Czym jest hydrożel ogrodniczy i jak go stosować?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Czym jest hydrożel ogrodniczy i jak go stosować?

Rośliny ogrodowe są piękne i okazałe tylko wtedy, gdy są pielęgnowane w odpowiedni sposób. Chcąc ograniczyć częstotliwość podlewania warzyw, kwiatów czy krzewów warto sięgnąć po hydrożel. Czym charakteryzuje się ten preparat oraz jak go stosować, aby plony były dorodne?

aktualizacja: 2022-09-12 09:07:39
Czego dowiesz się z artykułu?
  • W jakim celu stosuje się hydrożel?
  • Jak długo działa hydrożel i czy jest bezpieczny?
  • Jakie zalety ma hydrożel ogrodniczy?
  • Jak stosować hydrożel?

W jakim celu stosuje się hydrożel?

Hydrożel to preparat często nazywany agrożelem. Jest to wielocząsteczkowy, superabsorbent charakteryzujący się zdolnością pochłaniania wody oraz sorpcją kationów. Dzięki temu wpływa na poprawę właściwości fizycznych gleby.

Hydrożel to sprawdzony dodatek do ziemi ogrodowej. W dużym stopniu ułatwia on zatrzymywanie wilgoci. Stosując ten preparat można podlewać rośliny znacznie rzadziej, a mimo tego będą one miały stały dostęp do wilgoci. Wpływa to bardzo korzystnie na ich prawidłowy wzrost.

Jak długo działa hydrożel i czy jest bezpieczny?

Hydrożel to polimerowe kuleczki, które doskonale pochłaniają wodę pochodzącą z podlewania oraz opadów deszczu. Preparat ten nie rozpuszcza się w glebie oraz nie traci swoich właściwości absorbujących przez bardzo długi czas. Okres jego rozkładu, w zależności od rodzaju podłoża, wynosi od 6 do 8 lat, a po tym czasie ulega biodegradacji.

Gdy w podłożu jest zbyt dużo wody, to wówczas kuleczki hydrożelu wchłaniają jej nadmiar i powiększają swoją objętość 300 - 400, a nawet 600 razy. Później w czasie suszy oddają ją z powrotem korzeniom roślin i kurczą się. Cykl wchłaniania i oddawania wody roślinom może być powtarzany tysiące razy.

Hydrożel organiczny to preparat w pełni bezpieczny dla roślin oraz przyjazny środowisku. Doskonale nadaje się do stosowania pod wszystkie warzywa, owoce, krzewy oraz zioła. Można go z powodzeniem stosować w ogrodzie, a w szczególności na glebach lekkich oraz w przypadku roślin doniczkowych, tarasowych oraz balkonowych.

Jakie zalety ma hydrożel ogrodniczy?

Preparat ten ułatwia roślinom dostęp do składników pokarmowych, takich jak:. potas, wapń i magnez oraz zapobiega wypłukiwaniu ich do głębszych warstw gleby. Pomaga też ochraniać glebę przed erozją oraz poprawia jej strukturę. Ponadto:

  • eliminuje ryzyko stresu wodnego roślin,
  • zapobiega usychaniu oraz więdnięciu roślin podczas suszy,
  • przyczynia się do pięknego kwitnienia kwiatów,
  • powoduje bujny wzrost roślin,
  • zapobiega przesiąknięciu wilgoci do głębszych warstw gleby.

Jak stosować hydrożel?

Preparat ten jest dostępny najczęściej w postaci kuleczek, proszku lub granulatu. Niezależnie od postaci należy go dobrze wymieszać z glebą. Bardzo ważne jest to, aby został on umieszczony na wysokości korzeni roślin, najlepiej około 20 centymetrów w głębi gleby. Nie należy go stosować na powierzchni gleby.

Hydrożel powinien być zawsze stosowany zgodnie z zaleceniami producenta. Z reguły na litr gleby stosuje się go w ilości od 2 do 10g. Na glebach lekkich powinno się stosować nieco większą dawkę, natomiast na bardziej zwięzłych minimalną. Po zastosowaniu hydrożelu glebę należy podlewać równomiernie na całej powierzchni, gdyż wówczas woda jest najefektywniej przez niego pochłaniana.

Opracowanie: Natalia Karaskiewicz
Fotografia otwierająca: zielonyogrodek.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!