Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2005
Planowanie ogrodu
Wiele osób pragnęłoby zaprojektować własne otoczenie domu, ale nie zaznajomionym z tematem czynność ta może wydawać się niezmiernie skomplikowana. Rozważania o planowaniu swego ogrodu należy rozpocząć od sprecyzowania, co miałoby w nim zaistnieć...

Wiele osób pragnęłoby zaprojektować własne otoczenie domu, ale nie zaznajomionym z tematem czynność ta może wydawać się niezmiernie skomplikowana. Rozważania o planowaniu swego ogrodu należy rozpocząć od sprecyzowania, co miałoby w nim zaistnieć i w jaki sposób będzie użytkowany.

Okres zimowy jest doskonałym momentem, by poświęcić chwilkę wolnego czasu na przemyślenia dotyczące oczekiwań i potrzeb przyszłych użytkowników ogrodu. Pierwszym krokiem jest podjęcie decyzji, co chcielibyśmy robić w naszym wymarzonym ogrodzie. Warto zastanowić się, czy będzie on służył wyłącznie do wypoczynku, rekreacji i zabawy, czy może pragniemy mieć kawałek miejsca na małą uprawę warzyw oraz owoców, by móc cieszyć się prawdziwym smakiem darów natury.

 Tworząc kompozycję można działać barwą ulistnienia roślin
 Tworząc kompozycję można działać barwą ulistnienia roślin. Ciemnobordowe krzewy wyraźnie odznaczają się spośród masy zieleni  (fot. Zbogar)

Jeśli członkami rodziny są również malutkie dzieci, należy wziąć pod uwagę ich potrzeby i bezpieczeństwo. W takim wypadku należałoby zastanowić się nad wydzieleniem miejsca na piaskownicę lub mały placyk zabaw, a także wykluczyć posadzenie roślin o trujących liściach czy owocach lub w jakimś innym stopniu zagrażającym maluchom (np. o długich kolcach lub cierniach).

 

Kiedy brak nam pomysłu na wymarzony ogród, można posiłkować się przeróżnymi materiałami dostępnymi na rynku. Warto zaopatrzyć się w kilka czasopism o tematyce ogrodowej. Już po kilku stronach lektury z pewnością znajdzie się coś interesującego, co będzie można wykorzystać w swoim założeniu. Mając jakieś konkretne marzenia i wizje warto je spełnić.

Pamiętać przy tym należy, że natura, z którą mamy do czynienia, jest kapryśna i rządzi się własnymi prawami. Nie warto oczekiwać cudów i już na samym wstępie trzeba zarzucić pragnienia o bananowcu, czy wielkiej palmie rosnących na środku trawnika, gdyż klimat jaki panuje w naszym kraju nie pozwoli takim roślinom na przetrwanie.

 

Projektowanie ogrodu jest pewnego rodzaju sztuką. Potrzebna jest duża wyobraźnia, by poszczególne elementy poustawiać w przestrzeni tak, by dobrze ze sobą współgrały. Dobrze zaplanowany ogród jest w pierwszej kolejności funkcjonalny i poprawia samopoczucie osobom w nim przebywającym.

 

Nie ma tu mowy o istnieniu elementów, które mogą wywoływać irytację lub zdenerwowanie. Użytkownik ogrodu musi czuć się w nim doskonale i być zadowolonym z jego wyglądu.

 

Przy planowaniu należy pamiętać też o przyszłej pielęgnacji. Gdy zasadzimy bardzo dużą ilość przeróżnych roślin, trzeba liczyć się z tym, że ogród będzie wymagał sporo pracy. Wszelkie rabaty należy pielić, a trawniki kosić, więc sadząc drzewa warto przewidzieć, czy nie będą one przeszkodą w poruszaniu się z kosiarką. Nigdy nie należy wychodzić z założenia, że drzewo najwyżej się wytnie, bo to wiąże się z niepotrzebną pracą, a czasem i kosztami.

 

Warto pamiętać, że głównym materiałem z jakiego „budujemy” ogród jest żywa, rosnąca roślina, która z każdym rokiem zwiększa swoje rozmiary. Konieczna jest więc wiedza dotycząca zapotrzebowań, wymagań glebowych oraz świetlnych, a także możliwości takiej rośliny. Chyba każdy wolałby uniknąć zdziwienia i niepotrzebnego kłopotu, gdy z posadzonego półmetrowego drzewka wyrośnie 30-metrowy olbrzym, który zasłoni pół ogródka i zabierze całe światło wpadające wcześniej do domu, lub gdy roślina po prostu uschnie z bliżej nieznanych przyczyn.

 

Wszystko to nie oznacza oczywiście, że nie można samemu zaplanować i posadzić roślin. Warto tutaj posiłkować się wiadomościami umieszczonymi w licznej literaturze. W katalogach roślin znajduje się bardzo duża gama gatunków oraz ich wymagań. Takie książki można kupić w każdym centrum ogrodniczym.

 

Dla niezdecydowanych i niepewnych swoich decyzji świetnym rozwiązaniem jest udanie się do osoby profesjonalnie zajmującej się projektowaniem, czyli do architekta krajobrazu. Doradzi on, co można zmienić na działce lub zaproponuje kilka rozwiązań naszego ogrodu. Pozwoli upewnić się co do doboru gatunków roślin i słuszności rozwiązania niektórych zagadnień, gdyż taka osoba posiada rozległą wiedzę ogrodniczą i uchroni amatorów-miłośników od często popełnianych błędów. Dobry projektant zaplanuje ogród tak, by całkowicie spełnił oczekiwania wszystkich domowników.

Jeśli dodatkowo zajmuje się pielęgnacją, można od razu zlecić mu opiekę nad ogrodem. Pozwoli to na uchronienie się od strat poniesionych w wypadku nieprawidłowego pielęgnowania specyficznych gatunków roślin. Pomoc architekta będzie szczególnie przydatna przy budowie murowanej altany, murka oporowego lub innego obiektu budowlanego. Z pewnością każdy chce uniknąć sytuacji, gdy poszczególne elementy w ogrodzie gryzą się ze sobą. Tak może się stać, gdy wśród pięknych, zwiewnych, wiejskich kwiatów nagle pojawi się betonowa, masywna altana, będąca głównym punktem kwitnącego ogrodu.

Anna Grąziewicz


Pobierz wersję pdf: Planowanie ogrodu
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny