Mieliśmy problem ze znalezieniem brukarzy - są niesłowni!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Mieliśmy problem ze znalezieniem brukarzy - są niesłowni!

Ostrzegamy - brukarze są niesłowni. Obłożeni zleceniami na początku sezonu, lekceważą ludzi. Z czterech umówionych wykonawców przyjechał do nas zaledwie jeden. Był antypatyczny i niezainteresowany tak małym zleceniem - mówią Joanna i Michał, Czytelnicy Budujących Dom, którzy nawierzchnię ułożyli w maju 2018 r.

Działka: grunt gliniasty, zwięzły i mokry.

Nawierzchnia:

 • Kostka z betonu, dwuwarstwowa, grubość 6 cm, elementy w trzech rozmiarach.
 • Kolor - ciemnoszary i jasnoszary.
 • Obrzeża - z gotowych krawężników betonowych.
 • Ułożone na - chodniku i podjeździe o łącznej powierzchni 130 m2.

Decyzja: Planując podjazd do garażu, zamierzaliśmy kupić jakiś prosty model bezfazowej kostki betonowej, bez posypki mineralnej, i zlecić pracę ekipie brukarskiej. Koniecznie chcieliśmy mieć nawierzchnię o prostym kształcie i bez fug, bo taka najbardziej pasuje do nieskomplikowanej bryły budynku. Jednak nie do końca się to udało. Z powodu kłopotów z zatrudnieniem brukarzy, zgodziliśmy się na inną kostkę i położyliśmy ją z cienką fugą. Jaśniejsza nawierzchnia ma kolor tynku na mieszkalnej części domu, ciemna - tynku na garażu.

Kostka w dwóch odcieniach szarości
Kostka w dwóch odcieniach szarości ma płaską powierzchnię i lekko pofałdowane brzegi, między nimi - cienka fuga z piasku.
Kostka brukowa na granicy z asfaltem
Na granicy z asfaltem położono szeroki krawężnik z betonu.

Kostka z betonu - rady i przestrogi:

 • Michał: Ostrzegam - brukarze są niesłowni. Obłożeni zleceniami na początku sezonu, lekceważą ludzi. Z czterech umówionych wykonawców przyjechał do nas zaledwie jeden. Był antypatyczny i niezainteresowany tak małym zleceniem. Kiedy odjechał, przypomniałem sobie, że przy jednym z sąsiednich domów, jakaś ekipa utwardza podjazd. Poszedłem do brukarzy, ale szef od razu powiedział, że ma już rozpisane terminy do końca roku.

  Nie odpuściłem tak łatwo! Przekonywałem go właśnie... małym i bardzo prostym podjazdem do wykończenia i pracą niemalże w tym samym miejscu. Powiedział w końcu okej, dodając "akurat mam na składzie ładną kostkę, więc zobaczcie, czy będzie wam pasowała".

 • Joanna: Następnego dnia brukarz przywiózł obiecane próbne elementy. Kostka nam się spodobała, bo jest szara i płaska, ma lekko pofalowane brzegi. Poprosiliśmy o dokupienie identycznej na chodnik, tylko jaśniejszej i umówiliśmy się na dzieło. Wykonawcy zależało na czasie i nam tak samo, więc zaraz po zakończeniu pracy u sąsiadów, rozpoczął realizację u nas. Po czterech dniach podjazd połączony z chodnikiem był gotowy!

  Ze względu na glinę, brukarz wykonał głęboki wykop, do 60 cm, oraz wyprofilował wyraźny spadek od domu w stronę ogrodzenia. Starannie wbetonował gotowe obrzeża. Na dno wsypał warstwę odwadniającą, o grubości 30 cm, z tłucznia. Na nim warstwę piachu i piachu zmieszanego z cementem. Każdą ubijał maszynami. Po ułożeniu kostki robotnicy wszczotkowali piasek w fugi i na nawierzchni rozsypali jeszcze cienką warstwę nowego. Po ich odjeździe mieliśmy już sami wypełniać nim wolne przestrzenie między elementami.

  Przez ponad rok użytkowania pękło kilka kostek w ciemniejszym kolorze. Brukarz przyjął reklamację, wymienił to, co trzeba. Nawierzchnia jest bardzo udana. Mąż żałuje, że nie dopilnował wykończenia na styku z posadzką w garażu. Brzeg wylewki ma kształt łuku, więc prosta listwa progowa tam nie weszła.

Kostka z betonu - koszty:

 • materiały i ułożenie 120 zł/m2.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak dbać o trawnik po zimie?
Jak dbać o trawnik po zimie?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje