Systemy suchej zabudowy Knauf znakomicie poradzą sobie z dochodzącym zza ściany hałasem, który może obniżać nasz komfort życia, utrudniać wypoczynek, ale także przeszkadzać w skupieniu się na codziennych czynnościach. Irytować mogą nas nie tylko głośne rozmowy, czy kłótnie sąsiadów, ale także płacz dziecka, szczekanie psa, dźwięki muzyki czy włączonego telewizora. Podpowiadamy co zrobić, aby w naszym mieszkaniu było ciszej a do naszych uszu nie dochodził uciążliwy hałas zza ściany.
Najlepsze rozwiązanie na hałas: przedścianka
Oczywiście czasami może być też tak, że to my generujemy hałas. Jednakże bez względu na to, z której strony płynie strumień głośnych dźwięków, najlepszym rozwiązaniem zapewniającym izolację akustyczną między mieszkaniami czy zajmowanymi przez różnych lokatorów częściami domu, będzie tzw. przedścianka, którą można pobudować nawet w już wykończonych pomieszczeniach.
Mówiąc najprościej jest to dodatkowa przegroda w systemie suchej zabudowy, którą wznosimy równolegle do ściany. Konstrukcja jest stosunkowo prosta, dlatego przy odrobinie wprawy możemy w krótkim czasie wykonać ją sami.
Najpierw do ściany, którą chcemy dodatkowo wyizolować, należy przytwierdzić (za pomocą tzw. łączników bezpośrednich) konstrukcję nośną w postaci stalowych profili. Konstrukcję taką wypełnia się wełną mineralną i okłada akustycznymi płytami gipsowo-kartonowymi, które mogą mieć różną charakterystykę.
Im więcej warstw płyt i im wyższe parametry akustyczne zastosowanych w przegrodzie płyt, tym wyższa izolacyjność akustyczna przedścianki. Dlatego istotne znaczenie przy wyciszaniu pomieszczeń ma także jakość i rodzaj zastosowanych materiałów.
Trzeba mieć świadomość, że izolacyjność całej konstrukcji można policzyć dokładnie znając rodzaj istniejącej przegrody, czyli istniejącej ściany, do której montujemy tzw. przedściankę.
Zastosowanie podwójnego płytowania (2×12,5 mm) może obniżyć poziom dochodzącego do naszych uszu dźwięku nawet o 10 dB. Jeśli przedściankę zamontujemy z obydwu stron murowanej ściany (najpierw musimy namówić na takie rozwiązanie sąsiada), hałas może obniżyć się nawet o 15 dB.
Można też zdecydować się na przedściankę o większej grubości i odsunąć ją o kilka centymetrów od ściany (wówczas musimy wykonać nieco inny stelaż). Wtedy parametry izolacyjności akustycznej jeszcze się poprawią.
Z uwagi na specyfikę zjawiska rozchodzenia się dźwięku, hałas może docierać do naszego mieszkania nie tylko zza ściany, ale również poprzez sufit, a także poprzez podłogę.
Z tego też powodu sama przedścianka może nie wyeliminować problemu hałaśliwego sąsiada w 100%. Dźwięki uderzeniowe z mieszkania nad głowami mogą być nadal dla nas uciążliwe, Stosując przedściankę ograniczymy dźwięki zza ściany.
Wykończenie powierzchni ścianki z płyt G-K
Płyty akustyczne Knauf po zamontowaniu, wypełnieniu spoin i zaszpachlowaniu można w dowolny sposób wykończyć - pomalować, obłożyć tapetą lub płytkami tak, aby przedścianka pasowała do charakteru danego pomieszczenia.
Płyty akustyczne dla każdego
Firma Knauf ma w ofercie kilka rodzajów płyt, wykorzystywanych do tworzenia barier akustycznych. Oprócz najpopularniejszych modułów Akustik i Akustik Plus ze sprężystym gipsowym rdzeniem, które są niepalne, tolerują wilgotność dochodzącą do 70% i mogą być wykorzystywane także do wykonywania podwieszanych sufitów, Knauf oferuje także płyty Cleaneo
Akustik (poprawiają akustykę w pomieszczeniach, redukują pogłos), specjalne płyty Diamant o zwiększonej twardości i wytrzymałości na uderzenia, które nie tylko mają doskonałą izolacyjność akustyczną, ale także nadają się do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności oraz płytę Silentboard F13.
Ta ostatnia to flagowy produkt Knauf jeśli chodzi o tłumienie dochodzących zza ściany dźwięków. Dzięki dużej gęstości nie tylko zapewnia najwyższą izolacyjność akustyczną ze wszystkich dostępnych płyt, ale także ma zwiększoną wydajność w zakresie izolacyjności w strefie niskiej częstotliwości, skutecznie eliminując basy.
Wykonanie przedścianki z płyt gipsowo-kartonowych na konstrukcji stalowej
Dodaj komentarz