Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 03/2005
Piorunochrony
Minęło 250 lat od odkrycia przez amerykańskiego polityka i fizyka Beniamina Franklina, istoty zjawiska wyładowania atmosferycznego. Odkrycie to umożliwiło wynalezienie piorunochronu. Prawdopodobieństwo uderzenia pioruna zależy od częstotliwości i siły burz w danym rejonie, siły wyładowań atmosferycznych i rodzaju zabudowy. Istotne jest także położenie obiektu w terenie –na wzniesieniu czy w...

Minęło 250 lat od odkrycia przez amerykańskiego polityka i fizyka Beniamina Franklina, istoty zjawiska wyładowania atmosferycznego. Odkrycie to umożliwiło wynalezienie piorunochronu.

Groźny żywioł

Prawdopodobieństwo uderzenia pioruna zależy od częstotliwości i siły burz w danym rejonie, siły wyładowań atmosferycznych i rodzaju zabudowy. Istotne jest także położenie obiektu w terenie – na wzniesieniu czy w dolinie, a także w określonym regionie kraju.

Częstotliwość występowania burz zależy od pory roku
. W Polsce mamy średnio 20-25 dni burzowych w roku. Obszary leżące na północ od 51°30’ szerokości geograficznej północnej (w pobliżu tej linii leżą Żary, Ostrów-Wlkp., Sieradz, Tomaszów Maz., Radom, Lubartów i Włodawa) mają średnio ok. 20 burzowych dni w roku, a położone na południe od niej – ok. 25. Są jednak że regiony ze średnią ok. 15 dni (Warmińsko-Notecki, Mazurski i Warmińsko-Biebrzański) oraz takie, w których wskaźnik ten osiąga aż 27 dni (Karpacki). Wynika to z ukształtowania terenu – na południu Polski występują wyżyny i góry. Większość burz przypada na wiosnę i lato.

 

Choć zjawisko burzy jest nam dobrze znane, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z występującego zagrożenia. Należy pamiętać, że niebezpieczne jest nie tylko bezpośrednie uderzenie pioruna, ale także dalsze wyładowania nawet w odległości 1,5 km. Na otwartej przestrzeni groźne może być tzw. „napięcie krokowe” powstające w pobliżu obiektu uderzonego przez piorun. Na czym polega? W wyniku rozchodzenia się prądu po powierzchni ziemi powstają różnice potencjałów pomiędzy różnymi punktami. Z tego powodu osoba stojąca w rozkroku lub dwie osoby stojące w pewnym oddaleniu od siebie, ale trzymające się za ręce mogą ulec porażeniu.

W domu bezpiecznie

Uderzenie pioruna w niezabezpieczony dom może spowodować pożar. Nawet jeśli nie dojdzie do aż tak poważnego zagrożenia, to wyładowania mogą powodować przepięcia groźne przede wszystkim dla urządzeń elektronicznych znajdujących się wewnątrz. Dlatego budynki i ich wyposażenie wymagają ochrony odgromowej. W wielu przypadkach powinna to być ochrona zewnętrzna - piorunochron. Oprócz ochrony zewnętrznej należy stosować także wewnętrzną – nawet wtedy, gdy ta pierwsza nie jest wymagana.

 

Ogólnie można przyjąć, że niewielkie i niezbyt wysokie budynki mieszkalne otoczone wyższymi obiektami, usytuowane na nizinach nie wymagają ochrony zewnętrznej. Natomiast w konkretnym przypadku ocenę zagrożenia oraz ewentualny projekt i wykonanie ochrony może zrobić tylko specjalista. Źle dobrana i wykonana ochrona może w pewnych sytuacjach nawet zwiększyć zagrożenie, zamiast je ograniczyć.


Pobierz wersję pdf: Piorunochrony
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje