Jak dopasować taras do bryły domu?

Jak dopasować taras do bryły domu?

Taras powinien bezpośrednio wynikać z bryły domu i stanowić zarówno wygodną przestrzeń do wypoczynku, jak i efektowną ozdobę budynku. Taras jest elementem łączącym strefę dzienną z ogrodem, dlatego podczas aranżacji warto zachować spójny styl, który wizualnie zintegruje przestrzenie.

Harmonię pomiędzy wnętrzem domu a tarasem można także podkreślić, projektując szerokie przeszklenia. Konstrukcja tarasu powinna zapewniać stabilność, zabezpieczenie przed podciąganiem wody z gruntu i być odpowiednio oddylatowana od budynku. W przypadku połączenia z budynkiem należy zadbać o wyeliminowanie mostków termicznych. Ważną kwestią jest odpowiednie odprowadzenie wody z tarasu, by zapewnić szybkie wysychanie i zarazem odprowadzić wodę od budynku. Najpopularniejsze wykończenia tarasów to drewno, bruk czy płyty tarasowe na podkładkach dystansowych.

Najbardziej wymagającym w utrzymaniu materiałem jest drewno, z drugiej jednak strony zapewnia ono niepowtarzalny klimat. Wybierając ten materiał, musimy pamiętać o odpowiedniej impregnacji, warto zdecydować się rodzaj drewna gwarantujący jak najmniejsze narażenie na rozsychanie, wypadanie sęków. Tarasy sytuowane są zazwyczaj od strony południowej lub południowo-zachodniej. Taka lokalizacja zapewnia odpowiednią ekspozycję, jednak wraz ze strefą słoneczną warto uwzględnić w ramach tarasu także strefę zadaszoną, zapewniającą osłonę przez zbyt intensywnym słońcem lub deszczem. Alternatywą dla stałego zadaszenia nad tarasem mogą być markizy lub różnego rodzaju pergole z przesłoną w postaci płótna czy żaluzji. Tak zaprojektowany, dwustrefowy taras zapewni optymalne warunki do wypoczynku na zewnątrz.

Wielkość tarasu należy dostosować do bryły domu, wymiarów działki oraz oczekiwań użytkowników, by zagwarantować komfortowe warunki relaksu. Przewidując na tarasie zewnętrzną jadalnię, należy uwzględnić odpowiednią ilość miejsca na wygodny stół i komplet krzeseł. Aranżując strefę wypoczynku, należy zapewnić przestrzeń na ogrodowe meble, sofy, leżaki lub hamaki. Jeżeli taras projektowany jest na wzniesieniu lub na kilku poziomach, należy zadbać o właściwe, wygodne połączenie między strefami. Ważnym elementem aranżacji strefy tarasowej jest dobór dodających klimatu roślin. Nie tylko podkreślą one styl aranżacji, ale również mogą stanowić osłonę strefy wypoczynkowej.

Architekt Monika Lisowska-Łętocha
Dyrektor Pracowni Projektowej w ARCHON+
www.archon.pl

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz