Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 03/2005
Wełna czy styropian?
Jesienią zamknąłem stan surowy mojego nowego domu. Z nadejściem wiosny chcę kontynuować budowę. Ściany wzniesione są z bloczków keramzytobetonowych LB15. Czym ocieplić elewacje z tego materiału: wełną czy styropianem? Jaka izolacja będzie najodpowiedniejsza na poddaszu? Wolny rynek – wraz z obfitością materiałów termoizolacyjnych i ich odmian –...

Z czego ciepły płaszcz?

Pytanie Czytelnika

 

Jesienią zamknąłem stan surowy mojego nowego domu. Z nadejściem wiosny chcę kontynuować budowę. Ściany wzniesione są z bloczków keramzytobetonowych LB15. Czym ocieplić elewacje z tego materiału: wełną czy styropianem? Jaka izolacja będzie najodpowiedniejsza na poddaszu?


Wolny rynek – wraz z obfitością materiałów termoizolacyjnych i ich odmian – dostarczył inwestorom nie lada kłopotu: co wybrać spośród bogatej oferty, jakimi kierować się przy tym wyborze kryteriami? Na szczęście producenci zasypują rynek nowinkami nie po to jedynie, by wywołać zamęt w głowie nabywcy. Każdy produkt ma swoje ścisłe przeznaczenie, może też zostać przez nas lepiej lub gorzej wykorzystany.

Redakcja

Charakterystyka

Materiał izolacyjny, popularnie nazywany styropianem, powstaje w procesie spienienia polistyrenu. Standardowe płyty styropianowe uzyskuje się tnąc bloki na płyty wymaganej grubości. Produkowany jest również styropian kształtowany w formach, a powstały w tym procesie na powierzchni elementów styropianowych naskórek zmniejsza nasiąkliwość materiału.

 

Innym produktem izolacyjnym otrzymywanym z polistyrenu są płyty ekstrudowane (tzw. polistyren ekstrudowany). W tym przypadku procesowi spieniania polistyrenu towarzyszy wyciskanie (ekstrudowanie) roztopionej masy, a następnie walcowanie jej do pożądanych rozmiarów. Materiał zachowuje porowatą budowę, a na jego powierzchni tworzy się cienka warstwa „naskórkowa”, zapewniająca mu znikomą nasiąkliwość. Polistyren ekstrudowany wykazuje dużą odporność na ściskanie.

 

Wszystkie odmiany polistyrenu kwalifikowane są jako samogasnące (NRO – nierozprzestrzeniające ognia), co w praktyce oznacza, że materiał ten nie płonie własnym płomieniem, a jego udział w pożarze może być wyłącznie bierny. Pozbawiony kontaktu z ogniem, polistyren samoistnie gaśnie.

 

Pod hasłem wełna mineralna w powszechnym rozumieniu kryją się dwie grupy produktów: wełna skalna i wełna szklana. Choć z technicznego punktu widzenia rozróżnienie to nie jest precyzyjne (wełna szklana nie jest wełną mineralną), pozostańmy przy tym uogólnieniu ze względu na podobieństwa właściwości fizycznych obu materiałów. Wełnę skalną otrzymuje się w procesie stapiania i rozwłókniania skał bazaltowych, a następnie sklejania i prasowania uzyskanych włókien, natomiast wełnę szklaną uzyskuje się poprzez stapianie szkła (stłuczki szklanej), w wyniku czego otrzymuje się, a następnie skleja cienkie włókna.

 

jest materiałem odpornym na korozję biologiczną, a także całkowicie niepalnym.


Pobierz wersję pdf: Wełna czy styropian?
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny