Oświetlenie łazienkowe

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Oświetlenie łazienkowe

Oświetlenie łazienkowe ma wiele zadań: powinno wyczarowywać nastrój i sprzyjać relaksowi, reżyserować efekty specjalne, wydobywając urodę sprzętów i dodatków, a przy tym - stwarzać komfortowe warunki do zabiegów pielęgnacyjnych. Jak te różne role pogodzić?

aktualizacja: 2022-12-14 11:35:57

W przypadku oświetlenia łazienkowego kluczem do sukcesu jest przemyślany projekt zawierający uniwersalne, wieloplanowe rozwiązania. Tu nie warto oszczędzać: w naszej łazience powinno się znaleźć co najmniej kilka niezależnych od siebie źródeł światła, które stworzą klimat... a któż z nas nie marzy o nastrojowej kąpieli w półmroku, wśród woni eterycznych olejków? 

Planowanie zaczynamy od oświetlenia ogólnego. Jego zadaniem jest równomierne rozjaśnienie całego pomieszczenia, zniwelowanie kontrastów i wprowadzenie miłej ciepłej atmosfery, dlatego najlepiej, jeśli będzie łagodnie rozproszone. W małej łazience sprawdzą się kinkiety ścienne o kloszach z mlecznego szkła lub oprawy typu downlight, kierujące bezpośrednie światło na sufit.

Światło wydobywa ciekawą fakturę wodoodpornych płytek ściennych Skin Panels z innowacyjnego tworzywa Silexpol, którym wykończono wnętrze
Źródło światła ukryte. Listwy świetlne to ostatnio bardzo modny łazienkowy motyw; takie oświetlenie nie razi, ponieważ same świetlówki są niewidoczne. Wnętrze rozjaśnione jest przyjemnym w odbiorze, rozproszonym światłem pośrednim, odbitym od sąsiadujących z lampami powierzchni. Montując liniowe oprawy w suficie podwieszanym lub wzdłuż pionowych krawędzi ścian, można zapewnić w łazience doskonałe oświetlenie ogólne. Innym sposobem wykorzystania listew świetlnych jest umieszczenie ich w miejscach, które chcemy zaakcentować. Na zdjęciu światło wydobywa ciekawą fakturę wodoodpornych płytek ściennych Skin Panels z innowacyjnego tworzywa Silexpol, którym wykończono wnętrze. (fot. Fiora.pl)

W dużym pomieszczeniu najwygodniej zastosować lampki LED, wbudowane w sufit podwieszany. Łatwiej wtedy zadbać o równomierne doświetlenie wszystkich zakamarków, a także podkreślić światłem szczególnie uprzywilejowane strefy: wannę czy kabinę prysznicową. Wystarczy bezpośrednio nad nimi gęściej rozmieścić lampki.

Lustro z oświetleniem z inspirowanej naturą kolekcji Cape Cod autorstwa Philippe Starcka
Doskonały sposób na oświetlenie strefy nad toaletką czy umywalką to lustro z wbudowanym oświetleniem. Producenci dobierają lampy o odpowiedniej mocy, dające łagodne światło o neutralnym zabarwieniu - takie ułatwia toaletę i makijaż, gdyż nie razi i nie przekłamuje kolorów. Na zdjęciu lustro z oświetleniem z inspirowanej naturą kolekcji Cape Cod autorstwa Philippe Starcka. (fot. Duravit)

Pojedyncza lampa sufitowa - najczęściej w postaci płaskiej plafoniery - jest nieco mniej praktyczna. Niekiedy jednak wymaga jej aranżacja wnętrza; wszak w łazienkach "salonowych" pozwalamy sobie nawet na kryształowe żyrandole. Wówczas należy szczególnie dokładnie przemyśleć oświetlenie boczne: punktowe, liniowe lub strefowe. Ważne, by rozmieszczenie opraw oświetleniowych ułatwiało korzystanie ze wszystkich łazienkowych urządzeń, a także umożliwiało kreowanie zróżnicowanych planów i nastrojów.

Od ogółu do szczegółu

Są w łazience miejsca, które wymagają szczególnego potraktowania. To okolice umywalki, sanitariatów, kabiny natryskowej i wanny. Strefa umywalki często bywa też strefą makijażu, dlatego jej oświetlenie powinno być precyzyjne, ale naturalne i nierażące.

Może cię zainteresować
Jak optycznie powiększyć łazienkę? Instrukcja montażu spłuczki JOMOTech Jaki grzejnik elektryczny do małej łazienki? Wentylatory - istotny element w łazience. Niezmiernie ważny szczegół w kominku Jak czyścić odpływ liniowy - poradnik praktyczny Jak dobrać oświetlenie LED do łazienki? Jak przykleić lustro na ścianie? Silia w łazience i kuchni - udany mariaż art deco i minimalizmu Jak odnowić fugę? Jak prać wełnę? Rosnąca inflacja nie daje spokoju? Dowiedz się, jak oszczędzać wodę i energię w swoim domu Jak powinna wyglądać łazienka bez barier? Ona jest harmonią. Nowa kolekcja ceramiki łazienkowej Roca Jak mądrze zagospodarować przestrzeń pod prysznicem dla wszystkich domowników? Zsyp na pranie w domu Jak dobrać stelaż, misę WC i przyciski do zabudowy podtynkowej w łazience? Nowoczesne aranżacje prysznica Aqua Blocker® - przeciwwodna masa uszczelniająca Ona jest nowoczesna. Nowe technologie w kolekcji ceramiki Roca Jakie oświetlenie zastosować w łazience? Ma być stylowo i funkcjonalnie Funkcjonalna łazienka na poddaszu - praktyczne porady Efektywna hydroizolacja w łazience - jakie uszczelnienia zastosować? Nowoczesna łazienka - inspiracje i pomysły na modny wystrój Na co należy zwrócić uwagę układając płytki ścienne i podłogowe? Baterie podtynkowe - znakomite rozwiązanie dla osób ceniących wygodę oraz nowoczesny design Nowy poziom luksusu - systemy hydromasażu do wanien akrylowych do zabudowy Zasady dobierania baterii do wanien w różnych stylizacjach Zagłębienie wanny spa - jak zrobić to dobrze?
Zobacz więcej Zwiń

Efekt ten pozwolą uzyskać kinkiety po bokach lustra (umieszczanego z reguły nad umywalką) o mlecznych oprawach, z żarówkami o mocy nie większej niż po 60 W każda. Ponieważ im więcej punktów świetlnych, tym lepiej (rozpraszają cienie, oświetlając równomierniej), dobrym rozwiązaniem będzie kilka słabszych żarówek umieszczonych na obwodzie lustra.

Elegancka jednoosobowa wanna akrylowa w iluminowanej obudowie meblowej. Wymiary wanny 190 x 100 cm
Świecić mogą nie tylko lampy na ścianach i suficie. Oto niebanalne źródło iluminacji - wanna z wmontowanym oświetleniem. Lampy przysłania matowy akrylowy panel, dzięki czemu przenikający przez osłonę blask jest łagodnie rozproszony. Wymiary wanny 190 x 100 cm. (fot. Herbeć)

Doskonałą iluminację zapewniają lustra z fabrycznie wmontowanymi oprawami, ukrytymi pod taflą. Trzeba też zadbać o oświetlenie wnętrza umywalki, dlatego boczne lampki powinien uzupełniać górny kinkiet skierowany w dół. Oświetlenie kilkupunktowe, pochodzące np. z sufitu podwieszanego, powinno towarzyszyć misce WC i bidetowi. Tu ważne, by światło docierało do baterii bidetowej, uchwytu na ręcznik i papier toaletowy, a także pozwalało dokładnie umyć sanitariaty.

Wykorzystując niskonapięciowe źródła diodowe w postaci oryginalnych opraw czy popularnych taśm, możemy pozwolić sobie nie tylko na niecodzienną dekorację, ale także na bezpieczny i niezwykle efektowny mariaż światła z wodą. W dziedzinie wodoodporności LEDY nie mają sobie równych; dostaniemy wiele opraw o stopniu ochrony IP (Index of Protection) równym lub wyższym niż 65, przy czym w odniesieniu do cieczy istotna jest ta druga cyfra. Taka lampa będzie odporna na zalanie strugą wody, dlatego możemy zamontować ją nawet bezpośrdenio nad wanną lub w ścianie kabiny natryskowej.

Oprawy o współczynniku IP67 i wyższym są niewrażliwe nawet na długotrwałe zanurzenie. Poza taśmami, które dają niewyczerpane możliwości kreowania przestrzeni, producenci oferują nam wiele innych atrakcji: armaturę z iluminacją strumienia wody, podświetlane półki, a nawet urządzenia sanitarne. Wszystkie te elementy mają także wartość praktyczną: pozwalają nocą zorientować się w topografii łazienki bez potrzeby włączania górnego oświetlenia. Kochamy je jednak za co innego: za magiczny nastrój i spektakularne wrażenia.

Oświetlenie Schlüter® Liprotec - taśmy diodowe w obudowie chroniącej przed wodą rozpryskową
Oświetlenie Schlüter® Liprotec - taśmy diodowe w obudowie chroniącej przed wodą rozpryskową mogą być narzędziem umownego podziału wnętrza na strefy, a przy tym pozwalają kreować niecodzienne efekty. (fot. Schlüter Systems)
Wanna typu combi z kolekcji Prêt-à-Porter z wbudowanym oświetleniem
Źródło światła w niebanalnym miejscu równa się niebanalny efekt. Oryginalnie obudowana i pięknie podświetlona wanna to niekwestionowane centrum domowego relaksu. Nietrudno wyobrazić sobie to miejsce nocą, bez konkurencyjnego oświetlenia. Wanna typu combi z kolekcji Prêt-à-Porter z wbudowanym oświetleniem. (fot. Teuco)

Wreszcie ostatnia, choć niepoślednia funkcja oświetlenia: budowanie nastroju i akcentowanie dekoracyjnych szczegółów. Bezkonkurencyjne są tu wiązki światła umieszczone w podniebieniu wnękowych półek - oświetlają umieszczone na nich ozdobne drobiazgi, a w całym wnętrzu wzmacniają efekt trójwymiarowej głębi.

Kompozycja świetlna: nad lustrem kinkiet Astro Bergamo 600, półki wnękowe oświetlone taśmami ledowymi
Kompozycja świetlna: nad lustrem kinkiet Astro Bergamo 600, półki wnękowe oświetlone taśmami ledowymi. (fot. Astro-24.pl)

Redakcja Budujemy Dom
Na zdjęciu otwierającym: Efektowna aranżacja łazienki, podkreślona dzięki współpracy różnorodnych źródeł światła: dziennego, wpadającego przez duże okno, oraz diodowego o naturalnej barwie. Podświetlane lustro zapewnia komfort zabiegów higienicznych, a nastrój budują listwy świetlne zamontowane w suficie. (fot. Colacril)

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły