Komin stalowy czy ceramiczny?

Komin stalowy czy ceramiczny?

Sztywny wkład kominowy ze stali można wstawić tylko w prosty komin (fot. Spiroflex) Komin stalowy może być zamontowany również na zewnątrz (fot. Komin-Flex) Z kominka ustawionego pośrodku pomieszczenia dym jest odprowadzany kominem jednościennym (fot. Austroflamm) Kończąca komin systemowa nasada dachowa może przypominać komin murowany fot. Poujoulat)Pytanie CzytelnikaPlanuję generalny remont domu i mam problem, jaki wybrać komin. Wiem, że musi...

Sztywny wkład kominowy ze stali można wstawić tylko w prosty komin (fot. Spiroflex)
Komin stalowy może być zamontowany również na zewnątrz (fot. Komin-Flex)
Z kominka ustawionego pośrodku pomieszczenia dym jest odprowadzany kominem jednościennym (fot. Austroflamm)
Kończąca komin systemowa nasada dachowa może przypominać komin murowany fot. Poujoulat)

Pytanie Czytelnika

Planuję generalny remont domu i mam problem, jaki wybrać komin. Wiem, że musi być odporny na kwasy, bo będę miał kocioł na olej opałowy (albo na gaz ziemny). Czy komin stalowy nie będzie zbyt lekki i nietrwały? A czy z kolei komin ceramiczny będzie łatwo wybudować? W moim rodzinnym domu był komin z cegieł i pod nim był oddzielny fundament.
Czy nowoczesne kominy też muszą być tak stawiane?

Tradycyjne konstrukcje murowane dzisiaj również muszą być posadowione na odpowiednio wytrzymałej podstawie. Gdy zaś w projekcie przewidziano lekki komin prefabrykowany, wykonanie oddzielnego oparcia nie będzie konieczne.
Jednak dość często decydujemy się na zmianę zaprojektowanego komina ze względu np. na inny sposób ogrzewania lub zamontowanie dodatkowo kominka. Wtedy komin możemy zestawić z elementów stalowych lub wykorzystać do jego budowy prefabrykaty ceramiczne.

Redakcja

Komin z wkładem

 

Wkłady kominowe – z kwasoodpornych rur stalowych oraz ceramicznych – wykorzystywane są jako wewnętrzne kanały w kominach murowanych.

 

Wkłady stalowe mogą być sztywne – i wtedy wstawia się je w istniejący komin, o ile przebiega on bez żadnych załamań, lub elastyczne – nadające się do umieszczenia w kanałach nieprostoliniowych. Rury elastyczne mogą również łączyć wkłady kominkowe (kasety) z kanałem dymowym.

 

Natomiast elementy ceramiczne o przekroju okrągłym lub kwadratowym mogą być wykorzystywane jedynie jako wkłady w nowo budowanych kominach murowanych. Na systemy wkładów kominowych, oprócz rur, składają się również elementy przyłączeniowe do kotłów, wyczystki i odprowadzenie kondensatu oraz wyloty i nasady dachowe.

 

Komin stalowy

 

Jest to przede wszystkim pojedyncza, jednokanałowa konstrukcja przystosowana do odprowadzania produktów spalania z kotłów gazowych, olejowych, na paliwa stałe lub z kominków opalanych drewnem. Można ją montować wewnątrz domu lub na zewnątrz. Ze względu na niewielki ciężar nie wymaga specjalnego fundamentowania i może opierać się na konsoli wsporczej lub stojaku.

 

Elementy komina mające kontakt ze spalinami wykonane są ze stali kwasoodpornej o grubości ścianek 0,5-1 mm. Zależnie od tego, czy komin ma odprowadzać spaliny z kotłów gazowych, czy też będzie współpracował z kotłem na paliwo stałe, przewody mają różną grubość ścianek i produkowane są z odmiennych gatunków stali. W większości stalowych systemów kominowych temperatura spalin może dochodzić do 600°C.

 

Przewody stalowe doskonale nadają się też do modernizacji kominów w starych budynkach, gdy istniejące przewody dymowe i spalinowe nie mogą współpracować z nowymi urządzeniami grzewczymi. Zależnie od przeznaczenia i miejsca zamontowania, kominy te produkowane są w trzech odmianach: jako jedno- i dwuścienne oraz powietrzno-spalinowe.

 

Kominy jednościenne nie różnią się budową od sztywnych wkładów kominowych ze stali kwasoodpornej. Jedynie ze względu na sposób ich oparcia i zamocowania, w skład systemu wchodzą dodatkowo uchwyty mocujące, konsola wsporcza lub stojak oraz obudowa części naddachowej komina. Poszczególne odcinki rur są łączone kielichowo lub za pomocą obejmy zaciskowej. Komin taki jest przeznaczony do zamontowania wewnątrz domu. Może być osłonięty izolacją cieplną i np. ekranem z płyt gipsowo-kartonowych lub pozostawiony bez osłon, będąc jednocześnie elementem wystroju wnętrza. W ten sposób prowadzone są najczęściej rury dymowe z ustawionego pośrodku pomieszczenia kominka lub z ozdobnych pieców kominkowych. Nieosłonięte rury zwiększają też efektywność ogrzewania, ale muszą być oddalone przynajmniej o 30 cm od wszelkich palnych elementów konstrukcji i wyposażenia domu. Jeżeli komin chcemy zasłonić, konieczne będzie otulenie rury materiałem termoizolacyjnym. Służą do tego specjalne kształtki ze sprasowanej wełny mineralnej o odpowiednio dobranej średnicy. Tak zaizolowany komin można następnie zakryć płytą gipsowo-kartonową lub gipsowo-włóknową, bądź obmurować bloczkami betonu komórkowego.

 

Kominy dwuścienne przeznaczone są przede wszystkim do zamontowania na zewnątrz domu. Wewnętrzna rura spalinowa osłonięta jest izolacją cieplną, chronioną od zewnątrz drugą rurą ze stali nierdzewnej lub aluminiowej, pokrytej lakierem. Kominy takie budowane są głównie podczas modernizacji systemu ogrzewania, gdy nowy kocioł instalowany jest z dala od istniejących przewodów spalinowych. W przypadku nowych domów może również stać się zamierzonym elementem architektonicznym wkomponowanym w „konstrukcję” domu. W skład systemu, oprócz rur, wchodzą obejmy zaciskowe do ich mocowania oraz konsola wsporcza. Na dole zestawu kominowego montowana jest wyczystka oraz odprowadzenie kondensatu, a na szczycie ustnik, niekiedy przykryty daszkiem przeciwdeszczowym lub obrotową nasadą zwiększającą ciąg kominowy.

 

Kominy powietrzno-spalinowe przystosowane są do współpracy z kotłami z zamkniętą komorą spalania oraz kondensacyjnymi. W odróżnieniu od innych systemów kominowych pełnią one podwójną funkcję – odprowadzają spaliny i doprowadzają świeże powietrze potrzebne do spalania. Komin składa się z odcinków rur dwuściennych zakończonych na wylocie nasadą zapobiegającą zasysaniu spalin przez wloty powietrza.

 

Spaliny odprowadzane są rurą wewnętrzną, natomiast w przestrzeni między rurami przemieszcza się świeże powietrze do palnika kotła. Zależnie od lokalizacji kotłowni i mocy kotła, przewody powietrzno-spalinowe mogą być wyprowadzone ponad dach lub tylko przez ścianę domu. Przewód powietrzno-spalinowy może być wbudowany w tradycyjny komin wielokanałowy lub też zamontowany oddzielnie i osłonięty ekranem.

 

Zaletą przewodów powietrzno-spalinowych współpracujących z kotłami o zamkniętej komorze spalania jest całkowite oddzielenie procesu spalania od powietrza wewnątrz domu. Nie ma więc potrzeby instalowania w kotłowni nawiewników, nie ma też niebezpieczeństwa przedostania się spalin do pomieszczeń, a wstępne podgrzanie przez spaliny pobieranego powietrza zwiększa sprawność samego kotła. Jednak długość przewodów powietrzno-spalinowych jest ograniczona ze względu na opory przepływu. Dopuszczalną ich długość a także liczbę załamań określa producent kotła, zależnie od wydajności zamontowanego wentylatora nadmuchowego.

Wszystkie elementy przewodów powietrznospalinowych muszą być dwuścienne (fot. Lumo)
Wkład ceramiczny może być izolowany wełną mineralną (fot. Leier)

Komin ceramiczny

 

Wykorzystanie do budowy komina prefabrykowanych elementów ceramicznych znacznie upraszcza stawianie konstrukcji jedno- i wielokanałowych – spalinowych oraz wentylacyjnych. Kominy takie można wznosić nie tylko w trakcie budowy domu, ale również później oraz przy pracach modernizacyjnych. Nie wymagają one oddzielnego fundamentowania i mogą być oparte również na stropie. Ceramiczne elementy prefabrykowane składają się z wewnętrznego wkładu z kamionki kwasoodpornej lub ceramiki szamotowej, zewnętrznej obudowy z betonu lekkiego lub ceramiki i – ewentualnie – warstwy ocieplenia z wełny mineralnej otulającej wkład wewnętrzny. Mogą współpracować z kotłami gazowymi i olejowymi, gdyż wewnętrzna powierzchnia przewodu odporna jest na niszczące działanie kondensatu. Kominy z prefabrykatów mogą być budowane jako wolno stojące lub dostawione do ścian zewnętrznych bądź wewnętrznych. Kominy z ociepleniem można również montować na zewnątrz budynku.

 

Oprócz elementów jednokanałowych, do odprowadzenia spalin przeznaczone są również prefabrykaty zespolone z kanałem wentylacyjnym. Rozwiązanie to jest szczególnie korzystne, gdy komin współpracuje z kominkiem lub kotłem umieszczonym w oddzielnej kotłowni.

 

Przy montażu komina prefabrykowanego, najpierw łączone są na zaprawę lub kit kwasoodporny segmenty wkładu wewnętrznego, a następnie wkłada się ocieplenie i łączy elementy obudowy zewnętrznej. Stosowane są również prefabrykowane trójniki przyłączeniowe do połączenia kanału z kotłem, segmenty wyczystki ze szczelnie zamykanymi drzwiczkami oraz zbieracze kondensatu.

 

Ceramiczne bądź betonowe powierzchnie zewnętrzne można otynkować lub pokryć płytami gipsowo-kartonowymi. Wystającą ponad dach część komina również można otynkować, ale trwalsze będzie obłożenie płytkami klinkierowymi. Natomiast obmurowanie końcówki komina cegłami klinkierowymi wymaga utworzenia dla nich oparcia poniżej poziomu pokrycia dachowego. Służą do tego gotowe płyty wspornikowe o wymiarach dostosowanych do przekroju komina. Taką płytę można też wykonać na budowie. Również czapy osłaniające wierzch komina są dostępne jako gotowe elementy lub wykonuje się je indywidualnie.

 

Podsumowanie

 

Przy wyborze sposobu odprowadzenia spalin z różnych urządzeń grzewczych trzeba brać pod uwagę kilka czynników, które decydują o rodzaju montowanego komina. Jednak oprócz wymagań funkcjonalnych, technicznych i estetycznych, istotny jest również koszt i łatwość budowy komina.

 

Produkowane obecnie kotły na gaz i olej opałowy są kotłami niskotemperaturowymi – odprowadzane spaliny mają taką temperaturę, że w przewodzie spalinowym dochodzi do wykraplania się agresywnego kondensatu niszczącego ścianki komina. Dlatego wnętrze przewodu kominowego musi być kwasoodporne. Różnice między elementami kominowymi ze stali kwasoodpornej lub ceramiki są trudne do uchwycenia, gdyż oba materiały mają podobną trwałość i odporność na wysoką temperaturę. Można je również tak samo izolować i obudować. Kominy stalowe z reguły łatwiej się montuje, gdyż długie odcinki rur nie wymagają dużej liczby połączeń. Konieczne jest jednak montowanie specjalnych obudów w części wystającej ponad dachem, o ile chcemy uzyskać wygląd podobny do tradycyjnych kominów murowanych.

Pozostałe artykuły z tego numeru
Dach zielony
Płaski dach domu stwarza szczególne możliwości jego wykonania i wykorzystania. Można więc wybudować dach o odwróconym układzie warstw lub jego „udoskonaloną” wersję – dach zielony. Jak się robi "zielony dach"? Urządzone na dachach wykonanych w systemie odwróconym „zielone dachy” to trawniki lub ogródki. Zależnie od rodzaju roślin dobiera się warstwę gleby. Rośliny uprawiane...
Dach zielony
Pokrycia dachowe
Pokrycie dachu to zwieńczenie konstrukcji domu. Tylko starannie i poprawnie ułożone będzie trwałe i szczelne. Jakie poszycie wykonać pod dachówki? Dachówki mocuje się na łatach przybitych do kontrłat. Poszyciem dachu może być folia dachowa lub pełne deskowanie z papą. Przekrój łat zależy od obciążenia i odległości między krokwiami i zwykle ma wymiary...
Pokrycia dachowe
Konstrukcja dachu
Od poprawności projektu i wykonania więźby dachowej zależy bezpieczeństwo domowników. Solidna i dokładnie zmontowana konstrukcja musi przenieść ciężar pokrycia (i śniegu) oraz oprzeć się działaniu wiatru i wilgoci. Jak zmienia się konstrukcję więźby? Często trzeba dostosować więźbę dachową do zamiany lekkiego pokrycia (blachodachówki, gont bitumiczny) na ciężkie (dachówki ceramiczne, cementowe, strzecha). W więźbie...
Konstrukcja dachu
Okna drewniane czy z PVC?
Drewno meranti jest bardzo popularne w produkcji okien (fot. Urzędowski) Na tym zdjęciu widać, jaki jest układ słojów drewna w profilu (fot. Natura) Pytanie CzytelnikaNiedługo będę kupował okna do mojego domu. Pochodziłem po sklepach i zobaczyłem okna przede wszystkim z drewna i PVC. Wydaje mi się, że drewno może się wypaczyć, poza tym...
Okna drewniane czy z PVC?
Całoroczny sezon na lato - klimatyzacja
Klimatyzatory nie są jeszcze ciągle powszechnie spotykane w domach jednorodzinnych. Jednak warto rozważyć ich kupno, jeśli chcemy, aby w naszym domu panowała optymalna temperatura, a powietrze było czyste i miało odpowiednią wilgotność. Podobno klimat w Polsce ociepla się. O zbawiennym wpływie klimatyzacji pierwsi przekonali się samochodziarze i nawet zatwardziali przeciwnicy takiego rozwiązania, kupują auta...
Całoroczny sezon na lato - klimatyzacja
Ciepło w stopy - ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe wykonane metodą mokrą Przekrój przez podłogę z ogrzewaniem wykonanym metodą mokrą Przekrój przez podłogę z grzewaniem wykonanym metodą suchą z cienką wylewką nad rurami: a – rury przykryte płytą aluminiową, b – rury umieszczone w blasze aluminiowej wygiętej w specjalne rowki do mocowania rur Przekrój przez podłogę wykonaną w stropie drewnianymNie od dzisiaj...
Ciepło w stopy - ogrzewanie podłogowe
Uzdatnianie wody
Ten filtr narurowy usuwa z wody przede wszystkim piasek i rdzę. Instaluje się go na wejściu do budynku (fot. Secura) Ten filtr szczególnie nadaje się do uzdatniania wody wodociągowej. Usuwa m.in. wirusy, bakterie, chlor i jego związki, a może też usuwać metale ciężkie (fot. Ekonet) Wkłady filtrujące, w zależności od stopnia zanieczyszczenia wody, można łączyć...
Uzdatnianie wody
(nie)tradycyjne grzejniki
Oddawanie ciepła przez konwekcję Oddawanie ciepła przez promieniowanieZadaniem nowoczesnych grzejników c.o. jest jak najmniejszym kosztem wyemitować jak najwięcej ciepła. Bogata oferta tych urządzeń może utrudnić wybór najkorzystniejszego rozwiązania. Grzejniki są wykonywane z różnych materiałów, różnie oddają ciepło, a na dodatek są kolorowe i ładne. Projektanci puścili też wodze fantazji w tworzeniu niezwykłych wzorów grzejników łazienkowych, które oprócz tego, że grzeją,...
(nie)tradycyjne grzejniki
Różne stopnie... trudności - schody
Schody mogą być niezwykle przemyślanym elementem aranżacji wnętrza (fot. Treppen Meister)Dom z piętrem (lub z piwnicą) „skazany” jest na schody. Gdy się ogląda takie konstrukcje, to ich wykonanie oraz chodzenie po nich wydają się takie proste! Otóż nie wszystkie schody można bezkarnie zaadaptować do każdego wnętrza i nie wszystkie rodzaje schodów są jednakowo wygodne w...
Różne stopnie... trudności - schody
Panele do salonu i gabinetu
Gdzie położyć panele drewniane?Panele mogą być szybkim i tanim sposobem na wykończenie podłogi. Większość paneli laminowanych przetrwa 5-10 lat, drewniane są trwalsze, ale trzeba o nie dbać. Posadzka ułożona z paneli laminowanych może przypominać wyglądem parkiet, deski, płytki ceramiczne lub inny dowolny wzór. Oczywiście panele o wyższej klasie ścieralności są trwalsze,...
Panele do salonu i gabinetu
Pozornie zwyczajne - drzwi
Drzwi zewnętrzne mogą być również dwuskrzydłowe (fot. Lupol) Płyty drewnopochodne często są tłoczone w kasetony (fot. Interdoor) W drzwiach z PVC w wielokomorowych profilach mogą być osadzone szyby bezpieczne (fot. OKF)Drzwi zewnętrzne muszą być mocne, trwałe i ładne. Jeśli chcemy dobrze zadbać o nasz dobytek, wybieramy drzwi szczególnie mocne – antywłamaniowe. One także mogą być bardzo efektowne. Drzwi wejściowe – także...
Pozornie zwyczajne - drzwi
Modernizacja instalacji c.o.
Eksploatacja nowoczesnego kotła gazowego nie powinna być dużo droższa niż węglowego, a korzyści jest wiele (fot. De Dietrich). Kocioł na paliwo stałe może być przeznaczony do współpracy z ogrzewaniem niskotemperaturowym. Podajnik umożliwia dokładanie opału co kilka dni (fot. Zakład Metalowo-Kotlarski SAS). Zbiornik na gaz płynny wcale nie musi szpecić posesji (fot. Nowa Energia).Kompleksowa...
Modernizacja instalacji c.o.
Drewno i metal w barwach ochronnych
Meble ogrodowe w „oryginalnych” barwach ochronnych (fot. Gartenholz H&H, Hydro-Pomp)Metody impregnacji Zanim zaczniemy pokrywać drewno różnymi preparatami ochronnymi i barwiącymi, powinno ono zostać poddane profesjonalnej impregnacji. Impregnacja próżniowo-ciśnieniowa jest przeprowadzana w wyspecjalizowanych zakładach. Impregnat wnika wówczas w cały element (lub przy jego znacznej grubości – na głębokość od 8-20 mm)....
Drewno i metal w barwach ochronnych
Ogród z wodą
Po wykonaniu obrzeża nie widać folii (fot. Semmelrock)Widok wody odpręża i uspokaja. Ale jest ona też niezbędna dla roślin. Pracując nie zawsze mamy czas na systematyczne podlewanie ogrodu. A gdy wyjedziemy na urlop? W ogrodzie możemy mieć oczko wodne – z fontanną lub bez niej, strumyk bądź kaskadę. Możemy też ustawić tzw....
Ogród z wodą
Ogród na poziomie
Ogrodowe altany najczęściej są z drewna (fot. Dach Reed) Dach pawilonu może być wsparty na drewnianych kratownicach (fot. Silvpol) Ta donica pokazuje piękno naturalnego kamienia (fot. JKSM)Altana dobrze się „czuje” w dużym ogrodzie, zaś w małym zawsze znajdą się rozmaite płotki, pergole, trejaże i donice. Coraz też częściej wieczory w letnie weekendy chętnie spędzamy przy grillu. Największa jest...
Ogród na poziomie
Praktyczne a na dodatek - ładne
Płyty tarasowe imitujące piaskowiec to interesujący pomysł (fot. Buszrem) Wylewany beton można barwić w masie i wyciskać na jego powierzchni różne wzory (fot. Bautech)Kostka brukowa zawojowała rynek. Nic dziwnego, skoro można z niej wykonywać niezwykle efektowne nawierzchnie. Jednak „stare i dobre” płyty betonowe nie odeszły w całkowite zapomnienie, bo też to są zupełnie inne wyroby, niż...
Praktyczne a na dodatek - ładne
W zgodzie z podłożem i otoczeniem
Dobrze jest rozejrzeć się „po sąsiadach”, żeby we własnym stylu dopasować swój dom do ogólnej tendencji – na przykład w tonacji blue... (rys. Studio Projekt). Ostre kolory szybciej się nudzą, a zmiana elewacji to trochę większy front robót niż wymalowanie pokoju (rys. MG Projekt).Jest w czym wybierać, bo jest wiele...
W zgodzie z podłożem i otoczeniem
Podejdź no do płota...
Krata ze stalowych drutów jest sztywna i wytrzymała (fot. Pomex) Płot sztachetowy wcale nie musi być z drewna (fot. Widar)Ogrodzenie wyznacza granice naszej posesji. Nie zawsze jednak płot musi być potężny i nie do przebycia. Nawet nie powinien być taki... Ogrodzenie powinno chronić naszą posesję przed wizytami zwierząt i – przynajmniej w jakimś stopniu –...
Podejdź no do płota...
Meble i podłoga w słojach
Farby kryjące do drewna co prawda przysłonią naturalny rysunek drewna, ale czasami jest to niezbędny zabieg aranżacyjny (fot. TBD, Beckers). Można zachować słoje na podłodze i na meblach (fot. DLH Drewno)To nie sztuka zabezpieczyć drewno warstwą nieprzezroczystej farby. Tylko, że wtedy przepada cała idea aranżacji wnętrza drewnem. Dlatego wszelkimi powłokami tak malarskimi, jak i...
Meble i podłoga w słojach
Sucha lub mokra, ale ciepła
Przyklejone i wzmocnione kołkami płyty izolacji termicznej pokrywa się tynkiem cienkowarstwowym – to istota metody lekkiej mokrej (fot. maxit – dawniej Optiroc)Czy chcesz, żeby w kamerze termowizyjnej Twój dom wyglądał tak, jak ten poniżej? To ciepło ucieka przez ściany, a Ty płacisz więcej z ogrzewanie. Jakie jest wyjście? Trzeba dom ocieplić. W przypadku starych domów, które nie spełniają obowiązujących...
Sucha lub mokra, ale ciepła
Jak rozgwieżdżone niebo...
W przypadku bardzo wysokich pomieszczeń, ich obniżenie sufitem podwieszanym może się okazać wręcz konieczne fot. Decorum Architekci) W najbardziej popularnych rozwiązaniach do montażu sufitu podwieszanego używa się profili (od lewej) sufitowych, przyściennych i wieszaków noniuszowych (fot. Metpol) Jednym z częściej stosowanych materiałów na sufit podwieszany są płyty gipsowo-kartonowe (fot. Rigips)Tak może wyglądać sufit w...
Jak rozgwieżdżone niebo...
Pomaluj swój świat na...
Wnętrza w ostrych kolorach wymagają przemyślanej aranżacji (fot. Polifarb Cieszyn Wrocław). Efekt użycia farby strukturalnej (fot. Düfa Polska).Kolorowo, ale nie zawsze gładko Kolory możemy podziwiać, ale można też nimi korygować niedoskonałości wnętrza. I nie chodzi tu wcale o takie zastosowanie barw, żeby odciągała uwagę od innych, mniej reprezentacyjnych elementów. Otóż, z rozmysłem zaplanowany...
Pomaluj swój świat na...
Przewaga wagi lekkiej
Miejsca połączeń płyt trzeba wyrównać fot. Nowa Dolina Nidy) Stalowy stelaż wykonuje się z wyspecjalizowanych profili (fot. Metpol)Lekkie ścianki szkieletowe znakomicie sprawdzają się na użytkowych poddaszach. Nie obciążają zanadto stropu i spełnią wszystkie wymagania użytkowe. Ściankę można łatwo rozebrać i ustawić w innym miejscu, zmieniając podział przestrzeni stosownie do potrzeb. Przyjęło się uważać, że ściany szkieletowe nie...
Przewaga wagi lekkiej
Zaizolują każde miejsce
Bardzo szerokie zastosowanie mają maty i płyty z wełny szklanej (fot. Saint-Gobain Isover) Płytami styropianowymi ociepla się m.in. ściany domów (fot. Baumit)Kto nie chce, żeby jego dom był ciepły? Przecież wtedy zapłacimy mniej za ogrzewanie. Ponadto, obowiązujące przepisy budowlane wymagają, aby ściany, dach i podłoga na gruncie charakteryzowały się bardzo dobrą...
Zaizolują każde miejsce
Szybka podłoga
Prawidłowo ułożone płyty suchego jastrychu tworzą – nawet na starej posadzce – idealnie równy podkład (fot. Knauf) Warstwy płyt są przesunięte względem siebie, dzięki czemu powstają pióro i wpust Wylewkę samopoziomującą trzeba odpowietrzyć specjalnym wałkiem (fot. Henkel)Wśród technologii znacznie ułatwiających życie budowniczego domu jednorodzinnego jest też suchy jastrych. Szybki i łatwy, nawet...
Szybka podłoga
Szybka podłoga
Prawidłowo ułożone płyty suchego jastrychu tworzą – nawet na starej posadzce – idealnie równy podkład (fot. Knauf) Warstwy płyt są przesunięte względem siebie, dzięki czemu powstają pióro i wpust Wylewkę samopoziomującą trzeba odpowietrzyć specjalnym wałkiem (fot. Henkel)Wśród technologii znacznie ułatwiających życie budowniczego domu jednorodzinnego jest też suchy jastrych. Szybki i łatwy, nawet...
Szybka podłoga
Najnowsze wydanie