Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2005
Chemia dobra i zła
Spośród ponad 40 000 związków mogących wywołać alergię, część z nich stanowią związki chemiczne stosowane w materiałach budowlanych i wykończeniowych.Materiały budowlane dopuszczone do obrotu na rynku polskim są bezpieczne, o ile ściśle przestrzega się zaleceń producenta dotyczących ich eksploatacji i użytkowania. By były dopuszczone do obrotu muszą spełniać odpowiednie...
Spośród ponad 40 000 związków mogących wywołać alergię, część z nich stanowią związki chemiczne stosowane w materiałach budowlanych i wykończeniowych.

Materiały budowlane dopuszczone do obrotu na rynku polskim są bezpieczne, o ile ściśle przestrzega się zaleceń producenta dotyczących ich eksploatacji i użytkowania. By były dopuszczone do obrotu muszą spełniać odpowiednie normy bezpieczeństwa i posiadać Znak Bezpieczeństwa B lub jego europejski odpowiednik Znak CE, oraz Atest Państwowego Zakładu Higieny.

 

Szczególnie istotne jest zagadnienie zagrożenia zdrowia w wyniku wdychania substancji szkodliwych, emitowanych z materiałów budowlanych, które stosujemy do wykańczania wnętrz. Zwłaszcza, że większość czasu spędzamy w domach. Substancje szkodliwe występują w różnych ilościach i stężeniach w wielu typach materiałów. Do najczęściej spotykanych zalicza się: toluen, ksylen, formaldehyd, benzen i styren. Chorobotwórcze substancje, przedostające się z materiałów budowlanych do powietrza, najliczniej i w największych stężeniach występują w takich grupach produktów, jak kleje, tworzywa sztuczne, materiały izolacyjne, lakiery, lepiki i impregnaty.

 

Materiały budowlane zawierające związki chemiczne stają się bezpieczne po tzw. czasie sezonowania (okresie karencji). Jest to pewien, z góry określony czas, niezbędny, by z wyprodukowanego materiału wydzieliły się szkodliwe substancje. Po jego upływie emisja tych związków nie może przekraczać właściwego dla danego wyrobu wskaźnika dopuszczalnego stężenia. Czas karencji dla poszczególnych grup materiałowych wynosić może od 3 tygodni (dla emalii) do 9-10 tygodni dla tworzyw sztucznych, impregnatów, lepików, klejów oraz lakierów.

Uznaje się, że stężenie związków organicznych w powietrzu w budynku:

  • mniejsze od 100 µg/m3 – nie jest szkodliwe dla zdrowia;
  • pomiędzy 100-3000 µg/m3 – może być szkodliwe;
  • ponad 3000 µg/m3 – jest szkodliwe dla zdrowia, powoduje, że w powietrzu wyczuwa się nieprzyjemny zapach.
Agnieszka Hass

Pobierz wersję pdf: Chemia dobra i zła
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje