Odpowiedź eksperta: Wykonanie samej konstrukcji nośnej schodkowego sufitu podwieszanego nie będzie trudne. Trzeba jedynie zagęścić rozstawienie profili nośnych do 40 cm, by ułatwić zamocowanie krzywoliniowych pasów tworzących schodki. Metalowe profile sufitowe CD - po wyznaczeniu linii ich przebiegu - przytwierdza się do sufitu w odstępach nie większych niż 90 cm, za pomocą metalowych dybli bądź tulei rozprężnych.
Jako zawiesia do profili służą uchwyty wieszakowe z drutem mocującym o dobranej długości. Na krawędzi planowanego schodka profil trzeba naciąć, załamać do góry i obciąć na wysokość stopni sufitowych. Załamanie profilu stabilizuje się blachowkrętami, wkręconymi w boczne ścianki zagięcia, a z kawałka blachy robi się łącznik kątowy, skręcony z profilem na wyższym poziomie.
W poszyciu z płyt g-k należy ukształtować ich krawędzie zgodnie z planowaną krzywizną stopni. W jednej płycie wycina się wyrzynarką zarys brzegów, a rozcięte elementy wykorzystuje do pokrycia sufitu na dwóch poziomach. Następne płyty przycina się w ten sam sposób, ale w innych miejscach ich długości, co zapewni przesunięcie łączenia w kolejnych rzędach - ponumerowanie płyt ułatwi montaż.
Mocowanie poszycia rozpoczyna się od najniższego poziomu, po umieszczeniu płyt krzywoliniową krawędzią przy brzegu odgięcia profilu. Do pokrycia schodka można użyć pasa ze zwykłej płyty g-k, jeśli promień krzywizny jest duży, lub cieńszych płyt elastycznych. Po jego przykręceniu przytwierdza się kolejny poziom pokrycia i tworzy w ten sam sposób następny schodek. Na zewnętrznych krawędziach wkleja się papierową taśmę perforowaną i szpachluje, a wewnętrzny styk płyt wypełnia się masą akrylową.
Redakcja BD
- Jak odnowić stare ściany mieszkania w kamienicy? Sekrety mistrzowskiej renowacji
- Jaki rodzaj tynku wewnętrznego najlepiej wybrać?
- Jak kłaść panele winylowe na ścianę?
- Jak wykończyć ściany w niebanalnych wnętrzach?