Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 05/2006
Różne stopnie... trudności - schody
Schody mogą być niezwykle przemyślanym elementem aranżacji wnętrza (fot. Treppen Meister)Dom z piętrem (lub z piwnicą) „skazany” jest na schody. Gdy się ogląda takie konstrukcje, to ich wykonanie oraz chodzenie po nich wydają się takie proste! Otóż nie wszystkie schody można bezkarnie zaadaptować do każdego wnętrza i nie wszystkie rodzaje schodów są jednakowo wygodne w...
Schody mogą być niezwykle przemyślanym elementem aranżacji wnętrza (fot. Treppen Meister)

Dom z piętrem (lub z piwnicą) „skazany” jest na schody. Gdy się ogląda takie konstrukcje, to ich wykonanie oraz chodzenie po nich wydają się takie proste! Otóż nie wszystkie schody można bezkarnie zaadaptować do każdego wnętrza i nie wszystkie rodzaje schodów są jednakowo wygodne w użytkowaniu.

Ilość rozwiązań pozwala wybrać wariant, który będzie najbardziej odpowiedni do naszych potrzeb i upodobań. Bo schody muszą zapewnić komfort tzw. komunikacji pionowej wszystkim mieszkańcom – w tym trzeba pomyśleć o dzieciach, osobach starszych lub mających jakieś problemy ruchowe, nie wolno zapomnieć o czworonogach – ale też mogą być niezwykle ważnym elementem aranżacji wnętrza. W realizacji marzeń staną niekiedy na drodze przeszkody nie do pokonania – chociażby ograniczenie przestrzeni czy finanse. Trzeba będzie szukać wówczas rozsądnego kompromisu.

 

Schody, a właściwie ich rodzaje i możliwości materiałowe, to całkiem obszerna dziedzina z własną terminologią. I właśnie od tego zaczniemy, by stopniowo zagłębić się w szczegóły...

 

Schody mają duszę!

 

Schody musi zaprojektować – lub umieścić w projekcie określony rodzaj gotowej konstrukcji – architekt. Warto jednak przygotować się do rozmowy z nim o tym, jakie mają być. Do tego potrzebnych będzie kilka pojęć z budowy i typów schodów.

 

Budowa schodów – schody wykonuje się z żelbetu, drewna lub metalu. Najczęściej, ze względu na trwałość, odporność ogniową i możliwość nadawania dowolnych kształtów, wykorzystuje się żelbet.

 

Bieg – nachylona część schodów prowadząca w jednym kierunku i składająca się z jednakowych stopni. Klasyfikuje się w związku z tym schody jednobiegowe, dwubiegowe (biegi prowadzą w jednym kierunku lub są ustawione względem siebie prostopadle bądź równolegle) przedzielone spocznikiem, trzybiegowe (dwa spoczniki) itd.
Podest – pozioma płyta kończąca bieg na piętrze.
Spocznik – pozioma płyta kończąca bieg na półpiętrze.
Podniebienie – spodnia nachylona płaszczyzna biegu.
Dusza – prześwit między biegami w schodach dwubiegowych powrotnych lub pusta przestrzeń w centrum innego typu schodów.
Czoło – boczna krawędź stopnia.
Policzek – a właściwie belka policzkowa, rodzaj konstrukcji na której opiera się stopnie.
Stopnica – pozioma część stopnia, na której stawia się stopę
Podstopnica – pionowa część stopnia, schody ażurowe nie mają podstopnic.
Nosek (naczółek) – część stopnia wysunięta nad podstopnicą i zwiększająca jego płaszczyznę.
Balustrada – zabezpieczenie biegu schodów dla użytkownika. Balustrady mogą być pełne lub ażurowe. Balustrada składa się z tralek (najczęściej pionowych) oraz poręczy.
Dla wygody korzystania ze schodów znaczenie mają przede wszystkim: długość biegu, szerokość stopnia oraz jego wysokość. Żeby ergonomicznie, ale też i elegancko, połączyć parter z piętrem, te wymagania trzeba następnie dopasować do któregoś z typów schodów. A jest ich kilka...

Ciąg dalszy artykułu w Budujemy Dom 05/2006

Karol Gawron

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny