Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2005
Wstawiamy okna i drzwi
Okna i drzwi zazwyczaj wymienia się podczas remontu domu. Zdarzyć się jednak może, że postanowimy zmienić układ pomieszczeń, a to wymaga wstawienia nowej stolarki. Oferta handlowa jest bardzo bogata. Mamy więc do wyboru okna z różnych materiałów, choć najczęściej stosowane są drewniane i plastikowe. Drzwi zaś, choć też produkowane z...

Okna i drzwi zazwyczaj wymienia się podczas remontu domu. Zdarzyć się jednak może, że postanowimy zmienić układ pomieszczeń, a to wymaga wstawienia nowej stolarki. Oferta handlowa jest bardzo bogata. Mamy więc do wyboru okna z różnych materiałów, choć najczęściej stosowane są drewniane i plastikowe. Drzwi zaś, choć też produkowane z różnych materiałów, muszą także spełniać określone zadania funkcjonalne.

Nowe okna

Konieczność wymiany starych okien może wynikać z zamiaru poprawienia ciepłochronności domu, jego estetyki oraz funkcjonalności ich użytkowania. Wybór określonego rodzaju okna - najczęściej spośród plastikowych i drewnianych - przy typowych warunkach eksploatacji domu zależy bardziej od indywidualnych preferencji niż walorów technicznych czy funkcjonalnych.

Kupujemy okna

Nowe okna muszą mieć wymiary dostosowane do wielkości ościeża, czyli otworu w murze. Trzeba jednak pamiętać, aby pozostał wokół ościeżnicy niezbędny luz montażowy. Ościeże może być proste lub z tzw. węgarkiem zmniejszającym jego wymiary od strony zewnętrznej. Przy otworze prostym wymiar zewnętrzny ramy nowego okna powinien być mniejszy o 3-5 cm od otworu w ścianie. W ościeżach z węgarkiem wymiary okna trzeba tak ustalić, aby rama okienna wchodziła za węgarek na 1-1,5 cm z każdej strony. Podczas ustalania wymiarów okna trzeba również uwzględnić jego miejsce na grubości ściany.

Jeśli nie przewidujemy wymiany parapetów wewnętrznych, trzeba wybrać okno nieco mniejsze, aby na bokach ościeża zmieściło się 4-5 cm warstwy ocieplenia. Często przy wymianie musimy okna zamówić na określony wymiar, gdyż te o standardowych wymiarach z reguły nie pasują do starych ościeży. Przy niewielkich różnicach wymiarów można powiększyć otwór okienny, ale zależy to od konstrukcji nadproża (zwykle nie więcej niż o 10 cm na szerokości). Wysokość otworu można zwiększyć jedynie przez skucie muru na dole, gdyż u góry zamontowane jest nadproże, którego osłabienie może spowodować pękanie ściany nad oknem.

Montaż okien
nie jest zbyt skomplikowany i można to zrobić nawet samemu.

Wymontowanie starego okna

W pierwszej kolejności należy zdjąć skrzydła okien. Zdarza się, że nie można ich wyjąć, gdyż obniżone nadproże (np. podczas wcześniejszych prac remontowych) nie pozwala na podniesienie skrzydeł na dostateczną wysokość umożliwiającą ich zdjęcie z zawiasów. Najwygodniej będzie wtedy obciąć zawiasy szlifierką kątową.

W przypadku okien z oszkleniem stałym trzeba będzie wybić lub wyjąć szybę, aby uzyskać dostęp do ościeżnicy. Szybę przed wybiciem należy okleić papierem pakowym, aby odłamki nas nie pokaleczyły. Demontujemy też parapet zewnętrzny i wewnętrzny. Starą ościeżnicę najłatwiej będzie wymontować przecinając w dwóch miejscach dolną belkę ramy. Po wyjęciu wyciętego fragmentu pozostałe boki podważa się łapą ciesielską i składa do środka.

Do przecinania można użyć piły ręcznej, pilarki tarczowej lub przecinarki bagnetowej. Ze względu na możliwość natrafienia podczas przecinania na metalowe elementy umieszczone w profilu ramy (gwoździe, płaskowniki) należy używać tarcz i brzeszczotów przystosowanych do przecinania drewna z gwoździami.


Pobierz wersję pdf: Wstawiamy okna i drzwi
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje