Naturalne zabezpieczenie
Ziemia, z której usypana jest skarpa, jeśli jest porośnięta naturalną roślinnością, jest stabilna. Wynika to z tego, że pod ziemią znajdują się korzenie i kłącza, które tworzą swoistą siatkę zabezpieczającą. Zwykle jednak zakładając ogród użytkownik chce sam dokonać wyboru tego, co będzie rosło na skarpie. Jednak w momencie jej przekopania i usunięcia roślin wraz z ich korzeniami, wystarczy ulewny deszcz, by doszło do spłukania nasypu. Dotyczy to zresztą także tych skarp, które są sztucznie usypane, dla wzmocnienia atrakcyjności ogrodu.
Z czego usypać skarpę?
Jeśli właściciel ogrodu zdecyduje się na wykonanie skarpy, często wykorzystuje do tego ziemię, która została wykopana pod fundament budynku. Dobrym rozwiązaniem jest także zakup w żwirowni tzw. pospółki, czyli mieszanki piasku i żwiru. Zdecydowanie odradzana jest natomiast glina, ze względu na jej niską przepuszczalność i niestabilność a także ziemia, która zawiera dużą ilość próchnicy i torfu. W tym przypadku z kolei zagrożeniem dla stabilności skarpy jest to, że tego typu gleby nierówno osiadają i łatwo chłoną wodę. Zimą zawarta w nich woda zamarza, a tym samym nasyp pęcznieje i staje się niestabilny.
Jak ukształtować skarpę?
Zdecydowanie lepiej jest usypać skarpę o zboczu łagodnym, którego kąt nachylenia nie jest większy niż 40 stopni. Ma to podwójną korzyść - wizualną, ale też praktyczną: łatwiej pielęgnować taki nasyp. Zbocze powinno być wykonywane stopniowo, warstwami gleby o grubości nie większej niż 30 cm. Każdą taką warstwę należy dokładnie ubić. Jeśli na skarpie będą sadzone rośliny, warto ostatnią warstwę usypać z żyznej ziemi. Dla trawnika właściwa jej grubość wynosi 15 cm, dla bylin 25 cm, a dla krzewy 40 cm.
Sposób sadzenia roślin na skarpie
Dobrym stabilizatorem nasypu jest trawa. Posiada ona rozgałęzione i do tego gęste systemy korzeniowe, które z czasem tworzą pod ziemią gęstą matę. Newralgiczny jest jednak czas po samym zasiewie - wystarczy woda, czy ptaki, by nasiona i młode siewki zostały zniszczone. Dlatego też polecanym sposobem obsadzenia nasypu trawą jest wykorzystanie trawnika w rolce. Warto przy tym pamiętać, aby płaty darni układać ciasno, wzdłuż skarpy, a nie w poprzek. Aby się nie zsunęły, można je przybić na szczycie skarpy drewnianymi kołkami.
Jeśli chodzi o inne rośliny - przed erozją gruntu dobrze zabezpieczają takie, które tworzą silne rozłogi i rozgałęzione kłącza. Lepiej także wybierać rośliny wytrzymałe na suszę.
Ziemia pod roślinami powinna być użyźniona. Jeśli wykorzystamy do tego celu kompost, należy ułożyć jego warstwę o grubości ok. 5 cm i zmieszać ją z glebą ogrodową. Istotne jest, by warstwa humusu miała około 25 cm w miejscu sadzenia bylin i 40 cm tam, gdzie będą rosły krzewy.
Rośliny można też posadzić na macie lub siatce, która będzie zapobiegała jego wymywaniu. Można także do tego użyć biomasy i biosiatki, geomaty przeciwerozyjne czy geosiatki komórkowe.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej
Zobacz mniej
Redaktor: Damian Żabicki
fot. otwierająca: L. Jampolska