Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 05/2006
Podejdź no do płota...
Krata ze stalowych drutów jest sztywna i wytrzymała (fot. Pomex) Płot sztachetowy wcale nie musi być z drewna (fot. Widar)Ogrodzenie wyznacza granice naszej posesji. Nie zawsze jednak płot musi być potężny i nie do przebycia. Nawet nie powinien być taki... Ogrodzenie powinno chronić naszą posesję przed wizytami zwierząt i – przynajmniej w jakimś stopniu –...
Krata ze stalowych drutów jest sztywna i wytrzymała (fot. Pomex)
Płot sztachetowy wcale nie musi być z drewna (fot. Widar)

Ogrodzenie wyznacza granice naszej posesji. Nie zawsze jednak płot musi być potężny i nie do przebycia. Nawet nie powinien być taki...

Ogrodzenie powinno chronić naszą posesję przed wizytami zwierząt i – przynajmniej w jakimś stopniu – ludzi. Niektóre jego parametry są narzucone przepisami. Natomiast od nas zależy, czy będzie trwałe, efektowne i da nam wystarczające poczucie bezpieczeństwa. A może powinno wtopić się w otoczenie? Do ogrodzenia przynależna jest furtka i brama. Wszystko razem powinno tworzyć estetyczną całość. Ale czy tylko?

 

Bez reguł, ale z gustem

 

Elementy ogrodzeniowe są produkowane z różnych materiałów. Często łączy się przęsła ze stali lub drewna z murowanymi słupkami i podmurówkami. Tu nie ma reguł. Ważne jest, żeby ogrodzenie było stabilne, mocne i estetyczne.

 

Siatka

 

Jest tania i z tego powodu często wykorzystywana. Najpopularniejsza jest splatana lub zgrzewana ze stalowego drutu średnicy od 2,2 do 5,5 mm. Może być tylko ocynkowana – tę trzeba malować co kilka lat, lakierowana proszkowo albo powlekana tworzywem w różnych kolorach (najczęściej zielona, biała, niebieska). Taką powłoką może być PVC lub poliester. Siatka powlekana jest znacznie trwalsza i nie wymaga odnawiania, o ile nie zostanie uszkodzona mechanicznie.

 

Siatka ogrodzeniowa jest sprzedawana w zwojach długości 15 oraz 25 m i wysokości 1-4 m. Rulony mogą być zafoliowane, co chroni powłokę przed uszkodzeniem podczas transportu.

 

Siatkę montuje się do słupków – stalowych lub betonowych. Po wykonaniu całego ogrodzenia siatkę należy naciągnąć. W tym celu, w górnym rzędzie oczek umieszcza się linkę stalową, którą napręża się przy pomocy tzw. napinaczy. Są modele napinaczy, które pozostawia się na słupkach, dzięki czemu słabnący naciąg siatki można poprawić w dowolnej chwili.

 

Słupki do siatki najczęściej są robione z płaskownika w kształcie litery H. Mogą być ocynkowane lub lakierowane.

 

Ręcznie kute?

 

Przęsła stalowe to pionowe pręty lub płaskowniki, połączone u dołu i u góry poprzeczkami. Mogą być w górnej części wygięte w łuk lub ozdobnie zwieńczone.

 

Z prętów są też wykonywane panele w formie kraty o dużych, najczęściej prostokątnych, oczkach. Górny fragment może być wygięty lub jest nim oddzielny, ozdobny pas. Panele robi się również ze spawanej punktowo siatki, ujętej w ramy z kątownika.

 

Stal jest ocynkowana i powlekana tworzywem lub lakierowana proszkowo, najczęściej w kolorach zielonym, niebieskim, białym i czerwonym. Przęsła mają wysokość 60-240 cm i szerokość ok. 2,5 m.

 

Panele są mocowane do słupków śrubami, obejmami, albo w bruzdach czy zaczepach znajdujących się w słupkach. Technologii montażu nie można dowolnie wybrać – jest ona ustalona przez producenta ogrodzenia i związana z konkretnym typem płotu.

 

Stalowe przęsła mogą być również ręcznie kute. U wielu producentów zamówimy ogrodzenie według własnego projektu.

 

Ręcznie kute są też ogrodzenia żeliwne, które również możemy zamówić według własnego projektu. W sprzedaży są też ładne odlewy z tego materiału.

 

Coraz częściej spotkamy ogrodzenia aluminiowe oraz ze stopu aluminium z cynkiem. Najwięcej przęseł jest robionych z profili imitujących sztachety. Ogrodzenie takie jest trwałe i nie ulega korozji. Słupki, do których mocuje się metalowe przęsła, mają najczęściej przekrój kwadratowy, prostokątny lub okrągły.

 


Drewniane sztachety są starannie wykończone (fot. Werth Holz)
Płoty myśliwskie zazwyczaj nie są wysokie (fot. Gartenholz H&H)
Mur w technologii suchej może być całkiem spory (fot. EHL)

Znane jak... parkany

 

Parkany to dobrze znane płoty z drewnianych sztachet. Tego rodzaju ogrodzenie można wykonać samodzielnie, robiąc sztachety z desek. W handlu są też dostępne gotowe sztachety, które mogą być zakończone płasko, zaokrąglone lub ozdobnie wyfrezowane.

 

Można również kupić panele ogrodzeniowe. Cały segment może mieć górną krawędź równą bądź wyciętą łukowo. Jeśli płot zamówimy u producenta, poszczególne przęsła mogą być nie tylko płaskie, ale też wygięte w łuk. Gotowe panele na miejscu montuje się do słupków. Płoty takie mają wysokość 80-190 cm. Szerokość przęseł waha się od 100 do 180 cm.

 

Drewniane przęsła można montować także w ogrodzeniach, w których słupki są z innych materiałów. Słupki wykonuje się z kantówek o prostych lub zaokrąglonych krawędziach. Góra może być zakończona płasko lub ozdobiona elementami, np. w kształcie stożka czy kuli.

 

Drewno na nowo

 

Mniej od parkanów są popularne płoty myśliwskie. Tworzą je ustawione ukośnie lub pionowo, równoległe do siebie półbaliki.

 

Wysokość takiego płotu to 60-150 cm. Również w tym przypadku kupuje się gotowe całe segmenty, które montuje się na miejscu, tak jak parkany.

 

Płoty lamelowe. Panele produkowane są z listew drewnianych ujętych w – również drewniane – ramy. Listwy mogą być ustawione pionowo, poziomo lub ukośnie. Mogą być równoległe lub się przeplatać. Panele bywają ozdobione fragmentami ażurowymi. Górna krawędź najczęściej jest płaska lub zaokrąglona łukowo.

 

Płotami lamelowymi rzadko ogradza się całą posesję. Najczęściej służą do wydzielania w ogrodzie kącików.

 

Beton w kolorze

 

W sprzedaży są gotowe panele z zagęszczanego przez wibrowanie betonu, o niekiedy bardzo ozdobnych kształtach. Najczęściej są pełne u dołu, u góry zaś ażurowe. Beton może być niebarwiony – wtedy warto pomalować je odpowiednimi farbami. Takie ogrodzenie trzeba odnawiać co kilka lat. Kupuje się też elementy z betonu barwionego fabrycznie. Te nie wymagają odnawiania.

 

Przęsła mają najczęściej długość od 200 do 260 cm i wysokość 50-300 cm.

 

Montaż ogrodzenia jest łatwy technicznie. W pionowe wyżłobienia w słupkach wsuwa się przęsła. Miejsce połączenia obu elementów zalewa się rzadką zaprawą cementową. Taka konstrukcja jest bardzo stabilna.

 

Udają kamień

 

Z przeznaczonych do tego celu elementów betonowych można wykonywać słupki i podmurówkę. Mają one powierzchnię imitującą naturalny kamień. Uzupełnieniem będą przęsła z dowolnego materiału.

 

Inny pomysł na ogrodzenie z betonu to tzw. suchy mur. Jest to technologia budowy ogrodzenia z kształtek betonowych. Poszczególne elementy mają u dołu wyprofilowane zamki, dzięki czemu wznoszony bez zapraw (czyli na sucho) mur jest wystarczająco stabilny. Elementy mają powierzchnię licową prostą lub zaokrągloną, o fakturze gładkiej lub łupanej. Są barwione i wyglądem przypominają naturalny kamień. Kształtki mają nacięcia, dzięki którym można je przedzielić na mniejsze elementy, z których łatwo wznosi się np. słupki. Suche murki wymagają zbrojenia prętami stalowymi. Ustawioną konstrukcję zalewa się wewnątrz betonem.


Anna Grocholska

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:

Pobierz wersję pdf: Podejdź no do płota...
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny