Szarą kostkę brukową kupiliśmy przez przypadek

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Szarą kostkę brukową kupiliśmy przez przypadek

Początkowo wybrałem, z żoną, inny kolor kostki. Zamówiliśmy prostą w kształcie, ale cieniowaną pomarańczowo-czerwoną o nazwie barwy jesieni. Szary kolor kupiliśmy przez przypadek - mówi Adam, Członek Klubu Budujących Dom, który kostkę z betonu używa od marca 2019 r.

Działka: grunt gliniasty.

Kostka brukowa:

  • Z betonu, gładka.
  • Kolor - szary.
  • Wymiary - grubość 6 cm, 3 różne prostokątne elementy.
  • Obrzeża - z betonu, na betonowym fundamencie.
  • Położona na - podjeździe i ścieżkach oraz pod wiatą garażową - razem pow. 249 m2.
Podjazd z szarej kostki betonowej
Z kostki betonowej o grubości 6 cm ułożono szeroki podjazd do wiaty garażowej.

Decyzja: początkowo wybrałem, z żoną, inny kolor kostki. Zamówiliśmy prostą w kształcie, ale cieniowaną pomarańczowo-czerwoną o nazwie barwy jesieni. Szary kolor kupiliśmy przez przypadek. W marcu 2019 r. ekipa brukarzy rozpoczęła już w ogrodzie przygotowywanie podbudowy, gdy dostaliśmy informację, że producent nie zaczął jeszcze produkcji wybranego modelu, choć to obiecał. Opóźnienie ocenił na 3-4 tygodnie, po czym zaoferował tę samą kostkę w kolorze szarym.

Kupiliśmy ją i świetnie się stało! Ta współgra z domem, tamta wybrana wcześniej wyglądałaby... jak wielka rozlana czerwona plama. Zależało nam, żeby twarde nawierzchnie na gliniastej działce były w pełni funkcjonalne i praktyczne, zadbaliśmy o użytkowe niuanse. Nie oszczędzaliśmy na metrach, bo kostkę kładzie się raz na kilkadziesiąt lat. Wytyczyliśmy szeroki podjazd do wiaty garażowej, na którym z boku zmieści się jeszcze kilka samochodów - każde z dzieci zechce pewnie niedługo parkować własny, więc zaplanowaliśmy odpowiednie miejsce.

To pieśń przyszłości, teraz staraliśmy się sprawić radość dzieciom w następujący sposób - płaski i równy trakt mogą wykorzystywać jako boisko lub do jazdy na hulajnogach, rolkach i rowerach. Zawczasu pomyśleliśmy też o wyjściu z nawierzchnią poza obrys wiaty garażowej, po kostce lepiej się chodzi, niż po błocie.

Elementy wykończenia zaokrąglonych obrzeży
Elementy wykończenia zaokrąglonych obrzeży.

Szara kostka betonowa - rady i przestrogi:

  • Jeszcze przed wykorytowaniem gruntu zorganizowałem położenie przyłącza kanalizacyjnego, gdyż właśnie zbudowano we wsi tę sieć. W drodze do wiaty garażowej znajduje się szambo i studnia, a w ścieżce do furtki - instalacja elektryczna. O ich istnieniu i przebiegu poinformowałem brukarzy. Żeby na działkę z gliniastym gruntem mogły wjeżdżać ciężarówki, przed stawianiem domu prowizorycznie utwardziłem drogę gruzem i tłuczniem, ale brukarze zrobili podbudowę po swojemu.

    Na dno wykopu o głębokości 40 cm wsypali nowy tłuczeń, na obrzeżach podjazdu i ścieżek umocowali na zaprawie cementowej gotowe betonowe obrzeża, a potem ułożyli i zagęścili maszynowo niezbędne warstwy podbudowy. Ułożyli kostkę na najmniejszą fugę. Zależało mi na tym, bo wiedziałem, że w szczelinach natychmiast pojawią się chwasty, trawa, mech. Ścisłe układanie umożliwiały kostki z prostymi krawędziami, bez fryzów i pofałdowań. Przez tydzień pracowało u nas 4-6 osób.

  • Gładka powierzchnia bruku ma ogromne zalety - trakty są równe, lecz nie śliskie po deszczu, można się na nich bezpiecznie bawić i chodzić na obcasach. Wersja z płukaną powierzchnią jest bardziej szorstka, więc każdy upadek byłby dla dzieci bolesny, z kolan i łokci popłynęłaby krew. Dobrze, że trafiła do nas kostka gładka! Szary kolor jest świetny - maskuje ślady z błota, nie dominuje na działce i nie konkuruje z budynkiem.

Szara kostka betonowa - koszty:

  • materiał z ułożeniem 31 000 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak dbać o trawnik po zimie?
Jak dbać o trawnik po zimie?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny