Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 03/2005

System odwodnienia - a niech pada

Sposób połączenia rynny z rurą spustową: a – okap wysunięty, b – okap krótkiGłówne zadania stawiane przed systemami odwodnienia, to szybkie odprowadzenie wody opadowej z powierzchni dachu oraz ochrona elewacji domu przed zawilgoceniem. Choć istnieją przypadki, w których można z orynnowania zrezygnować, jednak na większości budynków jego montaż jest uzasadniony...

Główne zadania stawiane przed systemami odwodnienia, to szybkie odprowadzenie wody opadowej z powierzchni dachu oraz ochrona elewacji domu przed zawilgoceniem. Choć istnieją przypadki, w których można z orynnowania zrezygnować, jednak na większości budynków jego montaż jest uzasadniony i konieczny.

Jak dobrać orynnowanie?

W skład systemu odwodnienia dachu wchodzą rynny montowane na krawędzi okapu oraz połączone z nimi rury spustowe. Dobór sposobu odwodnienia uzależniony jest przede wszystkim od kształtu dachu, kąta nachylenia jego połaci oraz możliwości odprowadzenia wody.

  Sposób połączenia rynny z rurą spustową

 Sposób połączenia rynny z rurą spustową: a – okap wysunięty, b – okap krótki

Najczęściej montowane są zewnętrzne systemy odwodnienia w postaci rynien umieszczonych wzdłuż krawędzi okapowej połaci oraz rur spustowych mocowanych do elewacji. Takie rozwiązanie znajduje zastosowanie zarówno na dachach stromych, jak i na płaskich. Jego zaletą jest łatwość montażu i konserwacji, wadą zaś to, że elementy rynnowe są narażone na zanieczyszczenia, a także uszkodzenia w wyniku obciążenia zalegającym śniegiem czy lodem; zdarza się również, że spływająca nimi woda zamarza.

Mankamentów tych pozbawiony jest wewnętrzny system odwodnienia, który można jednak stosować jedynie na dachach płaskich, ze spadkiem ukształtowanym do wewnątrz powierzchni dachowej.

 

Ważnym parametrem systemu rynnowego jest przepustowość jego elementów – musi być wystarczająca nawet przy intensywnych opadach deszczu. Trudno oczywiście przewidzieć wystąpienie katastrofalnych nawałnic, podczas których wielkość opadu znacznie przekracza przeciętny dla danego obszaru wskaźnik – wtedy żaden system rynnowy nie poradzi sobie z nadmiarem wody, która będzie się przelewać przez brzegi rynien.

 

Przy projektowaniu systemu odwodnienia bierze się pod uwagę przewidywalną wielkość opadów występujących w danym rejonie oraz tzw. efektywną powierzchnię dachu (EPD). W przypadku dachu płaskiego odpowiada ona powierzchni połaci dachowej, dla dachu stromego natomiast wylicza się ją za pomocą wzoru: EPD = d x (s +1/2 h), gdzie d oznacza długość połaci, s – szerokość jej rzutu poziomego, h zaś to wysokość połaci w kalenicy. Przy dachach o rozrzeźbionej formie, z kilkoma lukarnami, przy wyznaczaniu EPD należy wziąć również pod uwagę powierzchnie zadaszenia tych lukarn.

 

Czynnikiem istotnym dla wydajności odprowadzania wody jest rozmieszczenie rur spustowych. Najwyższą wydajność zapewnia usytuowanie ich pośrodku szerokości dachu. Umieszczenie ich na skraju orynnowania poziomego obniża efektywność odwodnienia o połowę. W praktyce dobór wielkości rynien i rur spustowych określa się w oparciu o tabele, udostępniane przez producentów, na podstawie wyliczonej EPD oraz rozmieszczenia rur spustowych.


Pobierz wersję pdf: A niech pada
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!