Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2005
Czym ogrzać dom?
Kocioł węglowy z podajnikiem ślimakowym (fot. Eko-Cal)Pytanie CzytelnikaNa wiosnę przystąpię do budowy domu. Planuję instalację centralnego ogrzewania. Jednak mam wątpliwości dotyczące tego, jaki kocioł powinienem wybrać. W pobliżu jest gaz, ale znajomi uprzedzali mnie, że korzystanie z niego wcale nie jest takie tanie. Oni zresztą mają kocioł na węgiel i...

Pytanie Czytelnika

 

Na wiosnę przystąpię do budowy domu. Planuję instalację centralnego ogrzewania. Jednak mam wątpliwości dotyczące tego, jaki kocioł powinienem wybrać. W pobliżu jest gaz, ale znajomi uprzedzali mnie, że korzystanie z niego wcale nie jest takie tanie. Oni zresztą mają kocioł na węgiel i bardzo sobie chwalą takie rozwiązanie. Ja z kolei na razie nie przewidywałem miejsca na przechowywanie opału, chociaż wygospodarowanie go jest, oczywiście, jeszcze na tym etapie możliwe. Co powinienem wziąć pod uwagę wybierając i opał, i kocioł?


Dom można ogrzewać gazem ziemnym lub płynnym, olejem opałowym, paliwami stałymi, a także prądem. Są kotły przeznaczone do jednego rodzaju opału, jak też takie, które łatwo przezbroić wymieniając palnik. Przy wyborze określonego rodzaju urządzenia ważne jest m.in. zadecydowanie, czy ma ono służyć jedynie do zasilania centralnego ogrzewania, czy też do przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Redakcja

  Kocioł węglowy z podajnikiem ślimakowym
 Kocioł węglowy z podajnikiem ślimakowym (fot. Eko-Cal)

Z jakiego opału będziemy korzystali

Największe ograniczenia dotyczą kotłów na paliwa stałe. Dotyczy to zarówno rodzaju samego urządzenia, jak i instalacji, w której zostanie ono zamontowane. Kotły na pozostałe rodzaje opału są bardziej uniwersalne.

 

Kotły na paliwa stałe - największa oferta dotyczy urządzeń na węgiel. Oprócz tego są kotły na koks, miał węglowy, drewno oraz biomasę. Wykonywane są z żeliwa – najczęściej – oraz stali (te są mniej trwałe). Trudny do kontrolowania proces spalania paliw stałych powoduje, że jego zautomatyzowanie, a co za tym idzie precyzyjna regulacja temperatury wody w instalacji c.o., jest trudne. (To się jednak zmienia, bowiem pojawiają się już kotły z pełną automatyką, również pogodową, współpracujące np. z kolektorami słonecznymi.)

Kotły te najlepiej współpracują z instalacją o dużej pojemności wodnej. Jej bezwładność sprawia, że spadek temperatury wody w wyniku wypalania się wsadu w kotle nie jest odczuwalny jako obniżenie temperatury w pomieszczeniach. Kotły na paliwa stałe są produkowane tylko jako stojące. Instalacja c.o. powinna być typu otwartego, co pozwala kompensować zmiany w objętości tzw. zładu (ilości wody w instalacji) powstające wskutek wzrostu temperatury, zabezpiecza też instalację przed uszkodzeniem wskutek przegrzania i wzrostu ciśnienia.

 

Kotły te mogą mieć górne lub dolne spalanie. Oferta tych pierwszych jest spora, urządzenia – przeznaczone głównie do koksu – są tańsze, jednak ich sprawność jest niższa niż kotłów z dolnym spalaniem. Kotły na paliwa stałe produkowane są głównie jako jednofunkcyjne, czyli obsługujące tylko c.o. – uruchamianie kotła w lecie tylko na potrzeby c.w.u. jest niezbyt wygodne. Ciepłą wodę uzyskuje się więc najczęściej z oddzielnie montowanych podgrzewaczy.

Ogrzewanie paliwami stałymi jest dość tanie, ale kocioł wymaga obsługi. Warto jednak zaznaczyć, że dzięki usprawnieniu procesu spalania pojawiły się w handlu kotły, do których opał można dokładać raz na dobę, zaś dzięki zastosowaniu podajników kocioł w trybie pracy automatycznej może działać nawet przez 96 godzin. Warto kupić kocioł, który może pracować w sposób ciągły – wsad opału nie musi wypalić się całkowicie przed dołożeniem nowej porcji.

 

Niektóre firmy oferują kotły tzw. prawe i lewe (chodzi o kierunek otwierania drzwiczek komory paleniskowej). Dzięki temu można wybrać model, który wygodniej będzie obsługiwać.


Pobierz wersję pdf: Czym ogrzać dom?
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje