Przewaga wagi lekkiej

Przewaga wagi lekkiej
Miejsca połączeń płyt trzeba wyrównać fot. Nowa Dolina Nidy) Stalowy stelaż wykonuje się z wyspecjalizowanych profili (fot. Metpol)Lekkie ścianki szkieletowe znakomicie sprawdzają się na użytkowych poddaszach. Nie obciążają zanadto stropu i spełnią wszystkie wymagania użytkowe. Ściankę można łatwo rozebrać i ustawić w innym miejscu, zmieniając podział przestrzeni stosownie do potrzeb. Przyjęło się uważać, że ściany szkieletowe nie...
Miejsca połączeń płyt trzeba wyrównać fot. Nowa Dolina Nidy)
Stalowy stelaż wykonuje się z wyspecjalizowanych profili (fot. Metpol)

Lekkie ścianki szkieletowe znakomicie sprawdzają się na użytkowych poddaszach. Nie obciążają zanadto stropu i spełnią wszystkie wymagania użytkowe. Ściankę można łatwo rozebrać i ustawić w innym miejscu, zmieniając podział przestrzeni stosownie do potrzeb.

Przyjęło się uważać, że ściany szkieletowe nie wytrzymują dużego obciążenia. Jest więc problem z powieszeniem cięższych przedmiotów, szafek czy umywalek. Tak jest rzeczywiście w przypadku płyt gipsowo-kartonowych. Mogą na nich zawisnąć tylko przedmioty o wadze do 30 kg. Wszystkie cięższe wymagają uprzedniego wzmocnienia, konstrukcji. Jednak na płytach gipsowo-włóknowych bez dodatkowego wzmocnienia można zawiesić przedmioty o wadze do 100 kg, a przy poszyciu podwójnym nawet do 120 kg.

 

Lekkie ścianki działowe mogą też wnieść do wnętrza światło i kolor. Jak to możliwe? Wystarczy wybudować ściankę lub jej fragment ze szklanych pustaków. Je także można wznosić w systemie suchej zabudowy.

 

Płyty na szkielecie

 

Systemy suchej zabudowy mają wiele zalet. Typowa ścianka działowa grubości 10 cm i standardowej wysokości 260 cm, obustronnie pokryta płytą gipsowo-kartonową lub gipsowo-włóknową, wypełniona wełną mineralną, waży zaledwie 20-25 kg/m2. Z podwójnie ułożonymi płytami porównywalna jest do ściany murowanej, np. pod względem właściwości akustycznych i ogniochronnych. Tamta jednak waży aż 40-60 kg/m2.

 

Konstrukcja ścianek szkieletowych jest prosta. Składają się z rusztu, do którego z obu stron mocuje się okładzinę. Przestrzeń pomiędzy płytami okładziny warto wypełnić wełną mineralną, aby ścianka tłumiła dźwięki.

 

Jak powstaje ścianka

 

Najpierw jest stelaż. Do stropu oraz podłogi przytwierdza się stalowe profile o symbolu UW (w kształcie litery U) i umieszcza w nich pionowe profile CW (kształt litery C). Następnie, między profilami pionowymi układa się izolację akustyczną z wełny mineralnej. Do tak powstałego szkieletu przykręca się z obu stron płyty gipsowo-kartonowe lub gipsowo-włóknowe. W zależności od szerokości profili ściany mają najczęściej grubość od 7 do 12,5 cm. Zwiększa się ona, jeśli zastosuje się poszycie z płyt grubszych lub ułoży je podwójnie. Stalowy ruszt mocuje się do ścian nierdzewnymi wkrętami. Łebki wkrętów przytwierdzających płyty do rusztu oraz miejsca łączenia płyt zaszpachlowuje się specjalną masą gipsową. Żeby połączenie było bardziej równe, można je dodatkowo zakleić specjalną taśmą uszczelniającą.

 

Kręgosłup ścianki

 

W systemach suchej zabudowy ruszt jest z drewna lub stali.

 

Ruszt drewniany znajduje zastosowanie przede wszystkim w domach szkieletowych oraz z bali. Składają się na niego czterostronnie strugane listwy o przekroju 38x76 lub 100 mm, ewentualnie 50x100 mm.

 

Ruszt stalowy, z profili ocynkowanych ogniowo, ma znacznie szersze zastosowanie. Na poziome części stelaża są przeznaczone profile UW, natomiast na słupki profile CW 2. Otwór na drzwi powinien być obramowany wzmacnianymi profilami ościeżnicowymi UA. Zakańcza się nimi także wolne krawędzie ścian.

 

Wszystkie profile dostępne są w szerokościach 75 i 100 mm.

Wełna mineralna umieszczona wewnątrz ścianki dobrze tłumi dźwięki (fot. Xella – Fels Werke)
Ścianki ze szklanych pustaków "grają" światłem (fot. Vitrosilicon)

Wrzuć na ruszt... płyty

 

W systemach suchej zabudowy do rusztu montuje się z obu stron płyty gipsowo-kartonowe lub gipsowo-włóknowe.

 

Płyty gipsowo-kartonowe, dzięki warstwowej budowie (gipsowy rdzeń obustronnie oklejony kartonem) są stosunkowo lekkie i sztywne, choć niektóre ich rodzaje można wyginać. Mają gładką powierzchnię, która jest znakomitym podłożem do malowania, tapetowania i przyklejania płytek ceramicznych.
,br> Uwaga! Przed malowaniem i tapetowaniem wymagają gruntowania. Cecha gipsu polegająca na wchłanianiu nadmiaru wilgoci z pomieszczenia lub jej oddawaniu, gdy powietrze staje się zbyt suche sprawia, że we wnętrzach tworzy się korzystny mikroklimat. Jednak z powodu dużej higroskopijności, standardowe płyty (GKB – w kolorze szarym) można stosować tylko w pomieszczeniach o wilgotności powietrza do 70%. Do kuchni, łazienek, pralni itp. potrzebne są płyty impregnowane (GKBI lub GKFI – zielone) o podwyższonej odporności na wilgoć. Płyty g-k odmiany GKF lub GKFI – wzmacniane włóknem szklanym – skutecznie zabezpieczają konstrukcję podczas pożaru.

 

Najbardziej popularne są płyty grubości 12,5 mm, ale dostępne są również grubości 6,5; 9,5; 15; 18; 25 mm. Standardowa szerokość to 120 cm, zaś wysokość 200, 250, 260 i 300 cm.

 

Do wykonania ścianek zaokrąglonych polecane są płyty elastyczne, które można giąć na sucho. Gdy zaś potrzebna jest większa wytrzymałość poszycia na uderzenia, warto sięgnąć po płyty typu „grubas” (20, 25 mm grubości).

 

Płyty gipsowo-włóknowe są produkowane ze sprasowanej masy gipsowej z dodatkiem włókien celulozy. Nie mają oklein kartonowych i są bardziej wodoodporne, ogniochronne i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nie wymagają też gruntowania przed malowaniem lub tapetowaniem. Płyty mają grubość 10; 12,5; 15 i 18 mm, typowe wymiary to 120x210 do 300 cm lub 100x150 cm.

 

Tłumiąca wełna

 

We wnętrzu ścianki umieszcza się izolację. Używa się do tego materiałów włóknistych – zwykle mat lub płyt z wełny mineralnej. Najwygodniejsze są półtwarde płyty o grubości min. 5 cm. W przypadku mat istnieje ryzyko ich osiadania pod własnym ciężarem i wpływem drgań konstrukcji.

 

Standardowe wymiary płyt to 50x100 cm i 60x120 cm, natomiast szerokość mat to zwykle 120 cm, a długość dochodzi nawet do 15 m.

 

Pustaki szklane

 

Ścianki działowe z pustaków szklanych najczęściej wykonuje się w celu doświetlenia pomieszczenie nie mającego żadnej ściany zewnętrznej. Jednak coraz częściej wykorzystywane są również jako element wystroju wnętrza. Z pustaków szklanych można wykonywać całe ścianki działowe, jak też rozmaite półścianki. Pustaki mogą być przezroczyste, matowe, bezbarwne lub kolorowe; w zależności od koloru, jego nasycenia i rodzaju szkła przepuszczają od 50 do 80% światła. Nie mają zbyt dobrej izolacyjności termicznej – U=2,34-2,97 W/(m2K), ale całkiem dobrze tłumią hałas (RA1=38-45 dB).

 

Dość istotnym ograniczeniem są niewielkie dopuszczalne wymiary ścianki – ze względu na rozszerzalność termiczną elementów, jej powierzchnia nie powinna przekraczać 12 m2. W systemach suchej zabudowy można konstruować tylko płaszczyzny proste, natomiast atrakcyjne i chętnie stosowane przez architektów ścianki łukowe możliwe są do wykonania tylko metodą tradycyjną (ze zbrojeniem i zaprawą cementową lub klejową).

Sporo jest pustaków bezbarwnych, ale zdobi je faktura (fot. ABH Nomos)

Z łezką...

 

Pustaki szklane produkowane są w dwóch podstawowych rozmiarach 19x19x8 oraz 24x24x8 cm. Oznacza to, że potrzeba 25 lub 16 szt./m2. Oprócz tego mogą być też elementy zarówno mniejsze (np. 11,5x11,5x8 cm), jak i większe (30x30x8 cm) oraz połówkowe i kształtki narożne (o kątach 135°, 60°, 90°). Pustaki szklane oferowane są w bogatej gamie kolorów i o bardzo zróżnicowanej powierzchni. Mogą być gładkie, satynowane, w prążki, kratkę, imitować krople deszczu, falę lub chmurkę. Kolorów jest przynajmniej kilkanaście – głównie odcienie niebieskiego, zielonego, grafitowego, żółtego, czerwonego, beżowego, fioletowego i, oczywiście, bezbarwne. Pustaki szklane mogą być barwione powierzchniowo lub w masie (co naturalnie ma odzwierciedlenie w cenie wyrobu). Uzupełnieniem są listwy imitujące spoiny. Oferta kształtów i kolorów też jest bogata.

 

Ścianka w systemie

 

Ścianki z pustaków szklanych można wznosić bez użycia zaprawy. Dostępne są systemy, wykorzystujące profile z różnych materiałów zamiast stalowego zbrojenia. Ścian nie trzeba spoinować, ponieważ miejsca łączenia szklanych pustaków wykańcza się odpowiednio wyprofilowanymi listwami.

 

Profile z PVC – rama obwodowa jest zbudowana z profili o maksymalnej wysokości 274 cm i szerokości 156 cm, w którą następnie wkleja się pustaki szklane, przekładając je odpowiednio dopasowanymi profilami poziomymi i pionowymi (o wysokości pustaka) – również z PVC. Po 24 godzinach szczeliny w ściance fuguje się lub wypełnia silikonem.

 

Konstrukcja ta nie pozwala na wykonywanie ścianek wolno stojących, gdyż nie jest zbyt stabilna. Przy maksymalnych wymiarach ścianka musi być mocowana do trzech płaszczyzn (np. podłoga-ściana-sufit, ściana-podłoga-ściana). Za to jest łatwa w montażu i może być stosowana w pomieszczeniach mokrych, np. jako ścianka kabiny prysznicowej.

 

Profile aluminiowe – ten system także ma ramę obwodową, tyle że wykonaną z aluminium. Po jej zamontowaniu wkłada się zbrojenie z płaskowników stalowych lub aluminiowych (co drugi pustak). Następnie układa się pustaki szklane, oddzielając je od siebie specjalnymi klipsami z poliamidu, będącymi przekładkami montażowo-dystansowymi. Na koniec wszystkie spoiny wypełnia się silikonem.

 

Tego rodzaju ścianka wymaga zamocowania do dwóch płaszczyzn. Jest wytrzymała i sztywna, na dodatek można w niej montować okna i drzwi. Konstrukcja taka nadaje się m.in. do wydzielenia pomieszczeń mokrych.

 

Profile z iroko – rama obwodowa oraz łączniki poziome i pionowe, zastępujące fugę, robiona jest z listw drewnianych. Do montażu pustaków potrzebne są jeszcze specjalne zaczepy, zaś do łączenia drewnianych listew kątowniki stalowe, które w gotowej ściance są niewidoczne.

 

Taka przegroda może być stosowana w pomieszczeniach nienarażonych na bezpośredni kontakt z wodą, a jej maksymalne wymiary w pionie i poziomie nie mogą przekraczać 3 m.

Anna Grocholska

Pozostałe artykuły z tego numeru
Dach zielony
Płaski dach domu stwarza szczególne możliwości jego wykonania i wykorzystania. Można więc wybudować dach o odwróconym układzie warstw lub jego „udoskonaloną” wersję – dach zielony. Jak się robi "zielony dach"? Urządzone na dachach wykonanych w systemie odwróconym „zielone dachy” to trawniki lub ogródki. Zależnie od rodzaju roślin dobiera się warstwę gleby. Rośliny uprawiane...
Dach zielony
Pokrycia dachowe
Pokrycie dachu to zwieńczenie konstrukcji domu. Tylko starannie i poprawnie ułożone będzie trwałe i szczelne. Jakie poszycie wykonać pod dachówki? Dachówki mocuje się na łatach przybitych do kontrłat. Poszyciem dachu może być folia dachowa lub pełne deskowanie z papą. Przekrój łat zależy od obciążenia i odległości między krokwiami i zwykle ma wymiary...
Pokrycia dachowe
Konstrukcja dachu
Od poprawności projektu i wykonania więźby dachowej zależy bezpieczeństwo domowników. Solidna i dokładnie zmontowana konstrukcja musi przenieść ciężar pokrycia (i śniegu) oraz oprzeć się działaniu wiatru i wilgoci. Jak zmienia się konstrukcję więźby? Często trzeba dostosować więźbę dachową do zamiany lekkiego pokrycia (blachodachówki, gont bitumiczny) na ciężkie (dachówki ceramiczne, cementowe, strzecha). W więźbie...
Konstrukcja dachu
Komin stalowy czy ceramiczny?
Sztywny wkład kominowy ze stali można wstawić tylko w prosty komin (fot. Spiroflex) Komin stalowy może być zamontowany również na zewnątrz (fot. Komin-Flex) Z kominka ustawionego pośrodku pomieszczenia dym jest odprowadzany kominem jednościennym (fot. Austroflamm) Kończąca komin systemowa nasada dachowa może przypominać komin murowany fot. Poujoulat)Pytanie CzytelnikaPlanuję generalny remont domu i mam problem, jaki wybrać komin. Wiem, że musi...
Komin stalowy czy ceramiczny?
Okna drewniane czy z PVC?
Drewno meranti jest bardzo popularne w produkcji okien (fot. Urzędowski) Na tym zdjęciu widać, jaki jest układ słojów drewna w profilu (fot. Natura) Pytanie CzytelnikaNiedługo będę kupował okna do mojego domu. Pochodziłem po sklepach i zobaczyłem okna przede wszystkim z drewna i PVC. Wydaje mi się, że drewno może się wypaczyć, poza tym...
Okna drewniane czy z PVC?
Całoroczny sezon na lato - klimatyzacja
Klimatyzatory nie są jeszcze ciągle powszechnie spotykane w domach jednorodzinnych. Jednak warto rozważyć ich kupno, jeśli chcemy, aby w naszym domu panowała optymalna temperatura, a powietrze było czyste i miało odpowiednią wilgotność. Podobno klimat w Polsce ociepla się. O zbawiennym wpływie klimatyzacji pierwsi przekonali się samochodziarze i nawet zatwardziali przeciwnicy takiego rozwiązania, kupują auta...
Całoroczny sezon na lato - klimatyzacja
Ciepło w stopy - ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe wykonane metodą mokrą Przekrój przez podłogę z ogrzewaniem wykonanym metodą mokrą Przekrój przez podłogę z grzewaniem wykonanym metodą suchą z cienką wylewką nad rurami: a – rury przykryte płytą aluminiową, b – rury umieszczone w blasze aluminiowej wygiętej w specjalne rowki do mocowania rur Przekrój przez podłogę wykonaną w stropie drewnianymNie od dzisiaj...
Ciepło w stopy - ogrzewanie podłogowe
Uzdatnianie wody
Ten filtr narurowy usuwa z wody przede wszystkim piasek i rdzę. Instaluje się go na wejściu do budynku (fot. Secura) Ten filtr szczególnie nadaje się do uzdatniania wody wodociągowej. Usuwa m.in. wirusy, bakterie, chlor i jego związki, a może też usuwać metale ciężkie (fot. Ekonet) Wkłady filtrujące, w zależności od stopnia zanieczyszczenia wody, można łączyć...
Uzdatnianie wody
(nie)tradycyjne grzejniki
Oddawanie ciepła przez konwekcję Oddawanie ciepła przez promieniowanieZadaniem nowoczesnych grzejników c.o. jest jak najmniejszym kosztem wyemitować jak najwięcej ciepła. Bogata oferta tych urządzeń może utrudnić wybór najkorzystniejszego rozwiązania. Grzejniki są wykonywane z różnych materiałów, różnie oddają ciepło, a na dodatek są kolorowe i ładne. Projektanci puścili też wodze fantazji w tworzeniu niezwykłych wzorów grzejników łazienkowych, które oprócz tego, że grzeją,...
(nie)tradycyjne grzejniki
Różne stopnie... trudności - schody
Schody mogą być niezwykle przemyślanym elementem aranżacji wnętrza (fot. Treppen Meister)Dom z piętrem (lub z piwnicą) „skazany” jest na schody. Gdy się ogląda takie konstrukcje, to ich wykonanie oraz chodzenie po nich wydają się takie proste! Otóż nie wszystkie schody można bezkarnie zaadaptować do każdego wnętrza i nie wszystkie rodzaje schodów są jednakowo wygodne w...
Różne stopnie... trudności - schody
Panele do salonu i gabinetu
Gdzie położyć panele drewniane?Panele mogą być szybkim i tanim sposobem na wykończenie podłogi. Większość paneli laminowanych przetrwa 5-10 lat, drewniane są trwalsze, ale trzeba o nie dbać. Posadzka ułożona z paneli laminowanych może przypominać wyglądem parkiet, deski, płytki ceramiczne lub inny dowolny wzór. Oczywiście panele o wyższej klasie ścieralności są trwalsze,...
Panele do salonu i gabinetu
Pozornie zwyczajne - drzwi
Drzwi zewnętrzne mogą być również dwuskrzydłowe (fot. Lupol) Płyty drewnopochodne często są tłoczone w kasetony (fot. Interdoor) W drzwiach z PVC w wielokomorowych profilach mogą być osadzone szyby bezpieczne (fot. OKF)Drzwi zewnętrzne muszą być mocne, trwałe i ładne. Jeśli chcemy dobrze zadbać o nasz dobytek, wybieramy drzwi szczególnie mocne – antywłamaniowe. One także mogą być bardzo efektowne. Drzwi wejściowe – także...
Pozornie zwyczajne - drzwi
Modernizacja instalacji c.o.
Eksploatacja nowoczesnego kotła gazowego nie powinna być dużo droższa niż węglowego, a korzyści jest wiele (fot. De Dietrich). Kocioł na paliwo stałe może być przeznaczony do współpracy z ogrzewaniem niskotemperaturowym. Podajnik umożliwia dokładanie opału co kilka dni (fot. Zakład Metalowo-Kotlarski SAS). Zbiornik na gaz płynny wcale nie musi szpecić posesji (fot. Nowa Energia).Kompleksowa...
Modernizacja instalacji c.o.
Drewno i metal w barwach ochronnych
Meble ogrodowe w „oryginalnych” barwach ochronnych (fot. Gartenholz H&H, Hydro-Pomp)Metody impregnacji Zanim zaczniemy pokrywać drewno różnymi preparatami ochronnymi i barwiącymi, powinno ono zostać poddane profesjonalnej impregnacji. Impregnacja próżniowo-ciśnieniowa jest przeprowadzana w wyspecjalizowanych zakładach. Impregnat wnika wówczas w cały element (lub przy jego znacznej grubości – na głębokość od 8-20 mm)....
Drewno i metal w barwach ochronnych
Ogród z wodą
Po wykonaniu obrzeża nie widać folii (fot. Semmelrock)Widok wody odpręża i uspokaja. Ale jest ona też niezbędna dla roślin. Pracując nie zawsze mamy czas na systematyczne podlewanie ogrodu. A gdy wyjedziemy na urlop? W ogrodzie możemy mieć oczko wodne – z fontanną lub bez niej, strumyk bądź kaskadę. Możemy też ustawić tzw....
Ogród z wodą
Ogród na poziomie
Ogrodowe altany najczęściej są z drewna (fot. Dach Reed) Dach pawilonu może być wsparty na drewnianych kratownicach (fot. Silvpol) Ta donica pokazuje piękno naturalnego kamienia (fot. JKSM)Altana dobrze się „czuje” w dużym ogrodzie, zaś w małym zawsze znajdą się rozmaite płotki, pergole, trejaże i donice. Coraz też częściej wieczory w letnie weekendy chętnie spędzamy przy grillu. Największa jest...
Ogród na poziomie
Praktyczne a na dodatek - ładne
Płyty tarasowe imitujące piaskowiec to interesujący pomysł (fot. Buszrem) Wylewany beton można barwić w masie i wyciskać na jego powierzchni różne wzory (fot. Bautech)Kostka brukowa zawojowała rynek. Nic dziwnego, skoro można z niej wykonywać niezwykle efektowne nawierzchnie. Jednak „stare i dobre” płyty betonowe nie odeszły w całkowite zapomnienie, bo też to są zupełnie inne wyroby, niż...
Praktyczne a na dodatek - ładne
W zgodzie z podłożem i otoczeniem
Dobrze jest rozejrzeć się „po sąsiadach”, żeby we własnym stylu dopasować swój dom do ogólnej tendencji – na przykład w tonacji blue... (rys. Studio Projekt). Ostre kolory szybciej się nudzą, a zmiana elewacji to trochę większy front robót niż wymalowanie pokoju (rys. MG Projekt).Jest w czym wybierać, bo jest wiele...
W zgodzie z podłożem i otoczeniem
Podejdź no do płota...
Krata ze stalowych drutów jest sztywna i wytrzymała (fot. Pomex) Płot sztachetowy wcale nie musi być z drewna (fot. Widar)Ogrodzenie wyznacza granice naszej posesji. Nie zawsze jednak płot musi być potężny i nie do przebycia. Nawet nie powinien być taki... Ogrodzenie powinno chronić naszą posesję przed wizytami zwierząt i – przynajmniej w jakimś stopniu –...
Podejdź no do płota...
Meble i podłoga w słojach
Farby kryjące do drewna co prawda przysłonią naturalny rysunek drewna, ale czasami jest to niezbędny zabieg aranżacyjny (fot. TBD, Beckers). Można zachować słoje na podłodze i na meblach (fot. DLH Drewno)To nie sztuka zabezpieczyć drewno warstwą nieprzezroczystej farby. Tylko, że wtedy przepada cała idea aranżacji wnętrza drewnem. Dlatego wszelkimi powłokami tak malarskimi, jak i...
Meble i podłoga w słojach
Sucha lub mokra, ale ciepła
Przyklejone i wzmocnione kołkami płyty izolacji termicznej pokrywa się tynkiem cienkowarstwowym – to istota metody lekkiej mokrej (fot. maxit – dawniej Optiroc)Czy chcesz, żeby w kamerze termowizyjnej Twój dom wyglądał tak, jak ten poniżej? To ciepło ucieka przez ściany, a Ty płacisz więcej z ogrzewanie. Jakie jest wyjście? Trzeba dom ocieplić. W przypadku starych domów, które nie spełniają obowiązujących...
Sucha lub mokra, ale ciepła
Jak rozgwieżdżone niebo...
W przypadku bardzo wysokich pomieszczeń, ich obniżenie sufitem podwieszanym może się okazać wręcz konieczne fot. Decorum Architekci) W najbardziej popularnych rozwiązaniach do montażu sufitu podwieszanego używa się profili (od lewej) sufitowych, przyściennych i wieszaków noniuszowych (fot. Metpol) Jednym z częściej stosowanych materiałów na sufit podwieszany są płyty gipsowo-kartonowe (fot. Rigips)Tak może wyglądać sufit w...
Jak rozgwieżdżone niebo...
Pomaluj swój świat na...
Wnętrza w ostrych kolorach wymagają przemyślanej aranżacji (fot. Polifarb Cieszyn Wrocław). Efekt użycia farby strukturalnej (fot. Düfa Polska).Kolorowo, ale nie zawsze gładko Kolory możemy podziwiać, ale można też nimi korygować niedoskonałości wnętrza. I nie chodzi tu wcale o takie zastosowanie barw, żeby odciągała uwagę od innych, mniej reprezentacyjnych elementów. Otóż, z rozmysłem zaplanowany...
Pomaluj swój świat na...
Zaizolują każde miejsce
Bardzo szerokie zastosowanie mają maty i płyty z wełny szklanej (fot. Saint-Gobain Isover) Płytami styropianowymi ociepla się m.in. ściany domów (fot. Baumit)Kto nie chce, żeby jego dom był ciepły? Przecież wtedy zapłacimy mniej za ogrzewanie. Ponadto, obowiązujące przepisy budowlane wymagają, aby ściany, dach i podłoga na gruncie charakteryzowały się bardzo dobrą...
Zaizolują każde miejsce
Szybka podłoga
Prawidłowo ułożone płyty suchego jastrychu tworzą – nawet na starej posadzce – idealnie równy podkład (fot. Knauf) Warstwy płyt są przesunięte względem siebie, dzięki czemu powstają pióro i wpust Wylewkę samopoziomującą trzeba odpowietrzyć specjalnym wałkiem (fot. Henkel)Wśród technologii znacznie ułatwiających życie budowniczego domu jednorodzinnego jest też suchy jastrych. Szybki i łatwy, nawet...
Szybka podłoga
Szybka podłoga
Prawidłowo ułożone płyty suchego jastrychu tworzą – nawet na starej posadzce – idealnie równy podkład (fot. Knauf) Warstwy płyt są przesunięte względem siebie, dzięki czemu powstają pióro i wpust Wylewkę samopoziomującą trzeba odpowietrzyć specjalnym wałkiem (fot. Henkel)Wśród technologii znacznie ułatwiających życie budowniczego domu jednorodzinnego jest też suchy jastrych. Szybki i łatwy, nawet...
Szybka podłoga
Najnowsze wydanie