Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2007
Izolacje termiczne i akustyczne
Materiały do izolacji termicznej. Na przenikalność cieplną przegrody ma wpływ nie tylko izolacja termiczna, ale również pozostałe warstwy ściany.Izolacje termiczne i akustyczne mają ogromne znaczenie dla komfortu mieszkania oraz ekonomiczności eksploatacji. Choć materiałów izolacyjnych jest dużo, nie jest jednak obojętne, gdzie jaki zostanie użyty. No i nie sama tylko izolacja decyduje o tym,...
Materiały do izolacji termicznej.

Izolacje termiczne i akustyczne mają ogromne znaczenie dla komfortu mieszkania oraz ekonomiczności eksploatacji. Choć materiałów izolacyjnych jest dużo, nie jest jednak obojętne, gdzie jaki zostanie użyty. No i nie sama tylko izolacja decyduje o tym, czy dom jest ciepły i cichy.

 

Rosnące ceny nośników energii i przezorność inwestorów nakazują tak budować domy, by były ciepłe, a zatem koszty ich utrzymania jak najniższe. Dlatego współcześnie stawiane domy trudno sobie wyobrazić bez użycia przy ich budowie różnorodnych materiałów do izolacji cieplnej. Choć domy jednorodzinne staramy się stawiać w cichych rejonach, to jednak warto zadbać też o dostateczne wyciszenie hałasów dobiegających z zewnątrz i rozchodzących się wewnątrz pomieszczeń.

Ciepły dom

Za materiały termoizolacyjne uznawane są takie, których współczynnik przewodności cieplnej l jest mniejszy niż 0,05 W/(mK). W praktyce warunek ten spełniają materiały ze spienionych tworzyw sztucznych (polistyrenu, poliuretanu) oraz porowate – pochodzenia mineralnego bądź organicznego (włókna bazaltowe, szklane, celuloza). W obu przypadkach izolatorem cieplnym jest... powietrze uwięzione w komórkach lub porach.

Teoretycznie, im większy jest udział powietrza w masie materiału izolacyjnego, tym lepsza powinna być jego ciepłochronność. Jednak w rzeczywistości wpływ na nią ma również wielkość poszczególnych przestrzeni powietrznych, to czy są one otwarte czy zamknięte, układ włókien w strukturze materiału i jego przewodność cieplna.

Znaczący wpływ na ciepłochronność ma również wilgotność uwięzionego powietrza, co z kolei zależy od nasiąkliwości materiału. Oczywiste jest, że izolacje o strukturze zamkniętych komórek są znacznie mniej wrażliwe na zawilgocenie niż te z otwartymi porami. Struktura komórek powietrznych wpływa również na paroprzepuszczalność izolacji – otwarte komórki znacznie łatwiej przepuszczają parę wodną niż zamknięte.

 

Własności termoizolacyjne materiałów ociepleniowych nie są jedynym kryterium ich wyboru. Zależnie od przeznaczenia istotna może być również ich palność, wytrzymałość na nacisk powierzchniowy, odporność na warunki atmosferyczne i substancje chemiczne oraz szkodniki. Skuteczność izolacji można wyliczyć znając współczynnik l konkretnego materiału.

Współczynnik przenikalności cieplnej U zależy bowiem od grubości warstwy ociepleniowej i obliczymy go dzieląc współczynnik l przez grubość materiału wyrażoną w metrach (U = λ : g). W praktyce, przy wyliczaniu ocieplenia przyjmuje się nieco gorsze współczynniki l dla materiałów izolacyjnych niż są w rzeczywistości.

I tak, dla styropianu obliczeniowa przewodność wynosi – 0,04 W/(mK), a dla wełny mineralnej – 0,045 W/(mK). Czyli wymaganą ciepłochronność dla ścian zewnętrznych U=0,3 W/(m2K) zapewni warstwa styropianu grubości 13 cm, a wełny mineralnej – 15 cm. W rzeczywistości warstwa ocieplenia może być nieco cieńsza (10-12 cm), gdyż na przenikalność cieplną przegrody wpływa również ciepłochronność pozostałych warstw – konstrukcyjnej, elewacyjnej i tynków.

Jakie materiały

W grupie materiałów termoizolacyjnych zastosowanie znajdują przede wszystkim dwa rodzaje wyrobów – różne odmiany spienionego polistyrenu (styropian, polistyren ekstrudowany) oraz wełny mineralnej. Asortyment tych wyrobów wystarcza do izolowania domów jednorodzinnych i tylko w uzasadnionych przypadkach sięgamy po inne materiały.

Zastanawiając się, czy wybrać wełnę czy styropian (mała nasiąkliwość), można kierować się ogólną zasadą – tam, gdzie ocieplenie ma kontakt z murem bądź betonem wybieramy styropian, a przy izolacji elementów drewnianych – wełnę mineralną (elastyczność kształtu).

Trzeba też pamiętać, że ocieplenie z wełny musi mieć możliwość odparowania wilgoci, która może przenikać przez przegrodę – zapewni to pustka powietrzna utworzona od strony zewnętrznej lub pokrycie o wysokiej paroprzepuszczalności. Ograniczone zastosowanie – ze względu na własności lub cenę – mają inne materiały ociepleniowe, takie jak keramzyt, perlit czy pianka poliuretanowa.

Wełna mineralna

Bardzo dobrze izoluje termicznie i akustycznie, a przy okazji również przeciwogniowo. Wytwarzane są dwie odmiany wełny mineralnej – skalna (z bazaltu) oraz szklana (na bazie piasku kwarcowego lub szkła z recyklingu). Mają one zbliżone parametry techniczne ale różne własności użytkowe i nie zawsze te wyroby można stosować zamiennie.

Wełna skalna, o krótkich włóknach, jest mało elastyczna, ale bardziej odporna na wysoką temperaturę – nawet do 600°C, natomiast szklana składa się z długich włókien, dzięki czemu jest bardziej sprężysta, zatem lepiej wypełnia ocieplane przestrzenie. Ciepłochronność obu materiałów jest podobna i zależnie od stanu sprasowania wynosi 0,038-0,045 W/(mK).

 

Wełna mineralna ma bardzo dobrą paroprzepuszczalność, ale szybko wilgotnieje i wtedy traci właściwości termoizolacyjne. Wyroby poddawane są więc hydrofobizacji po to, by cząsteczki wody nie przylegały do włókien. Jednak nie zabezpiecza to przed zawilgoceniem materiału w przypadku np. zalania, a wysuszenie namokniętej wełny trwa bardzo długo.

 

Wełna mineralna dostępna jest przede wszystkim w postaci płyt i mat.

 

Płyty są najbardziej uniwersalne. Mają długość 100-600 cm, szerokość 20-180 cm i grubość 4-25 cm. Produkowane są jako miękkie, półtwarde i twarde. I właśnie stopień sprasowania, czyli gęstość wełny, jest głównym parametrem decydującym o jej zastosowaniu. Płyty miękkie (gęstość 15-40 kg/m3) przeznaczone są do izolowania połaci dachów, stropów drewnianych, sufitów podwieszonych oraz ścian działowych i trójwarstwowych, czyli miejsc, w których nie są narażone na obciążenia.

Płyty półtwarde (50-80 kg/m3) są bardziej wytrzymałe i uniwersalne. Sprawdzają się jako izolacja ścian trójwarstwowych, ścian ocieplanych metodą lekką mokrą (BSO) i lekką suchą oraz podłóg pływających. Z kolei twarde (gęstość powyżej 120 kg/m3) przeznaczone są głównie do dachów płaskich, stropów i podłóg na gruncie, a także ścian zewnętrznych ocieplanych metodą lekką mokrą i ścian fundamentowych.

 

Do ocieplania metodą BSO poleca się wełnę o gęstości ok. 140 kg/m3 oraz płyty lamelowe o gęstości ok. 90 kg/m3. Ukierunkowanie włókien w płytach lamelowych zapewnia ich wysoką wytrzymałość na ściskanie przy zmniejszonym stopniu sprasowania.

 

Maty i filce są lekkie i bardzo elastyczne; mogą mieć grubość 2-22 cm. Sprzedawane są w rolach długości do kilkunastu metrów i szerokości 50-120 cm. Mogą być wykończone welonem szklanym, który zabezpiecza przed wywiewaniem włókien wełny, folią aluminiową – odbija ciepło z powrotem do pomieszczenia, a przy okazji jest paroizolacją – oraz siatką z drutu ocynkowanego, który ułatwia montaż maty. Matami i filcami przede wszystkim izoluje się połacie dachowe, podłogi na legarach oraz sufity podwieszane.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

 

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Izolacje termiczne i akustyczne
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA