Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2005
Blachodachówki czy dachówki bitumiczne?
Pytanie CzytelnikaW moim nowo budowanym domu chcę na dachu mieć tzw. pokrycie lekkie. Zresztą tak została zaprojektowana i wykonana więźba dachowa. Ważna jest dla mnie estetyka i chciałbym, żeby mój dach wyglądał jak z prawdziwych dachówek. Niestety, więźba już jest, a zresztą koszt zwykłych dachówek przekracza moje możliwości finansowe. Jakie...

Pytanie Czytelnika

 

W moim nowo budowanym domu chcę na dachu mieć tzw. pokrycie lekkie. Zresztą tak została zaprojektowana i wykonana więźba dachowa. Ważna jest dla mnie estetyka i chciałbym, żeby mój dach wyglądał jak z prawdziwych dachówek. Niestety, więźba już jest, a zresztą koszt zwykłych dachówek przekracza moje możliwości finansowe. Jakie materiały mogę wykorzystać do pokrycia dachu?


Pokrycia lekkie, które wyglądem przypominają tradycyjne dachówki (choć nie tylko), to blachodachówki i dachówki bitumiczne. Są bardzo chętnie stosowane przez inwestorów m.in. z racji dość niskiej ceny i łatwości wykonania pokrycia. Każdy poważny producent pokryć dachowych oferuje usługę optymalizacji połaci konkretnego dachu wraz z zestawem niezbędnych akcesoriów. W odróżnieniu od pokryć bitumicznych dach metalowy jest dostarczany bezpośrednio na budowę. Pokrycie z gontów bitumicznych inwestor może przewieźć samodzielnie.

Redakcja

Cechy lekkich pokryć dachowych

Blachodachówki

Ten rodzaj pokrycia wytwarza się z wysokogatunkowej stali, aluminium, rzadziej z miedzi. najnowszej generacji to wielowarstwowa struktura, w której sama blacha (najczęściej stalowa) stanowi jedynie ocynkowany rdzeń. Pozostałe warstwy to powłoki ochronne z tworzyw sztucznych, zabezpieczające blachę przed bezpośrednim działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych, a jednocześnie dające możliwość wyboru kolorystyki dachu, dobrania jej do barwy fasady czy systemu rynnowego.

Najczęściej wykonuje się je z poliestru (odpornego dodatkowo na działanie promieniowania UV, korozję i zarysowania), PVF2 (bardziej niż poliester odpornego na korozję, zarysowania i blaknięcie), plastizolu (bardzo odpornego na korozję i zarysowania, mniej na blaknięcie), puralu (bardzo odpornego na korozję i działanie promieniowania UV). Są też blachodachówki wykończone drobnoziarnistym kruszywem skalnym, tzw. posypką.

 

Blachodachówki, podobnie jak inne pokrycia blaszane, należą do najlżejszych. Tłoczenia zapewniają bachodachówkom dodatkową sztywność. Trwałość zaś pokrycia zależy od materiału, z którego wykonane są blachodachówki: z blachy stalowej ocynkowanej wytrzymują 30-50 lat, aluminiowej – do 40 lat cynkowej – do 50 lat, tytanowo-cynkowej – do 100 lat, miedzianej – do 300 lat.


Pobierz wersję pdf: Blachodachówki czy dachówki bitumiczne?
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje