Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2005
Chemia dobra i zła
Spośród ponad 40 000 związków mogących wywołać alergię, część z nich stanowią związki chemiczne stosowane w materiałach budowlanych i wykończeniowych.Materiały budowlane dopuszczone do obrotu na rynku polskim są bezpieczne, o ile ściśle przestrzega się zaleceń producenta dotyczących ich eksploatacji i użytkowania. By były dopuszczone do obrotu muszą spełniać odpowiednie...
Spośród ponad 40 000 związków mogących wywołać alergię, część z nich stanowią związki chemiczne stosowane w materiałach budowlanych i wykończeniowych.

Materiały budowlane dopuszczone do obrotu na rynku polskim są bezpieczne, o ile ściśle przestrzega się zaleceń producenta dotyczących ich eksploatacji i użytkowania. By były dopuszczone do obrotu muszą spełniać odpowiednie normy bezpieczeństwa i posiadać Znak Bezpieczeństwa B lub jego europejski odpowiednik Znak CE, oraz Atest Państwowego Zakładu Higieny.

 

Szczególnie istotne jest zagadnienie zagrożenia zdrowia w wyniku wdychania substancji szkodliwych, emitowanych z materiałów budowlanych, które stosujemy do wykańczania wnętrz. Zwłaszcza, że większość czasu spędzamy w domach. Substancje szkodliwe występują w różnych ilościach i stężeniach w wielu typach materiałów. Do najczęściej spotykanych zalicza się: toluen, ksylen, formaldehyd, benzen i styren. Chorobotwórcze substancje, przedostające się z materiałów budowlanych do powietrza, najliczniej i w największych stężeniach występują w takich grupach produktów, jak kleje, tworzywa sztuczne, materiały izolacyjne, lakiery, lepiki i impregnaty.

 

Materiały budowlane zawierające związki chemiczne stają się bezpieczne po tzw. czasie sezonowania (okresie karencji). Jest to pewien, z góry określony czas, niezbędny, by z wyprodukowanego materiału wydzieliły się szkodliwe substancje. Po jego upływie emisja tych związków nie może przekraczać właściwego dla danego wyrobu wskaźnika dopuszczalnego stężenia. Czas karencji dla poszczególnych grup materiałowych wynosić może od 3 tygodni (dla emalii) do 9-10 tygodni dla tworzyw sztucznych, impregnatów, lepików, klejów oraz lakierów.

Uznaje się, że stężenie związków organicznych w powietrzu w budynku:

  • mniejsze od 100 µg/m3 – nie jest szkodliwe dla zdrowia;
  • pomiędzy 100-3000 µg/m3 – może być szkodliwe;
  • ponad 3000 µg/m3 – jest szkodliwe dla zdrowia, powoduje, że w powietrzu wyczuwa się nieprzyjemny zapach.
Agnieszka Hass

Pobierz wersję pdf: Chemia dobra i zła
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny