Jak wykonać podwieszany sufit schodkowy?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak wykonać podwieszany sufit schodkowy?

Chciałbym w wysokim na 3,5 m pomieszczeniu zbudować schodkowy sufit podwieszany, tworzący 25 cm uskok z krawędziami wygiętymi w łuk. Jak uzyskać taką konstrukcję?

aktualizacja: 2019-03-19 12:23:45

Odpowiedź eksperta: Wykonanie samej konstrukcji nośnej schodkowego sufitu podwieszanego nie będzie trudne. Trzeba jedynie zagęścić rozstawienie profili nośnych do 40 cm, by ułatwić zamocowanie krzywoliniowych pasów tworzących schodki. Metalowe profile sufitowe CD - po wyznaczeniu linii ich przebiegu - przytwierdza się do sufitu w odstępach nie większych niż 90 cm, za pomocą metalowych dybli bądź tulei rozprężnych.

Jako zawiesia do profili służą uchwyty wieszakowe z drutem mocującym o dobranej długości. Na krawędzi planowanego schodka profil trzeba naciąć, załamać do góry i obciąć na wysokość stopni sufitowych. Załamanie profilu stabilizuje się blachowkrętami, wkręconymi w boczne ścianki zagięcia, a z kawałka blachy robi się łącznik kątowy, skręcony z profilem na wyższym poziomie.

W poszyciu z płyt g-k należy ukształtować ich krawędzie zgodnie z planowaną krzywizną stopni. W jednej płycie wycina się wyrzynarką zarys brzegów, a rozcięte elementy wykorzystuje do pokrycia sufitu na dwóch poziomach. Następne płyty przycina się w ten sam sposób, ale w innych miejscach ich długości, co zapewni przesunięcie łączenia w kolejnych rzędach - ponumerowanie płyt ułatwi montaż.

Schemat: Sufit schodkowy wykonany z profili CD i poszycia z płyt gipsowo-kartonowych
Sufit schodkowy wykonany z profili CD i poszycia z płyt gipsowo-kartonowych.

Mocowanie poszycia rozpoczyna się od najniższego poziomu, po umieszczeniu płyt krzywoliniową krawędzią przy brzegu odgięcia profilu. Do pokrycia schodka można użyć pasa ze zwykłej płyty g-k, jeśli promień krzywizny jest duży, lub cieńszych płyt elastycznych. Po jego przykręceniu przytwierdza się kolejny poziom pokrycia i tworzy w ten sam sposób następny schodek. Na zewnętrznych krawędziach wkleja się papierową taśmę perforowaną i szpachluje, a wewnętrzny styk płyt wypełnia się masą akrylową.

Redakcja BD

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje