Co zrobić, aby skutecznie wyciszyć mieszkanie?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Co zrobić, aby skutecznie wyciszyć mieszkanie?

Jedną z największych niedogodności zarówno w zabudowie wielorodzinnej jak i bliźniaczej może być dochodzący zza ściany hałas. Na szczęście są sposoby, aby go skutecznie zniwelować. Firma Knauf ma w ofercie specjalną linię płyt akustycznych, które świetnie nadają się do wyciszania pomieszczeń.

aktualizacja: 2019-07-10 10:32:34

Systemy suchej zabudowy Knauf znakomicie poradzą sobie z dochodzącym zza ściany hałasem, który może obniżać nasz komfort życia, utrudniać wypoczynek, ale także przeszkadzać w skupieniu się na codziennych czynnościach. Irytować mogą nas nie tylko głośne rozmowy, czy kłótnie sąsiadów, ale także płacz dziecka, szczekanie psa, dźwięki muzyki czy włączonego telewizora. Podpowiadamy co zrobić, aby w naszym mieszkaniu było ciszej a do naszych uszu nie dochodził uciążliwy hałas zza ściany.

Najlepsze rozwiązanie na hałas: przedścianka

Oczywiście czasami może być też tak, że to my generujemy hałas. Jednakże bez względu na to, z której strony płynie strumień głośnych dźwięków, najlepszym rozwiązaniem zapewniającym izolację akustyczną między mieszkaniami czy zajmowanymi przez różnych lokatorów częściami domu, będzie tzw. przedścianka, którą można pobudować nawet w już wykończonych pomieszczeniach.

Mówiąc najprościej jest to dodatkowa przegroda w systemie suchej zabudowy, którą wznosimy równolegle do ściany. Konstrukcja jest stosunkowo prosta, dlatego przy odrobinie wprawy możemy w krótkim czasie wykonać ją sami.

 

System przedścianki na szkielecie metalowym pojedynczym z dwuwarstwową okładziną KNAUF AKUSTIK PLUS
System przedścianki na szkielecie metalowym pojedynczym z dwuwarstwową okładziną KNAUF AKUSTIK PLUS

Najpierw do ściany, którą chcemy dodatkowo wyizolować, należy przytwierdzić (za pomocą tzw. łączników bezpośrednich) konstrukcję nośną w postaci stalowych profili. Konstrukcję taką wypełnia się wełną mineralną i okłada akustycznymi płytami gipsowo-kartonowymi, które mogą mieć różną charakterystykę.

Im więcej warstw płyt i im wyższe parametry akustyczne zastosowanych w przegrodzie płyt, tym wyższa izolacyjność akustyczna przedścianki. Dlatego istotne znaczenie przy wyciszaniu pomieszczeń ma także jakość i rodzaj zastosowanych materiałów.

Trzeba mieć świadomość, że izolacyjność całej konstrukcji można policzyć dokładnie znając rodzaj istniejącej przegrody, czyli istniejącej ściany, do której montujemy tzw. przedściankę.

Zastosowanie podwójnego płytowania (2×12,5 mm) może obniżyć poziom dochodzącego do naszych uszu dźwięku nawet o 10 dB. Jeśli przedściankę zamontujemy z obydwu stron murowanej ściany (najpierw musimy namówić na takie rozwiązanie sąsiada), hałas może obniżyć się nawet o 15 dB.

Można też zdecydować się na przedściankę o większej grubości i odsunąć ją o kilka centymetrów od ściany (wówczas musimy wykonać nieco inny stelaż). Wtedy parametry izolacyjności akustycznej jeszcze się poprawią.

Z uwagi na specyfikę zjawiska rozchodzenia się dźwięku, hałas może docierać do naszego mieszkania nie tylko zza ściany, ale również poprzez sufit, a także poprzez podłogę.

Z tego też powodu sama przedścianka może nie wyeliminować problemu hałaśliwego sąsiada w 100%. Dźwięki uderzeniowe z mieszkania nad głowami mogą być nadal dla nas uciążliwe, Stosując przedściankę ograniczymy dźwięki zza ściany.

Wykończenie powierzchni ścianki z płyt G-K

Płyty akustyczne Knauf po zamontowaniu, wypełnieniu spoin i zaszpachlowaniu można w dowolny sposób wykończyć - pomalować, obłożyć tapetą lub płytkami tak, aby przedścianka pasowała do charakteru danego pomieszczenia.

Płyty akustyczne dla każdego

Firma Knauf ma w ofercie kilka rodzajów płyt, wykorzystywanych do tworzenia barier akustycznych. Oprócz najpopularniejszych modułów Akustik i Akustik Plus ze sprężystym gipsowym rdzeniem, które są niepalne, tolerują wilgotność dochodzącą do 70% i mogą być wykorzystywane także do wykonywania podwieszanych sufitów, Knauf oferuje także płyty Cleaneo

Płyta g-k Akustik Plus
Płyta g-k Akustik Plus
Płyta g-k Diamant
Płyta g-k Diamant

Akustik (poprawiają akustykę w pomieszczeniach, redukują pogłos), specjalne płyty Diamant o zwiększonej twardości i wytrzymałości na uderzenia, które nie tylko mają doskonałą izolacyjność akustyczną, ale także nadają się do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności oraz płytę Silentboard F13.

Płyta g-k Silentboard F13
Płyta g-k Silentboard F13

Ta ostatnia to flagowy produkt Knauf jeśli chodzi o tłumienie dochodzących zza ściany dźwięków. Dzięki dużej gęstości nie tylko zapewnia najwyższą izolacyjność akustyczną ze wszystkich dostępnych płyt, ale także ma zwiększoną wydajność w zakresie izolacyjności w strefie niskiej częstotliwości, skutecznie eliminując basy.

Wykonanie przedścianki z płyt gipsowo-kartonowych na konstrukcji stalowej

 

Knauf logotyp

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje