Jak wykonać podwieszany sufit schodkowy?

Jak wykonać podwieszany sufit schodkowy?

Chciałbym w wysokim na 3,5 m pomieszczeniu zbudować schodkowy sufit podwieszany, tworzący 25 cm uskok z krawędziami wygiętymi w łuk. Jak uzyskać taką konstrukcję?

Streszczenie artykułu
Porada dotyczy wykonania schodkowego sufitu podwieszanego w pomieszczeniu o wysokości 3,5 m, z uwzględnieniem łukowych krawędzi stopni. Opisuje sposób przygotowania konstrukcji nośnej z profili CD, formowania i montażu poszycia z płyt gipsowo-kartonowych oraz techniki wykończenia krawędzi i połączeń, zapewniające estetyczny i trwały efekt.

Wykonanie samej konstrukcji nośnej schodkowego sufitu podwieszanego nie będzie trudne. Trzeba jedynie zagęścić rozstawienie profili nośnych do 40 cm, by ułatwić zamocowanie krzywoliniowych pasów tworzących schodki. Metalowe profile sufitowe CD - po wyznaczeniu linii ich przebiegu - przytwierdza się do sufitu w odstępach nie większych niż 90 cm, za pomocą metalowych dybli bądź tulei rozprężnych.

Jako zawiesia do profili służą uchwyty wieszakowe z drutem mocującym o dobranej długości. Na krawędzi planowanego schodka profil trzeba naciąć, załamać do góry i obciąć na wysokość stopni sufitowych. Załamanie profilu stabilizuje się blachowkrętami, wkręconymi w boczne ścianki zagięcia, a z kawałka blachy robi się łącznik kątowy, skręcony z profilem na wyższym poziomie.

W poszyciu z płyt g-k należy ukształtować ich krawędzie zgodnie z planowaną krzywizną stopni. W jednej płycie wycina się wyrzynarką zarys brzegów, a rozcięte elementy wykorzystuje do pokrycia sufitu na dwóch poziomach. Następne płyty przycina się w ten sam sposób, ale w innych miejscach ich długości, co zapewni przesunięcie łączenia w kolejnych rzędach - ponumerowanie płyt ułatwi montaż.

Schemat: Sufit schodkowy wykonany z profili CD i poszycia z płyt gipsowo-kartonowych
Sufit schodkowy wykonany z profili CD i poszycia z płyt gipsowo-kartonowych.

Mocowanie poszycia rozpoczyna się od najniższego poziomu, po umieszczeniu płyt krzywoliniową krawędzią przy brzegu odgięcia profilu. Do pokrycia schodka można użyć pasa ze zwykłej płyty g-k, jeśli promień krzywizny jest duży, lub cieńszych płyt elastycznych. Po jego przykręceniu przytwierdza się kolejny poziom pokrycia i tworzy w ten sam sposób następny schodek. Na zewnętrznych krawędziach wkleja się papierową taśmę perforowaną i szpachluje, a wewnętrzny styk płyt wypełnia się masą akrylową.

Redakcja BD

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Jak przygotować konstrukcję nośną dla schodkowego sufitu podwieszanego?

    Trzeba zagęścić rozstawienie profili nośnych do 40 cm, przytwierdzając profile CD do sufitu w odstępach nie większych niż 90 cm za pomocą metalowych dybli lub tulei rozprężnych.
  • Jak formować krawędzie schodków w profilu CD?

    Na krawędzi schodka profil należy naciąć, załamać do góry i obciąć na wysokość stopni. Załamanie stabilizuje się blachowkrętami, a łącznik kątowy wykonuje się z kawałka blachy i skręca z profilem wyższego poziomu.
  • Jak przygotować poszycie z płyt gipsowo-kartonowych do schodkowego sufitu?

    Płyty g-k należy kształtować zgodnie z krzywizną stopni, wycinając zarys brzegów wyrzynarką. Rozcięte elementy wykorzystuje się do pokrycia sufitu na dwóch poziomach, przesuwając łączenia w kolejnych rzędach.
  • Jak montuje się poszycie na schodkowym suficie?

    Montaż zaczyna się od najniższego poziomu, mocując płyty krzywoliniową krawędzią przy brzegu odgięcia profilu. Stopniowo przykręca się kolejne poziomy poszycia w analogiczny sposób.
  • Jak wykańcza się krawędzie i połączenia płyt w suficie?

    Zewnętrzne krawędzie wykańcza się taśmą perforowaną i szpachlą, a wewnętrzne styki płyt wypełnia masą akrylową.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz