Okna drewniane czy z PVC?

Okna drewniane czy z PVC?

Drewno meranti jest bardzo popularne w produkcji okien (fot. Urzędowski) Na tym zdjęciu widać, jaki jest układ słojów drewna w profilu (fot. Natura) Pytanie CzytelnikaNiedługo będę kupował okna do mojego domu. Pochodziłem po sklepach i zobaczyłem okna przede wszystkim z drewna i PVC. Wydaje mi się, że drewno może się wypaczyć, poza tym...

Drewno meranti jest bardzo popularne w produkcji okien (fot. Urzędowski)
Na tym zdjęciu widać, jaki jest układ słojów drewna w profilu (fot. Natura)

Pytanie Czytelnika

Niedługo będę kupował okna do mojego domu. Pochodziłem po sklepach i zobaczyłem okna przede wszystkim z drewna i PVC. Wydaje mi się, że drewno może się wypaczyć, poza tym trzeba je odnawiać. Z kolei PVC podobno żółknie i znajomi mówili mi, że ramy mogą się odkształcać.
Jakie okna wybrać?

Taki dylemat ma wielu inwestorów. A przecież obecnie produkowane okna – niezależnie od materiału profili – są trwałe, ładne, wygodne w użytkowaniu i niewymagające zbyt uciążliwej konserwacji. I to niezależnie od materiału, z jakiego wykonane są ramy. Dlatego, oprócz poznania cech obu materiałów, warto starannie wybrać miejsce zakupu okien, gdyż w tym przypadku trzeba przede wszystkim postawić na jakość ich wykonania.

Redakcja

Pod względem parametrów technicznych, takich jak ciepłochronność oraz izolacyjność akustyczna, okna drewniane i plastikowe niczym się nie różnią, gdyż liczy się głównie rodzaj oszklenia. Również okucia są tego samego rodzaju i zależnie od potrzeb mogą mieć funkcje otwierania i uchylania, mikrorozszczelnienia oraz zabezpieczenia antywłamaniowe. Zasadnicze różnice związane są więc jedynie z cechami materiałów, z jakich wykonane zostały ramy.

 

Okna drewniane

 

Produkowane są głównie z drewna sosnowego oraz meranti, rzadziej z dębowego i gatunków drzew egzotycznych.

 

Surowcem wyjściowym dla profili drewnianych są krawędziaki klejone z kilku warstw drewna, co zapobiega paczeniu się okien pod wpływem zmian wilgotności i temperatury. Jednak nawet przy bardzo starannym doborze elementów przeznaczonych do klejenia, zawsze istnieje ryzyko, że z czasem wystąpią pewne odkształcenia. Szczególnie niekorzystnie na jakości okna odbijają się wzdłużne łączenia wierzchnich warstw. W tym miejscu zapewne z czasem pojawią się pęknięcia spowodowane pęcznieniem złączonych kawałków drewna pod wpływem wilgotności powietrza. Często takie połączenia maskowane są przez producentów szpachlówką, a następnie malowane farbą kryjącą.

 

Surowe krawędziaki, dostarczane z importu lub wytwarzane w zakładach drzewnych, są u producentów „przetwarzane” na ościeżnice lub skrzydła okienne. W procesie produkcji profili drewno jest także impregnowane preparatami przeciw grzybom i owadom. Przy wyborze ważny jest też rodzaj drewna użytego do produkcji profili. Przy założeniu, że powierzchnia pokryta będzie lakierem transparentnym, istotne z estetycznego punktu widzenia może być usłojenie – sosna ma wyraźnie zaznaczone słoje, które pod powłoką z lakierobejcy będą dobrze widoczne. Meranti ma wygląd bardziej „monotonny”, o naturalnym, czerwonawym zabarwieniu.

 

Przycięte na odpowiednie wymiary profile ościeżnicy oraz ram skrzydeł montowane są na złącza stolarskie, kształtowane na końcach elementów i następnie klejone. Dobra jakościowo rama ma na całym obwodzie zbliżony rysunek słojów, o jednakowym zabarwieniu i gładkiej powierzchni. Kilkuwarstwowe powłoki lakiernicze wykonywane są najczęściej z wodorozcieńczalnych lakierów i farb na bazie akrylu. Dają one elastyczne, paroprzepuszczalne powłoki, odporne na warunki atmosferyczne. W razie ich uszkodzenia woda, która wniknie w strukturę drewna, będzie mogła odparować przez lakier, nie powodując jego odspojenia.

 

Problem z koniecznością okresowego odnawiania rozwiązują – znacznie droższe – okna drewniano-aluminiowe. Zewnętrzna strona ramy połączona jest w nich z profilem aluminiowym, chroniącym przed wpływem czynników atmosferycznych.

 

Okna z PVC

 

Surowcem do produkcji profili okiennych jest polichlorek winylu (PVC). Przekrój profilu jest pusty w środku i przedzielony żebrami tworzącymi 3-6 komór. Zwiększa to jego sztywność i poprawia izolacyjność cieplną. Decydujący wpływ na własności profili ma jakość użytego do ich produkcji surowca i technologia wytwarzania.

 

Produkcją profili zajmują się z reguły duże zakłady, opracowujące własne systemy różniące się kształtem przekroju i jego wymiarami, liczbą komór lub sposobem licowania skrzydła z ościeżnicą.

 

Sam profil nie zapewnia wystarczającej sztywności, dlatego we wnętrzu montuje się metalowe kształtowniki z ocynkowanej blachy, które usztywniają całą konstrukcję. Do mocowania słupków wewnętrznych wykorzystuje się też specjalne, wewnętrzne profile aluminiowe, umożliwiające wykonanie połączeń śrubowych. Uszczelnienia i okucia montuje się w ukształtowanych w procesie produkcji wyżłobieniach na powierzchni profilu. Szyby osadza się za pomocą plastikowych listew dystansowych i uszczelek wargowych. Większość profili jest w kolorze białym, ale dostępne są również barwione w masie na inne kolory lub okleinowane jedno- bądź obustronnie foliami np. drewnopodobnymi.

 

Różnice jakościowe i użytkowe między wyrobami renomowanych producentów są trudne do uchwycenia, o wyborze decyduje więc najczęściej kształt okna i, oczywiście, cena.

Dobrze wykonana drewniana rama ma na całym obwodzie zbliżony rysunek słojów (fot. Urzędowski)
Drewnianych okien z nakładką aluminiową nie trzeba odnawiać (fot. Bertrand)

Na co zwracać uwagę

 

Ramy – w oknach z PVC powinny być oklejone firmową taśmą ochronną, co świadczy o markowym pochodzeniu profili. Na spoinach nie może być uskoku profili – to miejsce powinno być równe i gładkie. O istnieniu stalowych profili wzmacniających świadczą łby wkrętów widoczne na zewnętrznym obwodzie ościeżnicy.

 

Sprawdźmy, czy w dolnych częściach skrzydła i ramy z PVC wykonane zostały otwory odwadniające.

 

W oknach drewnianych zwracajmy uwagę na gładkość powierzchni, jednorodność słojów drewna, brak widocznych łączeń poprzecznych, sęków i miejsc szpachlowanych.

 

Szyby – ich osadzenie w ramie musi być na tyle głębokie, aby metalowa ramka znalazła się co najmniej kilka milimetrów poniżej krawędzi uszczelki mocującej szybę. Na wewnętrznej stronie ramki sprawdźmy, czy oznakowanie szyby jest zgodne z naszym zamówieniem. Widoczne krople wody lub zaparowanie przestrzeni między taflami dyskwalifikują okno.

 

Okucia – sprawdźmy łatwość przesuwania się rygli i zawiasów. Krzywo wprowadzone wkręty i widoczne ślady uszkodzenia nacięć na łbach świadczą o niestarannym wykonaniu.

 

Uszczelnienia – uszczelki szybowe i mocowane na ramie muszą równo przylegać na całym obwodzie okna. Zwróćmy szczególną uwagę na staranne przycięcie ich w narożnikach. Uszczelka może być złączona jedynie na górnej belce profilu.

 

Pełna kontrola funkcjonowania okna będzie jednak możliwa dopiero po jego zamontowaniu w otworze okiennym i wtedy też można będzie przeprowadzić ewentualną regulację zawiasów, zapewniającą równe ustawienie skrzydła w ościeżnicy oraz bezproblemowe zamykanie i otwieranie okna.

 

Drewno czy PVC?

 

Drewno jest materiałem naturalnym, zatem na jego własności wpływa bardzo wiele czynników. Mimo stosowania profili klejonych oraz selekcji surowca nie można mówić o pełnej powtarzalności takich parametrów, jak wytrzymałość oraz podatność na zmiany temperatury i wilgotności. Oczywiście, prawidłowo przygotowane i obrobione drewno zapewnia wymaganą stabilność wymiarową ramy, jednak należy liczyć się z możliwością powstania drobnych uszkodzeń powierzchniowych. Jest to szczególnie możliwe w przypadku bardzo wysokiej lub bardzo niskiej wilgotności powietrza.

 

Okna drewniane wymagają co 3-5 lat odnowienia powłoki malarskiej od strony zewnętrznej, a w skrajnie niekorzystnych warunkach nawet częściej. Okna ukryte pod szerokimi okapami można odnawiać rzadziej.

 

Profile okien z PVC produkowane są natomiast ze składników, których jakość i własności można łatwo kontrolować. Dlatego, jeśli nie popełniono błędów przy produkcji, wszystkie profile będą miały jednakowe cechy. Jednak tworzywa sztuczne mają duży współczynnik rozszerzalności cieplnej, co przy niewłaściwym montażu może spowodować odkształcanie się profili i problemy z otwarciem lub zamknięciem okna.

 

Przy wyborze rodzaju okien trzeba uwzględnić te różnice, mając na uwadze miejsce zamontowania, intensywność nasłonecznienia, bezpośrednie opady deszczu czy wilgotność otoczenia.

 

Wrażliwość tworzyw sztucznych na wysokie temperatury sprawia, że okna wystawione na intensywne promieniowanie słoneczne szybciej tracą barwę a nawet mogą się odkształcać. W takich miejscach lepiej montować okna drewniane, pomimo tego, że promienie słoneczne zmniejszają trwałość powłoki lakierniczej.

 

Warto też brać pod uwagę inne własności użytkowe okien. Profile drewniane stosunkowo łatwo można naprawić w przypadku nawet poważniejszych uszkodzeń a także przemalować na inny kolor. Z kolei w ramach z PVC łatwiej będzie wymienić stłuczoną szybę, a zabiegi konserwacyjne ograniczają się do okresowego mycia profili.

 

Niekiedy istotnym czynnikiem branym pod uwagę przy wyborze rodzaju okien jest ich wygląd.

 

Oprócz walorów użytkowych i indywidualnych preferencji istotne znaczenie przy wyborze rodzaju okna ma jego cena. Z reguły standardowe okna plastikowe są o 10-15% tańsze od drewnianych, ale przy porównywaniu należy również uwzględnić rodzaj zamontowanych okuć i oszklenia. Relacja taka dotyczy okien seryjnych, dostępnych w marketach i składach budowlanych. Natomiast okna robione na zamówienie są kalkulowane indywidualnie i najprostszym sposobem porównania cen będzie zebranie kilku ofert od różnych producentów.

 

Podsumowanie

 

Drewno oraz PVC jako materiały mają odmienne wady i zalety. Jednak własności okien są bardzo podobne i w przeciętnych warunkach użytkowania można uznać je za równorzędne. Produkcja okien odbywa się najczęściej w dwóch różnych firmach – w zakładzie wytwarzającym kilkumetrowe profile i „montażowni”, gdzie przycinane są na wymiar, łączone w ramy i wyposażane w szyby, okucia, uszczelki. Stosunkowo prosty montaż i nieskomplikowane oprzyrządowanie – zwłaszcza do produkcji okien plastikowych – sprawiają, że wytwarzaniem okien zajmuje się wiele firm, korzystając niekiedy z profili dostarczanych przez przypadkowych dostawców. Dlatego zakupu okien, niezależnie od tego czy są to okna drewniane czy z PCV, lepiej dokonywać u znanych producentów lub ich autoryzowanych przedstawicieli.

Pozostałe artykuły z tego numeru
Dach zielony
Płaski dach domu stwarza szczególne możliwości jego wykonania i wykorzystania. Można więc wybudować dach o odwróconym układzie warstw lub jego „udoskonaloną” wersję – dach zielony. Jak się robi "zielony dach"? Urządzone na dachach wykonanych w systemie odwróconym „zielone dachy” to trawniki lub ogródki. Zależnie od rodzaju roślin dobiera się warstwę gleby. Rośliny uprawiane...
Dach zielony
Pokrycia dachowe
Pokrycie dachu to zwieńczenie konstrukcji domu. Tylko starannie i poprawnie ułożone będzie trwałe i szczelne. Jakie poszycie wykonać pod dachówki? Dachówki mocuje się na łatach przybitych do kontrłat. Poszyciem dachu może być folia dachowa lub pełne deskowanie z papą. Przekrój łat zależy od obciążenia i odległości między krokwiami i zwykle ma wymiary...
Pokrycia dachowe
Konstrukcja dachu
Od poprawności projektu i wykonania więźby dachowej zależy bezpieczeństwo domowników. Solidna i dokładnie zmontowana konstrukcja musi przenieść ciężar pokrycia (i śniegu) oraz oprzeć się działaniu wiatru i wilgoci. Jak zmienia się konstrukcję więźby? Często trzeba dostosować więźbę dachową do zamiany lekkiego pokrycia (blachodachówki, gont bitumiczny) na ciężkie (dachówki ceramiczne, cementowe, strzecha). W więźbie...
Konstrukcja dachu
Komin stalowy czy ceramiczny?
Sztywny wkład kominowy ze stali można wstawić tylko w prosty komin (fot. Spiroflex) Komin stalowy może być zamontowany również na zewnątrz (fot. Komin-Flex) Z kominka ustawionego pośrodku pomieszczenia dym jest odprowadzany kominem jednościennym (fot. Austroflamm) Kończąca komin systemowa nasada dachowa może przypominać komin murowany fot. Poujoulat)Pytanie CzytelnikaPlanuję generalny remont domu i mam problem, jaki wybrać komin. Wiem, że musi...
Komin stalowy czy ceramiczny?
Całoroczny sezon na lato - klimatyzacja
Klimatyzatory nie są jeszcze ciągle powszechnie spotykane w domach jednorodzinnych. Jednak warto rozważyć ich kupno, jeśli chcemy, aby w naszym domu panowała optymalna temperatura, a powietrze było czyste i miało odpowiednią wilgotność. Podobno klimat w Polsce ociepla się. O zbawiennym wpływie klimatyzacji pierwsi przekonali się samochodziarze i nawet zatwardziali przeciwnicy takiego rozwiązania, kupują auta...
Całoroczny sezon na lato - klimatyzacja
Ciepło w stopy - ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe wykonane metodą mokrą Przekrój przez podłogę z ogrzewaniem wykonanym metodą mokrą Przekrój przez podłogę z grzewaniem wykonanym metodą suchą z cienką wylewką nad rurami: a – rury przykryte płytą aluminiową, b – rury umieszczone w blasze aluminiowej wygiętej w specjalne rowki do mocowania rur Przekrój przez podłogę wykonaną w stropie drewnianymNie od dzisiaj...
Ciepło w stopy - ogrzewanie podłogowe
Uzdatnianie wody
Ten filtr narurowy usuwa z wody przede wszystkim piasek i rdzę. Instaluje się go na wejściu do budynku (fot. Secura) Ten filtr szczególnie nadaje się do uzdatniania wody wodociągowej. Usuwa m.in. wirusy, bakterie, chlor i jego związki, a może też usuwać metale ciężkie (fot. Ekonet) Wkłady filtrujące, w zależności od stopnia zanieczyszczenia wody, można łączyć...
Uzdatnianie wody
(nie)tradycyjne grzejniki
Oddawanie ciepła przez konwekcję Oddawanie ciepła przez promieniowanieZadaniem nowoczesnych grzejników c.o. jest jak najmniejszym kosztem wyemitować jak najwięcej ciepła. Bogata oferta tych urządzeń może utrudnić wybór najkorzystniejszego rozwiązania. Grzejniki są wykonywane z różnych materiałów, różnie oddają ciepło, a na dodatek są kolorowe i ładne. Projektanci puścili też wodze fantazji w tworzeniu niezwykłych wzorów grzejników łazienkowych, które oprócz tego, że grzeją,...
(nie)tradycyjne grzejniki
Różne stopnie... trudności - schody
Schody mogą być niezwykle przemyślanym elementem aranżacji wnętrza (fot. Treppen Meister)Dom z piętrem (lub z piwnicą) „skazany” jest na schody. Gdy się ogląda takie konstrukcje, to ich wykonanie oraz chodzenie po nich wydają się takie proste! Otóż nie wszystkie schody można bezkarnie zaadaptować do każdego wnętrza i nie wszystkie rodzaje schodów są jednakowo wygodne w...
Różne stopnie... trudności - schody
Panele do salonu i gabinetu
Gdzie położyć panele drewniane?Panele mogą być szybkim i tanim sposobem na wykończenie podłogi. Większość paneli laminowanych przetrwa 5-10 lat, drewniane są trwalsze, ale trzeba o nie dbać. Posadzka ułożona z paneli laminowanych może przypominać wyglądem parkiet, deski, płytki ceramiczne lub inny dowolny wzór. Oczywiście panele o wyższej klasie ścieralności są trwalsze,...
Panele do salonu i gabinetu
Pozornie zwyczajne - drzwi
Drzwi zewnętrzne mogą być również dwuskrzydłowe (fot. Lupol) Płyty drewnopochodne często są tłoczone w kasetony (fot. Interdoor) W drzwiach z PVC w wielokomorowych profilach mogą być osadzone szyby bezpieczne (fot. OKF)Drzwi zewnętrzne muszą być mocne, trwałe i ładne. Jeśli chcemy dobrze zadbać o nasz dobytek, wybieramy drzwi szczególnie mocne – antywłamaniowe. One także mogą być bardzo efektowne. Drzwi wejściowe – także...
Pozornie zwyczajne - drzwi
Modernizacja instalacji c.o.
Eksploatacja nowoczesnego kotła gazowego nie powinna być dużo droższa niż węglowego, a korzyści jest wiele (fot. De Dietrich). Kocioł na paliwo stałe może być przeznaczony do współpracy z ogrzewaniem niskotemperaturowym. Podajnik umożliwia dokładanie opału co kilka dni (fot. Zakład Metalowo-Kotlarski SAS). Zbiornik na gaz płynny wcale nie musi szpecić posesji (fot. Nowa Energia).Kompleksowa...
Modernizacja instalacji c.o.
Drewno i metal w barwach ochronnych
Meble ogrodowe w „oryginalnych” barwach ochronnych (fot. Gartenholz H&H, Hydro-Pomp)Metody impregnacji Zanim zaczniemy pokrywać drewno różnymi preparatami ochronnymi i barwiącymi, powinno ono zostać poddane profesjonalnej impregnacji. Impregnacja próżniowo-ciśnieniowa jest przeprowadzana w wyspecjalizowanych zakładach. Impregnat wnika wówczas w cały element (lub przy jego znacznej grubości – na głębokość od 8-20 mm)....
Drewno i metal w barwach ochronnych
Ogród z wodą
Po wykonaniu obrzeża nie widać folii (fot. Semmelrock)Widok wody odpręża i uspokaja. Ale jest ona też niezbędna dla roślin. Pracując nie zawsze mamy czas na systematyczne podlewanie ogrodu. A gdy wyjedziemy na urlop? W ogrodzie możemy mieć oczko wodne – z fontanną lub bez niej, strumyk bądź kaskadę. Możemy też ustawić tzw....
Ogród z wodą
Ogród na poziomie
Ogrodowe altany najczęściej są z drewna (fot. Dach Reed) Dach pawilonu może być wsparty na drewnianych kratownicach (fot. Silvpol) Ta donica pokazuje piękno naturalnego kamienia (fot. JKSM)Altana dobrze się „czuje” w dużym ogrodzie, zaś w małym zawsze znajdą się rozmaite płotki, pergole, trejaże i donice. Coraz też częściej wieczory w letnie weekendy chętnie spędzamy przy grillu. Największa jest...
Ogród na poziomie
Praktyczne a na dodatek - ładne
Płyty tarasowe imitujące piaskowiec to interesujący pomysł (fot. Buszrem) Wylewany beton można barwić w masie i wyciskać na jego powierzchni różne wzory (fot. Bautech)Kostka brukowa zawojowała rynek. Nic dziwnego, skoro można z niej wykonywać niezwykle efektowne nawierzchnie. Jednak „stare i dobre” płyty betonowe nie odeszły w całkowite zapomnienie, bo też to są zupełnie inne wyroby, niż...
Praktyczne a na dodatek - ładne
W zgodzie z podłożem i otoczeniem
Dobrze jest rozejrzeć się „po sąsiadach”, żeby we własnym stylu dopasować swój dom do ogólnej tendencji – na przykład w tonacji blue... (rys. Studio Projekt). Ostre kolory szybciej się nudzą, a zmiana elewacji to trochę większy front robót niż wymalowanie pokoju (rys. MG Projekt).Jest w czym wybierać, bo jest wiele...
W zgodzie z podłożem i otoczeniem
Podejdź no do płota...
Krata ze stalowych drutów jest sztywna i wytrzymała (fot. Pomex) Płot sztachetowy wcale nie musi być z drewna (fot. Widar)Ogrodzenie wyznacza granice naszej posesji. Nie zawsze jednak płot musi być potężny i nie do przebycia. Nawet nie powinien być taki... Ogrodzenie powinno chronić naszą posesję przed wizytami zwierząt i – przynajmniej w jakimś stopniu –...
Podejdź no do płota...
Meble i podłoga w słojach
Farby kryjące do drewna co prawda przysłonią naturalny rysunek drewna, ale czasami jest to niezbędny zabieg aranżacyjny (fot. TBD, Beckers). Można zachować słoje na podłodze i na meblach (fot. DLH Drewno)To nie sztuka zabezpieczyć drewno warstwą nieprzezroczystej farby. Tylko, że wtedy przepada cała idea aranżacji wnętrza drewnem. Dlatego wszelkimi powłokami tak malarskimi, jak i...
Meble i podłoga w słojach
Sucha lub mokra, ale ciepła
Przyklejone i wzmocnione kołkami płyty izolacji termicznej pokrywa się tynkiem cienkowarstwowym – to istota metody lekkiej mokrej (fot. maxit – dawniej Optiroc)Czy chcesz, żeby w kamerze termowizyjnej Twój dom wyglądał tak, jak ten poniżej? To ciepło ucieka przez ściany, a Ty płacisz więcej z ogrzewanie. Jakie jest wyjście? Trzeba dom ocieplić. W przypadku starych domów, które nie spełniają obowiązujących...
Sucha lub mokra, ale ciepła
Jak rozgwieżdżone niebo...
W przypadku bardzo wysokich pomieszczeń, ich obniżenie sufitem podwieszanym może się okazać wręcz konieczne fot. Decorum Architekci) W najbardziej popularnych rozwiązaniach do montażu sufitu podwieszanego używa się profili (od lewej) sufitowych, przyściennych i wieszaków noniuszowych (fot. Metpol) Jednym z częściej stosowanych materiałów na sufit podwieszany są płyty gipsowo-kartonowe (fot. Rigips)Tak może wyglądać sufit w...
Jak rozgwieżdżone niebo...
Pomaluj swój świat na...
Wnętrza w ostrych kolorach wymagają przemyślanej aranżacji (fot. Polifarb Cieszyn Wrocław). Efekt użycia farby strukturalnej (fot. Düfa Polska).Kolorowo, ale nie zawsze gładko Kolory możemy podziwiać, ale można też nimi korygować niedoskonałości wnętrza. I nie chodzi tu wcale o takie zastosowanie barw, żeby odciągała uwagę od innych, mniej reprezentacyjnych elementów. Otóż, z rozmysłem zaplanowany...
Pomaluj swój świat na...
Przewaga wagi lekkiej
Miejsca połączeń płyt trzeba wyrównać fot. Nowa Dolina Nidy) Stalowy stelaż wykonuje się z wyspecjalizowanych profili (fot. Metpol)Lekkie ścianki szkieletowe znakomicie sprawdzają się na użytkowych poddaszach. Nie obciążają zanadto stropu i spełnią wszystkie wymagania użytkowe. Ściankę można łatwo rozebrać i ustawić w innym miejscu, zmieniając podział przestrzeni stosownie do potrzeb. Przyjęło się uważać, że ściany szkieletowe nie...
Przewaga wagi lekkiej
Zaizolują każde miejsce
Bardzo szerokie zastosowanie mają maty i płyty z wełny szklanej (fot. Saint-Gobain Isover) Płytami styropianowymi ociepla się m.in. ściany domów (fot. Baumit)Kto nie chce, żeby jego dom był ciepły? Przecież wtedy zapłacimy mniej za ogrzewanie. Ponadto, obowiązujące przepisy budowlane wymagają, aby ściany, dach i podłoga na gruncie charakteryzowały się bardzo dobrą...
Zaizolują każde miejsce
Szybka podłoga
Prawidłowo ułożone płyty suchego jastrychu tworzą – nawet na starej posadzce – idealnie równy podkład (fot. Knauf) Warstwy płyt są przesunięte względem siebie, dzięki czemu powstają pióro i wpust Wylewkę samopoziomującą trzeba odpowietrzyć specjalnym wałkiem (fot. Henkel)Wśród technologii znacznie ułatwiających życie budowniczego domu jednorodzinnego jest też suchy jastrych. Szybki i łatwy, nawet...
Szybka podłoga
Szybka podłoga
Prawidłowo ułożone płyty suchego jastrychu tworzą – nawet na starej posadzce – idealnie równy podkład (fot. Knauf) Warstwy płyt są przesunięte względem siebie, dzięki czemu powstają pióro i wpust Wylewkę samopoziomującą trzeba odpowietrzyć specjalnym wałkiem (fot. Henkel)Wśród technologii znacznie ułatwiających życie budowniczego domu jednorodzinnego jest też suchy jastrych. Szybki i łatwy, nawet...
Szybka podłoga
Najnowsze wydanie