|
Komin ceramiczny
Wykorzystanie do budowy komina prefabrykowanych elementów ceramicznych znacznie upraszcza stawianie konstrukcji jedno- i wielokanałowych – spalinowych oraz wentylacyjnych. Kominy takie można wznosić nie tylko w trakcie budowy domu, ale również później oraz przy pracach modernizacyjnych. Nie wymagają one oddzielnego fundamentowania i mogą być oparte również na stropie. Ceramiczne elementy prefabrykowane składają się z wewnętrznego wkładu z kamionki kwasoodpornej lub ceramiki szamotowej, zewnętrznej obudowy z betonu lekkiego lub ceramiki i – ewentualnie – warstwy ocieplenia z wełny mineralnej otulającej wkład wewnętrzny. Mogą współpracować z kotłami gazowymi i olejowymi, gdyż wewnętrzna powierzchnia przewodu odporna jest na niszczące działanie kondensatu. Kominy z prefabrykatów mogą być budowane jako wolno stojące lub dostawione do ścian zewnętrznych bądź wewnętrznych. Kominy z ociepleniem można również montować na zewnątrz budynku.
Oprócz elementów jednokanałowych, do odprowadzenia spalin przeznaczone są również prefabrykaty zespolone z kanałem wentylacyjnym. Rozwiązanie to jest szczególnie korzystne, gdy komin współpracuje z kominkiem lub kotłem umieszczonym w oddzielnej kotłowni.
Przy montażu komina prefabrykowanego, najpierw łączone są na zaprawę lub kit kwasoodporny segmenty wkładu wewnętrznego, a następnie wkłada się ocieplenie i łączy elementy obudowy zewnętrznej. Stosowane są również prefabrykowane trójniki przyłączeniowe do połączenia kanału z kotłem, segmenty wyczystki ze szczelnie zamykanymi drzwiczkami oraz zbieracze kondensatu.
Ceramiczne bądź betonowe powierzchnie zewnętrzne można otynkować lub pokryć płytami gipsowo-kartonowymi. Wystającą ponad dach część komina również można otynkować, ale trwalsze będzie obłożenie płytkami klinkierowymi. Natomiast obmurowanie końcówki komina cegłami klinkierowymi wymaga utworzenia dla nich oparcia poniżej poziomu pokrycia dachowego. Służą do tego gotowe płyty wspornikowe o wymiarach dostosowanych do przekroju komina. Taką płytę można też wykonać na budowie. Również czapy osłaniające wierzch komina są dostępne jako gotowe elementy lub wykonuje się je indywidualnie.
Podsumowanie
Przy wyborze sposobu odprowadzenia spalin z różnych urządzeń grzewczych trzeba brać pod uwagę kilka czynników, które decydują o rodzaju montowanego komina. Jednak oprócz wymagań funkcjonalnych, technicznych i estetycznych, istotny jest również koszt i łatwość budowy komina.
Produkowane obecnie kotły na gaz i olej opałowy są kotłami niskotemperaturowymi – odprowadzane spaliny mają taką temperaturę, że w przewodzie spalinowym dochodzi do wykraplania się agresywnego kondensatu niszczącego ścianki komina. Dlatego wnętrze przewodu kominowego musi być kwasoodporne. Różnice między elementami kominowymi ze stali kwasoodpornej lub ceramiki są trudne do uchwycenia, gdyż oba materiały mają podobną trwałość i odporność na wysoką temperaturę. Można je również tak samo izolować i obudować. Kominy stalowe z reguły łatwiej się montuje, gdyż długie odcinki rur nie wymagają dużej liczby połączeń. Konieczne jest jednak montowanie specjalnych obudów w części wystającej ponad dachem, o ile chcemy uzyskać wygląd podobny do tradycyjnych kominów murowanych. |