Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 03/2005

Pod płaskim dachem

Panująca obecnie w budownictwie jednorodzinnym moda na okazały, stromy, dominujący w bryle budynku dach, sprawia, że inwestorzy nieczęsto decydują się na dachy płaskie. A przecież tego typu przekrycie, to nie tylko obciążony nie najlepszą sławą stropodach niewentylowany, ale również nowoczesne technologie eliminujące odwieczne problemy z wodą i wilgocią...

Panująca obecnie w budownictwie jednorodzinnym moda na okazały, stromy, dominujący w bryle budynku dach, sprawia, że inwestorzy nieczęsto decydują się na dachy płaskie. A przecież tego typu przekrycie, to nie tylko obciążony nie najlepszą sławą stropodach niewentylowany, ale również nowoczesne technologie eliminujące odwieczne problemy z wodą i wilgocią. Wykonany z ich wykorzystaniem dach płaski daje bardzo interesujące możliwości zagospodarowania.

  Izolacja dachu
Izolacja dachu: a – wentylowanego, b – niewentylowanego

Tendencję tę utrwala powszechnie panująca opinia, że dachom tego typu trudno zapewnić całkowitą szczelność. Jednak budowa dachu płaskiego ma swoje zalety. Koszt jego wykonania niejednokrotnie może być niższy, niż dachu stromego na tym samym budynku, a uzyskaną w ten sposób powierzchnię można będzie wykorzystać do celów rekreacyjnych.

 

W pewnych przypadkach wybór dachu płaskiego może rozwiązać problem ograniczeń wynikających z warunków zabudowy działki – gdy zawierają one wzmiankę o konieczności zachowania na posesji określonej powierzchni biologicznie czynnej (narzuconej przez miejscowy plan zagospodarowania).

Jeśli działka jest niewielka, postawienie na niej rozległego domu przykrytego stromym dachem może okazać się niemożliwe. Jeżeli natomiast na dachu lub tarasie zaprojektujemy zieleń, wówczas do powierzchni biologicznie czynnej zostanie wliczona połowa obsadzonej połaci, co pozwoli nam znacznie zwiększyć przestrzeń mieszkalną projektowanego budynku.

Za płaski uznajemy dach o nachyleniu połaci nie przekraczającym 5°
. Spadki dachu mogą być skierowane na zewnątrz lub do wewnątrz jego obrysu – decyduje o tym planowany sposób odwodnienia dachu: przez rynny umieszczone przy jego krawędziach, bądź przez centralnie umiejscowiony wpust dachowy, połączony z wewnętrzną rurą odprowadzającą wodę opadową. Ten drugi sposób jest szczególnie zalecany przy pokrywaniu połaci w systemie tzw. dachu odwróconego, gdyż umożliwia postawienie na jego krawędziach attyki, chroniącej warstwy pokryciowe przed obsuwaniem.

 

Ze względu na swoją budowę, dachy płaskie dzielą się na dwa rodzaje: wentylowane i niewentylowane.

Lekkie pokrycie dachu wentylowanego nie wymaga bardzo wytrzymałej konstrukcji
Lekkie pokrycie dachu wentylowanego nie wymaga bardzo wytrzymałej konstrukcji (fot. Maxit)
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!