Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 03/2005
Brudny problem - oczyszczanie ścieków
Schematy technologiczne przydomowych oczyszczalni ścieków z pokazanymi możliwościami odprowadzenia ściekówJednym z podstawowych problemów, z jakim trzeba się zmierzyć budując dom, jest sposób usuwania ścieków z posesji. Szczęście mają ci, których działki znajdują się na terenach skanalizowanych – wystarczy podłączyć się do kanalizacji zbiorczej i... problem z głowy. Jednak z uwagi...

Jednym z podstawowych problemów, z jakim trzeba się zmierzyć budując dom, jest sposób usuwania ścieków z posesji. Szczęście mają ci, których działki znajdują się na terenach skanalizowanych – wystarczy podłączyć się do kanalizacji zbiorczej i... problem z głowy. Jednak z uwagi na bardzo wysokie koszty prowadzenia sieci kanalizacyjnej oraz budowy oczyszczalni ścieków większość terenów w Polsce jest nieskanalizowana. Zatem pytanie, co zrobić ze ściekami jest podstawowym problemem inwestorów.

Najprostszym i najtańszym inwestycyjnie rozwiązaniem jest budowa szamba. Jest to jednak metoda bardzo droga w eksploatacji, bo każdy z nas produkuje średnio 150 l ścieków w ciągu doby. Co po przeliczeniu dla typowej 4-osobowej rodziny zamieszkującej dom jednorodzinny, daje w efekcie pojemność 8 m3 w ciągu ok. 14 dni.

 Schematy technologiczne przydomowych oczyszczalni ścieków
Schematy technologiczne przydomowych oczyszczalni ścieków z pokazanymi możliwościami odprowadzenia ścieków

Ta ilość ścieków odpowiada jednemu przyjazdowi wozu asenizacyjnego (jednorazowy przyjazd to wydatek rzędu 90-100 zł). Pozwala to na oszacowanie rocznych kosztów związanych z wywozem ścieków na poziomie 3500 zł, co jest sumą niebagatelną dla przeciętnego właściciela posesji.

Alternatywa dla szamba - przydomowa oczyszczalnia ścieków

Warto zainwestować w przydomową oczyszczalnię ścieków. Ścieki zostaną w niej oczyszczone i będzie je można odprowadzić do ziemi lub wody powierzchniowej (rzeki, jeziora). Firmy oferujące przydomowe oczyszczalnie ścieków wykonują z reguły kompleksową usługę od projektu, poprzez załatwienie formalności, po wykonanie i odbiór.

Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków

Rodzaje oczyszczalni ścieków związane są z rozwiązaniami technicznymi zastosowanymi w procesie oczyszczania. W oczyszczalniach przydomowych wykorzystywana jest oczyszczanie ścieków metodą beztlenowo-tlenowa.

Pierwszy etap – beztlenowy – odbywa się w osadniku gnilnym, a drugi etap – tlenowy – dobiera się indywidualnie. Dobór metody uzależniony jest od wielkości działki, poziomu wód gruntowych, przepuszczalności gleby, dostępności otwartych cieków wodnych np. rzeka, jezioro.

 

Do metod wykorzystujących powierzchnię działki zaliczamy:

  • drenaż rozsączający,
  • filtr piaskowy,
  • oczyszczalnię hydrobotaniczną.

Alternatywą są oczyszczalnie ścieków z osadem czynnym lub ze złożem biologicznym. Ich zaletą jest mała powierzchnia działki, którą należy przeznaczyć na oczyszczalnię. A proces oczyszczania ścieków odbywa się nie w ziemi, ale w odpowiednio skonstruowanych zbiornikach. Wadą są wyższe koszty inwestycyjne i eksploatacyjne związane z zużywaniem energii elektrycznej przez oczyszczalnię.

Odprowadzenie oczyszczonych ścieków z oczyszczalni

Odbiornikiem oczyszczonych ścieków może być rzeka, strumień, rów melioracyjny, jezioro i staw rozsączający. Oczyszczone ścieki możemy odprowadzać także do gruntu poprzez drenaż rozsączający lub studnię chłonną. Jak wyglądają schematycznie poszczególne oczyszczalnie i gdzie mogą być odprowadzane oczyszczone ścieki pokazane jest na rysunku.

 

Wybór metody zależy od wielu czynników, do których należą m.in. wielkość działki, gdzie możemy odprowadzić oczyszczone ścieki, jak bardzo trzeba je oczyścić, a także ile pieniędzy możemy przeznaczyć na budowę oczyszczalni.


Pobierz wersję pdf: Brudny problem
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny