Meble i podłoga w słojach

Meble i podłoga w słojach
Farby kryjące do drewna co prawda przysłonią naturalny rysunek drewna, ale czasami jest to niezbędny zabieg aranżacyjny (fot. TBD, Beckers). Można zachować słoje na podłodze i na meblach (fot. DLH Drewno)To nie sztuka zabezpieczyć drewno warstwą nieprzezroczystej farby. Tylko, że wtedy przepada cała idea aranżacji wnętrza drewnem. Dlatego wszelkimi powłokami tak malarskimi, jak i...
Farby kryjące do drewna co prawda przysłonią naturalny rysunek drewna, ale czasami jest to niezbędny zabieg aranżacyjny (fot. TBD, Beckers).
Można zachować słoje na podłodze i na meblach (fot. DLH Drewno)

To nie sztuka zabezpieczyć drewno warstwą nieprzezroczystej farby. Tylko, że wtedy przepada cała idea aranżacji wnętrza drewnem. Dlatego wszelkimi powłokami tak malarskimi, jak i zabezpieczającymi warto nie ukryć, a właśnie podkreślić naturalny charakter i urodę tego materiału.

Barwne, kryjące farby do drewna (czyli farby olejne i ftalowe) tworzą na nim gładką, szczelną powłokę, spod której nie widać faktury pomalowanego materiału. Poza tym trzeba pamiętać, że drewno „pracuje”, zatem prędzej czy później twarda warstwa farby może zacząć pękać lub łuszczyć się. Taka technika malowania powierzchni drewnianych jest więc zalecana raczej do ukrywania w określonych przypadkach (stare ramy okienne bądź meble) podłoża. W każdej innej sytuacji warto podkreślać kolor i strukturę drewna.

 


Elementy drewniane użytkowane wewnątrz pomieszczeń powinno się więc wykańczać lakierami bezbarwnymi. Coraz częściej, ze względu na słuszną tendencję aranżowania wnętrz kolorami, typowe lakiery zastępowane są przez lakierobejce i lazury, zmieniające co prawda barwę materiału, ale dzięki właściwościom transparentnym, zachowujące rysunek słojów 3. Preparaty te łączą w sobie właściwości nadawania koloru, jak też zabezpieczające, czyli równie dobrze mogą być zaliczone do grupy środków impregnujących.

 

Pozostańmy jednak przy tradycyjnym podziale na lakiery oraz impregnaty, chociaż te drugie będą bardziej przydatne do zabezpieczania powierzchni wystawionych na działanie zewnętrznych warunków atmosferycznych.

 

W przypadku drewna mamy do dyspozycji lakiery wodorozcieńczalne (akrylowe, poliuretanowe, poliuretanowo-akrylowe) lub rozpuszczalnikowe (poliuretanowe, uretanowe, uretanowo-alkidowe, chemoutwardzalne).

 

Lakier albo farba

 

Lakierami wykańcza się najczęściej boazerie, sufity, meble z naturalnego drewna czy niemalowaną stolarkę drzwiową, ale również meble i inne drobne przedmioty. Wprawdzie wewnątrz budynku nie ma jakiejś szczególnej potrzeby impregnowania drewna, niemniej w domach, gdzie dużo jest powierzchni drewnianych, warto pewne elementy zabezpieczyć nietoksycznymi impregnatami, zawartymi w niektórych lakierach do wnętrz. Nie zaszkodzi poddać takim zabiegom szczególnie duże powierzchnie, czyli boazerie, skrzydła drzwiowe czy obłożone drewnem sufity. Wówczas najpierw maluje się powierzchnię drewna lakierobejcą rozcieńczalnikową (bezbarwną lub kolorową), a po jej wyschnięciu nakłada bezbarwny lakier nawierzchniowy (może to być lakier rozcieńczalnikowy na bazie żywic lub wodorozcieńczalny, akrylowy). W ten sposób zabezpiecza się materiał podłoża z zachowaniem jego struktury. Ewentualne odnawianie po jakimś czasie będzie prostsze i o połowę krótsze, gdyż wystarczy wówczas pod nową powłokę przetrzeć istniejący lakier nawierzchniowy bez naruszenia drewna.

 

Słoje będą również „niezagrożone”, gdy zamiast po lakier sięgniemy po farbę, która umożliwia zachowanie naturalnego rysunku powierzchni drewna, nadając mu jednocześnie określony kolor. A właściwie dyskusyjne jest, czy środki z tej grupy to jeszcze farby czy raczej są to już lakiery. Podobnie jak lakiery, farby te produkowane są głównie na bazie żywic alkidowych lub akrylowych. Mogą być rozpuszczalnikowe bądź wodorozcieńczalne. Natomiast charakteryzują się możliwością odprowadzenia wilgoci z drewna, co sprzyja malowaniu powierzchni znajdujących się nie tylko w suchych pomieszczeniach (np. ramy okienne, futryny i drzwi zewnętrzne).

 

Na trudne powierzchnie drewniane – szczególnie narażone na ścieranie, czyli podłogi i schody – trzeba nałożyć twarde, odporne na uszkodzenia powłoki lakiernicze. Są to zazwyczaj duże powierzchnie, trzeba więc rozważyć rodzaj warstwy zabezpieczającej – bardziej trwała czy wydzielająca mniej toksycznych oparów. Dawniej wykonywane, bardzo zresztą trwałe, powłoki z dwuskładnikowych lakierów epoksydowych, są zastępowane dzisiaj przez bardziej przyjazne lakiery rozpuszczalnikowe na bazie poliuretanu oraz, mniej trwałe, lakiery wodorozcieńczalne. Niestety, nawet współczesne lakiery rozpuszczalnikowe wydzielają intensywny zapach (który może być przyczyną np. objawów alergicznych) i nie powinno się użytkować pomieszczeń zanim z podłogi nie przestanie wydzielać się przykra woń. Natomiast wyroby wodorozcieńczalne są praktycznie bezwonne.

 

Niektóre lakiery rozpuszczalnikowe mogą powodować ciemnienie surowego drewna, dlatego przed ich nałożeniem konieczne jest pokrycie podłogi izolującym lakierem kaponowym (tzw. kaponem) 4. Trzeba też pamiętać, że lakiery te ciemnieją pod wpływem światła słonecznego, więc ewentualne przemeblowanie pokoju odsłoni jaśniejsze miejsca. Naturalny kolor drewna zapewniają podłogom lakiery wodorozcieńczalne wyprodukowane na bazie żywic poliuretanowych. Ze względu na szczególne wymagania co do odporności wierzchniej warstwy podłogi, należy używać wyłącznie preparatów przeznaczonych do podłóg.

 

Jeżeli chcemy zachować jasny kolor wybranego drewna, a lakier może spowodować jego pociemnienie, ba przed lakierowaniem bezpieczyć jego powierzchnię kaponem (fot. Barlinek).

Idealne podłoże

 

Przed malowaniem drewno musi zostać wysuszone do wilgotności nie większej niż 10%. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z nową czy starą powierzchnią – trzeba ją oszlifować. Stare, łuszczące się powłoki całkowicie usuwamy. Gdy jest kłopot ze szlifowaniem jakichś skomplikowanych kształtów, można użyć specjalnych preparatów do usuwania powłok lakierniczych. Powłoki w dobrym stanie wystarczy zmatowić przez oszlifowanie lub przetarcie papierem ściernym. Oczyszczone powierzchnie trzeba dobrze odpylić, a ewentualne ubytki uzupełnić szpachlówką do drewna lub akrylową. Większe ubytki należy wypełnić (poprzez wklejanie) wstawkami z dopasowanych kawałków drewna.

 

Lakiery podłogowe można nakładać na surowe i oszlifowane drewno. Przed malowaniem posadzkę należy zawsze dokładnie odkurzyć. Wszelkie ubytki i wgłębienia trzeba zlikwidować. Używa się do tego szpachlówki o dobranej do koloru drewna barwie. Natomiast parkieciarze robią to nieco inaczej – pozostałe po cyklinowaniu drobne wiórki rozrabiają z klejem i tak przygotowaną „masą” wypełniają ubytki.

 

Przy renowacji podłogi stary lakier trzeba przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym. W miejscach wytartych do „żywego” drewna konieczne będzie nałożenie warstwy lakieru izolującego oraz warstwy wyrównującej z lakieru podłogowego. Jeżeli stary lakier pokryty był środkami konserwującymi, przed odnowieniem trzeba je zmyć preparatem odpowiednim do rodzaju powłoki ochronnej. Przy znacznych uszkodzeniach powierzchni i kłopotach z powłokami ochronnymi lepiej jednak całą podłogę wycyklinować i polakierować jak nowe, surowe drewno.

 

Pędzlem lub aplikatorem

 

Jako pierwszą warstwę na surowe drewno najlepiej nałożyć lakier lub farbę rozpuszczalnikową – farby wodorozcieńczalne mogą bowiem powodować podnoszenie się włókien drewna. Kolejne warstwy mogą już być z dowolnego rodzaju lakieru. Do malowania używa się pędzli, wałków lub pistoletu natryskowego. Pędzel i wałek prowadzi się wzdłuż włókien. Trzeba starać się nakładać preparaty równomiernie, żeby nie tworzyły się zgrubienia powłoki (nie będzie to ładnie wyglądać, a poza tym takie miejsca dłużej schną). Do malowania powierzchni pionowych wygodniejsze będą preparaty o właściwościach tiksotropowych, czyli takie, które nie spływają po powierzchni i nie tworzą zacieków. Elementy drewniane na ogół wystarczy pomalować dwukrotnie. Często przed nałożeniem drugiej warstwy producent lakieru zaleca przeszlifowanie powierzchni, co zapewni lepszą przyczepność preparatu podczas kolejnego malowania.

 

Zabezpieczanie podłóg jest nieco bardziej skomplikowane ze względu na dużą powierzchnię. Tu trzeba starannie zadbać o zachowanie (bądź nadanie) wybranej kolorystyki. Ponieważ niektóre lakiery zmieniają barwę drewna, przed nałożeniem lakieru nawierzchniowego surowe drewno trzeba będzie pomalować izolującym kaponem. Pierwszą warstwę lakieru nakładamy po jego wyschnięciu. Kolor podłogi można podkreślić bądź zmienić. Używa się do tego podbarwionych lekierów lub bejcy. Po nałożeniu warstw koloryzujących i po całkowitym wyschnięciu całość pokrywa się lakierem podkładowym, a dopiero potem nawierzchniowym.

 

Do malowania używa się miękkich pędzli oraz wałków z krótkim włosiem. Profesjonaliści korzystają także ze specjalnych aplikatorów do lakierów podłogowych lub np. mohairowych rozprowadzaczek przypominających nieco zgarniaczki do szyb. Lakier należy nakładać dość obficie (i przy tej czynności niewątpliwie przydatne jest doświadczenie), aby umożliwić jego samoistne rozlewanie się po powierzchni podłogi. Podłogi dobrze utrzymane, po uprzednim przeszlifowaniu i odpyleniu, wystarczy na ogół jednokrotnie pomalować.

 

Po malowaniu podłoga najczęściej już po 12-24 godzinach nadaje się do ostrożnego użytkowania, ale pełną wytrzymałość powłoka uzyskuje po 3-7 dniach. Trzeba też pamiętać, że lakiery rozpuszczalnikowe wydzielają toksyczne opary i pomieszczenia z malowanymi powierzchniami wymagają intensywnego wietrzenia, aż do całkowitego zaniknięcia woni. A to może trwać w niektórych przypadkach nawet kilka tygodni. Opary mogą również powodować reakcje alergiczne. Z tego względu bezpieczniejsze są lakiery wodorozcieńczalne, chociaż uzyskiwane z nich powłoki są nieco mniej twarde i odporne na ścieranie.

 

Lakiery, tak rozpuszczalnikowe jak i wodorozcieńczalne, przeznaczone do stosowania wewnątrz mogą zawierać środki grzybobójcze i środki chroniące przed promieniami UV. Te sprawiają, że np. podłoga w słonecznym pokoju nie zmienia koloru. Ten rodzaj zabezpieczenia elementów drewnianych znajdujących się w domu jest wystarczający. Sytuacja zmienia się, gdy do pomalowania i zabezpieczenia jest drewno znajdujące się na zewnątrz.

Redakcja BudujemyDom

Ciąg dalszy artykułu w Budujemy Dom 05/2006

Pozostałe artykuły z tego numeru
Dach zielony
Płaski dach domu stwarza szczególne możliwości jego wykonania i wykorzystania. Można więc wybudować dach o odwróconym układzie warstw lub jego „udoskonaloną” wersję – dach zielony. Jak się robi "zielony dach"? Urządzone na dachach wykonanych w systemie odwróconym „zielone dachy” to trawniki lub ogródki. Zależnie od rodzaju roślin dobiera się warstwę gleby. Rośliny uprawiane...
Dach zielony
Pokrycia dachowe
Pokrycie dachu to zwieńczenie konstrukcji domu. Tylko starannie i poprawnie ułożone będzie trwałe i szczelne. Jakie poszycie wykonać pod dachówki? Dachówki mocuje się na łatach przybitych do kontrłat. Poszyciem dachu może być folia dachowa lub pełne deskowanie z papą. Przekrój łat zależy od obciążenia i odległości między krokwiami i zwykle ma wymiary...
Pokrycia dachowe
Konstrukcja dachu
Od poprawności projektu i wykonania więźby dachowej zależy bezpieczeństwo domowników. Solidna i dokładnie zmontowana konstrukcja musi przenieść ciężar pokrycia (i śniegu) oraz oprzeć się działaniu wiatru i wilgoci. Jak zmienia się konstrukcję więźby? Często trzeba dostosować więźbę dachową do zamiany lekkiego pokrycia (blachodachówki, gont bitumiczny) na ciężkie (dachówki ceramiczne, cementowe, strzecha). W więźbie...
Konstrukcja dachu
Komin stalowy czy ceramiczny?
Sztywny wkład kominowy ze stali można wstawić tylko w prosty komin (fot. Spiroflex) Komin stalowy może być zamontowany również na zewnątrz (fot. Komin-Flex) Z kominka ustawionego pośrodku pomieszczenia dym jest odprowadzany kominem jednościennym (fot. Austroflamm) Kończąca komin systemowa nasada dachowa może przypominać komin murowany fot. Poujoulat)Pytanie CzytelnikaPlanuję generalny remont domu i mam problem, jaki wybrać komin. Wiem, że musi...
Komin stalowy czy ceramiczny?
Okna drewniane czy z PVC?
Drewno meranti jest bardzo popularne w produkcji okien (fot. Urzędowski) Na tym zdjęciu widać, jaki jest układ słojów drewna w profilu (fot. Natura) Pytanie CzytelnikaNiedługo będę kupował okna do mojego domu. Pochodziłem po sklepach i zobaczyłem okna przede wszystkim z drewna i PVC. Wydaje mi się, że drewno może się wypaczyć, poza tym...
Okna drewniane czy z PVC?
Całoroczny sezon na lato - klimatyzacja
Klimatyzatory nie są jeszcze ciągle powszechnie spotykane w domach jednorodzinnych. Jednak warto rozważyć ich kupno, jeśli chcemy, aby w naszym domu panowała optymalna temperatura, a powietrze było czyste i miało odpowiednią wilgotność. Podobno klimat w Polsce ociepla się. O zbawiennym wpływie klimatyzacji pierwsi przekonali się samochodziarze i nawet zatwardziali przeciwnicy takiego rozwiązania, kupują auta...
Całoroczny sezon na lato - klimatyzacja
Ciepło w stopy - ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe wykonane metodą mokrą Przekrój przez podłogę z ogrzewaniem wykonanym metodą mokrą Przekrój przez podłogę z grzewaniem wykonanym metodą suchą z cienką wylewką nad rurami: a – rury przykryte płytą aluminiową, b – rury umieszczone w blasze aluminiowej wygiętej w specjalne rowki do mocowania rur Przekrój przez podłogę wykonaną w stropie drewnianymNie od dzisiaj...
Ciepło w stopy - ogrzewanie podłogowe
Uzdatnianie wody
Ten filtr narurowy usuwa z wody przede wszystkim piasek i rdzę. Instaluje się go na wejściu do budynku (fot. Secura) Ten filtr szczególnie nadaje się do uzdatniania wody wodociągowej. Usuwa m.in. wirusy, bakterie, chlor i jego związki, a może też usuwać metale ciężkie (fot. Ekonet) Wkłady filtrujące, w zależności od stopnia zanieczyszczenia wody, można łączyć...
Uzdatnianie wody
(nie)tradycyjne grzejniki
Oddawanie ciepła przez konwekcję Oddawanie ciepła przez promieniowanieZadaniem nowoczesnych grzejników c.o. jest jak najmniejszym kosztem wyemitować jak najwięcej ciepła. Bogata oferta tych urządzeń może utrudnić wybór najkorzystniejszego rozwiązania. Grzejniki są wykonywane z różnych materiałów, różnie oddają ciepło, a na dodatek są kolorowe i ładne. Projektanci puścili też wodze fantazji w tworzeniu niezwykłych wzorów grzejników łazienkowych, które oprócz tego, że grzeją,...
(nie)tradycyjne grzejniki
Różne stopnie... trudności - schody
Schody mogą być niezwykle przemyślanym elementem aranżacji wnętrza (fot. Treppen Meister)Dom z piętrem (lub z piwnicą) „skazany” jest na schody. Gdy się ogląda takie konstrukcje, to ich wykonanie oraz chodzenie po nich wydają się takie proste! Otóż nie wszystkie schody można bezkarnie zaadaptować do każdego wnętrza i nie wszystkie rodzaje schodów są jednakowo wygodne w...
Różne stopnie... trudności - schody
Panele do salonu i gabinetu
Gdzie położyć panele drewniane?Panele mogą być szybkim i tanim sposobem na wykończenie podłogi. Większość paneli laminowanych przetrwa 5-10 lat, drewniane są trwalsze, ale trzeba o nie dbać. Posadzka ułożona z paneli laminowanych może przypominać wyglądem parkiet, deski, płytki ceramiczne lub inny dowolny wzór. Oczywiście panele o wyższej klasie ścieralności są trwalsze,...
Panele do salonu i gabinetu
Pozornie zwyczajne - drzwi
Drzwi zewnętrzne mogą być również dwuskrzydłowe (fot. Lupol) Płyty drewnopochodne często są tłoczone w kasetony (fot. Interdoor) W drzwiach z PVC w wielokomorowych profilach mogą być osadzone szyby bezpieczne (fot. OKF)Drzwi zewnętrzne muszą być mocne, trwałe i ładne. Jeśli chcemy dobrze zadbać o nasz dobytek, wybieramy drzwi szczególnie mocne – antywłamaniowe. One także mogą być bardzo efektowne. Drzwi wejściowe – także...
Pozornie zwyczajne - drzwi
Modernizacja instalacji c.o.
Eksploatacja nowoczesnego kotła gazowego nie powinna być dużo droższa niż węglowego, a korzyści jest wiele (fot. De Dietrich). Kocioł na paliwo stałe może być przeznaczony do współpracy z ogrzewaniem niskotemperaturowym. Podajnik umożliwia dokładanie opału co kilka dni (fot. Zakład Metalowo-Kotlarski SAS). Zbiornik na gaz płynny wcale nie musi szpecić posesji (fot. Nowa Energia).Kompleksowa...
Modernizacja instalacji c.o.
Drewno i metal w barwach ochronnych
Meble ogrodowe w „oryginalnych” barwach ochronnych (fot. Gartenholz H&H, Hydro-Pomp)Metody impregnacji Zanim zaczniemy pokrywać drewno różnymi preparatami ochronnymi i barwiącymi, powinno ono zostać poddane profesjonalnej impregnacji. Impregnacja próżniowo-ciśnieniowa jest przeprowadzana w wyspecjalizowanych zakładach. Impregnat wnika wówczas w cały element (lub przy jego znacznej grubości – na głębokość od 8-20 mm)....
Drewno i metal w barwach ochronnych
Ogród z wodą
Po wykonaniu obrzeża nie widać folii (fot. Semmelrock)Widok wody odpręża i uspokaja. Ale jest ona też niezbędna dla roślin. Pracując nie zawsze mamy czas na systematyczne podlewanie ogrodu. A gdy wyjedziemy na urlop? W ogrodzie możemy mieć oczko wodne – z fontanną lub bez niej, strumyk bądź kaskadę. Możemy też ustawić tzw....
Ogród z wodą
Ogród na poziomie
Ogrodowe altany najczęściej są z drewna (fot. Dach Reed) Dach pawilonu może być wsparty na drewnianych kratownicach (fot. Silvpol) Ta donica pokazuje piękno naturalnego kamienia (fot. JKSM)Altana dobrze się „czuje” w dużym ogrodzie, zaś w małym zawsze znajdą się rozmaite płotki, pergole, trejaże i donice. Coraz też częściej wieczory w letnie weekendy chętnie spędzamy przy grillu. Największa jest...
Ogród na poziomie
Praktyczne a na dodatek - ładne
Płyty tarasowe imitujące piaskowiec to interesujący pomysł (fot. Buszrem) Wylewany beton można barwić w masie i wyciskać na jego powierzchni różne wzory (fot. Bautech)Kostka brukowa zawojowała rynek. Nic dziwnego, skoro można z niej wykonywać niezwykle efektowne nawierzchnie. Jednak „stare i dobre” płyty betonowe nie odeszły w całkowite zapomnienie, bo też to są zupełnie inne wyroby, niż...
Praktyczne a na dodatek - ładne
W zgodzie z podłożem i otoczeniem
Dobrze jest rozejrzeć się „po sąsiadach”, żeby we własnym stylu dopasować swój dom do ogólnej tendencji – na przykład w tonacji blue... (rys. Studio Projekt). Ostre kolory szybciej się nudzą, a zmiana elewacji to trochę większy front robót niż wymalowanie pokoju (rys. MG Projekt).Jest w czym wybierać, bo jest wiele...
W zgodzie z podłożem i otoczeniem
Podejdź no do płota...
Krata ze stalowych drutów jest sztywna i wytrzymała (fot. Pomex) Płot sztachetowy wcale nie musi być z drewna (fot. Widar)Ogrodzenie wyznacza granice naszej posesji. Nie zawsze jednak płot musi być potężny i nie do przebycia. Nawet nie powinien być taki... Ogrodzenie powinno chronić naszą posesję przed wizytami zwierząt i – przynajmniej w jakimś stopniu –...
Podejdź no do płota...
Sucha lub mokra, ale ciepła
Przyklejone i wzmocnione kołkami płyty izolacji termicznej pokrywa się tynkiem cienkowarstwowym – to istota metody lekkiej mokrej (fot. maxit – dawniej Optiroc)Czy chcesz, żeby w kamerze termowizyjnej Twój dom wyglądał tak, jak ten poniżej? To ciepło ucieka przez ściany, a Ty płacisz więcej z ogrzewanie. Jakie jest wyjście? Trzeba dom ocieplić. W przypadku starych domów, które nie spełniają obowiązujących...
Sucha lub mokra, ale ciepła
Jak rozgwieżdżone niebo...
W przypadku bardzo wysokich pomieszczeń, ich obniżenie sufitem podwieszanym może się okazać wręcz konieczne fot. Decorum Architekci) W najbardziej popularnych rozwiązaniach do montażu sufitu podwieszanego używa się profili (od lewej) sufitowych, przyściennych i wieszaków noniuszowych (fot. Metpol) Jednym z częściej stosowanych materiałów na sufit podwieszany są płyty gipsowo-kartonowe (fot. Rigips)Tak może wyglądać sufit w...
Jak rozgwieżdżone niebo...
Pomaluj swój świat na...
Wnętrza w ostrych kolorach wymagają przemyślanej aranżacji (fot. Polifarb Cieszyn Wrocław). Efekt użycia farby strukturalnej (fot. Düfa Polska).Kolorowo, ale nie zawsze gładko Kolory możemy podziwiać, ale można też nimi korygować niedoskonałości wnętrza. I nie chodzi tu wcale o takie zastosowanie barw, żeby odciągała uwagę od innych, mniej reprezentacyjnych elementów. Otóż, z rozmysłem zaplanowany...
Pomaluj swój świat na...
Przewaga wagi lekkiej
Miejsca połączeń płyt trzeba wyrównać fot. Nowa Dolina Nidy) Stalowy stelaż wykonuje się z wyspecjalizowanych profili (fot. Metpol)Lekkie ścianki szkieletowe znakomicie sprawdzają się na użytkowych poddaszach. Nie obciążają zanadto stropu i spełnią wszystkie wymagania użytkowe. Ściankę można łatwo rozebrać i ustawić w innym miejscu, zmieniając podział przestrzeni stosownie do potrzeb. Przyjęło się uważać, że ściany szkieletowe nie...
Przewaga wagi lekkiej
Zaizolują każde miejsce
Bardzo szerokie zastosowanie mają maty i płyty z wełny szklanej (fot. Saint-Gobain Isover) Płytami styropianowymi ociepla się m.in. ściany domów (fot. Baumit)Kto nie chce, żeby jego dom był ciepły? Przecież wtedy zapłacimy mniej za ogrzewanie. Ponadto, obowiązujące przepisy budowlane wymagają, aby ściany, dach i podłoga na gruncie charakteryzowały się bardzo dobrą...
Zaizolują każde miejsce
Szybka podłoga
Prawidłowo ułożone płyty suchego jastrychu tworzą – nawet na starej posadzce – idealnie równy podkład (fot. Knauf) Warstwy płyt są przesunięte względem siebie, dzięki czemu powstają pióro i wpust Wylewkę samopoziomującą trzeba odpowietrzyć specjalnym wałkiem (fot. Henkel)Wśród technologii znacznie ułatwiających życie budowniczego domu jednorodzinnego jest też suchy jastrych. Szybki i łatwy, nawet...
Szybka podłoga
Szybka podłoga
Prawidłowo ułożone płyty suchego jastrychu tworzą – nawet na starej posadzce – idealnie równy podkład (fot. Knauf) Warstwy płyt są przesunięte względem siebie, dzięki czemu powstają pióro i wpust Wylewkę samopoziomującą trzeba odpowietrzyć specjalnym wałkiem (fot. Henkel)Wśród technologii znacznie ułatwiających życie budowniczego domu jednorodzinnego jest też suchy jastrych. Szybki i łatwy, nawet...
Szybka podłoga
Najnowsze wydanie