Uzdatnianie wody

Uzdatnianie wody

Ten filtr narurowy usuwa z wody przede wszystkim piasek i rdzę. Instaluje się go na wejściu do budynku (fot. Secura) Ten filtr szczególnie nadaje się do uzdatniania wody wodociągowej. Usuwa m.in. wirusy, bakterie, chlor i jego związki, a może też usuwać metale ciężkie (fot. Ekonet) Wkłady filtrujące, w zależności od stopnia zanieczyszczenia wody, można łączyć...

Ten filtr narurowy usuwa z wody przede wszystkim piasek i rdzę. Instaluje się go na wejściu do budynku (fot. Secura)
Ten filtr szczególnie nadaje się do uzdatniania wody wodociągowej. Usuwa m.in. wirusy, bakterie, chlor i jego związki, a może też usuwać metale ciężkie (fot. Ekonet)
Wkłady filtrujące, w zależności od stopnia zanieczyszczenia wody, można łączyć szeregowo w miarę zużywania wymieniać tylko poszczególne elementy zestawu (fot. Formaster)

W warszawskich „Filtrach” piłam wodę prosto z kranu. Kryształowo czystą i pozbawioną jakiegokolwiek smaku. Jednak ta sama woda pobrana w mieszkaniu – śmierdzi. Z kolei u znajomych woda z własnej studni po jakimś czasie zakwita glonami. Czy to znaczy, że nie możemy liczyć na zdrową i czystą wodę?

Niestety, woda, czy to z własnego ujęcia, czy z wodociągu, najczęściej jest zanieczyszczona. Niektóre „dodatki” jedynie psują jej wygląd, smak oraz zapach, inne mogą szkodzić zdrowiu. Zaś dla domowych instalacji istotna jest korozyjność wody. Decydują o niej odczyn pH oraz podwyższona zawartość amoniaku, chlorków, azotanów, siarczanów i miedzi.
W zależności od fizykochemicznego składu wody stosuje się różne urządzenia poprawiające jej jakość. Ich dobór musi być poprzedzony badaniem składu wody. I tu ważna wskazówka. Instalację wodną warto zaprojektować tak, żeby woda przeznaczona do podlewania ogrodu czy mycia samochodu nie była uzdatniana. Przedłuży to żywotność urządzeń.

 

Zbadaj, co masz w kranie

 

Żeby z kranów w naszym domu popłynęła kryształowo czysta woda, trzeba zlecić jej badanie. Pozwoli ono określić, czy zawarte w niej zanieczyszczenia nie przekraczają wartości dopuszczalnych dla wody pitnej. Informacje o dopuszczalnym poziomie zanieczyszczeń znajdziemy w rozporządzeniu ministra zdrowia.
Jeśli jesteśmy zdecydowani na wykonanie analizy wody, pamiętajmy że do badania bakteriologicznego są specjalne jałowe butelki – dostępne np. w stacjach Sanepid. Napełniamy je do 3/4 objętości. Próbkę wody do badania fizykochemicznego pobieramy w dwie czyste plastikowe butelki po wodzie mineralnej o pojemności 1,5 l każda, po dokładnym wypłukaniu ich badaną wodą. Wodę nalewamy do pełna, tak aby po zakręceniu butelki nie pozostało w niej powietrze.
W obu przypadkach przed napełnieniem butelek kran musi być starannie umyty, a następnie zdezynfekowany np. denaturatem, a wodę z niego należy spuszczać przez ok. 10 minut. Badanie jakości wody można wykonać w Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej lub w prywatnych laboratoriach. Badanie wody wodociągowej jest droższe, gdyż dodatkowo sprawdza się zawartość chloru. Badanie trzeba co jakiś czas powtarzać, gdyż skład wody i stopień zanieczyszczenia mogą się zmieniać.

 

Gdy wiemy już, czym i w jakim stopniu jest zanieczyszczona woda w naszym domu, zorientujmy się, jakie urządzenia pomogą nam poprawić jej jakość.
Urządzenia uzdatniające wodę mają różne przeznaczenie:
  • umożliwiają ochronę całej instalacji przed szkodliwym działaniem związków zawartych w wodzie – są montowane na wejściu do budynku (za wodomierzem);
  • zapewniają ochronę baterii oraz eliminują niekorzystne efekty zanieczyszczenia wody tuż przed jej poborem i spożyciem – umieszcza się je na rurze doprowadzającej wodę do kranu;
  • pozwalają na uzdatnianie wody pobieranej wyłącznie do picia. Te montuje się bezpośrednio na wylewce baterii.
Wodę oczyszcza się za pomocą filtrów, odwróconej osmozy oraz promieni UV.

 

Wybierz filtr

 

Wodę pitną uzdatnia się zazwyczaj punktowo (np. w kuchni). Filtr może być zainstalowany na wylewce – przełącznik umożliwia pobieranie wody oczyszczonej lub nieuzdatnionej – albo na zlewozmywaku – filtr z własną wylewką. Wszystkie filtry muszą mieć atest PZH. Uwaga! Większość filtrów jest przeznaczona do uzdatniania wody zimnej, ale są i takie, które oczyszczają wodę o temperaturze nawet 90°C.

 

Filtry mechaniczne
Usuwają z wody piasek, rdzę i kamień kotłowy. Najczęściej stosowane są w nich włókniny z tworzyw sztucznych (np. polipropylenu), metalowa siatka, drobne kruszywa (piasek kwarcowy, keramzyt, żwir). Filtry mechaniczne mogą być wykonane warstwowo – pozwala to na stopniowe zatrzymywanie zanieczyszczeń mechanicznych różnej wielkości. Wkłady należy płukać nie rzadziej niż co miesiąc, wymiana jest konieczna co 2-6 miesięcy – decyduje o tym stopień zanieczyszczenia wody. Filtry mechaniczne stosuje się do uzdatniania wody z własnego ujęcia oraz z sieci wodociągowej.

 

Filtry z węglem aktywnym
Usuwają chlor i jego związki, likwidują także zanieczyszczenia organiczne, herbicydy, pestycydy oraz fenole. Po uzdatnieniu woda ma lepszy smak, zapach i barwę. W filtrze woda nie może długo pozostawać, gdyż sprzyja to rozwojowi mikroorganizmów.

Kompaktowy zmiękczacz nie jest małym urządzeniem, ponieważ znajduje się w nim nie tylko złoże jonowymienne, ale też solanka (fot. Joro Water Systems)
Ten odżelaziaczo- odmanganiacz usuwa zanieczyszczenia z wody wodociągowej, z własnego ujęcia oraz z basenowej (fot. Aqva System)
Lampa UV służy do dezynfekcji wody promieniami ultrafioletowymi (fot. Wigo Gąsiorowski)

Zmiękczacze wody. Proces zmiękczania wody polega na usunięciu z niej jonów wapnia i magnezu, które powodują twardość wody. Odbywa się to w kolumnach wypełnionych żywicą jonowymienną. Złoże regeneruje się solą kuchenną – jony wapnia i magnezu zostają wypłukane do kanalizacji, a na złożu pozostają „miękkie” jony sodowe.
Dozowanie solanki może odbywać się w trybie czasowym lub objętościowym. W pierwszym złoże jest płukane w zaplanowanym czasie, bez względu na ilość wody, która przepłynęła przez urządzenie. W drugim, regeneracja następuje po uzdatnieniu określonej ilości wody. Takie rozwiązanie pozwala na bardziej ekonomiczne zużywanie soli i eliminuje konieczność wyłączania urządzenia np. na czas urlopu.
Zmiękczacze często są urządzeniami kompaktowymi, co oznacza, że wszystkie elementy umieszczone są we wspólnej obudowie z tworzywa, będącej również zbiornikiem solanki. Zmiękczacze służą przede wszystkim do uzdatniania wody z własnej studni. Do domów jednorodzinnych wystarczają urządzenia o wydajności 1-2 m3/h.

 

Zamiast zmiękczaczy można zastosować także magnetyzery. Nie zmieniają one twardości wody, ale poprzez oddziaływanie pola magnetycznego zapobiegają tworzeniu się kamienia kotłowego. Cząsteczki odpowiedzialne za powstawanie pola magnetycznego uzyskują jednoimienny ładunek i odpychają się wzajemnie, dzięki temu nie odkładają się na ściankach przewodów instalacji.

 

Odżelaziaczo-odmanganiacze
Odżelazianie polega na zamianie związków żelaza występujących w wodzie w postaci rozpuszczonej w związki nierozpuszczalne, które są zatrzymywane na złożu filtracyjnym. Odżelazianie wody może odbywać się w filtrach żwirowych z aeratorem, który napowietrza wodę w celu utlenienia zawartych w niej związków żelaza. Ten sposób można stosować, gdy nie jest przekroczone stężenie manganu. Pozbawianie wody „nadwyżki” manganu przebiega tak samo, jak odżelazianie. Jeżeli pH wody nie przekracza, oba procesy można przeprowadzić w jednostopniowej filtracji. W przeciwnym razie stosuje się filtrację dwustopniową, bowiem proces utleniania manganu przebiega znacznie wolniej niż żelaza. W drugim etapie jest oczyszczana woda pozbawiona żelaza na pierwszym stopniu.
Odżelaziaczo-odmanganiacze pozbawiają też wodę siarkowodoru, wpływają korzystnie na jej barwę i klarowność.

 

Super czysta woda

 

Wodę oczyszczoną nawet w 98% uzyskamy przy wykorzystaniu metody odwróconej osmozy. Tak oczyszczona woda jest jednak pozbawiona nie tylko szkodliwych zanieczyszczeń, ale również domieszek niezbędnych dla zdrowia, w tym soli mineralnych. W procesie odwróconej osmozy wstępnie oczyszczona woda jest z instalacji kierowana pod ciśnieniem na półprzepuszczalną membranę. Przenikają przez nią cząsteczki wody, a pozostają na niej zanieczyszczenia, które stąd kierowane są do kanalizacji.
Membrany są wytwarzane z materiałów syntetycznych lub naturalnych. Wybór tworzywa i sposobu wykonania membrany zależy od jej przeznaczenia. Jej żywotność zaś – od rodzaju błony i czasu efektywnej pracy. Najczęściej wymaga wymiany po 3-5 latach. Dla ochrony delikatnych membran, przed urządzeniem do odwróconej osmozy montuje się filtry mechaniczne i węglowe.
Najbardziej rozbudowane systemy odwróconej osmozy mają również pompkę zwiększającą ciśnienie wody na styku z instalacją oraz filtr mineralizujący, który wzbogaca oczyszczoną wodę w związki mineralne, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu.
Urządzenia odwróconej osmozy podłącza się do instalacji w pobliżu punktu poboru wody (najczęściej w szafce kuchennej pod zlewozmywakiem).

 

Bez mikrobów

 

Dezynfekcja wody powoduje usunięcie z niej przede wszystkim wirusów i bakterii. Służą do tego głównie lampy z promieniowaniem UV. Woda przepływa – zazwyczaj z prędkością ok. 4 l/min. – wokół kwarcowej rury z umieszczonym w niej promiennikiem UV. Promiennik ma żywotność ok. 12 miesięcy. Proces dezynfekcji odbywa się w sposób ciągły, nie ma więc potrzeby magazynowania wody.
Dobra lampa UV powinna mieć optyczny i dźwiękowy sygnalizator uszkodzenia promiennika.
Uwaga! Urządzenie wymaga zasilania elektrycznego.

Hanna Czerska

Pozostałe artykuły z tego numeru
Dach zielony
Płaski dach domu stwarza szczególne możliwości jego wykonania i wykorzystania. Można więc wybudować dach o odwróconym układzie warstw lub jego „udoskonaloną” wersję – dach zielony. Jak się robi "zielony dach"? Urządzone na dachach wykonanych w systemie odwróconym „zielone dachy” to trawniki lub ogródki. Zależnie od rodzaju roślin dobiera się warstwę gleby. Rośliny uprawiane...
Dach zielony
Pokrycia dachowe
Pokrycie dachu to zwieńczenie konstrukcji domu. Tylko starannie i poprawnie ułożone będzie trwałe i szczelne. Jakie poszycie wykonać pod dachówki? Dachówki mocuje się na łatach przybitych do kontrłat. Poszyciem dachu może być folia dachowa lub pełne deskowanie z papą. Przekrój łat zależy od obciążenia i odległości między krokwiami i zwykle ma wymiary...
Pokrycia dachowe
Konstrukcja dachu
Od poprawności projektu i wykonania więźby dachowej zależy bezpieczeństwo domowników. Solidna i dokładnie zmontowana konstrukcja musi przenieść ciężar pokrycia (i śniegu) oraz oprzeć się działaniu wiatru i wilgoci. Jak zmienia się konstrukcję więźby? Często trzeba dostosować więźbę dachową do zamiany lekkiego pokrycia (blachodachówki, gont bitumiczny) na ciężkie (dachówki ceramiczne, cementowe, strzecha). W więźbie...
Konstrukcja dachu
Komin stalowy czy ceramiczny?
Sztywny wkład kominowy ze stali można wstawić tylko w prosty komin (fot. Spiroflex) Komin stalowy może być zamontowany również na zewnątrz (fot. Komin-Flex) Z kominka ustawionego pośrodku pomieszczenia dym jest odprowadzany kominem jednościennym (fot. Austroflamm) Kończąca komin systemowa nasada dachowa może przypominać komin murowany fot. Poujoulat)Pytanie CzytelnikaPlanuję generalny remont domu i mam problem, jaki wybrać komin. Wiem, że musi...
Komin stalowy czy ceramiczny?
Okna drewniane czy z PVC?
Drewno meranti jest bardzo popularne w produkcji okien (fot. Urzędowski) Na tym zdjęciu widać, jaki jest układ słojów drewna w profilu (fot. Natura) Pytanie CzytelnikaNiedługo będę kupował okna do mojego domu. Pochodziłem po sklepach i zobaczyłem okna przede wszystkim z drewna i PVC. Wydaje mi się, że drewno może się wypaczyć, poza tym...
Okna drewniane czy z PVC?
Całoroczny sezon na lato - klimatyzacja
Klimatyzatory nie są jeszcze ciągle powszechnie spotykane w domach jednorodzinnych. Jednak warto rozważyć ich kupno, jeśli chcemy, aby w naszym domu panowała optymalna temperatura, a powietrze było czyste i miało odpowiednią wilgotność. Podobno klimat w Polsce ociepla się. O zbawiennym wpływie klimatyzacji pierwsi przekonali się samochodziarze i nawet zatwardziali przeciwnicy takiego rozwiązania, kupują auta...
Całoroczny sezon na lato - klimatyzacja
Ciepło w stopy - ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe wykonane metodą mokrą Przekrój przez podłogę z ogrzewaniem wykonanym metodą mokrą Przekrój przez podłogę z grzewaniem wykonanym metodą suchą z cienką wylewką nad rurami: a – rury przykryte płytą aluminiową, b – rury umieszczone w blasze aluminiowej wygiętej w specjalne rowki do mocowania rur Przekrój przez podłogę wykonaną w stropie drewnianymNie od dzisiaj...
Ciepło w stopy - ogrzewanie podłogowe
(nie)tradycyjne grzejniki
Oddawanie ciepła przez konwekcję Oddawanie ciepła przez promieniowanieZadaniem nowoczesnych grzejników c.o. jest jak najmniejszym kosztem wyemitować jak najwięcej ciepła. Bogata oferta tych urządzeń może utrudnić wybór najkorzystniejszego rozwiązania. Grzejniki są wykonywane z różnych materiałów, różnie oddają ciepło, a na dodatek są kolorowe i ładne. Projektanci puścili też wodze fantazji w tworzeniu niezwykłych wzorów grzejników łazienkowych, które oprócz tego, że grzeją,...
(nie)tradycyjne grzejniki
Różne stopnie... trudności - schody
Schody mogą być niezwykle przemyślanym elementem aranżacji wnętrza (fot. Treppen Meister)Dom z piętrem (lub z piwnicą) „skazany” jest na schody. Gdy się ogląda takie konstrukcje, to ich wykonanie oraz chodzenie po nich wydają się takie proste! Otóż nie wszystkie schody można bezkarnie zaadaptować do każdego wnętrza i nie wszystkie rodzaje schodów są jednakowo wygodne w...
Różne stopnie... trudności - schody
Panele do salonu i gabinetu
Gdzie położyć panele drewniane?Panele mogą być szybkim i tanim sposobem na wykończenie podłogi. Większość paneli laminowanych przetrwa 5-10 lat, drewniane są trwalsze, ale trzeba o nie dbać. Posadzka ułożona z paneli laminowanych może przypominać wyglądem parkiet, deski, płytki ceramiczne lub inny dowolny wzór. Oczywiście panele o wyższej klasie ścieralności są trwalsze,...
Panele do salonu i gabinetu
Pozornie zwyczajne - drzwi
Drzwi zewnętrzne mogą być również dwuskrzydłowe (fot. Lupol) Płyty drewnopochodne często są tłoczone w kasetony (fot. Interdoor) W drzwiach z PVC w wielokomorowych profilach mogą być osadzone szyby bezpieczne (fot. OKF)Drzwi zewnętrzne muszą być mocne, trwałe i ładne. Jeśli chcemy dobrze zadbać o nasz dobytek, wybieramy drzwi szczególnie mocne – antywłamaniowe. One także mogą być bardzo efektowne. Drzwi wejściowe – także...
Pozornie zwyczajne - drzwi
Modernizacja instalacji c.o.
Eksploatacja nowoczesnego kotła gazowego nie powinna być dużo droższa niż węglowego, a korzyści jest wiele (fot. De Dietrich). Kocioł na paliwo stałe może być przeznaczony do współpracy z ogrzewaniem niskotemperaturowym. Podajnik umożliwia dokładanie opału co kilka dni (fot. Zakład Metalowo-Kotlarski SAS). Zbiornik na gaz płynny wcale nie musi szpecić posesji (fot. Nowa Energia).Kompleksowa...
Modernizacja instalacji c.o.
Drewno i metal w barwach ochronnych
Meble ogrodowe w „oryginalnych” barwach ochronnych (fot. Gartenholz H&H, Hydro-Pomp)Metody impregnacji Zanim zaczniemy pokrywać drewno różnymi preparatami ochronnymi i barwiącymi, powinno ono zostać poddane profesjonalnej impregnacji. Impregnacja próżniowo-ciśnieniowa jest przeprowadzana w wyspecjalizowanych zakładach. Impregnat wnika wówczas w cały element (lub przy jego znacznej grubości – na głębokość od 8-20 mm)....
Drewno i metal w barwach ochronnych
Ogród z wodą
Po wykonaniu obrzeża nie widać folii (fot. Semmelrock)Widok wody odpręża i uspokaja. Ale jest ona też niezbędna dla roślin. Pracując nie zawsze mamy czas na systematyczne podlewanie ogrodu. A gdy wyjedziemy na urlop? W ogrodzie możemy mieć oczko wodne – z fontanną lub bez niej, strumyk bądź kaskadę. Możemy też ustawić tzw....
Ogród z wodą
Ogród na poziomie
Ogrodowe altany najczęściej są z drewna (fot. Dach Reed) Dach pawilonu może być wsparty na drewnianych kratownicach (fot. Silvpol) Ta donica pokazuje piękno naturalnego kamienia (fot. JKSM)Altana dobrze się „czuje” w dużym ogrodzie, zaś w małym zawsze znajdą się rozmaite płotki, pergole, trejaże i donice. Coraz też częściej wieczory w letnie weekendy chętnie spędzamy przy grillu. Największa jest...
Ogród na poziomie
Praktyczne a na dodatek - ładne
Płyty tarasowe imitujące piaskowiec to interesujący pomysł (fot. Buszrem) Wylewany beton można barwić w masie i wyciskać na jego powierzchni różne wzory (fot. Bautech)Kostka brukowa zawojowała rynek. Nic dziwnego, skoro można z niej wykonywać niezwykle efektowne nawierzchnie. Jednak „stare i dobre” płyty betonowe nie odeszły w całkowite zapomnienie, bo też to są zupełnie inne wyroby, niż...
Praktyczne a na dodatek - ładne
W zgodzie z podłożem i otoczeniem
Dobrze jest rozejrzeć się „po sąsiadach”, żeby we własnym stylu dopasować swój dom do ogólnej tendencji – na przykład w tonacji blue... (rys. Studio Projekt). Ostre kolory szybciej się nudzą, a zmiana elewacji to trochę większy front robót niż wymalowanie pokoju (rys. MG Projekt).Jest w czym wybierać, bo jest wiele...
W zgodzie z podłożem i otoczeniem
Podejdź no do płota...
Krata ze stalowych drutów jest sztywna i wytrzymała (fot. Pomex) Płot sztachetowy wcale nie musi być z drewna (fot. Widar)Ogrodzenie wyznacza granice naszej posesji. Nie zawsze jednak płot musi być potężny i nie do przebycia. Nawet nie powinien być taki... Ogrodzenie powinno chronić naszą posesję przed wizytami zwierząt i – przynajmniej w jakimś stopniu –...
Podejdź no do płota...
Meble i podłoga w słojach
Farby kryjące do drewna co prawda przysłonią naturalny rysunek drewna, ale czasami jest to niezbędny zabieg aranżacyjny (fot. TBD, Beckers). Można zachować słoje na podłodze i na meblach (fot. DLH Drewno)To nie sztuka zabezpieczyć drewno warstwą nieprzezroczystej farby. Tylko, że wtedy przepada cała idea aranżacji wnętrza drewnem. Dlatego wszelkimi powłokami tak malarskimi, jak i...
Meble i podłoga w słojach
Sucha lub mokra, ale ciepła
Przyklejone i wzmocnione kołkami płyty izolacji termicznej pokrywa się tynkiem cienkowarstwowym – to istota metody lekkiej mokrej (fot. maxit – dawniej Optiroc)Czy chcesz, żeby w kamerze termowizyjnej Twój dom wyglądał tak, jak ten poniżej? To ciepło ucieka przez ściany, a Ty płacisz więcej z ogrzewanie. Jakie jest wyjście? Trzeba dom ocieplić. W przypadku starych domów, które nie spełniają obowiązujących...
Sucha lub mokra, ale ciepła
Jak rozgwieżdżone niebo...
W przypadku bardzo wysokich pomieszczeń, ich obniżenie sufitem podwieszanym może się okazać wręcz konieczne fot. Decorum Architekci) W najbardziej popularnych rozwiązaniach do montażu sufitu podwieszanego używa się profili (od lewej) sufitowych, przyściennych i wieszaków noniuszowych (fot. Metpol) Jednym z częściej stosowanych materiałów na sufit podwieszany są płyty gipsowo-kartonowe (fot. Rigips)Tak może wyglądać sufit w...
Jak rozgwieżdżone niebo...
Pomaluj swój świat na...
Wnętrza w ostrych kolorach wymagają przemyślanej aranżacji (fot. Polifarb Cieszyn Wrocław). Efekt użycia farby strukturalnej (fot. Düfa Polska).Kolorowo, ale nie zawsze gładko Kolory możemy podziwiać, ale można też nimi korygować niedoskonałości wnętrza. I nie chodzi tu wcale o takie zastosowanie barw, żeby odciągała uwagę od innych, mniej reprezentacyjnych elementów. Otóż, z rozmysłem zaplanowany...
Pomaluj swój świat na...
Przewaga wagi lekkiej
Miejsca połączeń płyt trzeba wyrównać fot. Nowa Dolina Nidy) Stalowy stelaż wykonuje się z wyspecjalizowanych profili (fot. Metpol)Lekkie ścianki szkieletowe znakomicie sprawdzają się na użytkowych poddaszach. Nie obciążają zanadto stropu i spełnią wszystkie wymagania użytkowe. Ściankę można łatwo rozebrać i ustawić w innym miejscu, zmieniając podział przestrzeni stosownie do potrzeb. Przyjęło się uważać, że ściany szkieletowe nie...
Przewaga wagi lekkiej
Zaizolują każde miejsce
Bardzo szerokie zastosowanie mają maty i płyty z wełny szklanej (fot. Saint-Gobain Isover) Płytami styropianowymi ociepla się m.in. ściany domów (fot. Baumit)Kto nie chce, żeby jego dom był ciepły? Przecież wtedy zapłacimy mniej za ogrzewanie. Ponadto, obowiązujące przepisy budowlane wymagają, aby ściany, dach i podłoga na gruncie charakteryzowały się bardzo dobrą...
Zaizolują każde miejsce
Szybka podłoga
Prawidłowo ułożone płyty suchego jastrychu tworzą – nawet na starej posadzce – idealnie równy podkład (fot. Knauf) Warstwy płyt są przesunięte względem siebie, dzięki czemu powstają pióro i wpust Wylewkę samopoziomującą trzeba odpowietrzyć specjalnym wałkiem (fot. Henkel)Wśród technologii znacznie ułatwiających życie budowniczego domu jednorodzinnego jest też suchy jastrych. Szybki i łatwy, nawet...
Szybka podłoga
Szybka podłoga
Prawidłowo ułożone płyty suchego jastrychu tworzą – nawet na starej posadzce – idealnie równy podkład (fot. Knauf) Warstwy płyt są przesunięte względem siebie, dzięki czemu powstają pióro i wpust Wylewkę samopoziomującą trzeba odpowietrzyć specjalnym wałkiem (fot. Henkel)Wśród technologii znacznie ułatwiających życie budowniczego domu jednorodzinnego jest też suchy jastrych. Szybki i łatwy, nawet...
Szybka podłoga
Najnowsze wydanie