Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 05/2006
Szybka podłoga

Prawidłowo ułożone płyty suchego jastrychu tworzą – nawet na starej posadzce – idealnie równy podkład (fot. Knauf) Warstwy płyt są przesunięte względem siebie, dzięki czemu powstają pióro i wpust Wylewkę samopoziomującą trzeba odpowietrzyć specjalnym wałkiem (fot. Henkel)Wśród technologii znacznie ułatwiających życie budowniczego domu jednorodzinnego jest też suchy jastrych. Szybki i łatwy, nawet...

Prawidłowo ułożone płyty suchego jastrychu tworzą – nawet na starej posadzce – idealnie równy podkład (fot. Knauf)
Warstwy płyt są przesunięte względem siebie, dzięki czemu powstają pióro i wpust
Wylewkę samopoziomującą trzeba odpowietrzyć specjalnym wałkiem (fot. Henkel)

Wśród technologii znacznie ułatwiających życie budowniczego domu jednorodzinnego jest też suchy jastrych. Szybki i łatwy, nawet do samodzielnego wykonania, sposób na „suche” wykonanie podkładu pod posadzkę.

Dlaczego suchy jastrych?
Chociażby dlatego, że przy układaniu nie ma prac „mokrych” – wylewania betonu czy zaprawy. Nie trzeba więc czekać, aż wylewka stwardnieje i odparuje wilgoć. Do wykończenia podłogi można przystąpić niemal natychmiast.
Kolejne zalety suchego jastrychu to możliwość układania w pomieszczeniach nieogrzewanych – także podczas mrozów oraz względnie mała waga. Suchy podkład podłogowy waży zaledwie ok. 25 kg/m2, podczas gdy tradycyj- ny podkład betonowy grubości 4 cm 75-100 kg/m2.

 

Tak więc suchy jastrych jest szczególnie przydatny tam, gdzie nie ma możliwości wykonania betonowej wylewki, czyli na stropach drewnianych, lub gdy stropy nie są dostatecznie wytrzymałe. Wielu projektantów sięga po suchy jastrych także w przypadku konstruowania stropów o dużej rozpiętości. To rozwiązanie także warto wykorzystać, gdy w trakcie budowy zdecydowaliśmy się poddasze zaprojektowane jako nieużytkowe, przeznaczyć na pokoje.

 

Ułożone płyty suchego jastrychu tworzą podłoże niemal idealnie równe i gładkie. Jest to istotna zaleta, gdyż większość materiałów posadzkowych jest cienka – od kilku do najwyżej kilkunastu milimetrów. Na dodatek, klei się je do podłoża na bardzo cienką spoinę, nie ma więc możliwości korygowania jakichkolwiek błędów. Jeśli byłyby układane na nierównym podłożu, to posadzka wyglądałaby nieestetycznie.

 

Płyty

 

Suchy jastrych tworzą najczęściej sklejone ze sobą dwie albo trzy warstwy płyt gipsowo-kartonowych (g-k), ewentualnie gipsowo-włóknowych (g-w). Do produkcji używa się płyt grubości 8 mm (3 warstwy), 10 lub 12,5 mm (dwie warstwy). Ich typowe wymiary to: szerokość 60 cm i długość 200-240 cm. Warstwa wierzchnia jest względem spodniej przesunięta o ok. 5 cm. Powstaje w ten sposób szeroka zakładka, umożliwiająca połączenie sąsiednich płyt na pióro i wpust lub zakład.

 

Dostępne są także płyty zespolone z warstwą izolacji akustycznej lub termicznej ze styropianu grubości 2-6 cm, wełny mineralnej grubości 1 cm, miękkiej płyty pilśniowej bądź twardej pianki poliuretanowej.

 

Podkład pod posadzkę można też wykonać ze zwykłych płyt g-k lub g-w, należy je jednak układać w dwóch warstwach. Płyty o prostych krawędziach układa się na styk, następnie smaruje klejem. Druga warstwa musi być układana pod kątem 90°. Trzeba również zadbać, żeby płyty były ułożone na zakład ok. 20-30 cm. Aby mieć pewność, iż połączenie będzie trwałe, warto dodatkowo płyty skręcić wkrętami.

 

Przygotowanie podłoża

 

Przygotowanie podłoża to czynność, od której w dużym stopniu zależy ostateczny efekt, czyli równa i gładka powierzchnia jastrychu. Niewielkie nierówności betonowego podłoża (podłogi na gruncie lub stropu) nieprzekraczające 20 mm wyrównuje się masą szpachlową lub płynną wylewką samopoziomującą. Jest to rozwiązanie najłatwiejsze, najszybsze i najbardziej efektywne. Większe różnice – 20-50 mm – zwykle wyrównuje się suchą podsypką, najczęściej z mieszaniny piasku i cementu w stosunku 1:5. Nie wymaga zagęszczania i nie trzeba czekać na jej wyschnięcie. Jej grubość nie powinna przekraczać 60 mm.

 

Na surowej posadzce betonowej trzeba ułożyć folię polietylenową (grubości 0,2 mm), z 10-cm zakładem. Natomiast przy układaniu podłogi na drewnianym stropie czy deskach, należy wcześniej położyć warstwę wykładziny uszczelniającej podłoże, ale jednocześnie umożliwiającej przenikanie pary wodnej. Może to być papier pakowy lub bitumowany.

 

Na starych, ale równych posadzkach, wystarczy ułożyć tekturę falistą, wełnę mineralną lub cienką warstwę pianki polietylenowej (grubości do 5 mm). Taki podkład układa się z zakładami na ok. 10 cm.

Tadeusz Lipski

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny