Jak urządzić łazienkę na poddaszu? Projekt i aranżacja bez błędów

Jak urządzić łazienkę na poddaszu? Projekt i aranżacja bez błędów

Nietypowa wysokość ścian pod skosami w łazience na poddaszu może stanowić wyzwanie aranżacyjne. Dlatego potrzebny jest dobry plan, aby urządzić funkcjonalną łazienkę. Podpowiadamy, jak uniknąć błędów i w pełni wykorzystać potencjał łazienki ze skosami.

Planujesz łazienkę na poddaszu? Łazienka ze skosami to duże wyzwanie projektowe, ale również ogromny potencjał aranżacyjny. Dowiedz się, jak optymalnie rozplanować przestrzeń, aby stworzyć funkcjonalne, wygodne i piękne wnętrze.

Projekt łazienki na poddaszu - podstawowe zasady i podział na strefy

Podstawą udanej aranżacji jest podział łazienki na poddaszu na strefy: umywalkową, prysznicową lub wannową oraz toaletową. Kluczowe znaczenie ma odpowiednie ustawienie sanitariatów tak, by uniknąć kolizji ze skosami. Zmierz dokładnie całe pomieszczenie i sprawdź, gdzie najlepiej umieścić poszczególne elementy, aby korzystanie z nich było wygodne. W ten sposób dowiesz się, czy zmieści się wymarzony blat z dwiema umywalkami, czy lepszy będzie prysznic czy wanna wolnostojąca.

Wskazówka: zaznacz taśmą na podłodze rozmieszczenie elementów, a następnie sprawdź, czy przestrzeń umożliwia swobodne poruszanie się. Dzięki temu sprawdzisz, czy masz wystarczającą ilość miejsca do komfortowego korzystania z łazienki oraz czy nie uderzasz głową o skosy. Być może okaże się, że dobrze sprawdzi się wydzielenie części łazienki poprzez postawienie otwartej lub szklanej ścianki.

Mała łazienka na poddaszu z prysznicem

Kabina najlepiej sprawdza się przy ścianie bez skosu. Gdy takiej nie ma, rozważ prysznic walk-in z odpływem liniowym lub zamówienie kabiny na wymiar dopasowanej do skosu. Zaletą jest to, że możesz zrobić tak długi prysznic, na jaki pozwala Ci miejsce, więc skosy nie będą dużą przeszkodą. Pamiętaj, aby przed prysznicem zostawić minimum 70 cm wolnej przestrzeni, aby móc z niego wyjść i swobodnie wytrzeć się ręcznikiem, a deszczownicę zamontować na wysokości około 210 cm.

Jak urządzić łazienkę na poddaszu z wanną?

Wanna w łazience na poddaszu może być ustawiona:

  • pod skosem z oknem dachowym - być może spełnisz swoje marzenie o podziwianiu gwiazd podczas kąpieli.
  • przy prostej ścianie - wtedy możesz pozwolić sobie na wygodną wannę.
wanna w łazience na poddaszu
Urządzając łazienkę na poddaszu trzeba zapewnić wygodny dostęp do sanitariatów, a skośny dach może go ograniczać. Dlatego ważny jest dobry projekt, fot. Adobe Stock

Jeśli skos jest nisko i kąt nachylenia jest ostry, możesz zamontować nowoczesną wannę wolnostojącą i odsunąć ją od ściany, umieszczając stojącą baterię wannową i stoliczek lub półkę na kosmetyki w wolnym miejscu pomiędzy ścianą ze skosem a wanną. W drugim wariancie - wzdłuż ściany pozbawionej skosów - możesz wybrać jednoosobową wannę o długości od 150 cm lub dwuosobową do 190 cm. Minimalna przestrzeń przed wanną powinna wynosić 60-70 cm.

Duża łazienka na poddaszu z wanną i prysznicem

Jeśli łazienka na poddaszu jest duża i przypomina salon kąpielowy, warto rozdzielić strefę wannową i prysznicową. Wannę ustaw pod ścianką kolankową, a prysznic walk-in wzdłuż dłuższej ściany. Możesz wybrać wariant narożny wanny, który lepiej dopasuje się do skosu. Zadbaj o ergonomiczne rozmieszczenie wyposażenia, tak aby otworzenie drzwi prysznica (jeśli wybierzesz opcję pełną) nie kolidowało z korzystaniem z pozostałych sanitariatów.

Aranżacja łazienki na poddaszu - ważne odległości!

Projektowanie łazienki na poddaszu musi być ergonomiczne. Trzeba zachować minimalne odległości i ilości wolnej przestrzeni, aby komfortowo korzystać z sanitariatów:

  • przed umywalką - minimum 70 cm, jednak w małych łazienkach uznaje się za wystarczające 50 cm,
  • przed WC - minimum 60 cm, natomiast odległość miski ustępowej od ściany nie powinna być mniejsza niż 20 cm,
  • przed bidetem - minimum 60 cm,
  • przed pralką ładowaną od przodu - minimum 90 cm na swobodne włożenie i wyjęcie prania.

Wolne miejsce przed sanitariatami to jeszcze nie wszystko, ponieważ na poddaszu najważniejsza jest wysokość sufitu. Przyjmuje się, że jeśli wysokość ścianki kolankowej wynosi 100 cm, można ustawić pod nią kompakt WC, bidet i pralkę ładowaną od przodu. Chcąc zamontować miskę ustępową na stelażu podtynkowym, ścianka kolankowa powinna mieć wysokość minimum 130 cm. Szafkę z umywalką najlepiej umieścić pod ścianą bez skosu, aby móc zawiesić nad nią lustro, standardowo umywalkę montuje się na wysokości od 85 cm do 95 cm.

Meble do łazienki na poddaszu

Najważniejszą kwestią podczas meblowania łazienki na poddaszu jest maksymalne zagospodarowanie miejsca pod skosami. Zabudowa meblowa na wymiar jest najlepszym rozwiązaniem. Można też wykorzystać modułowe regały schodkowe, które wkomponują się w nierówną przestrzeń pod skosami. W nowoczesnych wysokich szafkach montowane są kosze na brudną odzież i warto skorzystać z tego rozwiązania, aby zaoszczędzić miejsce na podłodze. Aranżując łazienkę na poddaszu trzeba jak najlepiej wykorzystać każdy centymetr przestrzeni na miejsce do przechowywania. Sprawdzą się otwarte półki na kosmetyki, haki na ręczniki i szlafroki oraz szafka z lustrem nad umywalką. Przydadzą się też organizery do szuflad i szafek, dzięki którym posegregujesz rzeczy i łatwiej utrzymasz porządek.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

Styl łazienki na poddaszu - jasne kolory optycznie powiększą wnętrze!

Nowoczesna łazienka na poddaszu oznacza nie tylko funkcjonalność, ale także reprezentacyjny charakter pomieszczenia. Każdy szczegół powinien zostać przemyślany, aby wystrój był spójny i harmonijny. Jasne kolory, w tym biel, nigdy nie wychodzą z mody, a przełamanie monochromatyzmu uzyskasz dodatkami i dekorami o wzorze drewna, kamienia lub betonu. Przeglądając inspiracje nowoczesnych projektów łazienek na poddaszu, modny jest wzór marmuru na wielkoformatowych płytkach. Sprawdzą się też niewielkie płytki w kształcie tradycyjnych cegiełek. Płytki podłogowe mogą być kontynuacją jasnych barw lub stanowić interesujący kontrast. Dzieląc łazienkę na strefy, warto wykorzystać szklane ścianki, które nie zamykają przestrzeni i przepuszczają światło. Eleganckim dopełnieniem stylu łazienki na poddaszu jest chromowana, złota lub czarna armatura.

łazienka na poddaszu przytulna aranżacja
Przytulna łazienka na poddaszu w stylu country house. Szaro-biała mozaika Candy Raw Decor na podłodze tworzy unikalny i subtelny wzór. Wnętrze to emanuje spokojem i przytulnością, zapraszając do relaksu w otoczeniu naturalnych materiałów i delikatnych barw. To idealne miejsce, aby odetchnąć od zgiełku dnia codziennego, fot. RAW DECOR

Można też zaaranżować łazienkę na poddaszu w nowoczesnym ciemnych kolorach. To odważny krok, jednak ryzyko może się opłacić. Ciemny kamień lub beton w połączeniu z ocieplającym aranżację drewnem i miedzianą lub czarną armaturą gwarantuje minimalistyczny i zarazem oryginalny wystrój. 

Przytulność do nowoczesnej łazienki na poddaszu wprowadzą dodatki, jednak zastosowane z umiarem. Zadbaj o rośliny w minimalistycznych donicach, dywaniki i ręczniki w dopasowanej kolorystyce, gustowne pojemniki na kosmetyki, czy aromatyczne świece.

Jak zaprojektować oświetlenie łazienki pod skosami?

Idealnie, jeśli łazienka na poddaszu ma okno, które wprowadza do pomieszczenia światło dzienne. Jeśli jest go pozbawiona, warto rozważyć montaż okna połaciowego w skosie. Pozostałą ilość światła zapewni oświetlenie sztuczne. Zawsze najważniejsze jest oświetlenie główne, czyli sufitowe (plafon lub kilka punktowych lamp sufitowych).

Dopełnieniem jest oświetlenie strefowe, które tworzy klimatyczny nastrój i zapewnia dodatkową ilość światła podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Sprawdzą się kinkiety przy lustrze, taśmy LED pod wanną i szafkami, czy dekoracyjna lampa na ścianie nad wanną. Montując oświetlenie w pobliżu stref mokrych, należy pamiętać o zastosowaniu wodoszczelnych opraw oświetleniowych.

Wentylacja w łazience na poddaszu

Urządzając łazienkę na poddaszu, nie można zapominać o wydajnej wentylacji. To podstawa, jeśli nie chcesz mierzyć się z pleśnią i grzybem na skutek nadmiernej wilgoci w pomieszczeniu. Rozwiązaniem jest wentylacja grawitacyjna z prawidłowym ciągiem, która może być dodatkowo wsparta wentylatorami. Innym pomysłem jest wentylacja mechaniczna, zamontowana w całym domu, również w łazience. Bardzo ważne jest okno, dzięki któremu przewietrzysz pomieszczenie.

Łazienka na poddaszu: podsumowanie

Aranżacja łazienki w nowym domu czy podczas adaptacji nieużytkowego poddasza wymaga kreatywności i dokładnego planowania. Odpowiednie ustawienie sanitariatów, wybór funkcjonalnych mebli i dbałość o oświetlenie oraz wentylację zapewni komfort codziennego użytkowania. Właściwy projekt łazienki na poddaszu pozwoli Ci stworzyć piękne i wygodne wnętrze na długie lata.

Fot. otwierająca: Adobe Stock

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Czy w łazience na poddaszu można zamontować kabinę prysznicową?

    Tak, najlepiej przy ścianie bez skosu lub stosując prysznic walk-in.
  • Gdzie najlepiej ustawić wannę w łazience ze skosami?

    Pod skosem z oknem lub przy prostej ścianie, jeśli to możliwe.
  • Jakie kolory optycznie powiększą małą łazienkę na poddaszu?

    Jasne odcienie bieli, beżu, drewna i marmuru skutecznie powiększają przestrzeń łazienki na poddaszu.
  • Czy warto robić meble na wymiar do łazienki pod skosami?

    Tak, pozwalają maksymalnie wykorzystać trudno dostępną przestrzeń w łazience na poddaszu.
  • Co położyć na skosy w łazience?

    Na skosy w łazience najlepiej zastosować płyty gipsowo-kartonowe impregnowane, płyty gipsowo-włóknowe lub cementowo-włóknowe. Są odporne na wilgoć i tworzą solidne podłoże pod płytki lub farbę. Ważne jest też wykonanie odpowiedniej hydroizolacji.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Doświadczona dekorator wnętrz z wykształceniem ekonomiczno-administracyjnym. Od 2010 roku aktywnie wspiera społeczność budowlaną, dzieląc się wiedzą na Forum Budujemy Dom. Pasjonatka designu wnętrz, szczególnie brytyjskiego. Jej zamiłowanie do architektury i wnętrzarskich trendów znajduje odzwierciedlenie w licznych podróżach i profesjonalnej fotografii.
Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz