Podjazd i parking dla gości na gruncie gliniasto-piaszczystym

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Podjazd i parking dla gości na gruncie gliniasto-piaszczystym

Podjazd i parking dla gości wykonałem samodzielnie. Podjęliśmy decyzję, że nawierzchnie ogrodowe wykończymy impregnowanymi przemysłowo elementami z betonu o wysokiej jakości i w odcieniach grafitu - mówi Artur, który podjazd układał w 2020 r.

aktualizacja: 2023-02-07 12:27:21

Działka:

 • O powierzchni 1500 m2,
 • Grunt niejednorodny, gliniasto-piaszczysty.

Podjazd do garażu:

 • O powierzchni 110 m2 oraz parking dla gości 5 × 1,80 m.
 • Wykończenie - bezfugowa kostka betonowa o grubości 6 cm, w 4 rozmiarach, z gładką powierzchnią, w kolorze szarym (melanż), na brzegu traktu - kostka płukana, jasnoszara.
 • Obrzeża - z gotowych krawężników betonowych.
 • Parking dla gości - z ażurowych płyt betonowych.

Decyzja: Podjazd i parking dla gości wykonałem samodzielnie. Wspólnie z żoną podjęliśmy decyzję, że nawierzchnie ogrodowe wykończymy impregnowanymi przemysłowo elementami z betonu o wysokiej jakości i w odcieniach grafitu, dopasowanymi do kolorystyki domu. Na podjazd przeznaczyliśmy elementy drobne, w czterech rozmiarach (bo łatwiej takie ułożyć i nie podnoszą się pod naciskiem kół samochodów), natomiast na tarasie - wielkoformatowe.

Na podjeździe ułożono bruk z betonu, na parkingu - ażurowe płyty
Na podjeździe ułożono bruk z betonu, na parkingu - ażurowe płyty.

Podjazd i parking dla gości - rady i przestrogi:

 • Układanie głównego traktu rozpocząłem rok wcześniej, podczas wykonywania fundamentów. Poprosiłem operatora koparko-spycharki o zrobienie wykopu o głębokości 40 cm, zamówiłem dwie duże "patelnie" mielonego gruzu betonowego (każda dostawa kosztowała 500 zł) i zleciłem mu rozsypanie go na dnie. Uformował warstwę o grubości 20 cm, dzięki której ułatwiłem gruszkom z betonem, dostawcom materiałów wjazd na budowę. Przez kolejne miesiące, ciężarówki ubiły podbudowę (nie musiałem używać zagęszczarki, nie pojawiły się koleiny). Widząc suche podłoże, dostawcy nie obawiali się zakopania w błocie, nie wywozili go na ulicę na oponach. Polecam taki prosty zabieg też z kolejnego powodu. Kiedy rozpocząłem uzbrajanie domu w instalacje, nietrudno było zdjąć i ponownie uzupełnić drobny gruz na fragmencie traktu (poprowadzono w nim instalację wodną, kanalizacyjną i elektryczną).
 • Po wykończeniu elewacji i wnętrz, dokończyłem podjazd z pomocnikiem. Zamówiłem suchy beton B25. Wykorzystałem go przy układaniu gotowych krawężników i kolejnej warstwy podbudowy (około 10 cm). Do jej ubicia użyłem zagęszczarki. Ostatnią część podbudowy wykonałem z piasku (także solidnie go zagęściłem). Przez tydzień układałem kostkę. Docisnąłem ją wibratorem z gumą, fugi wypełniłem piaskiem. Przy progu bramy garażowej nie zamontowałem odwodnienia liniowego, wcześniej zadbałem tylko o taki spadek nawierzchni, przy którym woda opadowa szybko spływa do ogrodu. Podjazd uformowałem też tak, żeby nie zalewała go woda z wyasfaltowanej drogi. Po trzech latach użytkowania podjazdu nawierzchnia jest równa, bez kolein i kałuż, a przy tym wygląda efektownie. Trawę, która wykiełkowała w fugach oraz na parkingu dla gości, zamierzam na wiosnę usunąć przy pomocy preparatu chwastobójczego.
 • Działka jest duża, dom cofnięty o 16 m od drogi, przed frontem jest dość przestrzeni na parking dla gości. Przygotowałem trzy miejsca postojowe. W ich obrębie wybrałem humus, na dno wykopu (25 cm) wsypałem pospółkę i ubiłem ją maszynowo. Ułożyłem ażurowe płyty betonowe, otwory wypełniłem drobnymi kamykami. Wybrałem płyty, bo wyglądają lżej, w porównaniu z bezfugowym gładkim brukiem. I bardziej naturalnie!

Koszty wykonania podjazdu i parkingu dla gości:

 • kostka i obrzeża około 5000 zł,
 • inne materiały 3000 zł,
 • robocizna własna.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Brzeg traktu wykończono krawężnikiem i pasem jasnej płukanej kostki.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!