Pomaluj swój świat na...

Pomaluj swój świat na...
Wnętrza w ostrych kolorach wymagają przemyślanej aranżacji (fot. Polifarb Cieszyn Wrocław). Efekt użycia farby strukturalnej (fot. Düfa Polska).Kolorowo, ale nie zawsze gładko Kolory możemy podziwiać, ale można też nimi korygować niedoskonałości wnętrza. I nie chodzi tu wcale o takie zastosowanie barw, żeby odciągała uwagę od innych, mniej reprezentacyjnych elementów. Otóż, z rozmysłem zaplanowany...
Wnętrza w ostrych kolorach wymagają przemyślanej aranżacji (fot. Polifarb Cieszyn Wrocław).
Efekt użycia farby strukturalnej (fot. Düfa Polska).

Kolorowo, ale nie zawsze gładko

 

Kolory możemy podziwiać, ale można też nimi korygować niedoskonałości wnętrza. I nie chodzi tu wcale o takie zastosowanie barw, żeby odciągała uwagę od innych, mniej reprezentacyjnych elementów. Otóż, z rozmysłem zaplanowany kolor na ścianach i suficie może wizualnie skrócić lub wydłużyć, a także zwęzić lub poszerzyć pokój, obniży lub podwyższy w nim strop.
Wiadomo, że kolory jasne dają pozór większej przestrzeni, ciemne barwy należy stosować ostrożnie, gdyż szczególnie na dużych powierzchniach mogą działać przygnębiająco, ostre kolory wymagają przemyślanej aranżacji wnętrza.
W zasadzie możliwości „kolorowania” ścian są dzisiaj nieograniczone. Niezależnie od tego, że producenci wypuszczają na rynek coraz więcej kolorów firmowych, to przecież do dyspozycji jest również tinting (komputerowe mieszanie farb) według np. wzornika RAL bądź firmowych. Do białej farby-bazy dodawane są pigmenty ze sterowanego komputerowo dozownika. Zależnie od rodzaju farby, podłoża i techniki malowania, możemy też uzyskać zróżnicowane powłoki – od matowych, przez lekko błyszczące, po satynowe lub z pełnym połyskiem.
Pamiętajmy, że ocena barwy jedynie na podstawie wzornika kolorów może być myląca. Pomalowane niewielkie próbki też nie są do końca prawdziwe – na małej powierzchni kolor wydaje się mniej intensywny. A najwięcej przekłamań powoduje specyficzne, najczęściej ze świetlówek światło sklepowe – dobrze jest wyjść z wzornikiem na światło dzienne, ale nie na pełne słońce.
Farba z wysokim połyskiem podkreśli wszelkie niedoskonałości podłoża, uwidocznią się nawet krzywizny ścian. Natomiast z pewnością błyszczące ściany są łatwiejsze w utrzymywaniu czystości – brud się nie przyczepia do śliskich powierzchni.
Ciekawe efekty można uzyskać na ścianie dzięki farbom mozaikowym i strukturalnym.

 

Właściwością farb mozaikowych jest różne tempo wysychania wchodzących w ich skład komponentów. Pozwala to „zdejmować” (wałkiem, szmatką lub pędzlem) niezaschnięte fragmenty, co umożliwia uzyskanie fantazyjnych, wielobarwnych wzorów.
Farby strukturalne klasyfikowane są na pograniczu farb i tynków. Nakłada się je grubą warstwą przy użyciu szpachli. Po wstępnym przeschnięciu powierzchnię powłoki fakturujemy wałkiem, co nadaje jej pożądaną strukturę 6. Powłoka z farby strukturalnej maskuje drobne nierówności podłoża, natomiast jest bardzo podatna na gromadzenie się kurzu w zagłębieniach faktury. Trzeba też pamiętać, że taka technika pochłonie znacznie więcej farby, niż podczas malowania farbą „tradycyjną”.

 

Dla szczególnie wrażliwych

 

W sprzedaży są specjalne farby dla alergików, które teoretycznie nie zawierają żadnych substancji uczulających. Na ich opakowaniach producenci umieszczają specjalne oznakowania. Na puszkach farb krajowych może to być Znak Ekologiczny E lub rekomendacja Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Farby niemieckie i skandynawskie legitymują się Znakiem Błękitnego Anioła.

 

Bezstresowe malowanie?

 

Jakość nowoczesnych farb oraz całe mnóstwo akcesoriów malarskich przekładają się na łatwość nanoszenia powłok. W zasadzie to może być nawet frajda, która na dodatek przyniesie ogromną satysfakcję. Może praca nie do końca będzie przebiegała tak szybko i czysto, jak usiłują nam wmówić reklamy, ale też nie jest to koszmar z minionej epoki.
Ściany oraz sufity najlepiej i najwygodniej malować wałkiem, zwłaszcza że dzięki teleskopowemu drążkowi można sięgnąć w każdy kąt pomieszczenia nie korzystając z drabiny.
Zawartość każdej puszki trzeba przed malowaniem dokładnie wymieszać i od razu farbę można nakładać na ściany. Czasami, przy malowaniu starych powłok, może trzeba będzie ją rozcieńczyć zgodnie z zaleceniami producenta i takim „roztworem” wykonać warstwę podkładową, by dobrze do niej później przylegała warstwa właściwa.
Maluje się najczęściej dwuwarstwowo – w odstępie co najmniej 3-4 godzin, ale trzeba przestudiować instrukcję producenta i, jeżeli zaleca dłuższą przerwę, to należy tego przestrzegać. Oczywiście, dostępne są też na rynku gęste farby przeznaczone do malowania jednokrotnego. Charakteryzują się też dużą lepkością, co może prowadzić do odrywania się starej powłoki od podłoża (efekt „nawijania się” farby na wałek).
Szerokość wałka oraz długość jego runa trzeba dobrać do gęstości farby i planowanej gładkości powierzchni. Przy równych, wygładzonych podłożach wystarczy prowadzenie wałka pionowymi równoległymi pasami, od góry do dołu. Powierzchnie chropowate trzeba pomalować krzyżowo – najpierw nakładamy farbę poziomo, a następnie wygładzamy pionowymi ruchami. Narożniki i inne trudnodostępne fragmenty pomieszczenia maluje się pędzlem (lub małym wałkiem) przed przystąpieniem do malowania powierzchni ściany.
Uwaga! Na świeżej farbie nie można wykonywać żadnych poprawek. Przed całkowitym wyschnięciem powłoki jest ona bardzo podatna na wszelkie uszkodzenia.

Redakcja BudujemyDom

Biały sufit podwyższa pomieszczenie, a delikatna kolorystyka aranżacji podkreśla kolor ściany fot. Xella Fels-Werke).
W „mokrych pomieszczeniach” farby nie tylko wspaniale ozdabiają, ale dzięki własnościom powłok zastępują tradycyjne kafelki (fot. Villeroy&Boch)

Mamy niewielki wpływ na kolory, wśród których przychodzi nam żyć w świecie zewnętrznym. Za to we własnym domu możemy naszemu otoczeniu nadawać niemal dowolne barwy...

Oczywiście „podejście kolorystyczne” to tylko połowa sukcesu w aranżacji wnętrz farbami. Równie istotne jest bowiem odpowiednie dobranie ich rodzaju, w zależności od przeznaczenia pomieszczenia oraz typu podłoża. Kiedyś nawoływalibyśmy jeszcze do uważnego sprawdzania, czy farby nie zawierają nieobojętnych dla zdrowia związków, ale dzisiaj wszystkie tego typu produkty charakteryzują się raczej znikomą emisją szkodliwych substancji.

 

Ściany mniej lub bardziej odporne

 

Większość farb przeznaczonych do malowania ścian wewnętrznych i sufitów, to wodne dyspersje tworzyw sztucznych (czyli rozproszonych w roztworze). Ich spoiwa są modyfikowane różnymi żywicami polimerowymi oraz dodatkami poprawiającymi własności użytkowe (m.in. przyczepność do podłoża, skuteczność krycia, paroprzepuszczalność, odporność na wilgoć i wodę). Przeanalizujmy, jakie powłoki są zalecane na ściany ze względu na specyfikę pomieszczeń, a przy okazji stworzy się nam lista oferowanych farb.
Do pokojów zalecane są farby o wysokiej paroprzepuszczalności, gdyż zdolność wchłaniania przez ściany nadmiaru wilgoci sprzyja utrzymaniu we wnętrzach dobrego i zdrowego klimatu. W pokojach dziecięcych przydatne też będą dodatkowo ściany odporne (czyli twarde i dające się łatwo zmywać) lub tanie – ze względu na przewidywane częste odnawianie. Takie wymagania znakomicie spełniają farby akrylowe, które w zasadzie mają dzisiaj tak powszechne zastosowanie, jak dawne emulsje.

 

Ściany łazienek i kuchni są szczególnie narażone na działanie wody i wilgoci, a także innych oparów (w kuchni np. tłuszczu). Zatem powłoki malarskie muszą tu być odporne na wilgoć i pozwalające na szorowanie oraz mycie środkami czystości.
Sień i korytarze, ze względu na specyficzne użytkowanie (np. ocieranie się ubrań i zwierząt), najlepiej pokryć farbami akrylową, lateksową lub akrylowo-lateksową, umożliwiającymi częste mycie.
W pomieszczeniach gospodarczych, w których praktyka nakazuje częste odnawianie i nie są eksponowanymi wnętrzami, wystarczy stosować farby najtańsze.
Nakładając farby na ściany z niedającymi się usunąć plamami, trzeba pamiętać o wcześniejszym nałożeniu warstwy separującej. W przeciwnym razie nie uzyskamy powierzchni o jednolitej barwie, albo prędzej czy później plamy „wyjdą”.

 

Najpierw podłoże

 

Najmniej problemu jest z nowymi ścianami, gdyż można je pomalować każdą farbą, oczywiście, pod warunkiem jej odpowiedniego dobrania do podłoża (oraz wymagań dekoracyjno-użytkowych).
Najważniejsze, by tynki cementowo-wapienne na ścianach murowanych malować nie wcześniej niż po 4 tygodniach od położenia. To się nazywa sezonowaniem tynku, podczas którego następuje jego pełne utwardzenie. Gładzie gipsowe i płyty gipsowo-kartonowe muszą zostać przeszlifowane, odpylone i zagruntowane. Malować można po wskazanym przez producenta okresie karencji na preparat gruntujący.
Jeśli chodzi o gruntowanie, to warto podkreślić znaczenie i właściwości preparatów gruntujących. Wzmacniają tynk, wiążą słabo przylegające cząsteczki kruszywa i zmniejszają nasiąkliwość podłoża. Izolują alkaliczny odczyn podłoża, z którym kontakt niektórych rodzajów farb jest niewskazany. Gruntowanie wykonuje się jedno- lub dwukrotnie, zależnie od chłonności tynku.

 

Do malowania tapet typu raufaza oraz tapet z włókna szklanego używa się wysokiej jakości farb akrylowych lub lateksowych o dużej gęstości. Farbę nakłada się w stanie nierozcieńczonym, gdyż nadmiar wody może spowodować odspojenie się tapety.
W przypadku malowania ścian starych, uszkodzonych lub wielokrotnie wcześniej malowanych, często przygotowanie podłoża będzie wymagało wielu czynności i czasu. Ale nie warto w tym przypadku iść na skróty, ryzykując że powłoka malarska będzie nietrwała.
Ściany i sufity trzeba oczyścić z luźno przylegających zanieczyszczeń (kurz oraz wszelkie osady). Zabrudzenia, które nie dają się umyć, trzeba pokryć farbą izolującą.
Farby klejowe lub wapienne (a także te nieznanego rodzaju) najlepiej usunąć ze ścian. Przyczepność tych powłok jest słaba i istnieje duże prawdopodobieństwo, że pod wpływem wody zawartej w nowej farbie, zaczną pęcznieć i odpadać. Przed usuwaniem trzeba czyszczoną powierzchnię najpierw dobrze nawilżyć (żeby nie pyliło się za bardzo) a później zabrać się za skrobanie. „Odzyskana” ściana jest często uszkodzona przez skrobanie, trzeba ją więc naprawić, zagruntować i zatrzeć gładzią gipsową.

 

Powierzchnie pomalowane wcześniej farbą olejną (np. powszechne kiedyś lamperie wykonywane w mokrych pomieszczeniach) też nie nadają się do natychmiastowego malowania nowoczesnymi preparatami. Gdy powłoka jest gładka i mocno się trzyma podłoża, trzeba ją przeszlifować papierem ściernym i pokryć specjalną farbą na podłoża kryte farbami olejnymi. Natomiast w przypadku łuszczenia się powłoki należy ją, niestety, usunąć w całości. Niestety, bo oznacza to na ogół konieczność skucia wierzchniej warstwy tynku. Potem na taką powierzchnię trzeba nałożyć zaprawę wyrównującą, by móc na całej ścianie przygotować jednolite podłoże.
Koronną zasadą jest uzupełnienie przed malowaniem wszelkich ubytków tynku (miejsca po wkrętach, gwoździach oraz rysy i pęknięcia). Na gładkich tynkach gipsowych do napraw używa się gipsu szpachlowego. Po wypełnieniu ubytku i wyschnięciu gipsu naprawiane miejsce trzeba przeszlifować. Do renowacji tynków tradycyjnych, dla zachowania jednolitej faktury ściany, używa się gipsu zmieszanego z piaskiem.

 

Odrębnej techniki naprawiania wymagają pęknięcia na stropach. Przyczyną ich powstawania są najczęściej ruchy elementów konstrukcyjnych, stąd wszelkie naprawy dają raczej krótkotrwały efekt. Najskuteczniejszym pozbyciem się ich „z widoku” jest, oczywiście, montaż sufitu podwieszanego. Można też poszerzyć rysy i wypełnić je elastyczną masą akrylową, która powinna „amortyzować” ewentualne ruchy elementów konstrukcyjnych. W ten sposób naprawia się również pęknięcia na połączeniach płyt gipsowo-kartonowych oraz w tynkach tradycyjnych.

Pozostałe artykuły z tego numeru
Dach zielony
Płaski dach domu stwarza szczególne możliwości jego wykonania i wykorzystania. Można więc wybudować dach o odwróconym układzie warstw lub jego „udoskonaloną” wersję – dach zielony. Jak się robi "zielony dach"? Urządzone na dachach wykonanych w systemie odwróconym „zielone dachy” to trawniki lub ogródki. Zależnie od rodzaju roślin dobiera się warstwę gleby. Rośliny uprawiane...
Dach zielony
Pokrycia dachowe
Pokrycie dachu to zwieńczenie konstrukcji domu. Tylko starannie i poprawnie ułożone będzie trwałe i szczelne. Jakie poszycie wykonać pod dachówki? Dachówki mocuje się na łatach przybitych do kontrłat. Poszyciem dachu może być folia dachowa lub pełne deskowanie z papą. Przekrój łat zależy od obciążenia i odległości między krokwiami i zwykle ma wymiary...
Pokrycia dachowe
Konstrukcja dachu
Od poprawności projektu i wykonania więźby dachowej zależy bezpieczeństwo domowników. Solidna i dokładnie zmontowana konstrukcja musi przenieść ciężar pokrycia (i śniegu) oraz oprzeć się działaniu wiatru i wilgoci. Jak zmienia się konstrukcję więźby? Często trzeba dostosować więźbę dachową do zamiany lekkiego pokrycia (blachodachówki, gont bitumiczny) na ciężkie (dachówki ceramiczne, cementowe, strzecha). W więźbie...
Konstrukcja dachu
Komin stalowy czy ceramiczny?
Sztywny wkład kominowy ze stali można wstawić tylko w prosty komin (fot. Spiroflex) Komin stalowy może być zamontowany również na zewnątrz (fot. Komin-Flex) Z kominka ustawionego pośrodku pomieszczenia dym jest odprowadzany kominem jednościennym (fot. Austroflamm) Kończąca komin systemowa nasada dachowa może przypominać komin murowany fot. Poujoulat)Pytanie CzytelnikaPlanuję generalny remont domu i mam problem, jaki wybrać komin. Wiem, że musi...
Komin stalowy czy ceramiczny?
Okna drewniane czy z PVC?
Drewno meranti jest bardzo popularne w produkcji okien (fot. Urzędowski) Na tym zdjęciu widać, jaki jest układ słojów drewna w profilu (fot. Natura) Pytanie CzytelnikaNiedługo będę kupował okna do mojego domu. Pochodziłem po sklepach i zobaczyłem okna przede wszystkim z drewna i PVC. Wydaje mi się, że drewno może się wypaczyć, poza tym...
Okna drewniane czy z PVC?
Całoroczny sezon na lato - klimatyzacja
Klimatyzatory nie są jeszcze ciągle powszechnie spotykane w domach jednorodzinnych. Jednak warto rozważyć ich kupno, jeśli chcemy, aby w naszym domu panowała optymalna temperatura, a powietrze było czyste i miało odpowiednią wilgotność. Podobno klimat w Polsce ociepla się. O zbawiennym wpływie klimatyzacji pierwsi przekonali się samochodziarze i nawet zatwardziali przeciwnicy takiego rozwiązania, kupują auta...
Całoroczny sezon na lato - klimatyzacja
Ciepło w stopy - ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe wykonane metodą mokrą Przekrój przez podłogę z ogrzewaniem wykonanym metodą mokrą Przekrój przez podłogę z grzewaniem wykonanym metodą suchą z cienką wylewką nad rurami: a – rury przykryte płytą aluminiową, b – rury umieszczone w blasze aluminiowej wygiętej w specjalne rowki do mocowania rur Przekrój przez podłogę wykonaną w stropie drewnianymNie od dzisiaj...
Ciepło w stopy - ogrzewanie podłogowe
Uzdatnianie wody
Ten filtr narurowy usuwa z wody przede wszystkim piasek i rdzę. Instaluje się go na wejściu do budynku (fot. Secura) Ten filtr szczególnie nadaje się do uzdatniania wody wodociągowej. Usuwa m.in. wirusy, bakterie, chlor i jego związki, a może też usuwać metale ciężkie (fot. Ekonet) Wkłady filtrujące, w zależności od stopnia zanieczyszczenia wody, można łączyć...
Uzdatnianie wody
(nie)tradycyjne grzejniki
Oddawanie ciepła przez konwekcję Oddawanie ciepła przez promieniowanieZadaniem nowoczesnych grzejników c.o. jest jak najmniejszym kosztem wyemitować jak najwięcej ciepła. Bogata oferta tych urządzeń może utrudnić wybór najkorzystniejszego rozwiązania. Grzejniki są wykonywane z różnych materiałów, różnie oddają ciepło, a na dodatek są kolorowe i ładne. Projektanci puścili też wodze fantazji w tworzeniu niezwykłych wzorów grzejników łazienkowych, które oprócz tego, że grzeją,...
(nie)tradycyjne grzejniki
Różne stopnie... trudności - schody
Schody mogą być niezwykle przemyślanym elementem aranżacji wnętrza (fot. Treppen Meister)Dom z piętrem (lub z piwnicą) „skazany” jest na schody. Gdy się ogląda takie konstrukcje, to ich wykonanie oraz chodzenie po nich wydają się takie proste! Otóż nie wszystkie schody można bezkarnie zaadaptować do każdego wnętrza i nie wszystkie rodzaje schodów są jednakowo wygodne w...
Różne stopnie... trudności - schody
Panele do salonu i gabinetu
Gdzie położyć panele drewniane?Panele mogą być szybkim i tanim sposobem na wykończenie podłogi. Większość paneli laminowanych przetrwa 5-10 lat, drewniane są trwalsze, ale trzeba o nie dbać. Posadzka ułożona z paneli laminowanych może przypominać wyglądem parkiet, deski, płytki ceramiczne lub inny dowolny wzór. Oczywiście panele o wyższej klasie ścieralności są trwalsze,...
Panele do salonu i gabinetu
Pozornie zwyczajne - drzwi
Drzwi zewnętrzne mogą być również dwuskrzydłowe (fot. Lupol) Płyty drewnopochodne często są tłoczone w kasetony (fot. Interdoor) W drzwiach z PVC w wielokomorowych profilach mogą być osadzone szyby bezpieczne (fot. OKF)Drzwi zewnętrzne muszą być mocne, trwałe i ładne. Jeśli chcemy dobrze zadbać o nasz dobytek, wybieramy drzwi szczególnie mocne – antywłamaniowe. One także mogą być bardzo efektowne. Drzwi wejściowe – także...
Pozornie zwyczajne - drzwi
Modernizacja instalacji c.o.
Eksploatacja nowoczesnego kotła gazowego nie powinna być dużo droższa niż węglowego, a korzyści jest wiele (fot. De Dietrich). Kocioł na paliwo stałe może być przeznaczony do współpracy z ogrzewaniem niskotemperaturowym. Podajnik umożliwia dokładanie opału co kilka dni (fot. Zakład Metalowo-Kotlarski SAS). Zbiornik na gaz płynny wcale nie musi szpecić posesji (fot. Nowa Energia).Kompleksowa...
Modernizacja instalacji c.o.
Drewno i metal w barwach ochronnych
Meble ogrodowe w „oryginalnych” barwach ochronnych (fot. Gartenholz H&H, Hydro-Pomp)Metody impregnacji Zanim zaczniemy pokrywać drewno różnymi preparatami ochronnymi i barwiącymi, powinno ono zostać poddane profesjonalnej impregnacji. Impregnacja próżniowo-ciśnieniowa jest przeprowadzana w wyspecjalizowanych zakładach. Impregnat wnika wówczas w cały element (lub przy jego znacznej grubości – na głębokość od 8-20 mm)....
Drewno i metal w barwach ochronnych
Ogród z wodą
Po wykonaniu obrzeża nie widać folii (fot. Semmelrock)Widok wody odpręża i uspokaja. Ale jest ona też niezbędna dla roślin. Pracując nie zawsze mamy czas na systematyczne podlewanie ogrodu. A gdy wyjedziemy na urlop? W ogrodzie możemy mieć oczko wodne – z fontanną lub bez niej, strumyk bądź kaskadę. Możemy też ustawić tzw....
Ogród z wodą
Ogród na poziomie
Ogrodowe altany najczęściej są z drewna (fot. Dach Reed) Dach pawilonu może być wsparty na drewnianych kratownicach (fot. Silvpol) Ta donica pokazuje piękno naturalnego kamienia (fot. JKSM)Altana dobrze się „czuje” w dużym ogrodzie, zaś w małym zawsze znajdą się rozmaite płotki, pergole, trejaże i donice. Coraz też częściej wieczory w letnie weekendy chętnie spędzamy przy grillu. Największa jest...
Ogród na poziomie
Praktyczne a na dodatek - ładne
Płyty tarasowe imitujące piaskowiec to interesujący pomysł (fot. Buszrem) Wylewany beton można barwić w masie i wyciskać na jego powierzchni różne wzory (fot. Bautech)Kostka brukowa zawojowała rynek. Nic dziwnego, skoro można z niej wykonywać niezwykle efektowne nawierzchnie. Jednak „stare i dobre” płyty betonowe nie odeszły w całkowite zapomnienie, bo też to są zupełnie inne wyroby, niż...
Praktyczne a na dodatek - ładne
W zgodzie z podłożem i otoczeniem
Dobrze jest rozejrzeć się „po sąsiadach”, żeby we własnym stylu dopasować swój dom do ogólnej tendencji – na przykład w tonacji blue... (rys. Studio Projekt). Ostre kolory szybciej się nudzą, a zmiana elewacji to trochę większy front robót niż wymalowanie pokoju (rys. MG Projekt).Jest w czym wybierać, bo jest wiele...
W zgodzie z podłożem i otoczeniem
Podejdź no do płota...
Krata ze stalowych drutów jest sztywna i wytrzymała (fot. Pomex) Płot sztachetowy wcale nie musi być z drewna (fot. Widar)Ogrodzenie wyznacza granice naszej posesji. Nie zawsze jednak płot musi być potężny i nie do przebycia. Nawet nie powinien być taki... Ogrodzenie powinno chronić naszą posesję przed wizytami zwierząt i – przynajmniej w jakimś stopniu –...
Podejdź no do płota...
Meble i podłoga w słojach
Farby kryjące do drewna co prawda przysłonią naturalny rysunek drewna, ale czasami jest to niezbędny zabieg aranżacyjny (fot. TBD, Beckers). Można zachować słoje na podłodze i na meblach (fot. DLH Drewno)To nie sztuka zabezpieczyć drewno warstwą nieprzezroczystej farby. Tylko, że wtedy przepada cała idea aranżacji wnętrza drewnem. Dlatego wszelkimi powłokami tak malarskimi, jak i...
Meble i podłoga w słojach
Sucha lub mokra, ale ciepła
Przyklejone i wzmocnione kołkami płyty izolacji termicznej pokrywa się tynkiem cienkowarstwowym – to istota metody lekkiej mokrej (fot. maxit – dawniej Optiroc)Czy chcesz, żeby w kamerze termowizyjnej Twój dom wyglądał tak, jak ten poniżej? To ciepło ucieka przez ściany, a Ty płacisz więcej z ogrzewanie. Jakie jest wyjście? Trzeba dom ocieplić. W przypadku starych domów, które nie spełniają obowiązujących...
Sucha lub mokra, ale ciepła
Jak rozgwieżdżone niebo...
W przypadku bardzo wysokich pomieszczeń, ich obniżenie sufitem podwieszanym może się okazać wręcz konieczne fot. Decorum Architekci) W najbardziej popularnych rozwiązaniach do montażu sufitu podwieszanego używa się profili (od lewej) sufitowych, przyściennych i wieszaków noniuszowych (fot. Metpol) Jednym z częściej stosowanych materiałów na sufit podwieszany są płyty gipsowo-kartonowe (fot. Rigips)Tak może wyglądać sufit w...
Jak rozgwieżdżone niebo...
Przewaga wagi lekkiej
Miejsca połączeń płyt trzeba wyrównać fot. Nowa Dolina Nidy) Stalowy stelaż wykonuje się z wyspecjalizowanych profili (fot. Metpol)Lekkie ścianki szkieletowe znakomicie sprawdzają się na użytkowych poddaszach. Nie obciążają zanadto stropu i spełnią wszystkie wymagania użytkowe. Ściankę można łatwo rozebrać i ustawić w innym miejscu, zmieniając podział przestrzeni stosownie do potrzeb. Przyjęło się uważać, że ściany szkieletowe nie...
Przewaga wagi lekkiej
Zaizolują każde miejsce
Bardzo szerokie zastosowanie mają maty i płyty z wełny szklanej (fot. Saint-Gobain Isover) Płytami styropianowymi ociepla się m.in. ściany domów (fot. Baumit)Kto nie chce, żeby jego dom był ciepły? Przecież wtedy zapłacimy mniej za ogrzewanie. Ponadto, obowiązujące przepisy budowlane wymagają, aby ściany, dach i podłoga na gruncie charakteryzowały się bardzo dobrą...
Zaizolują każde miejsce
Szybka podłoga
Prawidłowo ułożone płyty suchego jastrychu tworzą – nawet na starej posadzce – idealnie równy podkład (fot. Knauf) Warstwy płyt są przesunięte względem siebie, dzięki czemu powstają pióro i wpust Wylewkę samopoziomującą trzeba odpowietrzyć specjalnym wałkiem (fot. Henkel)Wśród technologii znacznie ułatwiających życie budowniczego domu jednorodzinnego jest też suchy jastrych. Szybki i łatwy, nawet...
Szybka podłoga
Szybka podłoga
Prawidłowo ułożone płyty suchego jastrychu tworzą – nawet na starej posadzce – idealnie równy podkład (fot. Knauf) Warstwy płyt są przesunięte względem siebie, dzięki czemu powstają pióro i wpust Wylewkę samopoziomującą trzeba odpowietrzyć specjalnym wałkiem (fot. Henkel)Wśród technologii znacznie ułatwiających życie budowniczego domu jednorodzinnego jest też suchy jastrych. Szybki i łatwy, nawet...
Szybka podłoga
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz