Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2005
Dom gotowy

Tadeusz LipskiBudowa nie musi zabierać czasu potrzebnego na inne cele. Nie musi też trzymać nas w nerwowym napięciu i przysparzać stresów. Wystarczy, że wybierzemy projekt z katalogu, dokonamy wpłaty, wskażemy miejsce i najpóźniej za trzy miesiące będzie stał nasz wymarzony dom. To główna, lecz nie jedyna korzyść z zakupu prefabrykowanego...

Budowa nie musi zabierać czasu potrzebnego na inne cele. Nie musi też trzymać nas w nerwowym napięciu i przysparzać stresów. Wystarczy, że wybierzemy projekt z katalogu, dokonamy wpłaty, wskażemy miejsce i najpóźniej za trzy miesiące będzie stał nasz wymarzony dom. To główna, lecz nie jedyna korzyść z zakupu prefabrykowanego domu szkieletowego.

Technologia rodem z Kanady

Domy szkieletowe (domy kanadyjskie), zwane popularnie „kanadyjczykami”, to budynki, których konstrukcję stanowi drewniany szkielet. Między elementami nośnymi umieszcza się materiał termoizolacyjny (najczęściej jest to wełna mineralna) i folie: od zewnątrz wiatroizolacyjną, a od wewnątrz domu – paroizolacyjną. Szkielet ścian zewnętrznych jest obustronnie obity płytami OSB. Okładzinę ścian wewnętrznych stanowią najczęściej płyty gipsowo-kartonowe. Elewacja domu może być wykonana z desek tzw. szalówek, sidingu winylowego, płytek elewacyjnych imitujących klinkier lub może to być ściana osłonowa z naturalnego klinkieru.

 

Izolacyjność termiczna ścian szkieletowych jest wystarczająco dobra. Ich współczynnik przenikania ciepła U wynosi przeważnie między 0,3 a 0,2 W/(m2•K). Zwiększając grubość ścian i warstwy ociepleniowej można osiągnąć współczynnik U równy nawet 0,13 W/(m2•K). Taka izolacyjność termiczna pozwala znacznie zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Zapewnia też odpowiedni komfort cieplny domownikom.

 

Jak każda technologia, również szkieletowa ma pewne wady. Domy o szkielecie drewnianym nie są tak wytrzymałe i trwałe jak domy murowane. Chociaż te wykonane bez błędów postoją 100 i więcej lat. Domy budowane w technologii lekkiego szkieletu drewnianego mają mniejszą odporność na działanie ognia i podwyższonych temperatur. Zastosowanie od zewnątrz elewacji z niepalnych materiałów, a od wewnątrz wykończenie ogniochronną płytą g-k (o oznaczeniu GKF) zabezpieczy drewniany dom szkieletowy przed ewentualnym pożarem).

Domy warte swej ceny

Domy prefabrykowane są nieco droższe od tych o podobnej konstrukcji, ale budowanych systemem gospodarczym. Istnieje jednak kilka istotnych powodów, dla których warto zdecydować się na taką technologię:

  • czas – budowa zwykłego kanadyjczyka, wraz z oczekiwaniem na zamówiony materiał, trwa zwykle 4-8 miesięcy. Na dom prefabrykowany trzeba czekać od miesiąca do trzech, w zależności od firmy, projektu, stopnia wykończenia. Można wpłacić pieniądze przed wakacjami i już po powrocie z urlopu rozpocząć wykańczanie i meblowanie nowej siedziby;
  • profesjonalizm – technologia szkieletowa, wbrew pozorom, nie należy do najłatwiejszych. Nie buduje się u nas wielu takich domów, więc ilość firm specjalizujących się w tego typu inwestycjach też nie jest duża. Firmy produkujące szkieletowe domy prefabrykowane działają u nas od wielu lat i zdążyły zdobyć spore doświadczenie. Dla nich ta technologia nie ma tajemnic. Kupując gotowy dom najczęściej możemy mieć pewność, że będzie on solidnie wykonany i zmontowany;
  • gwarancja – producenci prefabrykowanych domów szkieletowych udzielają kilkunasto- lub nawet kilkudziesięcioletniej gwarancji na swoje domy. Obejmuje ona elementy konstrukcyjne, a czasem także wykończeniowe. W razie jakiejkolwiek usterki, naprawa dokonywana jest nieodpłatnie;
  • wygoda – dziś mało kto ma czas, by ślęczeć na budowie kontrolując i poganiając robotników. To samo dotyczy dostaw materiałów. O ileż wygodniej jest zamówić gotowe elementy domu i czekać, aż zostaną zmontowane w fabryce, przywiezione na posesję i połączone w całość.

Ważne jest także to, że w domach prefabrykowanychwbudowane materiały nie są narażone na kaprysy pogody, ponieważ całe elementy montuje się w suchych ogrzewanych halach produkcyjnych. Montaż domu można zaś przeprowadzić nawet w zimowe miesiące na przygotowanych wcześniej fundamentach. Odpada też sprzątanie terenu po robotnikach. Montaż jest bowiem „czysty”.

Tadeusz Lipski

Pobierz wersję pdf: Dom gotowy

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje