Planujemy wygodną i stylową łazienkę

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Planujemy wygodną i stylową łazienkę

Architekci nazywają ją najtrudniejszym zagadnieniem projektowym. Ale dobrze przemyślana łazienka oprócz bezpieczeństwa i wygody zapewni nam także wspaniały relaks po trudach dnia. A może też dostarczyć niezwykłych wrażeń estetycznych.

ŁAZIENKA NA MIARĘ MARZEŃ

Nie bez powodu projektanci przywiązują do jej urządzania wielką wagę, a branżowe czasopisma poświęcają jej całe działy i z upodobaniem prezentują najciekawsze aranżacje. Łazienka to szczególne wyzwanie koncepcyjne. Skoncentrowane problemy techniczne spotykają się tu z naszym rosnącym apetytem na piękno. Do tego dochodzą nowinki technologiczne i materiałowe, a w tej dziedzinie łazienkowe wnętrze to prawdziwa wylęgarnia innowacji.

Jeśli więc zależy nam na tym, żeby nasza łazienka była nie tylko poprawna, ale także wspaniała, zwróćmy się o pomoc do architekta wnętrz, bo z pewnością łatwiej poradzić sobie samodzielnie z wyborem odcienia farby na ściany salonu, niż z rozrysowaniem układu płytek i przebiegu instalacji. Prościej też przestawić lub wymienić sofę, niż wannę, albo zmienić lampę niż złożony system wodoodpornego oświetlenia.

Nadzór doświadczonego specjalisty pomoże nam też urzeczywistnić najśmielsze fantazje, a na te łazienka jest miejscem wprost wymarzonym. Możemy sobie w niej pozwolić na rozmach i ekstrawagancję, które w salonie mogłyby się okazać niewłaściwe - przebywamy w niej przecież znacznie rzadziej i krócej, niż w innych pomieszczeniach.

Ustawianie oszczędnego spłukiwania w stelażu SLIM2 KOŁO - krok po kroku
Organizery w szufladach Nova Pro Premium marki KOŁO - jakie to wygodne!
Jak zamontować zestaw adaptacyjny SMART FRESH w stelażu TECHNIC GT KOŁO
O charakterze tej łazienki decyduje wanna Squaro Edge z barwnego Quarylu oraz powieszony nad nią wyrazisty obraz
Kolor w roli przewodnika. O charakterze tej łazienki decyduje wanna Squaro Edge z barwnego Quarylu oraz powieszony nad nią wyrazisty obraz. (fot. Villeroy&Boch)
Na pierwszy plan wysuwa się wanna Conoduo, wyodrębniona dodatkowo podświetlanymi kasetonami w posadzce
Nietypowa kompozycja przestrzenna: urządzenia sanitarno-toaletowe zblokowano tu pośrodku pomieszczenia. Na pierwszy plan wysuwa się wanna Conoduo, wyodrębniona dodatkowo podświetlanymi kasetonami w posadzce. (fot. Kaldewei)
Szlachetna prostota sprzętów z kolekcji Inspira
Szlachetna prostota sprzętów z kolekcji Inspira i dobór materiałów włączają tę elegancką nastrojową łazienkę w obszar sypialni. (fot. Roca)

ŁAZIENKA BEZ GRANIC

Na takie fantazjowanie pozwala nam duży metraż. Jednak w imponującym powierzchnią salonie kąpielowym poczujemy się komfortowo tylko pod warunkiem, że wcześniej zostanie on doskonale zaprojektowany. Jego przestrzeń wbrew pozorom zyska na atrakcyjności, jeśli podzielimy ją na strefy; rozległe pomieszczenia wydają się większe, gdy wprowadzamy do nich "kulisy widokowe", bowiem takie punkty pośrednie - murki, ścianki, elementy wyposażenia - intensyfikują efekt głębi.

Kolejna korzyść to wrażenie uporządkowania: gdy każda funkcja ma swoje miejsce, łatwiej nie tylko o ład i harmonię, ale także o higienę psychiczną i odpowiednie warunki do relaksu. Narzędziem podziału może być wyeksponowana wanna, ażurowa przegroda, ścianka osłaniająca sanitariaty, a nawet wolno stojąca kabina - oferta rynkowa nie stawia ograniczeń naszej wyobraźni. W wysokim wnętrzu warto wykorzystać w tym celu różnice poziomów, budując podesty, które pozwolą wyeksponować wybrane urządzenie.

Wszelkie niecodzienne pomysły wymagają jednak profesjonalnej konsultacji; należy uwzględnić przebieg instalacji wodnej, odpowiednie spadki dla odpływów oraz określić bezpieczne warunki prowadzenia sieci elektrycznej. Spektakularne efekty wynagrodzą nam z pewnością każdy wysiłek.

Ponieważ duża łazienka jest zwykle jedną z kilku, warto rozważyć, czy nie połączyć jej z główną sypialnią. Pomysł taki uzasadnia uroda nowoczesnych wanien i sanitariatów, a także wybór materiałów wykończeniowych, które szlachetnym wyglądem zacierają sanitarne skojarzenia. Projekt łazienki połączonej z innym pomieszczeniem powinien uwzględniać kadry widokowe; ważne, by na pierwszym planie znalazła się najbardziej atrakcyjna część łazienkowego wnętrza, a najlepiej - efektowny motyw wizualny. W tym przypadku szczególnej wagi nabiera też system wentylacji obu pomieszczeń.

Dwuosobowa kabina natryskowo-parowa SensePerience zmieści się tylko w przestronnym salonie kąpielowym
Na nastrojowy wieczór wystarczy pojedynczy prysznic, ale na pośpieszny poranek dwa stanowiska natryskowe to lepsze rozwiązanie. Dwuosobowa kabina natryskowo-parowa SensePerience zmieści się tylko w przestronnym salonie kąpielowym. (fot. Hoesch)
Stalowa wanna wolno stojąca Classic Duo Oval z kolekcji Meisterstück
Duża przestrzeń to szansa wspaniałego wyeksponowania strefy kąpielowej. Stalowa wanna wolno stojąca Classic Duo Oval z kolekcji Meisterstück. (fot. Kaldewei)
Minibasen Seaside t08 z systemem hydromasażu i komfortowym zagłówkiem, skrywającym panel sterowania
Wyjątkowo efektowne oblicze kąpieli: minibasen Seaside t08 z systemem hydromasażu i komfortowym zagłówkiem, skrywającym panel sterowania. (fot. Teuco)

ŁAZIENKA - LUKSUS W KOMPAKCIE

Choć powierzchnia statystycznej łazienki systematycznie się rozrasta, nie zawsze mamy do dyspozycji dużą przestrzeń, a w domach przestronnym salonom kąpielowym towarzyszą zwykle mniejsze toalety gościnne lub dziecięce. Dziś redukcja metrażu nie oznacza jednak rezygnacji z komfortu; w poradnikach znajdziemy mnóstwo pomysłów, a w sklepach - bogaty wybór produktów umożliwiających ich realizację.

Należą do nich zaprojektowane do małych łazienek serie ceramiki o formach podporządkowanych ergonomii: zgrabnie skomponowane zestawy niedużych wanien i umywalek, podwieszane miski WC, umywalki o różnych wymiarach i kształtach, a także z poszerzonym blatem, pogłębioną misą, wieszakiem na ręcznik lub szafką, symetryczne bądź narożne.

Zamiast bidetu - coraz nowocześniejsze toalety myjące z oprogramowaniem, które zapisuje ustawienia osobiste. W zależności od upodobań, możemy też wybrać niewielką wannę z rozkładanym parawanem lub kabinę natryskowo-parową z panelem do hydromasażu, w której oprócz prysznica możemy korzystać z różnych odmian terapii wodą lub parą. Istnieją też sposoby na skuteczne "oszukanie oka" poprzez stworzenie iluzji większej przestrzeni.

Lustro na całą ścianę, jasna paleta zrównoważonych kolorów, opływowe kształty urządzeń, płaski, zlicowany z posadzką brodzik, ukryte źródła światła, a w miejsce mozaik i dekorów jednolite płytki dużego formatu - wszystkie te zabiegi sprawią, że małą łazienkę od dużej będą odróżniać głównie... niższe koszty ogrzewania.

PLANUJEMY ŁAZIENKĘ - WYRAŹ SIEBIE

Co, oprócz wygody, bezpieczeństwa i dostępności wymaganych funkcji, jest nam potrzebne, byśmy poczuli się w naszej łazience szczęśliwi i mogli być z niej dumni? Oczywiście styl! Zarówno w salonie kąpielowym, jak i w niewielkiej toalecie warto zdecydować się na nurt aranżacyjny, który będzie kontynuacją stylistyki panującej w całym domu. Taka konsekwencja zapewni nam poczucie spójności i harmonii.

Łazienka to jednak miejsce, w którym możemy sobie pozwolić na wystrój bardziej wyrazisty, a nawet - na odrobinę brawury w kształtach i kolorystyce. Powinna to być jednak brawura kontrolowana. Dziś naszej wyobraźni nie trzyma już w ryzach ograniczona dostępność materiałów. Możemy zdecydować się na drewno, metal, szkło, tworzywa sztuczne, kamień lub kompozyty, a nawet na wodoodporne tekstylia, które doskonale naśladują włókna naturalne. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w posadzce zamontować źródła światła, a sanitariaty nie muszą być białe. Wobec takiej obfitości łatwo o zawrót głowy; decyzja o wyborze określonego stylu może mieć w tych warunkach działanie zbawiennie dyscyplinujące.

W łazience w modnym stylu eko poczujemy się bliżej natury. Jeśli chcemy, by jego interpretacja nie była jedynie powierzchowna, wprowadźmy do wnętrza jak najwięcej proekologicznych, oszczędzających wodę i energię nowinek, a także naturalną zieleń - w łazienkowym wilgotnym klimacie wiele roślin świetnie się rozwija. Innowacje warto oczywiście zastosować w każdej łazience; ich techniczny charakter skutecznie maskuje stylistyka sprzętów i armatury.

We wnętrzu retro lub vintage wyczarujemy klimat sentymentu, który wzmocnią osobiste pamiątki - np. galeria rodzinnych zdjęć z plaży - zaś w pokoju kąpielowym urządzonym w duchu greckim, toskańskim lub etnicznym poczujemy się, jak na prawdziwych wakacjach. Znajdziemy też wiele akcentów odpowiednich do łazienki w stylu loftu, a miłośników trendów nowoczesnych zachwyci rozmaitość awangardowych wzorów umywalek, baterii, wanien czy zestawów natryskowych. Futurystyczna aranżacja stanowi przy tym wyjątkowo korzystne tło dla efektów specjalnych, prezentujących np. spektakularne relacje wody, światła i szkła.

Nowoczesne formy sanitariatów z kolekcji Hall nie kłócą się z przesyconą tchnieniem bryzy Morza Egejskiego rustykalną aranżacją.
Na greckiej wyspie. Nowoczesne formy sanitariatów z kolekcji Hall nie kłócą się z przesyconą tchnieniem bryzy Morza Egejskiego rustykalną aranżacją. Efekt uzyskano tu prostymi środkami: za pomocą biało-błękitnej kolorystyki, elementów z surowego drewna, faktury strukturalnych płytek i szorstkiej powierzchni ręcznie zacieranych tynków. (fot. Roca)
Salon kąpielowy w stylu angielskim
Salon kąpielowy w stylu angielskim. Dyscyplina kontrastowych barw, szyk pionowych pasów i eleganckie umeblowanie z kolekcji Hommage tworzą wyrafinowany klimat, który dopełniają złote akcenty: dekoracje, kinkiety i dwuuchwytowa stylizowana armatura. (fot. Villeroy&Boch)
Kolorowa obudowa wanny z kolekcji Paper i utrzymane w tej samej cytrynowej barwie detale
Tej witalnej, wyrazistej aranżacji radosny ton nadaje kolorowa obudowa wanny z kolekcji Paper i utrzymane w tej samej cytrynowej barwie detale. (fot. Teuco)
Prosta ceramika, stalowe konsole podumywalkowe Splendour, stylizowane lustra i dodatki na tle surowej cegły tworzą postindustrialny klimat wnętrza
Prosta ceramika, stalowe konsole podumywalkowe Splendour, stylizowane lustra i dodatki na tle surowej cegły tworzą postindustrialny klimat wnętrza. (fot. Opoczno)
Prosta armatura z kolekcji Ameo
Łazienka subtelnie nawiązująca do nurtu loftowego kolorystyką, umeblowaniem, i szarym wybarwieniem drewna, z którym ciekawie komponuje się prosta armatura z kolekcji Ameo. (fot. Kludi)

ŁAZIENKA - BEZ OBAW, BEZ BARIER

Rodzinna łazienka powinna zapewniać bezpieczeństwo i komfort wszystkim użytkownikom. Maluchom będzie w niej wygodnie, jeśli bez problemu dosięgną wszędzie, gdzie trzeba. Mogą w tym pomóc nieślizgające się po podłożu, stabilne podstawki, które sprzyjają kształtowaniu nawyków higienicznych i samodzielności od najmłodszych lat.

Jeszcze wygodniejszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie niska umywalka, przeznaczona specjalnie dla dzieci. Rodzice rozbrykanych kilkulatków wiedzą też doskonale, że brak progów i ostrych krawędzi oznacza mniej kolizji i upadków, dlatego w łazience rodzinnej świetnie sprawdzają się płaskie brodziki, wnękowe półki i ceramika o obłych kształtach.

Płytki i urządzenia sanitarne są śliskie, nie zapomnijmy więc o estetycznych matach antypoślizgowych; oprócz tych na posadzkę, dostaniemy też maty odpowiednie pod prysznic i do wanny. Zarówno młodszym, jak i starszym, mniej sprawnym domownikom przydadzą się uchwyty wannowe i wygodne rozkładane siedzisko w kabinie natryskowej, najlepiej wyposażonej też w przesuwne drzwi.

Artykuł pochodzi z numeru specjalnego "Budujemy Dom - Wnętrza 2018"

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA