Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2005
Fundamenty - ABC w pytaniach i odpowiedziach
1. Jaki grunt jest najlepszy?Dom jednorodzinny najlepiej wznosić na gruntach niespoistych – piasek i żwir oraz spoistych – glina, ił. Należy wystrzegać się budowania na gruntach organicznych – torf, namuł. Może się zdarzyć, że np. w wyniku wcześniejszych działań grunt został przemieszany. Także w takim przypadku budowa będzie utrudniona. Zaleca...

1. Jaki grunt jest najlepszy?

Dom jednorodzinny najlepiej wznosić na gruntach niespoistych – piasek i żwir oraz spoistych – glina, ił. Należy wystrzegać się budowania na gruntach organicznych – torf, namuł. Może się zdarzyć, że np. w wyniku wcześniejszych działań grunt został przemieszany. Także w takim przypadku budowa będzie utrudniona.

Zaleca się wykonywanie badań geotechnicznych. Polegają one na zrobieniu kilku próbnych odwiertów i zbadaniu próbek gruntu. Są dość kosztowne i większość inwestorów poprzestaje na wypytaniu sąsiadów, jak wysoko jest w okolicy woda, jaki jest grunt i jakie fundamenty mają w swoich domach. W wielu przypadkach uzyskana w ten sposób wiedza może okazać się niewystarczająca.

2. Wykopy

Jeśli budujemy na działce uzbrojonej, musimy dokładnie znać przebieg znajdujących się w ziemi instalacji. W ich pobliżu prace powinno się wykonywać tylko ręcznie i w odległości nie mniejszej niż 50 cm od przewodów. Wykonując wykopy należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego nachylenia ich boków – osuwająca się ziemia jest niebezpieczna. Kąt nachylenia skarpy zależy od rodzaju gruntu – w piaszczystym powinien wynosić maks. 34°, w gliniastym może być bardziej stromy – 50-60°.

Po wytyczeniu fundamentów należy zdjąć wierzchnią warstwę gleby, czyli humus – ma on zazwyczaj grubość 10-30 cm. Jest to żyzna ziemia, którą najlepiej potem wykorzystać w ogrodzie. Aby do wykopu nie spływała woda opadowa, należy zrobić wokół niego rowek odwadniający. Nie należy robić wykopu głębszego niż przewidziany w projekcie i pozostawiać go na zimę. Fundament powinien zostać wylany najdalej w kilka dni po wykonaniu wykopu.


Pobierz wersję pdf: ABC w pytaniach i odpowiedziach
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny