Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 03/2005

Systemy alarmowe - dom pod nadzorem

Schemat podziału na strefy ochrony posesjiPodstawowym zadaniem systemu alarmowego w domu jednorodzinnym jest zabezpieczenie mienia właścicieli przed kradzieżą. Ale na tym możliwości się nie kończą. Alarmy mogą także chronić przed napadem czy choćby przed wtargnięciem na teren posesji osób niepowołanych, zawiadamiać o zagrożeniu pożarem czy o niekontrolowanym ulatnianiu się gazu...

Podstawowym zadaniem systemu alarmowego w domu jednorodzinnym jest zabezpieczenie mienia właścicieli przed kradzieżą. Ale na tym możliwości się nie kończą. Alarmy mogą także chronić przed napadem czy choćby przed wtargnięciem na teren posesji osób niepowołanych, zawiadamiać o zagrożeniu pożarem czy o niekontrolowanym ulatnianiu się gazu w kotłowni.

Spełnienie wszystkich funkcji alarmu może się okazać niemożliwe do zrealizowania przy wykorzystaniu jedynie systemu zabezpieczenia elektronicznego. Prawidłowa ochrona budynku wymaga jednoczesnego zastosowania zabezpieczeń mechanicznych i zapewnienia interwencji pracowników ochrony dzięki systemowi monitoringu. Dobór systemu ochrony jest zawsze ustalany indywidualnie, odpowiednio do potrzeb użytkownika oraz istniejących zagrożeń, z uwzględnieniem kosztów zabezpieczenia domu przed nimi.

Schemat podziału na strefy ochrony posesji
Schemat podziału na strefy ochrony posesji

System alarmowy ma działać tak, aby między zaistnieniem zasygnalizowanego zagrożenia a pojawieniem się załogi interwencyjnej upłynął jak najkrótszy czas. Szybka interwencja pozwala zminimalizować szkody dokonane przez intruza czy pożar. Firmy świadczące usługę monitoringu i interwencji podają nieprzekraczalny czas, jaki upłynie od momentu ich zaalarmowania do przyjazdu ekipy interwencyjnej.

 

Każdy system alarmowy składa się z następujących elementów:

  • centralki,
  • czujek i czujników,
  • sygnalizatorów świetlnych i akustycznych,
  • klawiatur uzbrajających systemy,
  • układu zasilania i podtrzymywania napięcia awaryjnego,
  • linii powiadamiania, wykorzystującej kable telefoniczne lub fale radiowe (w przypadku współpracy z systemem monitoringu).

System alarmowy domu jednorodzinnego może być podzielony na kilka stref ochrony. Najprostsze systemy alarmowe wykrywają intruza wewnątrz pomieszczeń chronionych, bardziej złożone – w trakcie forsowania zabezpieczeń w przegrodach budynku, najbardziej rozbudowane – już przy próbie pokonania ogrodzenia i zbliżania się do budynku.

Strefy ochrony posesji

Pierwszą strefą jest ogrodzenie budynku, które może być wyposażone w czujniki wykrywające próby jego sforsowania przez wdrapanie się, przecięcie siatki czy wykonanie podkopu. Ogrodzenia zabezpiecza się przy użyciu systemów impedancyjnych, światłowodowych, a także sejsmicznych i z kablem sensorowym.

  • W systemie impedancyjnym w ogrodzeniu są rozmieszczone czujki mierzące jego impedancję (opór). Zmiana oporu pomiędzy dowolnymi dwiema czujkami wyzwala alarm
  • W systemie światłowodowym wzdłuż całego ogrodzenia montuje się światłowód. Przecięcie go lub zagięcie zmienia wiązkę światła przepływającą wewnątrz, a to powoduje uruchomienie alarmu. Światłowód jest wbudowywany w ogrodzenie lub znajduje się w drucie nad nim.
  • Systemy sejsmiczne są zbudowane z czujek wibracyjnych, reagujących na wstrząsy występujące podczas pokonywania ogrodzenia.
  • W systemach z kablem sensorowym wykrywane są próby przecięcia, odchylenia ogrodzenia lub przechodzenia przez nie. Mikroprocesorowy sterownik potrafi rozróżnić, z którą z przyczyn wyzwolenia alarmu mamy do czynienia. Kabel sensorowy działa jak mikrofon liniowy mocowany co 30 cm do ogrodzenia.

Oferowane są również ogrodzenia specjalne, z systemami porażenia intruza impulsem elektrycznym w przypadku próby ich pokonywania. Próba taka jest również sygnalizowana w centrali alarmowej.

Mimo tych zabezpieczeń nie należy jednak zapominać o standardowym wyposażeniu furtki wejściowej w domofon lub wideofon, zapewniający kontrolę dostępu osób odwiedzających.


Pobierz wersję pdf: Dom pod nadzorem
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!