Montujemy okno - krok po kroku

Montujemy okno - krok po kroku

Warto już na etapie wznoszenia ścian domu dopilnować, aby ościeża zostały właściwie przygotowane, co znacznie ułatwi zamontowanie okien. Szczególnie ważne jest wykonanie nadproża na odpowiedniej wysokości, gdyż późniejsze zmiany będą bardzo kłopotliwe. Ościeże (otwór na okno) powinno mieć takie wymiary, aby szczelina między ościeżem i ościeżnicą wynosiła około 2-3 cm. Trzeba o tym pamiętać szczególnie, gdy zamierzamy osadzić okna o standardowych wymiarach. Zależnie od konstrukcji ściany okno montowane będzie w różnych miejscach jej przekroju.

Przy ścianach jednowarstwowych okno umieszcza się w środku przekroju ściany, a przy dwuwarstwowych – przy zewnętrznej krawędzi warstwy nośnej. W murach trójwarstwowych warstwa elewacyjna – zwłaszcza wykonywana z cegły klinkierowej lub silikatowej powinna tworzyć tzw. węgarek zachodzący ok. 1 cm na ościeżnicę z każdej strony.

 

Stanowi to dodatkowe podparcie dla ościeżnicy i jednocześnie ułatwia estetyczne wykończenie styku okna ze ścianą. W przypadku takich ścian okno montowane jest w płaszczyźnie ocieplenia, co nie gwarantuje stabilnego osadzenia, zwłaszcza przy jego dużych wymiarach. Dlatego warto wykonać obramowanie ościeża z płyty wiórowo-cementowej lub OSB grubości 25 mm zamocowane kołkami rozporowymi do warstwy nośnej ściany.

Etapy montażu okna

  1. Przygotowanie ościeża

     

    Otwór w ścianie powinien mieć równe i proste boki – w razie potrzeby skuwamy nierówności lub tynkujemy. Bardzo ważne jest dokładne wypoziomowanie dołu ościeża, na którym opierać się będzie rama okna. Należy uwzględnić również grubość montowanego później parapetu. Wygodnym sposobem będzie osadzenie specjalnej podpórki z PVC lub impregnowanej listwy drewnianej.

  2. Zamocowanie okna

     

    Przed wstawieniem okna demontujemy ruchome skrzydła. Ościeżnicę wstawiamy w otwór opierając ją na drewnianych, impregnowanych klockach nośnych. Klocki te muszą znaleźć się pod każdym pionowym profilem. Operując podkładkami ustawiamy dokładnie poziomo dolny profil ościeżnicy. 

     

    Dobierając grubość klocka umieszczamy go w pobliżu górnego rogu, tak aby opierająca się na nim rama ustawiona była dokładnie pionowo w płaszczyźnie ściany i otworu. W tej pozycji ramę unieruchamiamy klinami włożonymi blisko narożników. Ościeżnicę można mocować na dwa sposoby – za pomocą dybli lub kotew. Dyble stosowane są do ścian jednorodnych np. z betonu komórkowego i wymagają wywiercenia otworów w bokach ościeżnicy.

     

    Wygodniejsze jest mocowanie za pomocą kotew przykręconych bądź zaczepionych do zewnętrznego obwodu ramy (przed jej włożeniem do otworu okiennego). Mocowania należy rozmieścić w odległości ok. 25 cm od narożników i nie dalej niż 70 cm między nimi. Na tak zamontowaną ramę można założyć zdjęte wcześniej skrzydła i zamknąć je.

  3. Uszczelnienie

     

    Szczelinę wokół ramy odkurzamy i lekko nawilżamy np. spryskiwaczem do szyb. Zapewni to lepszą przyczepność pianki montażowej. Piankę poliuretanową wprowadzamy równomiernie na całym obwodzie wypełniając ok. 1/3 głębokości szczeliny. Po rozprężeniu wypełni ona dokładnie całą wolną przestrzeń. Stwardniałą piankę ścinamy ostrym nożem równo z płaszczyzną okna.

     

    Do wykończenia otworu okiennego od strony wewnętrznej najlepiej użyć przyklejanej płyty gipsowo-kartonowej, pozostawiając ok. 2 mm na styku z oknem. Wypełniamy ją elastyczną masą silikonową lub akrylową. Od strony zewnętrznej również musimy pozostawić szczelinę między murem, tynkiem i wypełnić ją takim samym materiałem.

 

Redakcja BD

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz