Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2005
Przyjazny i zdrowy
Jeśli nasz organizm w nietypowy sposób, np. katarem, astmą, zapaleniem spojówek, zaczyna reagować na substancję, którą większość osób toleruje, to znak, że przypuszczalnie jesteśmy alergikami. Przyczyną alergii w domu...

Jeśli nasz organizm w nietypowy sposób, np. katarem, astmą, zapaleniem spojówek, zaczyna reagować na substancję, którą większość osób toleruje, to znak, że przypuszczalnie jesteśmy alergikami. Przyczyną alergii w domu może być bardzo wiele czynników, np. kurz, pleśń, substancje chemiczne zawarte w farbach, lakierach, klejach, tapetach czy wykładzinach.

Jakich materiałów użyć wykańczając dom, by ograniczyć kontakt ze szkodzącymi nam substancjami? To zależy od tego, na co uczuleni są jego mieszkańcy. Oni najczęściej dobrze wiedzą, co im szkodzi i starają się unikać alergenów. Ogólnie można powiedzieć, że wszyscy powinni zwracać uwagę na właściwości i skład materiałów, którymi będą wykańczać dom, oraz sposób ich stosowania tak, by nie narażać siebie i rodziny na problemy zdrowotne.

Alergik powinien unikać wykonywania jakichkolwiek prac wykończeniowych, a jeżeli jest to niemożliwe, powinien pracować w odzieży ochronnej (długich spodniach i koszuli z długim rękawem), rękawicach, okularach ochronnych oraz w masce na usta i nos. Należy również pamiętać o odpowiedniej wentylacji pomieszczenia, a po zakończeniu prac trzeba dokładnie umyć ręce i odkurzyć odzież.

Materiały bezpieczne dla alergików to materiały naturalne:
drewno i korek, szkło, kamień, płytki ceramiczne.

  Wytapetowana ściana
Wytapetowane ściany nie pylą, a kurz zbierający się na nich można szybko i łatwo zmyć delikatnie przecierając wilgotną szmatką (fot. Ergis)

Zacznijmy od ścian

Każdy, kto buduje dom chce, by ściany w nim były równe i gładkie. Do niedawna popularne i powszechnie stosowane były tynki mineralne, np. cementowo-wapienne. Obecnie dużą popularnością cieszą się tynki gipsowe. Tworzą bardzo gładką powierzchnię, na której trudniej osadza się kurz. Zapewniają dobry mikroklimat w pomieszczeniu, wchłaniają wilgoć, a gdy jest zbyt sucho, oddają ją do otoczenia.

Tynki mineralne tworzą powłokę o nierównej powierzchni, gdyż zawierają ziarenka piasku. Dlatego właśnie nie są zbyt dobrym rozwiązaniem dla osób uczulonych na kurz. Alergik powinien wystrzegać się fakturowanych powierzchni i tynków strukturalnych, które trudniej się sprząta. Na gładkich i równych ścianach osadza się mniej kurzu, dlatego dla alergików polecane są tynki gipsowe lub płyty gipsowo-kartonowe.

Farby

Alergicy powinni stosować tylko farby wodorozcieńczalne. Do malowania ścian w pomieszczeniach najczęściej stosuje się farby dyspersyjne, zwane również emulsyjnymi. Ich podstawowym składnikiem są żywice akrylowe, winylowe lub lateksowe. Rozcieńczalnikiem takich farb emulsyjnych jest woda. Tworzą trwałe, jednorodne, odporne na zabrudzenia, zmywalne i paroprzepuszczalne powłoki. Są łatwe w nakładaniu, szybko schną i nie wydzielają szkodliwych oparów. Mogą być stosowane do malowania ścian w pokojach osób podatnych na uczulenia.

Alternatywą dla wyżej wymienionych farb są coraz rzadziej stosowane farby klejowe, krzemianowe lub silikonowe. Do produkcji farb krzemianowych stosuje się głównie substancje naturalne i dzięki temu nazywane są one „farbami ekologicznymi”. Jednak ściana nimi pomalowana jest nierówna, porowata i łatwiej osadza się na niej kurz.

Wybierając farbę do malowania ścian w pokoju alergika, oprócz składu farby, należy również zwracać uwagę na gładkość powłoki, jaką możemy uzyskać stosując daną farbę.

 

W sprzedaży są specjalne farby dla alergików, które nie zawierają żadnych substancji uczulających. Są to wyłącznie farby wodne. Na ich opakowaniach znajduje się znak potwierdzający, że produkt spełnia restrykcyjne wymogi dotyczące ochrony przed alergią. Farby niemieckie i skandynawskie mają Znak Błękitnego Anioła, na puszkach polskich farb neutralnych dla alergików widnieje najczęściej Znak Ekologiczny E lub rekomendacja Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Tego rodzaju certyfikat na produkowane przez siebie farby posiada marka Beckers, . W swojej ofercie firma ma 5 rodzajów farb do malowania ścian i sufitów. Nie zawierają rozpuszczalników ani amoniaku i mogą być używane do malowania ścian w żłobkach, przedszkolach, szpitalach, czyli w pomieszczeniach, w których nie powinny występować czynniki uczulające. By zachować środki ostrożności, pomieszczenie po malowaniu należy wietrzyć przez 1-2 dni. Po tym czasie ściany są całkowicie bezpieczne.

 

Najniebezpieczniejsze dla alergików są farby rozpuszczalnikowe. Ich rozcieńczalnikiem jest np. benzyna lakowa lub inne związki organiczne, które emitują toksyczne opary nie tylko podczas malowania, ale również w długim czasie po nim. Dlatego też do malowania np. mebli należy również używać farb wodorozcieńczalnych. Mają one podobne właściwości użytkowe jak rozpuszczalnikowe, są jednak zdrowsze i nie powodują uczuleń.

Agnieszka Hass


Pobierz wersję pdf: Przyjazny i zdrowy
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje