|
Na co zwracać uwagę
Ramy – w oknach z PVC powinny być oklejone firmową taśmą ochronną, co świadczy o markowym pochodzeniu profili. Na spoinach nie może być uskoku profili – to miejsce powinno być równe i gładkie. O istnieniu stalowych profili wzmacniających świadczą łby wkrętów widoczne na zewnętrznym obwodzie ościeżnicy.
Sprawdźmy, czy w dolnych częściach skrzydła i ramy z PVC wykonane zostały otwory odwadniające.
W oknach drewnianych zwracajmy uwagę na gładkość powierzchni, jednorodność słojów drewna, brak widocznych łączeń poprzecznych, sęków i miejsc szpachlowanych.
Szyby – ich osadzenie w ramie musi być na tyle głębokie, aby metalowa ramka znalazła się co najmniej kilka milimetrów poniżej krawędzi uszczelki mocującej szybę. Na wewnętrznej stronie ramki sprawdźmy, czy oznakowanie szyby jest zgodne z naszym zamówieniem. Widoczne krople wody lub zaparowanie przestrzeni między taflami dyskwalifikują okno.
Okucia – sprawdźmy łatwość przesuwania się rygli i zawiasów. Krzywo wprowadzone wkręty i widoczne ślady uszkodzenia nacięć na łbach świadczą o niestarannym wykonaniu.
Uszczelnienia – uszczelki szybowe i mocowane na ramie muszą równo przylegać na całym obwodzie okna. Zwróćmy szczególną uwagę na staranne przycięcie ich w narożnikach. Uszczelka może być złączona jedynie na górnej belce profilu.
Pełna kontrola funkcjonowania okna będzie jednak możliwa dopiero po jego zamontowaniu w otworze okiennym i wtedy też można będzie przeprowadzić ewentualną regulację zawiasów, zapewniającą równe ustawienie skrzydła w ościeżnicy oraz bezproblemowe zamykanie i otwieranie okna.
Drewno czy PVC?
Drewno jest materiałem naturalnym, zatem na jego własności wpływa bardzo wiele czynników. Mimo stosowania profili klejonych oraz selekcji surowca nie można mówić o pełnej powtarzalności takich parametrów, jak wytrzymałość oraz podatność na zmiany temperatury i wilgotności. Oczywiście, prawidłowo przygotowane i obrobione drewno zapewnia wymaganą stabilność wymiarową ramy, jednak należy liczyć się z możliwością powstania drobnych uszkodzeń powierzchniowych. Jest to szczególnie możliwe w przypadku bardzo wysokiej lub bardzo niskiej wilgotności powietrza.
Okna drewniane wymagają co 3-5 lat odnowienia powłoki malarskiej od strony zewnętrznej, a w skrajnie niekorzystnych warunkach nawet częściej. Okna ukryte pod szerokimi okapami można odnawiać rzadziej.
Profile okien z PVC produkowane są natomiast ze składników, których jakość i własności można łatwo kontrolować. Dlatego, jeśli nie popełniono błędów przy produkcji, wszystkie profile będą miały jednakowe cechy. Jednak tworzywa sztuczne mają duży współczynnik rozszerzalności cieplnej, co przy niewłaściwym montażu może spowodować odkształcanie się profili i problemy z otwarciem lub zamknięciem okna.
Przy wyborze rodzaju okien trzeba uwzględnić te różnice, mając na uwadze miejsce zamontowania, intensywność nasłonecznienia, bezpośrednie opady deszczu czy wilgotność otoczenia.
Wrażliwość tworzyw sztucznych na wysokie temperatury sprawia, że okna wystawione na intensywne promieniowanie słoneczne szybciej tracą barwę a nawet mogą się odkształcać. W takich miejscach lepiej montować okna drewniane, pomimo tego, że promienie słoneczne zmniejszają trwałość powłoki lakierniczej.
Warto też brać pod uwagę inne własności użytkowe okien. Profile drewniane stosunkowo łatwo można naprawić w przypadku nawet poważniejszych uszkodzeń a także przemalować na inny kolor. Z kolei w ramach z PVC łatwiej będzie wymienić stłuczoną szybę, a zabiegi konserwacyjne ograniczają się do okresowego mycia profili.
Niekiedy istotnym czynnikiem branym pod uwagę przy wyborze rodzaju okien jest ich wygląd.
Oprócz walorów użytkowych i indywidualnych preferencji istotne znaczenie przy wyborze rodzaju okna ma jego cena. Z reguły standardowe okna plastikowe są o 10-15% tańsze od drewnianych, ale przy porównywaniu należy również uwzględnić rodzaj zamontowanych okuć i oszklenia. Relacja taka dotyczy okien seryjnych, dostępnych w marketach i składach budowlanych. Natomiast okna robione na zamówienie są kalkulowane indywidualnie i najprostszym sposobem porównania cen będzie zebranie kilku ofert od różnych producentów.
Podsumowanie
Drewno oraz PVC jako materiały mają odmienne wady i zalety. Jednak własności okien są bardzo podobne i w przeciętnych warunkach użytkowania można uznać je za równorzędne. Produkcja okien odbywa się najczęściej w dwóch różnych firmach – w zakładzie wytwarzającym kilkumetrowe profile i „montażowni”, gdzie przycinane są na wymiar, łączone w ramy i wyposażane w szyby, okucia, uszczelki. Stosunkowo prosty montaż i nieskomplikowane oprzyrządowanie – zwłaszcza do produkcji okien plastikowych – sprawiają, że wytwarzaniem okien zajmuje się wiele firm, korzystając niekiedy z profili dostarczanych przez przypadkowych dostawców. Dlatego zakupu okien, niezależnie od tego czy są to okna drewniane czy z PCV, lepiej dokonywać u znanych producentów lub ich autoryzowanych przedstawicieli. |