicowany z posadzką brodzik, ukryte źródła światła, a w miejsce mozaik i dekorów jednolite płytki dużego formatu - wszystkie te zabiegi sprawią, że małą łazienkę od dużej będą odróżniać głównie... niższe koszty ogrzewania.
Planujemy łazienkę - wyraź siebie
Co, oprócz wygody, bezpieczeństwa i dostępności wymaganych funkcji, jest nam potrzebne, byśmy poczuli się w naszej łazience szczęśliwi i mogli być z niej dumni? Oczywiście styl! Zarówno w salonie kąpielowym, jak i w niewielkiej toalecie warto zdecydować się na nurt aranżacyjny, który będzie kontynuacją stylistyki panującej w całym domu. Taka konsekwencja zapewni nam poczucie spójności i harmonii.
Łazienka to jednak miejsce, w którym możemy sobie pozwolić na wystrój bardziej wyrazisty, a nawet - na odrobinę brawury w kształtach i kolorystyce. Powinna to być jednak brawura kontrolowana. Dziś naszej wyobraźni nie trzyma już w ryzach ograniczona dostępność materiałów. Możemy zdecydować się na drewno, metal, szkło, tworzywa sztuczne, kamień lub kompozyty, a nawet na wodoodporne tekstylia, które doskonale naśladują włókna naturalne. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w posadzce zamontować źródła światła, a sanitariaty nie muszą być białe. Wobec takiej obfitości łatwo o zawrót głowy; decyzja o wyborze określonego stylu może mieć w tych warunkach działanie zbawiennie dyscyplinujące.
W łazience w modnym stylu eko poczujemy się bliżej natury. Jeśli chcemy, by jego interpretacja nie była jedynie powierzchowna, wprowadźmy do wnętrza jak najwięcej proekologicznych, oszczędzających wodę i energię nowinek, a także naturalną zieleń - w łazienkowym wilgotnym klimacie wiele roślin świetnie się rozwija. Innowacje warto oczywiście zastosować w każdej łazience; ich techniczny charakter skutecznie maskuje stylistyka sprzętów i armatury.
We wnętrzu retro lub vintage wyczarujemy klimat sentymentu, który wzmocnią osobiste pamiątki - np. galeria rodzinnych zdjęć z plaży - zaś w pokoju kąpielowym urządzonym w duchu greckim, toskańskim lub etnicznym poczujemy się, jak na prawdziwych wakacjach. Znajdziemy też wiele akcentów odpowiednich do łazienki w stylu loftu, a miłośników trendów nowoczesnych zachwyci rozmaitość awangardowych wzorów umywalek, baterii, wanien czy zestawów natryskowych. Futurystyczna aranżacja stanowi przy tym wyjątkowo korzystne tło dla efektów specjalnych, prezentujących np. spektakularne relacje wody, światła i szkła.
Na greckiej wyspie. Nowoczesne formy sanitariatów z kolekcji Hall nie kłócą się z przesyconą tchnieniem bryzy Morza Egejskiego rustykalną aranżacją. Efekt uzyskano tu prostymi środkami: za pomocą biało-błękitnej kolorystyki, elementów z surowego drewna, faktury strukturalnych płytek i szorstkiej powierzchni ręcznie zacieranych tynków. (fot. Roca)
Salon kąpielowy w stylu angielskim. Dyscyplina kontrastowych barw, szyk pionowych pasów i eleganckie umeblowanie z kolekcji Hommage tworzą wyrafinowany klimat, który dopełniają złote akcenty: dekoracje, kinkiety i dwuuchwytowa stylizowana armatura. (fot. Villeroy&Boch)
Tej witalnej, wyrazistej aranżacji radosny ton nadaje kolorowa obudowa wanny z kolekcji Paper i utrzymane w tej samej cytrynowej barwie detale. (fot. Teuco)
Łazienka subtelnie nawiązująca do nurtu loftowego kolorystyką, umeblowaniem, i szarym wybarwieniem drewna, z którym ciekawie komponuje się prosta armatura z kolekcji Ameo. (fot. Kludi)
Prosta ceramika, stalowe konsole podumywalkowe Splendour, stylizowane lustra i dodatki na tle surowej cegły tworzą postindustrialny klimat wnętrza. (fot. Opoczno)
Łazienka - bez obaw, bez barier
Rodzinna łazienka powinna zapewniać bezpieczeństwo i komfort wszystkim użytkownikom. Maluchom będzie w niej wygodnie, jeśli bez problemu dosięgną wszędzie, gdzie trzeba. Mogą w tym pomóc nieślizgające się po podłożu, stabilne podstawki, które sprzyjają kształtowaniu nawyków higienicznych i samodzielności od najmłodszych lat.
Jeszcze wygodniejszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie niska umywalka, przeznaczona specjalnie dla dzieci. Rodzice rozbrykanych kilkulatków wiedzą też doskonale, że brak progów i ostrych krawędzi oznacza mniej kolizji i upadków, dlatego w łazience rodzinnej świetnie sprawdzają się płaskie brodziki, wnękowe półki i ceramika o obłych kształtach.
Płytki i urządzenia sanitarne są śliskie, nie zapomnijmy więc o estetycznych matach antypoślizgowych; oprócz tych na posadzkę, dostaniemy też maty odpowiednie pod prysznic i do wanny. Zarówno młodszym, jak i starszym, mniej sprawnym domownikom przydadzą się uchwyty wannowe i wygodne rozkładane siedzisko w kabinie natryskowej, najlepiej wyposażonej też w przesuwne drzwi.
Artykuł pochodzi z numeru specjalnego "Budujemy Dom - Wnętrza 2018"