Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 03/2005
(nie)proszony Gość
Domofony i wideofony służą do wygodnego komunikowania się z przybywającymi gośćmi, ale również z osobami obcymi. Jednocześnie pozwalają na selekcję osób, które decydujemy się zaprosić do domu.Domofony i wideofony są najczęściej spotykanymi urządzeniami chroniącymi posesję przed niekontrolowanym wejściem na jej teren osób postronnych. Zazwyczaj montuje się je przy furtce lub...

Domofony i wideofony służą do wygodnego komunikowania się z przybywającymi gośćmi, ale również z osobami obcymi. Jednocześnie pozwalają na selekcję osób, które decydujemy się zaprosić do domu.

Domofony i wideofony są najczęściej spotykanymi urządzeniami chroniącymi posesję przed niekontrolowanym wejściem na jej teren osób postronnych. Zazwyczaj montuje się je przy furtce lub bramie wejściowej leżącej w pierwszej strefie ochrony. W bardziej rozbudowanych systemach możemy kontrolować osoby zarówno przy furtce wejściowej, jak i przy drzwiach budynku. Istnieje również możliwość kontrolowania za pośrednictwem kamer całej drogi od furtki do budynku przebywanej przez wchodzącą osobę.

Domofony

W sklepach elektronicznych możemy kupić domofon cyfrowy lub analogowy. Najprostsze systemy analogowe składają się z kasety zewnętrznej, zlokalizowanej przy furtce wejściowej, unifonu domofonowego ze słuchawką w budynku i z przyciskiem uruchamiającym zamek elektryczny w furtce. W systemach tych obudowa kasety zewnętrznej zawiera taką liczbę przycisków z tabliczkami opisującymi każdy z nich, ilu jest użytkowników. Natomiast w systemach cyfrowych kaseta zewnętrzna ma klawiaturę numeryczną z wyświetlaczem pokazującym wybrany numer. Komunikację między kasetą a mieszkaniem zapewnia układ elektroniczny.

W systemach analogowych liczba przewodów rośnie proporcjonalnie do liczby użytkowników. Natomiast w systemach cyfrowych jest ona stała. Główną zaletą systemów analogowych jest prostota konstrukcji, łatwość montażu i niska cena. Dzięki temu są one popularne. Jednak że urządzenia cyfrowe mają nad analogowymi tę przewagę, że istnieje w nich możliwość korzystania z wielu dodatkowych funkcji domofonu.

 

I tak zamek szyfrowy pozwala na otwieranie furtki lub drzwi wejściowych bez używania klucza, tylko za pomocą kodu wybieranego na klawiaturze. W części dostępnych na rynku domofonów zapewniono możliwość samodzielnego zmieniania przez lokatora kombinacji cyfrowej kodu. Każdorazowe jego użycie przez osobę wchodzącą na posesję jest we wnętrzu domu sygnalizowane dźwiękiem. Dostępne są również domofony z klawiaturą dotykową, odporną na uszkodzenia mechaniczne. Warto o nich pomyśleć w miejscach szczególnie narażonych na akty wandalizmu. Aby zapewnić ciągłość działania domofonu nawet podczas zaniku napięcia elektrycznego w sieci, urządzenie wyposaża się w zasilanie awaryjne podtrzymujące jego pracę.

 

Na tym możliwości się nie kończą. Urządzenie bowiem może przypominać o przypadkowym pozostawieniu otwartych drzwi wejściowych, a domofon wyposażony w zestaw głośno mówiący pozwala na komunikację z panelem bez użycia słuchawki. Również po naciśnięciu odpowiedniego przycisku możemy włączyć oświetlenie chodnika wiodącego do domu.

 

Z kolei funkcja interkomu pozwala na komunikację między pomieszczeniami, np. kuchnią i garażem. Wystarczy, że użytkownik domofonu ze swojego pomieszczenia wystuka kod odpowiadający numerowi pomieszczenia potencjalnego rozmówcy, a połączy się głosowo z osobą przebywającą w tym pomieszczeniu. Jest to rozwiązanie szczególnie polecane w przypadku dwu- lub trzykondygnacyjnego domu jednorodzinnego.

 

Funkcja sygnalizacji głosowej jest szczególnym udogodnieniem dla osób niewidomych i słabo widzących. Domofon sygnalizuje głosowo, jakich przycisków dotykamy.


Pobierz wersję pdf: (nie)proszony Gość
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje