Układamy płyty tarasowe na wspornikach

Układamy płyty tarasowe na wspornikach

Dla jednych przedłużenie salonu, dla innych początek ogrodu. Taras jest niezwykłym miejscem styku wpływów aranżacyjnych różnych części posesji. Planując stworzenie na nim wymarzonej strefy relaksu, zadbajmy o właściwe przygotowanie nawierzchni. Warto skorzystać przy tym z szybkiej i komfortowej metody jej montażu.

Chodzi o zyskującą coraz większą popularność technologię tarasów wentylowych, która polega na pozostawieniu wolnej przestrzeni między płytami a podłożem. Efekt taki osiągamy dzięki specjalnym wspornikom - regulowanym lub o stałej wysokości - które układa się na stabilnym podłożu, np. wylewce betonowej ze spadkiem i hydroizolacją. Wykonane ze specjalnego tworzywa, są bardzo lekkie, a jednocześnie solidne i odporne na obciążenia, wilgoć czy środki chemiczne.

Do dyspozycji mamy też szeroką paletę akcesoriów zapewniającą wyjątkową elastyczność systemu m.in. poprzez możliwość podwyższania konstrukcji, maskowania jej na krawędziach (np. tarasu), korekcji i poziomowania powierzchni czy tłumienia hałasu.

Wspornik do płyt tarasowych
Wspornik do płyt tarasowych, fot. Libet

Całość składa się na komfortową technologię zapewniającą szybkie, łatwe i skuteczne ułożenie rozmaitych powierzchni, a do tego wprowadzającą liczne udogodnienia użytkowe. Jakie?

Oto kilka wyróżników tarasów wentylowanych:

  • Nawierzchnie na wspornikach pozwalają eliminować problemy z odrywaniem się elementów, jakie pojawiają się w klejonych rozwiązaniach w związku infiltracją i zamarzaniem wody
  • Są bardzo stabilne, trwałe, estetyczne, komfortowe i bezpieczne
  • Pod płytami powstaje przestrzeń umożliwiająca ukrycie instalacji, np. elektrycznej, oświetleniowej, alarmowej
  • Taras wentylowany jest lekką konstrukcją, dzięki czemu może być stosowany wszędzie tam, gdzie waga nawierzchni stanowi kluczowy problem (np. balkony)
  • Płyty można montować nawet w niskich temperaturach, w odróżnieniu od tarasów klejonych, gdzie prace wymagają minimalnej temperatury otoczenia na poziomie 5°C
  • Wsporniki nie wymagają skomplikowanych technik wykonawczych
  • Zapewniają łatwy demontaż wybranych elementów aranżacji, a tym samym dostęp do wspomnianych przewodów

Przykładowy montaż tarasu na wspornikach możemy zobaczyć na:

Wybieramy płyty tarasowe

Jako nieodłączna część naszego domu, taras powinien harmonijnie dopełniać jego architekturę. Wybierając design płyt, którymi pokryjemy powierzchnię, zwracajmy więc uwagę na to, jak będą one komponować się z otoczeniem.

Wśród dostępnych rozwiązań coraz częściej na pierwszy plan wysuwają się elementy ceramiczne z gresu porcelanowego. Antypoślizgowe, łatwe w pielęgnacji, a przede wszystkim odporne na oddziaływanie takich czynników, jak różnice temperatur, zarysowania, ścieranie, brud, woda, napoje, tłuszcze, sole czy kwasy idealnie nadają się do stosowania w zmiennych, niełatwych warunkach zewnętrznych.

Płyty tarasowe Libet

Oferują przy tym wyjątkową gamę możliwości kreacyjnych w postaci rozmaitych formatów, trwałych kolorów (odporność na UV) i unikatowych faktur, inspirowanych np. popularnymi motywami drewna, kamieni czy betonu. Łatwo połączyć je więc ze stylistyką ogrodu, można też postawić na kolekcję stanowiącą uzupełnienie elementów użytych wewnątrz budynku, w salonie czy w kuchni, zapewniając spójność stylistyki całej posesji.

Do tego, w odróżnieniu od innych materiałów, takich jak kamienie naturalne, deski drewniane czy kompozytowe, gresy są odporne na ogień (spadające iskry czy nawet całe bryły żaru z grilla) i nie wymagają impregnacji czy sezonowego malowania.

Kamil Drewczyński 
Libet S.A.

Więcej o gresach porcelanowych oraz metodach montażu płyt na www.libet.pl oraz LibetTV

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz