Podejdź no do płota...

Podejdź no do płota...
Krata ze stalowych drutów jest sztywna i wytrzymała (fot. Pomex) Płot sztachetowy wcale nie musi być z drewna (fot. Widar)Ogrodzenie wyznacza granice naszej posesji. Nie zawsze jednak płot musi być potężny i nie do przebycia. Nawet nie powinien być taki... Ogrodzenie powinno chronić naszą posesję przed wizytami zwierząt i – przynajmniej w jakimś stopniu –...
Krata ze stalowych drutów jest sztywna i wytrzymała (fot. Pomex)
Płot sztachetowy wcale nie musi być z drewna (fot. Widar)

Ogrodzenie wyznacza granice naszej posesji. Nie zawsze jednak płot musi być potężny i nie do przebycia. Nawet nie powinien być taki...

Ogrodzenie powinno chronić naszą posesję przed wizytami zwierząt i – przynajmniej w jakimś stopniu – ludzi. Niektóre jego parametry są narzucone przepisami. Natomiast od nas zależy, czy będzie trwałe, efektowne i da nam wystarczające poczucie bezpieczeństwa. A może powinno wtopić się w otoczenie? Do ogrodzenia przynależna jest furtka i brama. Wszystko razem powinno tworzyć estetyczną całość. Ale czy tylko?

 

Bez reguł, ale z gustem

 

Elementy ogrodzeniowe są produkowane z różnych materiałów. Często łączy się przęsła ze stali lub drewna z murowanymi słupkami i podmurówkami. Tu nie ma reguł. Ważne jest, żeby ogrodzenie było stabilne, mocne i estetyczne.

 

Siatka

 

Jest tania i z tego powodu często wykorzystywana. Najpopularniejsza jest splatana lub zgrzewana ze stalowego drutu średnicy od 2,2 do 5,5 mm. Może być tylko ocynkowana – tę trzeba malować co kilka lat, lakierowana proszkowo albo powlekana tworzywem w różnych kolorach (najczęściej zielona, biała, niebieska). Taką powłoką może być PVC lub poliester. Siatka powlekana jest znacznie trwalsza i nie wymaga odnawiania, o ile nie zostanie uszkodzona mechanicznie.

 

Siatka ogrodzeniowa jest sprzedawana w zwojach długości 15 oraz 25 m i wysokości 1-4 m. Rulony mogą być zafoliowane, co chroni powłokę przed uszkodzeniem podczas transportu.

 

Siatkę montuje się do słupków – stalowych lub betonowych. Po wykonaniu całego ogrodzenia siatkę należy naciągnąć. W tym celu, w górnym rzędzie oczek umieszcza się linkę stalową, którą napręża się przy pomocy tzw. napinaczy. Są modele napinaczy, które pozostawia się na słupkach, dzięki czemu słabnący naciąg siatki można poprawić w dowolnej chwili.

 

Słupki do siatki najczęściej są robione z płaskownika w kształcie litery H. Mogą być ocynkowane lub lakierowane.

 

Ręcznie kute?

 

Przęsła stalowe to pionowe pręty lub płaskowniki, połączone u dołu i u góry poprzeczkami. Mogą być w górnej części wygięte w łuk lub ozdobnie zwieńczone.

 

Z prętów są też wykonywane panele w formie kraty o dużych, najczęściej prostokątnych, oczkach. Górny fragment może być wygięty lub jest nim oddzielny, ozdobny pas. Panele robi się również ze spawanej punktowo siatki, ujętej w ramy z kątownika.

 

Stal jest ocynkowana i powlekana tworzywem lub lakierowana proszkowo, najczęściej w kolorach zielonym, niebieskim, białym i czerwonym. Przęsła mają wysokość 60-240 cm i szerokość ok. 2,5 m.

 

Panele są mocowane do słupków śrubami, obejmami, albo w bruzdach czy zaczepach znajdujących się w słupkach. Technologii montażu nie można dowolnie wybrać – jest ona ustalona przez producenta ogrodzenia i związana z konkretnym typem płotu.

 

Stalowe przęsła mogą być również ręcznie kute. U wielu producentów zamówimy ogrodzenie według własnego projektu.

 

Ręcznie kute są też ogrodzenia żeliwne, które również możemy zamówić według własnego projektu. W sprzedaży są też ładne odlewy z tego materiału.

 

Coraz częściej spotkamy ogrodzenia aluminiowe oraz ze stopu aluminium z cynkiem. Najwięcej przęseł jest robionych z profili imitujących sztachety. Ogrodzenie takie jest trwałe i nie ulega korozji. Słupki, do których mocuje się metalowe przęsła, mają najczęściej przekrój kwadratowy, prostokątny lub okrągły.

 


Drewniane sztachety są starannie wykończone (fot. Werth Holz)
Płoty myśliwskie zazwyczaj nie są wysokie (fot. Gartenholz H&H)
Mur w technologii suchej może być całkiem spory (fot. EHL)

Znane jak... parkany

 

Parkany to dobrze znane płoty z drewnianych sztachet. Tego rodzaju ogrodzenie można wykonać samodzielnie, robiąc sztachety z desek. W handlu są też dostępne gotowe sztachety, które mogą być zakończone płasko, zaokrąglone lub ozdobnie wyfrezowane.

 

Można również kupić panele ogrodzeniowe. Cały segment może mieć górną krawędź równą bądź wyciętą łukowo. Jeśli płot zamówimy u producenta, poszczególne przęsła mogą być nie tylko płaskie, ale też wygięte w łuk. Gotowe panele na miejscu montuje się do słupków. Płoty takie mają wysokość 80-190 cm. Szerokość przęseł waha się od 100 do 180 cm.

 

Drewniane przęsła można montować także w ogrodzeniach, w których słupki są z innych materiałów. Słupki wykonuje się z kantówek o prostych lub zaokrąglonych krawędziach. Góra może być zakończona płasko lub ozdobiona elementami, np. w kształcie stożka czy kuli.

 

Drewno na nowo

 

Mniej od parkanów są popularne płoty myśliwskie. Tworzą je ustawione ukośnie lub pionowo, równoległe do siebie półbaliki.

 

Wysokość takiego płotu to 60-150 cm. Również w tym przypadku kupuje się gotowe całe segmenty, które montuje się na miejscu, tak jak parkany.

 

Płoty lamelowe. Panele produkowane są z listew drewnianych ujętych w – również drewniane – ramy. Listwy mogą być ustawione pionowo, poziomo lub ukośnie. Mogą być równoległe lub się przeplatać. Panele bywają ozdobione fragmentami ażurowymi. Górna krawędź najczęściej jest płaska lub zaokrąglona łukowo.

 

Płotami lamelowymi rzadko ogradza się całą posesję. Najczęściej służą do wydzielania w ogrodzie kącików.

 

Beton w kolorze

 

W sprzedaży są gotowe panele z zagęszczanego przez wibrowanie betonu, o niekiedy bardzo ozdobnych kształtach. Najczęściej są pełne u dołu, u góry zaś ażurowe. Beton może być niebarwiony – wtedy warto pomalować je odpowiednimi farbami. Takie ogrodzenie trzeba odnawiać co kilka lat. Kupuje się też elementy z betonu barwionego fabrycznie. Te nie wymagają odnawiania.

 

Przęsła mają najczęściej długość od 200 do 260 cm i wysokość 50-300 cm.

 

Montaż ogrodzenia jest łatwy technicznie. W pionowe wyżłobienia w słupkach wsuwa się przęsła. Miejsce połączenia obu elementów zalewa się rzadką zaprawą cementową. Taka konstrukcja jest bardzo stabilna.

 

Udają kamień

 

Z przeznaczonych do tego celu elementów betonowych można wykonywać słupki i podmurówkę. Mają one powierzchnię imitującą naturalny kamień. Uzupełnieniem będą przęsła z dowolnego materiału.

 

Inny pomysł na ogrodzenie z betonu to tzw. suchy mur. Jest to technologia budowy ogrodzenia z kształtek betonowych. Poszczególne elementy mają u dołu wyprofilowane zamki, dzięki czemu wznoszony bez zapraw (czyli na sucho) mur jest wystarczająco stabilny. Elementy mają powierzchnię licową prostą lub zaokrągloną, o fakturze gładkiej lub łupanej. Są barwione i wyglądem przypominają naturalny kamień. Kształtki mają nacięcia, dzięki którym można je przedzielić na mniejsze elementy, z których łatwo wznosi się np. słupki. Suche murki wymagają zbrojenia prętami stalowymi. Ustawioną konstrukcję zalewa się wewnątrz betonem.


Anna Grocholska

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:

Pobierz wersję pdf: Podejdź no do płota...
Pozostałe artykuły z tego numeru
Dach zielony
Płaski dach domu stwarza szczególne możliwości jego wykonania i wykorzystania. Można więc wybudować dach o odwróconym układzie warstw lub jego „udoskonaloną” wersję – dach zielony. Jak się robi "zielony dach"? Urządzone na dachach wykonanych w systemie odwróconym „zielone dachy” to trawniki lub ogródki. Zależnie od rodzaju roślin dobiera się warstwę gleby. Rośliny uprawiane...
Dach zielony
Pokrycia dachowe
Pokrycie dachu to zwieńczenie konstrukcji domu. Tylko starannie i poprawnie ułożone będzie trwałe i szczelne. Jakie poszycie wykonać pod dachówki? Dachówki mocuje się na łatach przybitych do kontrłat. Poszyciem dachu może być folia dachowa lub pełne deskowanie z papą. Przekrój łat zależy od obciążenia i odległości między krokwiami i zwykle ma wymiary...
Pokrycia dachowe
Konstrukcja dachu
Od poprawności projektu i wykonania więźby dachowej zależy bezpieczeństwo domowników. Solidna i dokładnie zmontowana konstrukcja musi przenieść ciężar pokrycia (i śniegu) oraz oprzeć się działaniu wiatru i wilgoci. Jak zmienia się konstrukcję więźby? Często trzeba dostosować więźbę dachową do zamiany lekkiego pokrycia (blachodachówki, gont bitumiczny) na ciężkie (dachówki ceramiczne, cementowe, strzecha). W więźbie...
Konstrukcja dachu
Komin stalowy czy ceramiczny?
Sztywny wkład kominowy ze stali można wstawić tylko w prosty komin (fot. Spiroflex) Komin stalowy może być zamontowany również na zewnątrz (fot. Komin-Flex) Z kominka ustawionego pośrodku pomieszczenia dym jest odprowadzany kominem jednościennym (fot. Austroflamm) Kończąca komin systemowa nasada dachowa może przypominać komin murowany fot. Poujoulat)Pytanie CzytelnikaPlanuję generalny remont domu i mam problem, jaki wybrać komin. Wiem, że musi...
Komin stalowy czy ceramiczny?
Okna drewniane czy z PVC?
Drewno meranti jest bardzo popularne w produkcji okien (fot. Urzędowski) Na tym zdjęciu widać, jaki jest układ słojów drewna w profilu (fot. Natura) Pytanie CzytelnikaNiedługo będę kupował okna do mojego domu. Pochodziłem po sklepach i zobaczyłem okna przede wszystkim z drewna i PVC. Wydaje mi się, że drewno może się wypaczyć, poza tym...
Okna drewniane czy z PVC?
Całoroczny sezon na lato - klimatyzacja
Klimatyzatory nie są jeszcze ciągle powszechnie spotykane w domach jednorodzinnych. Jednak warto rozważyć ich kupno, jeśli chcemy, aby w naszym domu panowała optymalna temperatura, a powietrze było czyste i miało odpowiednią wilgotność. Podobno klimat w Polsce ociepla się. O zbawiennym wpływie klimatyzacji pierwsi przekonali się samochodziarze i nawet zatwardziali przeciwnicy takiego rozwiązania, kupują auta...
Całoroczny sezon na lato - klimatyzacja
Ciepło w stopy - ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe wykonane metodą mokrą Przekrój przez podłogę z ogrzewaniem wykonanym metodą mokrą Przekrój przez podłogę z grzewaniem wykonanym metodą suchą z cienką wylewką nad rurami: a – rury przykryte płytą aluminiową, b – rury umieszczone w blasze aluminiowej wygiętej w specjalne rowki do mocowania rur Przekrój przez podłogę wykonaną w stropie drewnianymNie od dzisiaj...
Ciepło w stopy - ogrzewanie podłogowe
Uzdatnianie wody
Ten filtr narurowy usuwa z wody przede wszystkim piasek i rdzę. Instaluje się go na wejściu do budynku (fot. Secura) Ten filtr szczególnie nadaje się do uzdatniania wody wodociągowej. Usuwa m.in. wirusy, bakterie, chlor i jego związki, a może też usuwać metale ciężkie (fot. Ekonet) Wkłady filtrujące, w zależności od stopnia zanieczyszczenia wody, można łączyć...
Uzdatnianie wody
(nie)tradycyjne grzejniki
Oddawanie ciepła przez konwekcję Oddawanie ciepła przez promieniowanieZadaniem nowoczesnych grzejników c.o. jest jak najmniejszym kosztem wyemitować jak najwięcej ciepła. Bogata oferta tych urządzeń może utrudnić wybór najkorzystniejszego rozwiązania. Grzejniki są wykonywane z różnych materiałów, różnie oddają ciepło, a na dodatek są kolorowe i ładne. Projektanci puścili też wodze fantazji w tworzeniu niezwykłych wzorów grzejników łazienkowych, które oprócz tego, że grzeją,...
(nie)tradycyjne grzejniki
Różne stopnie... trudności - schody
Schody mogą być niezwykle przemyślanym elementem aranżacji wnętrza (fot. Treppen Meister)Dom z piętrem (lub z piwnicą) „skazany” jest na schody. Gdy się ogląda takie konstrukcje, to ich wykonanie oraz chodzenie po nich wydają się takie proste! Otóż nie wszystkie schody można bezkarnie zaadaptować do każdego wnętrza i nie wszystkie rodzaje schodów są jednakowo wygodne w...
Różne stopnie... trudności - schody
Panele do salonu i gabinetu
Gdzie położyć panele drewniane?Panele mogą być szybkim i tanim sposobem na wykończenie podłogi. Większość paneli laminowanych przetrwa 5-10 lat, drewniane są trwalsze, ale trzeba o nie dbać. Posadzka ułożona z paneli laminowanych może przypominać wyglądem parkiet, deski, płytki ceramiczne lub inny dowolny wzór. Oczywiście panele o wyższej klasie ścieralności są trwalsze,...
Panele do salonu i gabinetu
Pozornie zwyczajne - drzwi
Drzwi zewnętrzne mogą być również dwuskrzydłowe (fot. Lupol) Płyty drewnopochodne często są tłoczone w kasetony (fot. Interdoor) W drzwiach z PVC w wielokomorowych profilach mogą być osadzone szyby bezpieczne (fot. OKF)Drzwi zewnętrzne muszą być mocne, trwałe i ładne. Jeśli chcemy dobrze zadbać o nasz dobytek, wybieramy drzwi szczególnie mocne – antywłamaniowe. One także mogą być bardzo efektowne. Drzwi wejściowe – także...
Pozornie zwyczajne - drzwi
Modernizacja instalacji c.o.
Eksploatacja nowoczesnego kotła gazowego nie powinna być dużo droższa niż węglowego, a korzyści jest wiele (fot. De Dietrich). Kocioł na paliwo stałe może być przeznaczony do współpracy z ogrzewaniem niskotemperaturowym. Podajnik umożliwia dokładanie opału co kilka dni (fot. Zakład Metalowo-Kotlarski SAS). Zbiornik na gaz płynny wcale nie musi szpecić posesji (fot. Nowa Energia).Kompleksowa...
Modernizacja instalacji c.o.
Drewno i metal w barwach ochronnych
Meble ogrodowe w „oryginalnych” barwach ochronnych (fot. Gartenholz H&H, Hydro-Pomp)Metody impregnacji Zanim zaczniemy pokrywać drewno różnymi preparatami ochronnymi i barwiącymi, powinno ono zostać poddane profesjonalnej impregnacji. Impregnacja próżniowo-ciśnieniowa jest przeprowadzana w wyspecjalizowanych zakładach. Impregnat wnika wówczas w cały element (lub przy jego znacznej grubości – na głębokość od 8-20 mm)....
Drewno i metal w barwach ochronnych
Ogród z wodą
Po wykonaniu obrzeża nie widać folii (fot. Semmelrock)Widok wody odpręża i uspokaja. Ale jest ona też niezbędna dla roślin. Pracując nie zawsze mamy czas na systematyczne podlewanie ogrodu. A gdy wyjedziemy na urlop? W ogrodzie możemy mieć oczko wodne – z fontanną lub bez niej, strumyk bądź kaskadę. Możemy też ustawić tzw....
Ogród z wodą
Ogród na poziomie
Ogrodowe altany najczęściej są z drewna (fot. Dach Reed) Dach pawilonu może być wsparty na drewnianych kratownicach (fot. Silvpol) Ta donica pokazuje piękno naturalnego kamienia (fot. JKSM)Altana dobrze się „czuje” w dużym ogrodzie, zaś w małym zawsze znajdą się rozmaite płotki, pergole, trejaże i donice. Coraz też częściej wieczory w letnie weekendy chętnie spędzamy przy grillu. Największa jest...
Ogród na poziomie
Praktyczne a na dodatek - ładne
Płyty tarasowe imitujące piaskowiec to interesujący pomysł (fot. Buszrem) Wylewany beton można barwić w masie i wyciskać na jego powierzchni różne wzory (fot. Bautech)Kostka brukowa zawojowała rynek. Nic dziwnego, skoro można z niej wykonywać niezwykle efektowne nawierzchnie. Jednak „stare i dobre” płyty betonowe nie odeszły w całkowite zapomnienie, bo też to są zupełnie inne wyroby, niż...
Praktyczne a na dodatek - ładne
W zgodzie z podłożem i otoczeniem
Dobrze jest rozejrzeć się „po sąsiadach”, żeby we własnym stylu dopasować swój dom do ogólnej tendencji – na przykład w tonacji blue... (rys. Studio Projekt). Ostre kolory szybciej się nudzą, a zmiana elewacji to trochę większy front robót niż wymalowanie pokoju (rys. MG Projekt).Jest w czym wybierać, bo jest wiele...
W zgodzie z podłożem i otoczeniem
Meble i podłoga w słojach
Farby kryjące do drewna co prawda przysłonią naturalny rysunek drewna, ale czasami jest to niezbędny zabieg aranżacyjny (fot. TBD, Beckers). Można zachować słoje na podłodze i na meblach (fot. DLH Drewno)To nie sztuka zabezpieczyć drewno warstwą nieprzezroczystej farby. Tylko, że wtedy przepada cała idea aranżacji wnętrza drewnem. Dlatego wszelkimi powłokami tak malarskimi, jak i...
Meble i podłoga w słojach
Sucha lub mokra, ale ciepła
Przyklejone i wzmocnione kołkami płyty izolacji termicznej pokrywa się tynkiem cienkowarstwowym – to istota metody lekkiej mokrej (fot. maxit – dawniej Optiroc)Czy chcesz, żeby w kamerze termowizyjnej Twój dom wyglądał tak, jak ten poniżej? To ciepło ucieka przez ściany, a Ty płacisz więcej z ogrzewanie. Jakie jest wyjście? Trzeba dom ocieplić. W przypadku starych domów, które nie spełniają obowiązujących...
Sucha lub mokra, ale ciepła
Jak rozgwieżdżone niebo...
W przypadku bardzo wysokich pomieszczeń, ich obniżenie sufitem podwieszanym może się okazać wręcz konieczne fot. Decorum Architekci) W najbardziej popularnych rozwiązaniach do montażu sufitu podwieszanego używa się profili (od lewej) sufitowych, przyściennych i wieszaków noniuszowych (fot. Metpol) Jednym z częściej stosowanych materiałów na sufit podwieszany są płyty gipsowo-kartonowe (fot. Rigips)Tak może wyglądać sufit w...
Jak rozgwieżdżone niebo...
Pomaluj swój świat na...
Wnętrza w ostrych kolorach wymagają przemyślanej aranżacji (fot. Polifarb Cieszyn Wrocław). Efekt użycia farby strukturalnej (fot. Düfa Polska).Kolorowo, ale nie zawsze gładko Kolory możemy podziwiać, ale można też nimi korygować niedoskonałości wnętrza. I nie chodzi tu wcale o takie zastosowanie barw, żeby odciągała uwagę od innych, mniej reprezentacyjnych elementów. Otóż, z rozmysłem zaplanowany...
Pomaluj swój świat na...
Przewaga wagi lekkiej
Miejsca połączeń płyt trzeba wyrównać fot. Nowa Dolina Nidy) Stalowy stelaż wykonuje się z wyspecjalizowanych profili (fot. Metpol)Lekkie ścianki szkieletowe znakomicie sprawdzają się na użytkowych poddaszach. Nie obciążają zanadto stropu i spełnią wszystkie wymagania użytkowe. Ściankę można łatwo rozebrać i ustawić w innym miejscu, zmieniając podział przestrzeni stosownie do potrzeb. Przyjęło się uważać, że ściany szkieletowe nie...
Przewaga wagi lekkiej
Zaizolują każde miejsce
Bardzo szerokie zastosowanie mają maty i płyty z wełny szklanej (fot. Saint-Gobain Isover) Płytami styropianowymi ociepla się m.in. ściany domów (fot. Baumit)Kto nie chce, żeby jego dom był ciepły? Przecież wtedy zapłacimy mniej za ogrzewanie. Ponadto, obowiązujące przepisy budowlane wymagają, aby ściany, dach i podłoga na gruncie charakteryzowały się bardzo dobrą...
Zaizolują każde miejsce
Szybka podłoga
Prawidłowo ułożone płyty suchego jastrychu tworzą – nawet na starej posadzce – idealnie równy podkład (fot. Knauf) Warstwy płyt są przesunięte względem siebie, dzięki czemu powstają pióro i wpust Wylewkę samopoziomującą trzeba odpowietrzyć specjalnym wałkiem (fot. Henkel)Wśród technologii znacznie ułatwiających życie budowniczego domu jednorodzinnego jest też suchy jastrych. Szybki i łatwy, nawet...
Szybka podłoga
Szybka podłoga
Prawidłowo ułożone płyty suchego jastrychu tworzą – nawet na starej posadzce – idealnie równy podkład (fot. Knauf) Warstwy płyt są przesunięte względem siebie, dzięki czemu powstają pióro i wpust Wylewkę samopoziomującą trzeba odpowietrzyć specjalnym wałkiem (fot. Henkel)Wśród technologii znacznie ułatwiających życie budowniczego domu jednorodzinnego jest też suchy jastrych. Szybki i łatwy, nawet...
Szybka podłoga
Najnowsze wydanie