Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 03/2005
Dachy - jak kręgosłup
Dach strzelisty czy niepozorny? Rozrzeźbiony czy ascetycznie prosty? I co pod nim: przytulne, nastrojowe pokoiki z sączącym się przez głębokie lukarny, rozproszonym światłem, czy raczej przestrzenne, pełne rozmachu wnętrza, jasno oświetlone sekwencjami okien połaciowych? A może dachowy, zadarniony zielenią taras? Wybierając rodzaj konstrukcji dachowej, musimy znaleźć odpowiedź na każde z...

Dach strzelisty czy niepozorny? Rozrzeźbiony czy ascetycznie prosty? I co pod nim: przytulne, nastrojowe pokoiki z sączącym się przez głębokie lukarny, rozproszonym światłem, czy raczej przestrzenne, pełne rozmachu wnętrza, jasno oświetlone sekwencjami okien połaciowych? A może dachowy, zadarniony zielenią taras? Wybierając rodzaj konstrukcji dachowej, musimy znaleźć odpowiedź na każde z tych pytań.

Decyzję o kształcie dachu, kącie jego nachylenia, a także – umieszczeniu w nim lukarn czy okien połaciowych musimy podjąć już na etapie projektowania domu. Wtedy również warto ustalić rodzaj pokrycia dachowego. Wprawdzie w trakcie budowy zwykle można je zmienić, jednak by uniknąć konieczności zmian w konstrukcji więźby dachowej – zwłaszcza jeśli zechcemy ułożyć pokrycie ciężkie, np. z dachówek cementowych lub ceramicznych – należy wcześniej przewidzieć odpowiednie przekroje krokwi.

 

Zarówno forma oraz kąt nachylenia dachu, jak i umieszczone w nim okna wpływają na wygląd budynku. Wedle prawa nie mogą zatem odbiegać od zatwierdzonego projektu. Jeśli podczas budowy zechcemy je zmienić, potrzebna nam będzie zgoda autora projektu i zezwolenie urzędu, który wydał pozwolenie na budowę. W niektórych rejonach lokalne władze ustalają dopuszczalne formy dachu, a nawet jego kolor – z tym również musimy się liczyć przy wyborze projektu domu. Dotyczące dachu wymagania znajdziemy w wydanych przez urząd warunkach zabudowy. Jeśli jednak władze pozostawiają nam przy projektowaniu dachu dużą swobodę, warto poznać zalety i wady poszczególnych form.

Płaski czy stromy?

W Polsce dachy płaskie nie cieszą się dużą popularnością. Ich podstawową wadą jest długotrwałe zaleganie śniegu i związane z tym większe niebezpieczeństwo wystąpienia przecieków. Ich forma – dzięki niemal jednolitej wysokości całej powierzchni – daje jednak bogate możliwości funkcjonalnego zagospodarowania. Dach płaski można wykorzystać jako obszerny taras. Można również – urządzając na nim mini-ogród – znacznie zwiększyć powierzchnię „zieloną” działki, co jest szczególnym atutem, zwłaszcza w przypadku bardzo małych parceli miejskich. Przy odpowiednim doborze konstrukcji i materiałów dach płaski może okazać się również znacznie tańszy, niż stromy.

 

, szczególnie o znacznym kącie nachylenia, umożliwiają szybkie odprowadzenie wody; nie gromadzi się na nich również śnieg. Pod skośnymi połaciami można urządzić pomieszczenia mieszkalne lub gospodarcze, choć niekiedy – przy nisko opadających połaciach – trudno taką przestrzeń racjonalnie zagospodarować (powierzchnia użytkowa liczona jest tu od wysokości 190 cm). Widoczne pokrycie dachowe w znaczący sposób wpływa na wygląd domu, stając się elementem jego architektonicznego wizerunku.

 

Rzeźbę dachu stromego można niemal dowolnie kształtować, tworząc konstrukcje wielopołaciowe o zróżnicowanych kątach nachylenia i wysokościach szczytów, umieszczając w nim lukarny i wieżyczki. Najłatwiejszy do wykonania i zapewniający jednocześnie największą powierzchnię użytkową poddasza jest dach dwuspadowy. Łatwo pokryć go dowolnym rodzajem pokrycia, nie tworzą się na nim „kieszenie”, w których mogą zalegać liście, gałęzie czy śnieg. Na szczytach takiego dachu można zaprojektować dekoracyjne załamania połaci, tzw. naczółki – w pewnym stopniu komplikują one jednak jego wykonanie.

Popularne są również dachy czterospadowe (kopertowe), których forma zmniejsza jednak znacznie powierzchnię użytkową poddasza; trzeba się również liczyć z wyższymi kosztami ich pokrycia.

Rzadziej spotykane dachy mansardowe i a charakteryzują się podwójnym załamaniem połaci – niższej o nachyleniu powyżej 75°, górnej o znacznie mniejszym spadku. Dolna połać pełni tu faktycznie rolę lekko pochylonej ściany, w której można umieścić zwykłe okna; we wnętrzu pod takim dachem unikamy niewygodnych skosów.

Inne popularne rodzaje dachu to: dach jednospadowy, półszczytowy czy namiotowy. Rzadziej wykonywane są dachy o kształcie łukowym, bez wyraźnie zaznaczonej kalenicy, z poddaszem wykorzystywanym głównie do celów gospodarczych.


Pobierz wersję pdf: Jak kręgosłup
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje